NAVADNI MORSKI ZMAJ
Pozdravljeni!
Pišem v skrbi za svojega očeta, ki je pred približno 6 tedni imel nezgodo pri morskem ribolovu. Na trnek se mu je ujela ena najbolj strupenih jadranskih rib, ki jo v Dalmaciji poznajo pod imenom “Morski pauk”, v slovenščini pa se ta riba imenuje “Navadni morski zmaj”. Z malo nespretnosti ga je s svojo strupeno konico pičila v kazalec leve roke. Domačini so predlagali potopitev roke v zelo toplo vodo, saj gre za termolabilen strup. Oče jih je ubogal in že po približno 30 min. po piku namakal roko v skoraj vreli vodi. Krči so popustili, ostala pa je velika nateklina na hrbtni strani roke, vse do zapestja in nezmožnost premikanja spodnjih delov prstnih sklepov, tik ob dlani. Roke tako ne more stisniti v pest in zdi se, da je z gibljivostjo vedno slabše. Bolečin ni več, so pa prisotne ob poskusih stiskanja roke. Mišice (na področju od zapestja do komolca)so mlahave (najbrž tudi zaradi tega, ker jih ne more uporabljati).
V parih dneh po piku (3 dnevi) je obiskal svojega zdravnika na Štajerskem. Zdravnik je priznal, da takšnega primera še ni imel, vendar da se mu stanje ne zdi alarmantno. Dali so mu injekcijo proti tetanusu, zavojček antibiotikov in tabletke proti alergijam.
Stanje je kot že rečeno slabše, na koga naj se obrnemo? Kaj priporočate? Ali naj si roko razgibava ali miruje? Ali obstajajo pri nas specialisti za to področje? Morda imajo več prakse s tem zdravniki na Primorskem? Prosim pomagajte!!!
Hvala za prijaznost!
S spoštovanjem,
SonjaM.
Spoštovani!
S poškodbami po ugrizih kač, strupenih pajkov, škorpijonov, ipd. se pri nas največ ukvarjajo zdravniki, specialisti travmatologi. Koristne nasvete lahko dobite tudi v Kliničnem centru – Center za zastrupitve.
Očetov zdravnik je očeta pravilno cepil proti tetanusu, vnetje in “preobčutljivostno” reakcijo blaži z antialergijskim zdravilom. Očitno je ocenil, da stanje komplicira še bakterijsko vnetje, zato je očetu predpisal še antibiotike. Ker pravite, da se stanje slabša, vsekakor svetujem ponovni obsik pri izbranem zdravniku, saj je verjetno potrebna nadaljnja obravnava pri travmatologu, ki bo po morda vključil tudi druge specialiste (nevrologa).
Pozdrav!
Nina
Moram še nekaj dodati: glede na to, da je od poškodbe minilo že 6 tednov, se nevrološko stanje ne bi smelo več slabšati. Zato je potrebno objektivno oceniti stanje in opraviti nevrofiziološke meritve (odzivnost mišic rok na živčne impulze, oziroma prevajanje električnega impulza po mišici). Zelo mogoče je namreč, da oče zaradi strahu pred bolečino “ne upa” premikati mišic rok, se obremenitve “boji”, ipd. Nevrofiziološke meritve opravljajo na Inštitutu za nevrofiziologijo na KC, seveda z napotnico izbranega zdravnika. Ker so čakalne kar dolge, pri vas pa gre za “urgenten primer”, je smiselno, da se izbrani zdravnik dogovori za “urgentni pregled” oziroma na napotnici označi “nujno”.
Pozdrav!
Nina