Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže Nategnjena ali natrgana mišica?

Nategnjena ali natrgana mišica?

Zdravo, pred kakšnim mescom me je n atreningu (nogomet) zaspeklo v levo stegenjski mišici. Nadaljevalo se je v bolečino katera je skor vsak dan večja. Ko začnem teči ali če narobe hodim me boli in peče. Na dotik je tudi boleče. Kakšne vrste poškodve naj bi bilo to?

Pozdravljeni!

Žal se brez pregleda tega kar tako ne da ugotoviti … lahko gre samo za aktivacijo trigger točk v mišici ali za natrganinico med kito in mišico ali med kito in kostjo ali v samem trebuhu mišice… šele po določenih testih se lahko ugotovi, kajje v mišici in potem naredi ustrezno terapijo.

Pozdravljeni!

Hematom je vedno znak natrganine tkiva.

Pozdravljei!

Hematom v mišici je posledica tega, ker so se vlakna v mišici ali med mišico in kito, strgala. Potrebna je posebna terapija in postopen protokol obremenjevanja mišice. Najbolje vam bo pomagala terapija z ultrazvokom. Ventuze so kontraindicirane.

Pozdravljeni!

Ravno sedaj zaključujem zdravljenje podobne poškodbe, ki se je naredila pred 4 tedni. Prišlo je do večje natrganine mečne mišice in velikega hematoma. Žal sva zaradi moje odsotnosti lahko pričela terapijo šele 10 dan po poškodbi… drugače bi s terapijo začela že drugi dan… terapija z ultrazvokom (dovolj dolgo časa in primerne jakosti ter ostalih parametrov) je odpravila hematom v enem tednu. Konec tedna povsem zaključujeva s terapijo, saj lahko že noramlno hodi, razteza in izvaja kontrolirane poskoke. Od tu naprej lahko sam spravi nogo v predhodnji položaj. Terapijo je imel vsak dan v tednu.

Pozdravljeni,

včeraj sem si natrgal mišico pri nogometu. Zaradi bolečine in otekline, hematom 10X10cm, sem šel preventivno v bolnico kjer so me zadržali čez noč na opazovanju. Ob prihodu, so mi naredili UZ, CT in MR. Sledilo je mnenje zdravnika še isti dan in zaključek naslednji dan (danes) ob prejetju izvidov za MR.
Citiram mnenje: »Vidna je precejšna oteklina v medialnem proksimalnem delu levega stegna, bolečine so znosne. Zaradi otekline evidentno ne tipam pulza arterije femoralis, se pa relativno lepo tipa pulz na hrbtišču levega stopala. Nevroloških izpadov nima. Klinično gre za obsežnejšo avulzijo aduktorja.«
Naslednji dan je sledil zaključek, ki ga citiram:«Opravljena je bila radiološka diagnostika, klinična diagnostika in predstavitev same poškodbe poškodovancu. V poteku noči ni imel nobenih pomembnih težav, bolečine so proti jutru skoraj v celoti izzvenele, ima občutek, da je tudi bistveno manj otekline. Glede na to da je relativno mlad (40), športno aktiven, je smiselna op.reinsercija tetive«. V petek sem naročen na kontrolo. Doktor je rekel da se morem sam odločit glede operacije. Njegovo mnenje oz.predlog je operativni poseg. Rekel je še zraven, da operacija ni nujna, kakor tudi da je vsaka operacija tvegana, kjer so možni zapleti. Mišica naj bi spremenila položaj za okoli 5cm, kolikor sem jaz razumel.

Prosim za pomoč pri odločitvi. Nisem nek profesionalni športnik, ukvarjam se z športom 1x na teden. Če jaz ne bom mogel hodit normalno, tekat ali pa se z kakšno drugo navadno športno aktivnostjo ukvarjat, potem bi šel na operacijo. Če pa bo moja mišica iz estetskega vidika malo drugače zgledala v prihodnje, potem pa definitivno ne bi šel na operacijo. Ali je možno poškodbo sanirat z kakšnimi terapijami? Sedaj me nič ne boli, samo pač težje hodim. Dosti boljše kot prvi dan in verjamem da bo do petka še bolje.

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav

Pozdravljeni!

Žal se ne da kar takole pavšalno odgovoriti… odvisno je od tega, kako velik del mišice se je odtrgal in o kateri mišici govoriva…. imamo 5 adduktorjev – najverjetneje gre za m. adductor longus, ki ima najmanjše oprijemališče… odvisno od tega ali vas bo poškodba ovirala pri vsakdanjh opravilih in vaših normalnih športnih aktivnostih ali ne… to se ne da predvideti v naprej. Jaz bi se na vašem mestu pogovorila s kirurgom ali lahko z operacijo malo počaka, da vidite ali lahko shajate brez operacije… če je možno, da se počaka z operacijo. Drugače je ta mišica pomembna pri vseh gibih ko stojimo na eni nogi in nekaj delamo z drugo nogo.

Pozdravljeni,

verjetno se je strgal ali trebuh mišice ali prehod mišice v kito. Mišica leži zelo globoko zato telo potrebuje dolgo časa, da resorbira hematom.

Lep pozdrav

Barbara Purkart
Fizioterapija Fizioterapevtski center Barbara Purkart

Od pon do pet: 041353366

 

Pozdravljeni,

včeraj (10.3.23) , se mi je med ogrevanjem in ob hitrejšem “štartu” v desnh mečih pojavila bolečina kot ob močnem krču. Z aktivnostjo sem takoj prenehal saj sem posumil, da gre za poškodbo mišice. Diagnoza v urgentni ambulanti je Raptura partialis musc.gastroc.med.cruris.dex.

Kako se sedaj lotiti čim hitrejšega okrevanja oziroma sanacije poškodbe. Oteklina ni prisotna, bolečina pa se pojavi kakor hitro s celotnim podplatom stopim na ravno površino. Trenutno nogo hladim in mirujem. Ali bi bilo smiselno narediti še ultrazvok poškodovane mišice? Kdaj se lahko prične s fizioterapijo? Kako ta poteka?

Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem!

 

Pozdravljeni,

s fizioterapijo se prične čimprej. V primeru natrganin so najboljši rezultati z ultrazvočno terapijo. Kasneje, ko se malo zaceli, se dodajo še vaje za krepitev mišice. Najprej koncentrične, postopoma sledijo ekscentrične.

Lep pozdrav

Barbara Purkart spec.ortop.med, mag.kineziol., dipl.fiziot.

https://fizioterapija.net/

Za več informacij sem dosegljiva na tel: 041353366

New Report

Close