torej si stara tam okrog 50 let. Začni šparat za starost, otroci so najbrž že odrasli.
Če daš vsak mesec 100 evrov na stran, se ti bo v 15 letih nabralo 18.000 evrov, računano brez obresti. Poleg tega boš lahko prodala nepremičnino in si iz tega plačevala dom.
Imaš še dovolj časa, da poskrbiš zase, če te le zdravje ne bo basalo.
Če seveda je lastnica nepremičnine, ni nujno.
Moja mami recimo še vedno dela, kljub temu, da je že 7 let upokojena. Ima preko 40 let delovne dobe v zdravstvu, skoz aktivna in zelo delavna, žal je vse to premalo za dostojno penzijo! V sosednji hiši pa brezposlič z večjim dohodkom, kot ona, z 0 let delovne dobe. S tem, da ona še vedno dela, njemu se pa še vedno pri 40ih ne da.
Le zakaj bi???
Danes sem bil na kavi z znancem, ki dela v Avstriji.
Socialce, ter tiste, ki so dlje časa na bozi in nekajkrat zavrnejo zaposlitev, pošljejo delat javna dela (pometanje in podobno). In to za 8 ali 9 ur dnevno.
Taki liki se sicer bunijo (niso po razmišljanju nič drugačni, kot so naši), vendar gredo delat, ker sicer izgubijo del podpore.
Avstrijska vlada – oblast ni tako neumna in kratkovidna, kot slovenska, da bi se iz državljanov, ki v Avstriji pošteno delajo za 1500 – 5000 evrov in več mesečno, delala norca.
Naša vlada pa se žal iz aktivnih, “neležečih” državlajnov dela DOBESEDNO norca. Že od osamosvojitve dalje…
Sicer pa je socialna podpora v A. okoli 900 evrov, znanec ni vedel točno.
Slovenskim socialcem predlagam, da od vlade zahetvajo avstrijsko podporo. Zaokroženo na 1000 evrov…
Življenje včasih nič ne vpraša, nasprotno pa smrt včasih vpraša in te ne izbere. In takrat si lahko že tako ubogi, da ne moreš več sam poskrbeti za svojo smrt. Zato, ne bodi budala in misli na starost.
Zadnjih 50 let živimo v takšnih razmerah, da je skoraj nemogoče karkoli načrtovati za 10 ali 15 let vnaprej. Ampak recimo, da bo tako kot je danes ali malo hujše/boljše, mislim, da s partnerjem lahko pokrijeva primerno oskrbo, tudi na domu, magari s prodajo nepremičnin.
Do upokojitve vendarle še imate nekaj časa, zato ni vse tako črno, kot si danes morda
predstavljate. V 15 letih še lahko nekaj privarčujete, da boste po upokojitvi vsaj približno ohranjali življenjski slog. Dejstvo pa je, da bi bil začetek varčevanja v mlajših letih (npr. takoj ob prvi zaposlitvi) bistveno lažji, saj bi z nižjimi zneski na dolgi rok privarčevali več. Je pa že vaše razmišljanje o tej tematiki korak v pravo smer.
Postavite si torej varčevalni cilj, raziščite finančni trg, saj vam ta ponuja mnogo različnih produktov, ki bi vam lahko pomagali doseči vaš cilj in izberite za vas najprimernejši produkt. Verjamem, da vam bo uspelo. Srečno.