Najdi forum

nekaj besed

Pozdravljeni:)

Upam, da bo ta forum zaživel kot je treba. Tukaj lahko postavite vsa vprašanja od izobraževanja do pridobivanja vavčerjev za gluhe. Prav tako se lahko sem obrnejo tudi bodoči tolmači, ki bi želeli kakšne informacije.
Mimogrede, Univerza v Mariboru ravno ta hip izvaja testiranje novih programov za učenje na daljavo z gluhimi dijaki in odraslimi gluhimi.

Danes pa je res lep dan:)

Kaj pa je to vavčar za gluhe, je to tako kot kakšna izkaznica?

Oprosti vprašanju, ampak res se mi ne svita.

Joco

Vavčer je ček, ki ga gluha oseba da tolmaču za opravljeno storitev. Na podlagi vavčerja tolmač dobi plačilo.

Gluhi bodo v določenem času prejeli tudi osebni dokument, ki bo potrdil njihovo identiteto in pravico do tolmača. S tem dokumentom bo lahko uveljavil pravico v vseh javnih institucijah kot so zdravstvo, sociala, uradi …, ki bo moralo poskrbeti za tolmača in plačati storitev tolmaču.
Pri nas je še vse nekako v začetku, trajalo bo nekaj časa, da stvari stečejo.

Pa še kakšno vprašanje postavi brez zadrege:)

Lp!:)

šeenkrat postavljam vprašanje,ki sem ga že zastavil pa žal nisem dobil odgovora ali obstaja možnost učenja znakovnega jezika preko dopisnega tečaja lahko internet ali kaj podobnega mogoče pa bi tako se lahko več ljudi ki sicer nimajo čas obiskovati tečaj naučili vsaj za silo sporazumevati tudi preko govorice rok v interesu vseh tako slišečih kakor gluhih pa je da se čim več ljudi lahko med seboj sporazumeva pa brez zamere ker sem malce daljši razmisli o možnosti takšnega načina šolanja. lp djd

Dragi djd! Ja, strinjam se. Tehnično je zadeva uresničljiva preko interneta. Le za to morajo biti pogoji, ki pa žal niso izpolnjeni. Mogoče bo to kdo prebral in začel delati na tem. Obstaja možnost učenja preko literature, CDjev in videokaset in sicer kar doma. Vse za slovenski znakovni jezik.
Če te kaj zanima, lahko pokukaš na hrvaško spletno stran, kjer je že nekaj takega: http://www.ffdi.hr/crodeafweb/rjecnik/
Na straneh Mestnega društva pa je enoročna prstna abeceda.

Vem, da odgovor ni zadovoljiv, toda to je trenutno na razpolago.

http://www.drustvo-gluhih-ljubljana.si/

Klikni levo navigacijo za enoročno abecedo 🙂

Hehe, Petra, posrečena vaba za sodelovanje v forum. Dvomim, da bodo gluhi sodelovali, kajti strah in sram jih je pisati v popačeni slovenščini. Poleg tega je mnogo takih, ki sploh nimajo računalnika, kaj šele pojma o njem, ker mislijo, je to samo za “pametne”.
Všeč pa mi je, da se trudiš in širiš zanimanje za gluho populacijo. Premalo, skoraj nič se ne ve o nas kot si ti ali jaz ali kdorkoli od naše skupnosti.
Danes sem bila na prvem sestanku Sveta za znakovni jezik in tolmače, ki ga je sklicalo Ministrstvo za delo družino in socialne zadeve. Za predsednika tega sveta je bil izbran prof.dr. Stane Košir, za podpredsednico pa Frida Planinc. Obravnava je v glavnem tekla okoli vavčerjev za gluhe, o njihovi uporabi ter prvih porodnih težavah, ki se z njimi soočajo vsi – od ministrstev, centri za socialno delo do izvajalcev in uporabnikov. Ja, potreben bo čas, da se vsi naučimo reda in obveznosti, ki jih nalaga zakon.
Če koga zanima še kaj več, lahko klepetamo tu.

New Report

Close