Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Nedonošenček, trzanje

Nedonošenček, trzanje

Spoštovani,

Rodila sem fantka v 31.tednu. Sedaj smo v 35.tednu in opažam, da občasno trza po hranjenju, ko ga dam na prsi da bi podrl kupček. Hranjenje ga se vedno zmatra.
Ali mislite, da je to občasno trzanje ok?

Vnaprej hvala za vaš odgovor.

Občasni mioklonizmi (trzljaji mišic, skočijo kot da jih strese elektrika) so v obdobju dremeža pogosti – in fiziološki, normalni tudi pri donošenih novorojenčkih, otrocih, tudi odraslih (ko imamo občutek, da se nam je postelja izmaknila :-)). Torej nič posebnega.
Kot velja tudi za utrujanje pri hranjenju v gestacijski starosti 35 tednov… (nekateri fantki v tej gestaciji sploh še ne zmorejo jesti po cuclju).
Torej vse v redu, kot mora biti.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za vaš odgovor.
Samo še eno vprašanje imam in sicer glede kisika. Domov smo prišli s 0.02 kisika. Zanima me kakšna mora biti saturacija brez dodanega kisika, da se lahko naročimo na CMCRF?
Vnaprej hvala.

Lep pozdrav

Spoštovani,

Pri sinu so zdravniki opazili tako imenovano Gotsko nebo v ustih. Zanima me, kako lahko sama preverim, če je dejansko nebo v zgronji čeljusti res preveč pomalnjeno navzgor ? Ali se lahko sin z jezikom dotakne neba v zgornji ustnici, da bi to pokazalo, če gre res za gotsko nebo ali je to bilo samo zdravnikovo subjektivno mišlenje ?

Lp

Zaželjena povprečna SaO2 pri dojenčku, ki diha na zraku, je nad 92% – kar pomeni, da je treba ocenjevati povprečje, ne kratke padce pod 90% ali skoke nad 97%, ki so lahko posledica napake v merjenju, če dojenček “miga” oziroma le kratek preblisk ob optimalni usklajenosti “dobave in porabe” kisika.
Ko bo preko dneva vrednost stabilna (tako med globokim spancem, kot v času hranjenja, med ihtavim jokom), naj dobi dodatek le še preko noči – lahko preko cevke, ki je speljana do posteljice, če vas “brčice” motijo. In se naročite na snemanje CMCRF. Vse dobro,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Opis “gotsko nebo” je zelo subjektivne vrednosti – in je tako “visoko obokano” nebo bolj pomembno takrat, ko predstavlja del klinične slike kakšne nepravilnosti, sindroma. Da je torej le ena od mnogih variacij razvoja – za katere tudi velja pravilo, da posamična ne pomeni nič zloveščega in jo ima veliko povsem zdravih, normalnih otrok in odraslih. Ko pa jih je več, iščemo skupni imenovalec.
kot razberem, gre pri vašem otroku za “izolirano” posebnost. Torej, kar mirno – vseeno pa pediatra naslednjič “napadite” z vsemi vprašanji (in merami), ki vas mučijo.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

Je pri gotskem nebu tudi nepravilno oblikovano, se pravi je zoozeno ?
Ker sin pravi, se se z jezikom neba ne more dotakniti, potem lahko sklepam, da je nebo res visoko ali ?

Lp

Natanko tako, ima videz gotske katedrale s “špičasto” streho…

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Tako cist po vasih izkusnjah, ali je potem to normalno pri gotskem nebu, da se otroci po navadi ne morejo dotaknit neba z jezikom ?

Lp

Priznam, da s tem nimam nobenih izkušenj – novorojenčki tega ne komentirajo, z večjimi pa ne delam – a tudi verjamem, da otrok to, ali se lahko dotaknejo z jezikom neba ali ne, ne bi preveč motilo. Razen če odrasli iz tega ne naredijo panike :-). Vse dobro,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close