Nedonošenček 26. tednov
Pozdravljeni!
Doma imamo nedonošenčka rojenega v 26. tednu (960g, 37cm), sedaj je korigirano star 2 tedna (3500g, 52cm). Hranimo in rastemo zelo lepo. Imel je krvavitve iz pljučk in želodčka, ter možganske krvavitve 3. stopnje bilateralno.
Te težave so se super uredile, imam pa nekaj vprašanj.
Z 40. tednom gestacije smo ukinili kofein, od takrat opažam da hitreje diha in se bolj utrudi pri hranjenju. Je precej zadihan, občasno piska in rahlo hrope. A je to normalno? Rabi kakšno urco da se umiri.
Glede handlinga in skrbi zanj, me zanima, kaj je najboljša podlaga zanj, ko ne spi in je buden. A ga lahko odložim v ležalnik/gugalnik? Svetuje se namreč čimveč ležanja na boku. Kako je z uporabo kengurujčka?
Čeprav je korigirano še zelo majhen, že pase kravice, ko je na trebuščku, a je to vredu? Koliko časa in kako pogosto ga lahko polagam na trebušček?
Imamo tudi fenobarbitol zaradi konvulzij, ki so se pojavile v prvem tednu, EEG je blago nenormalen, kontrole še nismo imeli. Nevrolog nam je naročil naj pazimo na kakšne nepravilne gibe, ker je to moj prvi otrok ne vem na kaj točno naj bom pozorna. Iztegovanje nazaj, zategovanje, hipotonija, a so še kakšni drugi specifični znaki?
Odsvetuje se tresenje, a to velja tudi za trepljanje po ritki in zibanje, ko nas mučijo kolike?
Hvala vam za vse odgovore,
Katja
Draga Katja,
ukinitev kofeina naj ne bi bila povezana s hitrejšim dihanjem in utrujanjem pri hranjenju, saj dajemo nedonošenčkom kofein ravno z namenom spodbujanja dihalnega središča in preprečevanja dihalnih premorov. Bolj je verjetno, da je vaš fant pridobil precej teže (3500 gramov je “ogromna” teža za korigirano starost 2 tednov) – in je za oskrbo “mišic in špehka” potrebno več dihalnega dela, ki mu je pridruženo hitrejše dihanje. Seveda je možno, da je tudi požrešnež, ki se spravi na stekleničko s takšnim tekom, da pozabi na vmesno dihanje in počitek.
Počiva lahko v katerem koli položaju, le na trebuščku ne. Le polsedeči položaj za spanje (npr. avtomobilska varnostna “lupinica”, tudi gugalnik) v njegovi starosti osvetujemo, saj je povezan z motnjami v dihanju v globokem spanju. Ko pa je buden, bo všeč njemu – in vam – da bo imel malo več pregleda nad okolico…
Kengurujčka si čisto ne predstavljam – če pa gre za pripomoček, s katerim je otrok obrnjen proti vam, ga odsvetujem, saj spodbuja zvijanje nazaj – ki je pri tašnih nedonošenčkih že itak prekomerno.
Pasenje kravic – za krajši čas seveda dovoljeno, a ne preveč (tudi zaradi zvijanja in napenjanja iztezalnih mišic), za to je še veliko časa.
Nežno trepljanje, zibanje – seveda dovoljeno za pomirjanje, stresanje je vse kaj drugega.
Nevrolog je imel v mislih predvsem krče – trzljaje, odsotnost, obračanje zrkel in podobno, ne pa spremembe v mišičnem tonusu in zvijanje.
Vsekakor vas bo izbrani pediater kmalu poslal na fizioterapijo, kjer boste dobili natančna navodila, kaj se sme in kaj je repovedano. Dotlej pa se držite le navodil o rokovanju (handlingu), ki ste jih dobili od medicinskih sester in fizioterapevtk ob odpustu, bo čisto dovolj.
Srečno,
Pozdravljeni!
Najlepša hvala za vse odgovore, ste mi v veliko pomoč.
Imam pa še eno vprašanje, saj ugotavljam (pogovori z ostalimi mamicami), da so precejšnje razlike od kraja do kraja glede fizioterapije. Kako pogosto se priporoča terapija pri tako majhnem nedonošenčku z kar hudimi možganskimi krvavitvami?
Nam so rekli, da bomo fizioterapevta obiskovali 1x na 3 tedne, ker imajo gužvo. Kje drugje, pa imajo malčki z manj težav v diagnozi, fizioterapevta 1-2x tedensko. Rada bi le najboljše za svojega malčka in mi potem ni problem ga peljat, če je to odvisno od zasedenosti fizioterapevtov.
Hvala vam že vnaprej,
Katja
Draga Katja,
pri pogostnostih fizioterapije so res ogromne razlike po posameznih delih države. Na splošno velja čim več – preveč ne more škoditi. Drži pa, da ni toliko pomembna tista urica pri fizioterapevtki, kot je pomembno, kaj, kako in koliko se dela doma tisto, kar nas nauči fizioterapevtka.
Kadar pa ocenijo, da so težave zelo hude in se stopnjujejo, pa močno intenzivirajo obravnavo, tudi na nekajkrat na teden. Ne glede na prezasedenost posameznega fizioterapevta.
Pozdrav,