Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Nenadni dvig krvnega tlaka

Nenadni dvig krvnega tlaka

Pozdravljeni,

r roku 2 let se mi je zgodilo že 3x nenadni dvig srčnega tlaka in sicer sem v mirovanju začutila nenadno vrtoglavico, čez nekaj minut pa hud utrip srca. Ko sem se izmerila pritisk je bil 230/110. Prvič se je to zgodilo zvečer in ko sem popila nekaj vode, se je počasi umirjal. Drugič se je to zgodilo zjutraj pri branju časopisa in ker pritisk ni padel po tableti pod jezik (kaptopril – imam ga doma zaradi mame), sem šla na urgenco, kjer so mi pritisk zniževali nekaj ur (po spreju pod jezik se je umiril). Na urgenci sem naredila preiskave in nič ni pokazalo vzrok. Po tem napadu mi je zdravnik priporočil Prenessa 4 mg. Naj povem, da sem do sedaj vedno imela pritisk cca 120/75 ali še manj. Pred kakšnim letom sem tudi dobila aspirin protect 100 mg (ker sem vsake toliko začutila hitrejši utrip srca in nato po holterju dobila zdravilo)  Zadnji napad pred nekaj dnevi sem doživela popoldan, v mirovanju, nekaj sem začutila v glavi in potem bitje srca in visok pritisk. Po kaptoprilu se je umirilo. Naj pripomnim, da se že 30 let zdravim proti zmanjšanjem delovanju ščitnice (euthyrox 100 mg). Stara pa sem 70 let .Ne najdem vzroka za ta občasna močna povišanja krvnega tlaka . Kaj mi svetujete. Hvala za odgovor

Spoštovana

Simptomi, ki ste jih doživeli – omotica, ki ji sledi hiter srčni utrip – so pogosti med epizodami visokega krvnega tlaka. Omotičnost se lahko pojavi zaradi zmanjšanega pretoka krvi v možgane, medtem ko je hitro bitje srca lahko odziv vašega telesa na stres ali tesnobo, ki jo povzroča povišan krvni tlak. Možni vzroki za nenadno hipertenzijo (nenadnemo zvišanje krvnega tlaka) lahko prispeva več dejavnikov.Interakcije z zdravili.  Omenili ste jemanje več zdravil, med njimi Aspirin Protect (100 mg), Kaptopril in Euthyrox (za delovanje ščitnice). Bistveno je upoštevati, kako ta zdravila medsebojno delujejo in njihove možne stranske učinke. Ker ste bili 30 let zdravljeni zaradi hipotiroidizma, lahko nihanja ravni ščitničnih hormonov vplivajo na srčni utrip in krvni tlak. Premalo delujoča ščitnica lahko povzroči zvišano raven holesterola in kardiovaskularne težave. Psihološki dejavniki, kot sta stres ali tesnoba, lahko sprožijo začasne skoke krvnega tlaka. Visok vnos natrija ali prekomerno uživanje kofeina lahko povzročita tudi povišan krvni tlak. Osnovna zdravstvena stanja kot je stenoza ledvične arterije ali feokromocitom (redek tumor nadledvične žleze), lahko povzročijo epizodno hipertenzijo.

Ker vaši začetni testi niso odkrili nobenih osnovnih težav, bodo morda potrebne nadaljnje preiskave npr. Holterjev monitor t.j.  neprekinjeno 24-urno EKG spremljanje, ki lahko zagotovi vpogled v spremembe srčnega ritma, ki so povezane z vašimi simptomi. Mogoče bodo potrebni krvni testi. Preverjanje delovanja ledvic, ravni elektrolitov in ščitničnih hormonov bi lahko pomagalo prepoznati prispevajoče dejavnike. Ultrazvok ledvic ali MRI bi lahko izključili strukturne nepravilnosti, ki vplivajo na uravnavanje krvnega tlaka ipd.

Skratka, vsekakor bi svetoval posvet s kardiologom.

LP

New Report

Close