Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Nihanja srčnega utripa

Nihanja srčnega utripa

Lep pozdrav. Star sem 28 let in menim, da imam težave z ritmom srca.
Kot kažejo meritve, mi tako utrip kot pritisk zelo nihata. Zadnje čase opažam, da imam pritisk rahlo previsok. Problem pa se pojavi pri utripu.

V mirovanju imam namreč zelo nizek srčni utrip tudi pod 45/min. Ko npr.naredim nekaj (10) sklec in ko vstanem mi takoj poskoči nad 80, takoj ko se usedem pade pod 55. In takoj ko spet ustanem poskoči nad 80. Pred spanjem zvečer je samo okoli 40/min. Ali je to zelo nenormalno oz.tudi nevarno? Zadnje čase me tudi tišči v prsih in občasno špika pri srcu (ob utripu).

Nisem kakkšen aktivni športnik. Do pred enim letom sem tekel po cca eno uro 3x na teden. Nato sem prenehal, ker mi je srce nenormalno hitro razbijalo med in po obremenitvi in skoraj bi padel, temnilo se mi je, začutil sem nekakšen strah,….
Kardiolog mi je predpisal Propranolol(najprej pol tablete zjutraj od 40 mg). Imel sem tudi 24 urni Holter, ki je zaznal:

General:
# beats 94159
V beats 86 (0,09%)
SV beats 94073 (99,91%)
vse ostalo 0

Venttricular Events:
Couplets Mono :0 Poly 1
vse ostalo 0
IVR 1

Heartrate and HRV
Min HR 35 ob 4:26
Max HR 130 ob 9.02
R HR 73
R HR Day 79
R Hr Night 62
# beats in Tachy 3342 (130 Bpm) 1,64 %
#beats in Brady 15821 (45 Bpm) 24,60%
Longest Pause 1,9 sec ob 4:26

Supraventricular Events
Pause 3
Tachycardia 14
Most severe SVT 813,3 sec (defined by length) with 170 bpm ob 20:28
Bradycardia 265
Most severe Brady 1249,8 sec (defined by length) with 36 bpm ob 0:52

PSVT 0
Irreg. Rhytm 98
SV Ectoopic.beats 235

Maximum ST level was found at 6:13 with 4,65 mm alevation in channel 3.

Na kratko:
Pause(s): 3
SVES (s): 235
PSVT(s): 0
Tachycardia(s): 14
Bradicardia(s): 265

Tisti dan 24 urnega Holterja, ki je bil opravljen pred pol leta, nisem vzel Propranolola po nasvetu kardiologa. Po tem mi ga je predpisal celo tableto zjutraj( od 40 mg), ki pa jo po posvetu s svojim zdravnikom jemljem le po četrt 2x ali po potrebi kdaj 3x na dan (če začutm hitrejše bitje srca).

V glavnem so se težave v zadnjem času povečale. (nihanje ritma, špikanje, bolečine,…) Pred letom dni sem imel tudi orientacijski UZ srca, ki je bil v mejah normale. Predvsem moteče je to nihanje ritma.. Ko sedim ali ležim je utrip samo okoli 50 (zvečer tudi pod 45/min), takoj ko pa vstanem pa gre nad 80. In sprehod npr.hitra hoja po ravnem tam nekje med 90 in 120. Zelo mi niha oz. najbolj mi poraste takoj ko se ustavim.
Ali je to normalno? Oz.ali je mogoče da mi srce peša? Pred 10 leti sem namreč shujšal kar za 50 kilogramov in pred tem se je verjetno moje srce tudi veliko bolj “matralo” in upam, da ne tudi upešalo.

Najprej so bilo težave predvsem pri oz.po športu (vključno z nekaj sekundnim hitrim in nato počasnejšim bitje, pa spet hitreje, spet počasneje,….) sedaj, pa so vedno bolj pogoste.
Ali je tak ritem po športu normalen? Npr.po lahkem teku iz 140/min na 120, 90, spet 110, 85, 112, 95,118, 105…) To se dogaja še pol ure po teku…..
Ali je to nevarno, kajti sedaj me skrbi že vsaka misel na šport, ker ne bi rad podoživljah tistih trenutkov ko mi je srce tako hitro bilo (takrat sem komaj da tipal pulz) in nekakšen strah prec smrtjo/padcem oz.da se mi bo stemnilo….., da bom umrl…

Naj na koncu še omenim, da sem opravil tudi obremenitveni test do 200 W. Test so zaradi zadihanosti in pritiska v glavi prekinili. EKG razen nekaj SVES in nihanja pritiska po obremenitvi drugih spremenb ne pokaže. Anamneza lahko govori za paroksizmalne tahikardije, zato je zelo pomembno, da se to verificira. In zato sem na čakanju za 14 dnevni Holter monitor.

Najlepše se Vam zahvaljujem za vaše mnenje in odgovore.
Lp, Žiga.

V zgornjem (prejšnjem) “postu” sem Vas pozabil vprašali mnenja glede dveh stvari:

1: Koencim Q10. Ga priporočate za srce? Sam jemljem dnevno tableto (kapsulo) 30 mg. V tujini npr.VB je to veliko bolj razširjeno in imajo tudi take po 200 mg oz.na tabletah po 30 mg priporočajo dnevno 1–6 tablet. Zanima me kaj vi mislite o tem.

2. Glede Propranolola. Nekje sem zasledil da je ta betablokator že dokaj star in da naj bi bilo tudi kar nekaj negativnih učinkov. Zanima kaj vi mislite o tem oz.če priporočate kakšno alternativo? Nekaj na C…..

Najlepše se Vam zahvaljujem.

Mislim, da imate zdravo srce, ki morda malo pretirano reagira na vpliv vagusa z nizko srčno frekvenco oziroma na vpliv simpatikus z visoko frekvenco. Od medikamentov, ki ugodno vplivajo na srce še vedno zavzema pomembno mesto Propranolol. Ni pa zadržkov za poizkus zdravljenja z njegovimi “ožjimi sorodniki (Concor, Bloxan). Glede jemanja koencima Q 10. To zdravilo ima več vplivov, zlasti na presnovo v celicah.
Ko raziskovalci ugotovijo delovanje nekega zdravila včasih traja kar daljšo dobo predno ugotovijo pravilno potreben dnevni odmerek. Navadno, na začetku, priporočajo nizke količine.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Glej zgoraj.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav!

Dobil sem izvide (v treh vrsticah) zgoraj omenjenega 14-dnevnega Holter monitorja.
Vse kar je bilo napisano je bilo tako, da se pojavlja sinusna aritmija, tahikardije in bradikardije, ter da je v vseh sinusini ritem.
Kaj to točno pomeni? Je mogoče kaj od tega nevarno?

Kajti težave se stopnjujejo. Sedaj se mi že pogosto vrti v glavi. Problem je pa sledeč. Ko ležim, je utrip ponavadi okoli 50. Ko sedim je tam nekje med 50 in 70, ko pa ustanem in ko stojim oz.hodim pa je okoli 90-100, včasih tudi več. Včasih pa kar v sede (in tudi v stoje) ritem oz.pulz niha tudi za 20 kar tako sam od sebe. (npr. v sede iz običajnih 60 pride kar na 110…) Torej nekaj časa hitreje, nato počasneje itd….. Samo od sebe. Včasih imam pa tudi občutek, kot da bi srce utripnilo 2x zaporedoma, pred tem pa kot nekakšna pauza……..

Pojavljajo se mi torej zelo velika nihanja ritma in tudi nihanja srčnega tlaka.
Je to nevarno oz.kaj se da še narediti poleg jemanja beta blokarojev (jemljem Propranolol 2-3x po po 1/4 od 40mg).

Ali bi bilo morda to nihanje oz.motnje ritma povezano tudi z živci? Kajti občasno me tudi špika v prsnem košu (predvsem v drugem delu dneva in zvečer).

Najlepša hvala za vse informacije in lep dan še naprej.

Spoštovani!

Pred kratkim sem bila stara 19 let, sem povprečne postave in se trudim da se redno in zdravo prehranjujem. Težavo imam, da me že nekaj let muči občasna bolečina na območju srca (kot da bi imela močan krč, ki mi skoraj onemogoči dihanje), ki lahko traja tudi do ene ure (večkrat na teden). Prav tako se mi zelo hitro že ob majhnem naporu močno dvigne srčni utrip (doma imamo 14 stopnic, ob normalni hoji imam na vrhu stopnic lahko tudi do 170 srčnega utripa. Srce mi razbija v močnih sunkih, tako da je opazno kako se mi trese prsni koš, dihanje je zelo oteženo). Če si ob telesnem naporu merim srčni utrip mi na domačem električnem krvnem merilniku pokaže motnje v bitju srca (v mirovanju so motnje zelo zelo redke).
Bila sem že pri osebni zdravnici, ki je po opravljenem EKG-ju v mirovanju, menila da je nekaj narobe s pljuči. Rezultati so pokazali sprejemljiv EKG v mirovanju, nadpovprečno spirometrijo (110%), pljuča so po sliki sodeč zdrava, prav tako srce ki je v pravilni legi, primerne velikosti in oblike ter brez zunanjih znakov napak ali bolezni.
Na krajši rok me skrbi, ker bi se rada aktivneje ukvarjala s športom, vendar je to težko izpeljati in niti ne vem kako se nekaj tega lotim; na daljši rok pa zato, ker je babica umrla zaradi KOPB.
Prosila bi za vaše mnenje o mojem zdravstvenem stanju oz. katere preiskave bi bilo potrebno opraviti.
Za vaš čas in odgovor se vam iskreno zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!

Vsebina teksta kaže bolj na slabo kondicijo telesa kot na organsko bolezen srca. Tudi ni znakov sumljivih za obolenje pljuč. Napisali ste, da ste že bili na pregledu pri izbrani zdravnici. Če ji ste povedali kakšna težava vas moti (zelo hitra srčna frekvenca že pri majhnih obremenitvah ob normalnem (?) izvidu srca, nedredni utripi), bi vas lahko napotila na pregled krvi za ugotovitev funkcije ščitnice ali vam predpisala ustrezna zdravila (lahko blaga pomirjevala ali tablete zdravila Procoralan, ki zavirajo hitrost delovanja srca). Morda smem pomisliti tudi na možnost, da vas osebna zdravnica napoti h kardiologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav!

Dobil sem izvide (v treh vrsticah) zgoraj omenjenega 14-dnevnega Holter monitorja.
Vse kar je bilo napisano je bilo tako, da se pojavlja sinusna aritmija, tahikardije in bradikardije, ter da je v vseh sinusini ritem.
Kaj to točno pomeni? Je mogoče kaj od tega nevarno?

Kajti težave se stopnjujejo. Sedaj se mi že pogosto vrti v glavi. Problem je pa sledeč. Ko ležim, je utrip ponavadi okoli 50. Ko sedim je tam nekje med 50 in 70, ko pa ustanem in ko stojim oz.hodim pa je okoli 90-100, včasih tudi več. Včasih pa kar v sede (in tudi v stoje) ritem oz.pulz niha tudi za 20 kar tako sam od sebe. (npr. v sede iz običajnih 60 pride kar na 110…) Torej nekaj časa hitreje, nato počasneje itd….. Samo od sebe. Včasih imam pa tudi občutek, kot da bi srce utripnilo 2x zaporedoma, pred tem pa kot nekakšna pauza……..

Pojavljajo se mi torej zelo velika nihanja ritma in tudi nihanja srčnega tlaka.
Je to nevarno oz.kaj se da še narediti poleg jemanja beta blokarojev (jemljem Propranolol 2-3x po po 1/4 od 40mg).

Ali bi bilo morda to nihanje oz.motnje ritma povezano tudi z živci? Kajti občasno me tudi špika v prsnem košu (predvsem v drugem delu dneva in zvečer).

Najlepša hvala za vse informacije in lep dan še naprej.

Mislim, da so, v dopisu, navedene motnje funkcionalne narave in, da se bo stanje lahko kmalu popravilo z blagim dvigom odmerkov Propranolola ter z dodatkom pomirjeval. Ne zanemarite velike koristi rednih polurnih sprehodov z živahno hojo več krat na teden.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,mene pa zanima ce je to povisan srcni utrip,ker vsakega ko uprasam mi daje drugacen odgovor,zato sem malo zmedena.Zjutraj ko vstanem imam srcni utrip 102 in zadnjih deset dni mi ne pade pod 96,je to v mejah normale ali je dobro obiskat zdravnika.Hvala za vas odgovor,Polona

Po zadnjih raziskavah je delovanje srca najbolj varčno pri frekvenci okrog 60 utripov na minuto. Pri višjih frekvencah moramo poiskati vzrok (slabokrvnost, živčnost, premočno delovanje ščitnice, itd.).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Opažam nihanje srčnega utripa. Ne večkrat na dan, pač pa po dnevih.

Naj navedem primer.
Včeraj sem cel dan imela v mirujočem stanju srčni utrip od 95 do 100 na minuto. Ob redni dnevni dejavnosti je bil utrip okrog 125/minuto, ob malo večji (po stopnicah eno nadstropje) pa 140/minuto. Tudi pritisk je bil visok. Med 145/90 do 150/95.

Danes imam ob mirujočem stanju utip od 70 do 85 na minuto. Ob redni dnevni dejavnosti med 95 do 110 na minuto, ob malo večji pa 130/minuto. Tudi pritisk je danes nižji in sicer 132/78.

Pred dobrima dvema tednoma se mi je konkretno stemnilo pred očmi. Nisem se onesvestila, je bil pa občutek, kot da “ni moje telo”. Šla sem na EKG, ki ni pokazal (menda) nič posebnega razen pospešen utrip (sinusna tahikardija), pa besedah zdravnice zaradi strahu. Naslednji dan sem imela pregled krvi, tudi za ščitnico. Vse je bilo v mejah normale.

Drugače sem anksiozna. Že dlje (nekaj let) jemljem AD, pomirjeval pa ne.
Imam konkretno previsoko težo, premalo se gibljem. Na dan pokadim do 10 cigaret. Kave in alkohola ne pijem. Stara sem 46 let.

Včasih se mi zgodi, da mi srce “ponori”. Takrat se ustrašim in se potem sproži še neke vrste panični napad. Večinoma sem se take situacije že naučila obvladati in umiriti. Včasih hitro, včasih lahko traja to tudi do ene ure. Pritisk takrat doseže vrednosti tudi do 180/110.
Včasih se mi zgodi tudi “preskakovanje” srčnega utripa, vendar le v mirujočem stanju, nikoli pri obremenitvi. Največkart pravzaprav takrat, ko se po kakšni obremenitvi srce umirja. Ali pa, ki imam občutek, da sem zelo sproščena.

Ker imam večinoma dnevno bolj visok, kot nizek pritisk in bolj visok utrip, sem se tega navadila. Ker se mi sedaj dogaja, da mi pritisk pade na normalne vrednosti, in tudi utrip, se takrat počutim nekoliko “omotično”. Sploh od dne, ko se mi je stemnilo, me sedaj skrbi, če je to znak popuščanja srca. Kadar se odločim za športno dejavnost (kot primer: sobno kolo – cca 45 min na obremenitvi srca med 135 do 145 utipov na minuto) nisem zadihana, in nimam nikakršnih “stiskanj” v prsih.

Zdravnica mi še nikoli ni predlagala pregleda pri kardiologu.
Rada bi vas vprašala, če menite, da so zgoraj navedene stvari res lahko psihičnega izvora. In da lahko (končno že enkrat) vzamem “stvari v svoje roke” in poskušam začeti živeti zdravo (gibanje, prehrana….). Ali bi bilo prav, da bi obiskala kardiologa?

Lep pozdrav,
T.

ps.: Naj omenim še to, da moj največji strah (anksioznost) poleg drugih dejavnikov, najbolj povzroča obisk zdravnikov in zdravniški pregledi.

Vaš nekoliko dolg dopis sem skrbno prebral dvakrat, da bi ugotovil ali navedene težave kažejo na organsko prizadetost srčne mišice ali srčnih žil. V dopisu ste navedli pogoste motnje srčnega ritma (več krat prezgodnji srčni utripi, ki nastopajo v mirovanju, ne pa pri obremenitvah, in več krat pospešeno bitje srca tako v mirovanju kot pri obremenitvah). Ugotavljate tudi kar velika nihanja krvnega tlaka, večinoma do vrednosti 150 mm Hg in včasih, po obremenitvah, do 180 mm Hg. Ob navednih težavah se lahko zgodi, da postanete omotična ali se vam stemni pred očmi. Skrbi ali navedene težave kažejona popuščanjesrca. v terapiji dobivate AD ne pa pomirjeval. Mislim, da je vaša bojazen, da imate bolno srce povsem odveč. Vsi navedeni znaki (simptomi) so možni v okviru bolezni, ki jo zdravniki imenujemo “nevrovegetativni sindrom” in je v večini primerov posledica duševnih preobremenitev in neskladij v službi ali v domačem okolju. Pogost vzrok za to stanje sta tudi brezposelnost ali premajhna skrb za zdrav način življenja. V dopisu niste navedli nobenega posebnega vzroka. Verjetno se je vse polagoma nabralo. Zelo me je razveselil vaš sklep, da morate vzeti “stvari v svoje roke”. Zelo koristi zdrav način življenja (zdrava uravnotežena prehrana, skrb za normalno telesno težo, nekajenje, izdatno gibanje – vsaj 4 – 5 krat na teden polurni sprehodi z živahno hojo – itd.). Mislim, da bi vam koristila blaga pomirjevala (napr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji.Srečno

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Naj se najprej opravičim, ker se Vam tako dolgo ne zahvalim za odgovor. Imela sem “internetni mrk” oz. tehnične težave.

In potem končno – najlepša hvala!

Pravzaprav sem tak odgovor nekako pričakovala, pa vendar je občutek boljši, če ga prebereš od nekoga, ki je res strokovnjak.

Persen sem kupila že kak dan pred vašim odgovorom. Ne vem, če je zato, ker ga jemljem, kaj bolje, ker sem imela nihanja že prej. Vem pa, da mi ne more škoditi, zato to sprejemam kot enega od načinov “končno narediti nekaj zase”.

V življenju se mi je v preteklosti zgodili že toliko zares stresnih situacij (smrt partnerja, dveh otrok, invalidnost enega otroka…), da je moje počutje marsikdaj najbrž (čeprav se mi takrat zdi, da ni razloga) posledica tudi preteklih stresnih situacij.
Drugače sem doma, ne hodim v službo, imam status matere otroka s posebnimi potrebami. Kar pa včasih, mislim biti doma, ni nujno najboljše. Tudi to je lahko stresno.

V vašem odgovoru so se me najbolj “dotaknile besede” – premajhna skrb za zdravje. Lahko rečem, da sem skorajda povsem prepričana, da je to trenutno dejansko največji razlog za moje težave. Tudi to, da se s teorijo (raznorazno) o zdravem življenju zelo obremenjujem, v praksi pa ne zberem moči niti za osnove zdravega življenja.

Pa ta moj odgovor zdaj postaja že tema za kakšnega drugega strokovnjaka. 🙂

Še enkrat se Vam iskreno zahvaljujem za Vaš odgovor.

Lep pozdrav,

T.

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

imam vprašanje
stara sem 61 let, kar precej aktivna. Zadnje čase opažam, da se mi pulz poviša na 85 in takrat se tudi spotim. Čez pol ure se mi pulz zniža na 60-70. To se mi dogaja tudi ponoči.

prosim za nasvet, kaj bi to bilo.

Pospešena srčna frekvenca je fiziološki odgovor na telesno obremenitev. Napisali ste, da se podobno stanje ponavlja tudi sredi noči, ko spite. S preiskavo krvi lahko ugotovimo ali gre za povečano delovanje ščitnice. V nasprotnem primeru bi pomislil na možnost stresnih vplivov, ki bi jih lahko zmanjšali že nizkimi odmerki blagih pomirjeval (napr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Napisali ste, da ste precej aktivna. Ali izvajate tudi redne polurne sprehode s pospešeno hojo 4 – 5 krat na teden? Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Stara sem 22 let, nekadilka, nasplošno zdrava, opažam pa anksioznost, ki jo pa več ali manj kontroliram sama.

Zanima me sledeče. Ker nisem dokaj športno akrivna, pozimi le občasni sprehodi, spomladi in poleti pa kolesarjenje cca 3x na teden po 1h, vem, da nimam dobre kondicije. Zanima me, ali je možno, da se mi srčni utrip poviša že samo ko hodim po stopnicah navzgor? Čutim, daj e utrip hitrejši in močnejši.
Včasih se zgodi, da če sem fizično aktivna, npr grem na sprehod s srednje hitro hojo s povprečim pulzom 150/min, da se mi potem ritem dolgo časa umirja – ko pridem domov in počijem, traja včasih tudi pol ure, ko je utrip še okoli 100/min, in šele potem ritem pade na normalno vrednost.

Zavedam se, da psihično stanje močno vpljiva na pulz.

Hvala za odgoor in lep pozdrav!

Glede na vsebino dopis izgleda, da vaše srce kar občutno pospeši delovanje že pri majhnih telesnih obremenitvah in, da, po končani obremenitvi, potrebuje kar več minut preden se vrne na izhodno frekvenco. Upam, da je za to stanje kriva slaba kondicija kombinirana z anksioznostjo. Priporočam polurne sprehode, deloma s pospešeno hojo 5 – 6 krat na teden in po potrebi rabo blagega pomirjevala (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Pričakujem, da se bo hitro bitje srca ob srtandardnih obremenitvah polagoma zmanjšalo in po končani obremenitvi hitreje vrnilo na izhodne vrednosti. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

hvala za vaš odgovor!
Napisali ste, da upaste … je torej lahko po vašem kaj narobe? V zadnjem letu in pol sem opravila cca 4 EKGje, zaradi občasno povišanega pulza v mirovanju. Seveda je bil pulz povišan tudi med snjemanjem EKGja, saj me je bilo strah. Zdravnik je bil mnenja, da je s srcem vse v redu in ker ve, da imam strahove, panične napade je bil mnenja, da si hitre pulz delam sama, da je vse v glavi, tako, da kardiologa nisem še nikoli obiskala. Tudi kri imam vedno dobro. Ščitnica je pa tudi v mejah normale.

Ko sem čisto sproščena, ko nimam slabih anksiotičnih misli, je moj pulz tudi 60-70/min, ponavadi pa v mirovanju med 70 in 80/min, ko pa doživljam strahove, paniko, pa se seveda krepko dvigne.

Bi predlagali pregled pri kardiologu? Zelo me nareč skrib, da bi bilo kaj narobe pa tega nebi vedela, da bi se kar zgrudila in, da bi srce se ustavilo.. No to so te anksiotične misli.

Hvala in LP

New Report

Close