Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja nevarnost za tetanus?

nevarnost za tetanus?

Pozdravljeni,

pri šivanju oblačila sem se včeraj zbodla v prst. Priteklo je nekaj kapljic krvi. ALi je taka rana nevarna zaradi tetanusa? Ne vem, kdaj sem bila nazadnje ceplje. Zagotovo leta 2001 v srednji šoli (zabeleženo v cepilni knjižici). Leta 2013 so mi šivali arkado, vendar se ne spomnim, ali so me tudi cepili.

Ali morebitna pozivitev odmerka sploh pride v poštev pri tej poškodbi, ali samo za naslednje?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani, za necepljene osebe je večina vbodov nevarna, a še posebej, kadar je prisoten prah (recimo trnje, trn vrtnice, ipd.). Vendar – kot pravite ste bili cepljeni in v tem primeru je treba le skrbeti za stalno obnavljanje zaščite – kar pomeni 1 odmerek na 10 let. Cepljenja pri popolno cepljeni osebi ne začnemo znova (četudi je od zadnjega cepljenja že minilo 10 in več let), temveč zaščito le obnovimo z enim odmerkom. To pomeni, da tudi poškodbi, ji jo navajate, 1 odmerek zadošča.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za hiter odgovor. Problem je, da sem trenutno malo prehlajena. Kaj storiti v tem primeru? Verjetno za to poškodbo ne pride v poštev, če se cepim čez nekaj dni.

Hvala še enkrat.

Spostovani, prehlad ne predstavlja nikakrsne ovire za cepljenje. Je pa tudi res, da pri popolno cepljeni osebi vas vbod ne predstavlja urgentnega stanja in se lahko cepite tudi cez 9ar dni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani, prehlad ne predstavlja nikakrsne ovire za cepljenje. Je pa tudi res, da pri popolno cepljeni osebi vas vbod ne predstavlja urgentnega stanja in se lahko cepite tudi cez par dni. Morda najdete tudi izvid, ko so vam sivali arkado? Zdi se mi zelo nenavadno, da vas takrat ne bi cepili….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani, prehlad ne predstavlja nikakrsne ovire za cepljenje. Je pa tudi res, da pri popolno cepljeni osebi vas vbod ne predstavlja urgentnega stanja in se lahko cepite tudi cez par dni. Morda najdete tudi izvid, ko so vam sivali arkado? Zdi se mi zelo nenavadno, da vas takrat ne bi cepili….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close