Nevrologija, cerebralni paroksizem
Žal nisem našel posebno skupine na to temo; vseeno prosim za mnenje nevrologa.
Pri sinu, 12,5 let, je v diagnozi zapisano: cerebralni paroksizem; sum na žariščni epileptični napad.
Posnet je bil EEG.
Zanima me:
– s kakšno gotovostjo EEG pokaže prave rezultate (otrok kljub zgodnjemu bujenju pri testu ni spal; oz je bil težko pri miru);
Hvala.
Pozdravljeni,
posredujem vam odgovor zdravnice prim. Beatrike Končan Vračko, spec. nevrologije:
EEG ( Elektro Encefalo Gram ) je funkcionalna preiskava možganske aktivnosti, zapisa možganskih električnih valov, ki so lahko značilno spremenjeni ob možganskem paroksizmu ( epi ali migrenskem napadu ) in podpirajo ali pa tudi ne diagnozo.
Vsekakor le enkratni EEG posnetek ni vedno merodajen oz. patognomoničen za diagnozo epi in je potrebno previdno nevrološko spremljanje z upoštevanjem klinične slike ter po potrebi ponovitev EEG, včasih tudi 24-urno EEG snemanje na nevrološkem oddelku, za pravilno vrednotenje.
Pomembno je tudi upoštevanje priporočenih navodil za preprečitev ponovnih paroksizmov.
Dodala bi še, da tako epi kot migreno nevrologi uvrščamo v paroksizmalne motnje živčevja, ki jih včasih najdemo pri več družinskih članih, kot genetsko nagnjenost preobčutljivosti živčevja.
V kolikor je želja po dodatnih strokovnih nevroloških podrobnostih, sem pripravljena odgovoriti tudi več.
Hvala za odgovor.
Prosil bi še za vase pojasnilo, kaj so priporočena navodila za preprečitev ponovnih paroksizmov.
Radi bi se izognili prehitremu zdravljenju s tabletami.
V družini nimamo epi primerov.
Fant je bil takoj po napadu priseben, spomnil se je dogodka. Čeprav ni dojemal, da je trajalo nekaj minut. Po dogodku v naslednjih dneh vse normalno: hrana, gibanje, aktivnosti, razpoloženje, … Po napadu zdravnik izmeril sladkor, ki je bil v mejah normale (4).
Starši menimo, da je bil v dveh tednih pred dogodkom fant zelo zaseden: šola, obšolske dejavnosti (nogomet, atletika), tekmovanja.