Najdi forum

nega koze poleti-dojencki

Pozdravljeni,
imam nekaj vprasanje v zvezi z nego dojenckove koze.

-kako pogosto naj bi uporabljali kreme za obraz? Je bepanthen primerna krema? Naj otroka namazem le kadar je zunaj vetrovno ali ne glede na vreme? (star je 10 mesecev)
-kaj menite o uporabi razprsil in sredstev proti klopom in komarjem? V lekarni nisem dobila nicesar proti klopom, kar bi bilo primerno za dojencke, me je pa klopov zelo strah, veliko sem na sprehodu v gozdu in naravi. vem da je treba poskrbeti za zascitna oblacila, pa vseeno…
-kaj menite o uporabi krem z zascitnih faktorjem? Otroka ne mislim izpostavljati soncu, a pri tej starosti ga bom tezko obdrzala samo v senci, ker ga vse zanima in bi zlezel kamor bi se le dalo?
-bliza se cas dopustov, je na morju potrebno dojencka po vsakem kopanju v morju tusirati s saldko vodo, naredimo to le ob koncu dneva?

hvala in lep pozdrav

Spoštovani,

za nego kože pri otroku ni enega samega univerzalnega recepta. Običajno pa imamo mame vendarle kar nekaj instinkta in z izkušnjami se naučimo tudi prepoznati potrebe kože svojih otrok in se nanje ustrezno odzivati – le ne smemo se pustiti zmesti raznim vsevednim dobronamernim sorodnicam ali prijateljicam. Večine otrok z normalno kožo ni treba mazati s kremo vsak dan. V mrzlem in vetrovnem vremenu pa le uporabite zaščitno kremo za izpostavljene dele kože (obraz, roke). Izbor namenskih krem za otroke je pester in kaj dosti ne morete zgrešiti, razen če ima vaš otrok izjemno občutljivo kožo. Če uporabljate Bepanthen, je za zaščito pred mrazom in vetrom primerno mazilo in ne krema. Izogibajte se le uporabi otroškega (ali mandljevega ali kakršnega koli že) olja, ki ni primerno za nego kože. Po uporabi olja se marsikdaj pojavi izpuščaj, zlasti v poletnih mesecih oz. pri otrocih, ki jim je vroče. Olje je uporabno le za odstranjevanje kožnih lusk, npr. pri dojenčkih z lasišča, za odstranjevanje ostankov gostih krem ter v nekaterih primerih za kopel ali čiščenje kože.

Problem uporabe repelentov, tj. sredstev za odganjanje klopov in komarjev, je pri otrocih predvsem ta, da bi lahko imeli toksične učinke zaradi absorpcije skozi kožo ali zaradi zaužitja (majhnim otrokom pač težko dopovemo, da si kože ne smejo lizati). Ker tovrstnih učinkov na otrocih iz etičnih razlogov ne preizkušajo, proizvajalci repelente za uporabo pri otrocih raje kar vsepovprek odsvetujejo – tudi zaradi svoje lastne zaščite, da jih ne bi kdo tožil. Verjetno je občasna uporaba običajnih repelentov tudi pri otrocih na manjši površini kože povsem varna, vendar koliko in kako pogosto, ni mogoče natančno reči. Ameriška Uprava za hrano in zdravila, ki je zelo stroga ustanova in se po njej zgledujemo tudi v Evropi, odsvetuje uporabo repelenta DEET (ikaridin, ki je npr. v Autanu) pri otrocih, mlajših od 2 mesecev. Posredno lahko sklepamo, da ga pri otrocih, starejših od 2 mesecev, verjetno lahko vsaj občasno uporabimo. Repelent se lahko uporablja le na izpostavljeni koži, odsvetujejo pa uporabo na rokah, okrog oči in na vneti, razdraženi ali poškodovani koži. Ko pridemo nazaj domov, pa je treba repelent sprati z vodo in milom.

Seveda pa pred morebitno uporabo repelenta presodimo tudi pričakovano korist in tveganje. Če bi bili npr. v endemskem področju za malarijo ali rumeno mrzlico, ki ju prenašajo komarji, bi otroka – vsaj jaz osebno – brez nadaljnjega namazali z repelentom. Pri nas so piki komarjev, vsaj kolikor je zaenkrat znanega, bolj srbeča nadloga kot pa resna grožnja zdravju, tako da je morda varneje, če se obnašamo bolj konzervativno. Kar se tiče klopov, ki lahko prenašajo resne bolezni – pri nas boreliozo, klopni meningoencefalitis in erlihiozo – bo verjetno v večini primerov dovolj, da otrokovo kožo po vrnitvi iz gozda skrbno pregledate. Otroka oblačite v svetla oblačila, na katerih boste klopa prej opazili, še preden se prisesa. Če je klop že prisesan, ga najlaže odstranite s posebno pinceto za klope. Gre za pincete na vzmet, s katero klopa primete, nato pa stisnjeno pinceto samo zavrtite in klop bo popustil. Tovrstne pincete prodajajo v lekarnah, enako dobre in mnogo cenejše dobite tudi v vsaki trgovini za živali. Če pincete nimate, klopa ne pulite iz kože. Lahko ga poskusite krožno masirati z jagodico prsta, tako kot bi ga “navijali”, ponavadi ob tem manevru hitro popusti prijem. Tudi stari recept utapljanja klopa v kapljici olja menda načeloma deluje, je pa potrebne nekaj potrpežljivosti, saj prav hitro klop ne popusti. Pinceta na vzmet je od vsega daleč najbolj preprosta in učinkovita in sodi v vsako domačo lekarno.

Kremo z zaščitnim faktorjem poleti za otroka absolutno uporabljajte. V času najmočnejšega sonca, med 10. in 16. uro ali vsaj med 11. in 15. uro, bodite raje notri. Ko greste ven, čim več kože pokrijte z zračnimi, ampak dovolj gosto tkanimi oblačili, ki so najboljša zaščita pred soncem. Otrok naj nosi tudi pokrivalo, da bo obraz v senci, in sončna očala z UV-filtrom. Vse izpostavljene dele kože pa namažite s kremo, ki vsebuje zaščitni faktor (najmanj 20), nanos ponavljajte po navodilu proizvajalca.

Po vsakem kopanju v morju večine malčkov ni treba izpirati s sladko vodo, ponavadi zadostuje večerno tuširanje. Je pa pri večini krem za zaščito pred soncem potrebno ponovno nanašanje po kopanju. Preprečevanje sončnih opeklin v otroštvu je eden najpomembnejših dejavnikov v preprečevanju malignega melanoma pozneje v življenju, zato moramo biti starši pri zaščiti pred soncem resnično natančni in dosledni.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

New Report

Close