nemir med hranjenjem
Pozdravljeni!
Naša dvojčka sta za 2 dni ujela naziv “nedonošenčka” 🙂 in se razvijata super, stara bosta 3 mesece. Pri obeh imamo težave s polivanjem, zato že več kot 1 mesec hranimo z Aptamilom AR. Do sedaj vse lepo in prav, polivanje sicer še vedno prisotno, včasih več, drugič manj, mislim, da predvsem zato, ker sta ZELO živahna in če se do sitega “napokata”, bi bila znanstvena fantastika zadržati vsebino v želodčku hkrati pa na vso moč migati z vsemi štirimi. Po hranjenju ju lahko držim pokonci tudi več kot pol ure, pa bosta vseeno polivala ker nista pri miru, ko pa ju dam samo 15 min. po hranjenju v voziček in hop na pot po našem makadamu, pa polivanja ni… 🙂
Zadnjih nekaj dni opažam, da je fantek pri hranjenju zelo zelo nemiren. Prvih nekaj minut (ca. pol stekleničke) je OK, potem pa začne brcati z nogicami, grabiti z rokami in godrnjati. Verjetno si je težko predstavljati, s kakšno močjo to počne. Včasih ga komaj obdržim v naročju medtem ko pije. Tudi veliko več poliva te zadnje dni – bolj pogosto in tudi večje količine. Skoraj po vsakem hranjenju postane siten in jokav. Ima pa precej zamašen nosek, samo od sebe ven ne priteče popolnoma nič, s fiziološko in aspiratorjem pa tudi nikakor ne uspemo očistiti noska, kar mu dela težave tudi ponoči pri spanju. Je možno, da je zamašen nos vzrok tudi za nemir pri hranjenju? Če mu med tem nemirom stekleničko vzamem, začne še bolj “noreti” kot da že 100 let ne bi jedel, ko mu dam stekleničko nazaj, pa parkrat potegne in potem spet nemir. Zdajle npr. sva jedla skoraj 50 minut da je “potankal” 140ml, medtem ko jih je že pred 2 tedni “zeksal”. Je pa res, da ko se zbudi ponoči za hranjenje, teh težav ni – verjetno, ker pije napol v spanju?
Prosim svetujte mi, kaj bi bil lahko vzrok težavam našega sončka in ali naj grem k pediatrinji. In še – ali lahko dobi kakšne kapljice za nosek? Nekaj bo treba ukreniti ker ponoči zaradi tega ne spi in se samo premetava že 1 mesec in je nato čez dan siten, vendar ne vem, kaj lahko takle pikec sploh dobi? Poskusila sem kapljico Operila P, pa je bilo 2-3 ure super nato pa se mi zdi, da je bilo še slabše. Tako izkušnjo imam z Operilom tudi jaz in ga prav zato ne uporabljam.
Aha, pa še to. Opažam, da mu duda nekoliko smrdi po kislem in tudi iz ust je blag zadah po kislem. Pri punčki tega ne opazim. Je lahko kaj narobe?
Najlepša hvala da si boste vzeli čas za našega malega sončka!
Lep pozdrav,
Neja
Draga Neja,
Aptamil AR je sicer gostejši od ostalih Aptamilom, a vseeno ne prepreči polivanja, zlasti ne tistega, ki se dogaja hkrati s podiranjem kupčka. In ki mine šele v času, ko gre dojenček na bolj gosto prehrano.
Zakaj je v zadnjem času fantek nemiren v drugi polovici pitja stekleničke, lahko ocenim le od daleč. Lahko da zelo hlastno pije – in ob večjih volumnih požirka, ki se še ne izprazni v želodec, pride do občutka tiščanja (nekako tako kot pri nas, ko ob volčji lakoti ali žeji hlastno in hitro pijemo kaj gostejšega ali “goltamo” svež kruh). Lahko ima tudi bolj dejaven gastrokolični refleks – ki je namenjen praznjenju črevesja ob prihodu nove zaloge hrane v želodček in ga grabijo krčki v trebuščku. Lahko je tudi nezadovoljen z odprtino (in s tem hitrostjo dostave hrane) na dudi, ki je postala premajhna glede na gostost mleka (Aptamil AR je sprva bolj redek, a se kaj hitro gosti – zato sprva dobro teče, potem pa vse bolj težko in počasi).
Tudi zamašen nosek lahko predstavlja težavo – vzrok otekle sluznice je seveda lahko tudi polivanje, ko mleko, ki zaide v nosek, draži sluznico. Tu pomaga le izpiranje s fiziološko raztopino. Operil P pomaga le kot prva pomoč – ko “spusti” (po 2-3 urah), je oteklina še hujša…
Pitje v spanju? Hmm, če berem pogovore med “našimi” mamami nedonošenčkov, je to kar pogosta rešitev za takšne težave. A res naporna.
“Kisel” zadah kaže, da poliva že sesirjeno mleko – in da želodčna sluznica dobro izloča kislino, ki je nujna za prebavo mleka. Torej povsem normalno.
Zakaj pri punčki težav ni, pa težko sodim. Po pravici povedano bi mojo iskreno “razlago” lahko moški vzeli za feministično…
Zaenkrat bi z obiskom pri pediatrinji počakala, bi pa težave beležila in jih omenila na pregledu v posvetovalnici.
Pozdrav,
Spoštovana dr. Cerar,
hvala za odgovore. Sem se prav nasmejala vašemu predzadnjemu odstavku. 🙂
Ja, res je Aptamil AR bolj gost in ko flaško obrnem, iz nje ne kaplja (imam cucelj z 2 luknjicama) ampak je treba cucelj stisniti da sploh kaj priteče. Poskusila sem tudi Tomee tipee cucelj, pa je isto. Če vzamem cucelj z več luknjicami, ne bo nič bolje, ker so enako velike. Da bi jih pa sama širila z iglo, se pa kar bojim, da ne bo potem pa preveč teklo. No, ampak do zdaj se ni “pritoževal”, tako da so morda le krivi krči oz. napenjanje ob vetrovih. Danes pije lepo, brez “rogoviljenja”. 🙂
Sem pa poskušala AR mleko delati z bolj toplo in potem še s skoraj hladno vodo da bi videla, ali bo kaj drugače teklo, pa je bilo isto…
Glede želodčne kisline – a ga potem to po grlu in požiralniku peče ali kako? Kisel je le zadah, mleko, ki ga polije, nima vonja po kislem, edino če je ta kislina tako blaga, da je ne zavoham…
Glede noska bomo potem morali počakati, da mine polivanje, ker prehlad ni, saj iz noska nič ne teče niti nima drugih znakov prehlada. Hudo je le, ker ne mara da mu ga čistim in ker ponoči težko spančka. Če mleko draži sluznico, ali se potem tudi nabira sluz ali je sluznica le otečena? Ker ko mu v nosek brizgnem fiziološko, se sliši, da se je notri nekaj razmočilo, saj bolj hrope v nosku, ven pa samo od sebe ne gre nič, z aspiratorjem pa tudi zelo zelo malo.
Sicer pa, dokler imamo samo te “probleme”, smo lahko še veseli, kajne? 🙂
Lep sončen pozdrav z Gorenjske,
Jerneja
Draga Jerneja,
me veseli, da je težav manj. Morda je pa dečko malo “vremenski”?
Kar se tiče “želodčne kisline”, gre res za blago kislost želodčnega soka – zaznamo jo sicer kot “kisel” zadah, ki pa pri dojenčku (tako vsaj mislimo, nam “iz prve roke” ne znajo povedati…) ni povezano z nobenimi bolečinami ali pekočimi občutji v poteku požiralnika.
Kar se tiče zamašenega noska, bi bila zelo radodarna z zalivanjem s fiziološko raztopino – ki naj jo malček izkiha ali pogoltne. In ne bi v nos silila z nobenim aspiratorjem, svitki vate ali vatiranimi paličicami. Z njimi vedno vsaj malenkostno vzdražimo ali celo poškodujemo nosno sluznico, kar še poveča oteklino, tvorbo sluzi in “mačk”. Če se sliši, kako “mačka” vibrira v nosku, ni to nič slabega ali nevarnega, če bo dovolj motila dihanje, jo bo otrok že izkihnil.
Imate pa prav, to so res le “težavice”, ki so nepomembne ob pogledu na sonce in bližajočo pomlad (mi pravijo, da je bil dan lep, a ga na intenzivni nismo prav dobro opazili…).
Pozdrav,