Neuspešno endodontsko zdravljenje in apikotomija
POzdravljeni,
stara sem 46 let, v avgustu 2015 sem imela endodontsko zdravljenje šestice, ki pa ni bilo uspešno. 14 dni po posegu se je pojavila gnojna bulica na dlesni, ki še danes 6 mesecev po posegu vztraja. Prejšnji teden sem ponovno obiskala endodonta, ki mi je svetoval apikotomijo.
Slike 3d slikanja mi ni uspelo prenesti, lahko pa vam jo pošljem.
Prosila bi vas za vaše mnenje – ali se vam zdi smiselno odločiti za apikotomijo, čeprav najbrž ni 100% garancije za uspeh? Ali lahko pride do ponovitve posega? Ali bi se bilo bolje se odločiti za takojšnje puljenje zoba? V katerih primerih vidite apikotomijo kot smiselno?
Hvala za vaš hiter odgovor, lepo vas pozdravljam, Katja
Pozdravljeni. Redkokdo vam bo za katerikoli poseg upal zagotoviti 100% uspeh. Pri apikotomijah velja, da verjetnost usešnosti pada z oddaljenostjo od sredine. Kočniki imajo namreč bolj razvejane koreninske kanale, ki jih je težko povsem zapolniti z zdravilom. Apikotomija je namreč poseg, ki se ga opravi potem, ko endodontsko zdravljenje ni bilo uspešno, mora pa biti takšno zdravljenje adekvatno – torej ustrezno, tako da so vsi vidni kanali kvalitetno polnjeni. Pri šesticah to največkrat pomeni, da jih zdravi specialist endodont z mikroskopom.
Glede smiselnosti apikotomije pa je tako: ni enotnega pravila. Če je zob v ustih lep in čvrst ter je vnetje ob koreninah omejeno na vrške koreni, potem se ga seveda rešuje, prav tako, če gre za strateško pomemben zob. Dejstvo pa je, da takšna zdravljenja niso poceni in nemalokrat je potrebno smislenost apikotomije in predhodnega endodontskega specialističnega zdravljenja pretehtati tudi v luči verjetnosti za dolgoročno uspešnost takega zdravljenja. Prav je, da se o tem pogovorite z zobozdravnikom in kirurgom in se potem skupaj odločite za najbolj smiselno in ustrezno rešitev. Lep pozdrav, David Dovšak