Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Gibanje, oblikovanje in krepitev telesa NASVETI IN ODGOVORI NA VAŠA VPRAŠANJA

NASVETI IN ODGOVORI NA VAŠA VPRAŠANJA

Živjo, Legica!

Res je. Zvečer je priporočljiv zgolj beljakovinski obrok, brez ogljikovih hidratov, pa naj bo to meso, solata, skuta itd.
Z beljakovinskimi napitki je pa tako; priporočeno je, da se ga spije takoj po treningu, torej že na licu mesta 🙂
Ko prideš domov, pa še vedno lahko poješ solato, hrenovko, ali karkoli drugega beljakovinskega.

Moje mnenje o dodatkih pa je tako; Nikogar ne silim, da jih jemlje, če pa sama želiš, potem pa lahko. Sam jemljem beljakovinske napitke (whey), predvsem za takoj po treningu in pa za zadnji obrok pred spanjem. Če greš spat ob polnoči, je to takrat. Torej, če ješ hrenovke, meso, solato, ob 20.30, potem ob polnoči spiješ še napitek. Kakšnih drugih dodatkov, pa mislim, da ne rabiš.
Je pa treba za hujšanje uživati veliko beljakovin, tako da so beljakovinski napitki zelo priročni.

Lp

OK, hvala, bom razmislila, a naj ali naj ne. Trenutno mi je čista revolucija že, da zvečer jem solato + beljak.hrano.
lp!

P:S: Sori, se mi zdi, da te res že pošteno gnjavim, a še eno vprašanje imam. Doma smo preučevali to teorijo, pri katerem srčnem utripu se najbolj kurijo maščobe. Mož je na podlagi dosegljivih podatkov naredil vse možne izračune, formule, simulacije itn itn in prišel do naslednjih ugotovitev. Pri nižjem ali višjem srčnem utripu (npr 130 ali 145) se pokuri prakično enaka količina maščob (v abolutnem smislu!,v relativnem ne), a pri višjem se pokuri občutno več OHjev. Vhodni podatki so bili nezanesljivi torej je verjetno, da je tak tudi rezultat. Moje vprašanje torej je – kaj pomeni, da se kurijo OHji?!?

Hvala in obljubljam, da bom vsaj 3 dni tiho.

Pri treningu (npr. v fitnesu na trenažerjih in z utežmi), se porablja pretežno glikogen (sestavljen ogljikov hidrat). Ogljikovi hidrati so gradniki, ki preprečujejo razgradnjo mišične mase s tem, da naše telo porablja ogljikove hidrate, kot vir energije.
Torej, ogljikovi hidrati nam predstavljajo energijo. Naš cilj pa je, da porabljamo čim več maščobe in varčujemo z glikogenom. Če zaradi previsoke intenzivnosti (aerobne), porabljamo ogljikove hidrate, potem ne pride do porabljanja maščob. Ker pa to ni tisto, kar želimo, se ravno zato svetuje, da kardio (aerobne) treninge izvajamo z nizko vsebnostjo sladkorja v krvi in s čim bolj praznimi glikogenskimi rezervami. Poenostavljeno; če zalog glikogena ni, telesu ne preostane drugega, kot da začne porabljati maščobe.

Celotno gorivo za energijo v mišicah so ogljikovi hidrati, beljakovine in maščobe. V vsakem trenutku se porabljajo vsi trije viri, vendar v različnih razmerjih. Pri aerboni vadbi, nižje intenzivnosti, ki traja dalj časa se porabljajo pretežno maščobe, ko pa napor raste, se poveča tudi potreba mišic po kisiku. Količina kisika pa je omejena z VO2max (maksimalni sprejem kisika), zato začnejo goriva, predvsem ogljikovi hidrati izgorevati anaerobno, torej brez prisotnosti kisika (trening z utežmi). Maščob pa telo brez kisika ne more porabljati.

Še za informacijo: prekomerno nabiranje maščob v telesu povzročajo predvsem enostavni ogljikovi hidrati in ne maščoba. Ti se namreč v primerjavi z maščobami hitreje razgradijo in s tem v kratkem času oddajo veliko količino energije, ki pa je telo ne more takoj porabiti, zato se ogljikovi hidrati začnejo pretvarjati v maščobe.

Upam, da sem odgovoril na vprašanje, če te zanima še kaj, pa kar vprašaj. Ne rabiš čakati 3 dni 🙂

Otfit, mene pa zanima, kaj pomeni RPM? To mi kaže na kolesu na fitnesu, pridem tam nekje med 65-80 odvisno od stopnje obremenitve, večje kot dam obremenitev, nižji rpm dosežem, in če dam na lažje, lahko višjega dosežem. Vem, da so mi rekli že v prejšnejm fitnesu, da naj kolesarim tako, da mi bo kazalo vsaj 80rpm.

RPM pomeni revolutions per minute. Pomeni število zaključenih kroženj na minuto okrog fiksne osi, uporablja pa se kot merilo za hitrost rotacije mehanske komponente. Iz tega sledi, da ko je intenzivnost večja, lahko v eni minuti manjkrat zavrtiš pedala, kot če je intenzivnost lahka. S tem, ko so ti rekli, da kolesari z 80 rpm, so ti v bistvu svetovali le z kakšno intenzivnostjo kolesari, torej da boš v eni minuti dosegla 80 kroženj.

Otfit, tole je jasna, izčrpna in zame zelo koristna informacija, hvala ti!

Dodatno še, da preverim, če res prav razumem, praviš: “Količina kisika pa je omejena z VO2max (maksimalni sprejem kisika), zato začnejo goriva, predvsem ogljikovi hidrati izgorevati anaerobno, torej brez prisotnosti kisika (trening z utežmi). Maščob pa telo brez kisika ne more porabljati.”
Torej, kasneje, ko mi bo kondicija res narastla (=VO2 narastel), lahko povečam intenzivnost in ne ostajam več v pasu 60 – 70 % max srčnega utripa? Mislim, bistvo je VO2?

Še enkrat hvala za tvoj trud.

Legica, bistvo je res VO2max, to pa pomeni, da, ko ti bo kondicija narasla, ti bo ta ista intenzivnost, ki je sedaj v pasu 60-70 % max. srčnega utripa, predstavljala manjše breme, zato boš morala intenzivnost povečati toliko, da ti bo spet dvignila pulz v ta nivo.
V bistvu vseskozi ostajaš v tem območju 60-70 max srčnega utripa, le intenzivnost boš morala povečati, da bo utrip spet dovolj visok.

Jah, ko prebiram tvoj odgovor, vidim, da je bilo vprašanje mal trapasto :-))

OK, sedaj vse jasno, še enkrat, hvala!

Dobro jutro,
res me vesli, za vaše odgovore, ki jih z veseljem preberem in res je, da obstajajo še dobri ljudje…))))

Dajte mi prosim malo svetovat, sem 7 mesecev po porodu, v tem času sem doma kolesarila na sobnem kolesu in telovadila, skoraj vsak dan, sedaj pa vsak drugi dan (tako ste svetovali Vi) skupaj 1 uro. Počasi kopni sneg in jaz bi rada začela tečt, zakaj, zaradi kondicije, zaradi oblikovanja postave (zadnjica in stegna so kar precej močna) in seveda, da izgubim še zadnjih 8 kg…Ker vem, da je tek nekaj čisto drugega kot kolo (sem pred nosečnostjo tekla) me sedaj zanima, kako naj začnem tečt, predvsem koliko časa naj tečem prvič, drugič…nimam ure, niti ne vem koliko km ima steza v Betnavskem gozdu v MB, kolikokrat na teden??? Skratka kako začeti po dobrem letu in pol???

Hvala in lep sončen dan!!!

Pozdravljeni!
Jaz sem se dala na ločevalno dieto. Rada pa bi tudi telovadila. Zanima pa me kake vaje mi svetujete, glede na to da sem pretežka..imam 146 kg.

Pozdravljena, Nebo!

Veseli me, da vam je tema zanimiva in, da vam kakšen nasvet pride prav.

Predlagam naslednje; začnite s tekom 3x na teden, ta tek pa naj traja 20 minut. Ker kolesarite in telovadite to ne bi smel biti problem. Bo pa brez ure težko, saj ne boste mogli spremljati rezultatov, napredka, tako da poskrbite najprej za to. Če ne drugega jo imate na mobilniku. Po tem, ko boste uro imeli, si v gozdu izberite mesto, do katerega pritečete v 20-ih minutah. Da boste izboljšali kondicijo, pa morate nato ta rezultat postopoma izboljševati, na primer tako, da v naslednjem tednu to isto razdaljo pretečete v 19 minutah. Ko boste ta rezultat še izboljšali, npr. tako, da boste razdaljo pretekli v 15-ih minutah, si izberite novo razdaljo, ki jo pretečete v 30-ih minutah in ko boste izboljšali še to, izberite tako, da jo boste pretekli v 40 minutah. Tek daljši od 40-ih minut pa ni potreben. To je ena izmed metod, ki je še posebej zato, ker nimate drugih pripomočkov za merjenje, primerna za vas. Še vedno pa vsak drugi dan telovadite, tako kot do sedaj. Intenzivnost teka pa naj bo nekje med 60 in 70 % vaše zmogljivosti, kaj to pomeni za vas, pa boste morali presoditi sami.

Lp

Pozdravljena, babuska!

Če še niste dolgo na ločevalni dieti, vam svetujem, da še enkrat premislite, ali si to dieto res želite. Ločevalna dieta namreč ni utemeljena, zelo pogost pojav pri njej pa je, da ko z njo prekinete, izgubljene kilograme dobite nazaj, pogosto še v večji meri. Zato vam predlagam Montignacovo dieto. Več o tem, ter tudi povezavi do članka o ločevalni dieti in Montignacovi dieti, pa imate na voljo v odgovoru » Še jaz« na prvi strani teme.

Če telovadite doma, pa vam svetujem vaje z lastno težo, ki so opisane na prvi strani teme, v odgovoru Tayri. Priložene so tudi povezave do slik vaj. Zelo dobrodošla bi bila tudi kakšna aerobna vadba, npr. 30 minutna hoja, 3-4 x tedensko.

Vedeti pa morate še to, da je hujšanje dolgotrajen proces in ga, kot takega tudi vzamite. Če shujšate 2-3 kg na mesec, torej približno 0.5 kg na teden, je to več, kot idealno. Vsaka nenadna ali hitrejša izguba teže, bo povzročila, da se vam kilogrami slej, ko prej, povrnejo. Organizem, se namreč mora privaditi na spremembe.

Lp

Lenčka M , še prodajaš orbitrek, za koliko

Otfit, zanima me, če bi Vas lahko prosila za sestavo programa treninga, ne v fitnesu, ampak npr. sobno kolo, tek, kolebnica ipd. Izgubiti moram za začetek 25 kg.

Lp.

Še ga prodajam. Je pa Infiniti Elliptical Cross Trainer E6700, magnetic resistance system. Podoben je temu na sliki, le tiste fiksne ročke niso v trikotnik gor, ampak ravne oz. v kvadrat, pa plastika je vsa črna. Cena, kaj pa vem, jaz sem ga že pred leti kupila pri Smoletu v Novem mestu za okrog 70.000 sit, če bi ga prodala sedaj za 100EUR bi bila zelo vesela. Je malo rabljen, predvsem se nabira prah na njem.

Pozdravljena LenčkaM!

A si mogoče iz NM? Lahko pustiš e-mail ali GSM številko, jaz bi ga kupila, ker moj orbi bo kmalu razpadel pa še tako glasen je, da cela vas ve kdaj sem na njemu.

Lp, Mateja

Hvala za hiter odgovor! Vaje sem pregledala, zdej pa sam še telovadit:)))))

Češ čas vam javim kako napredujem.

LP

Mateja, sem iz Ivančne Gorice. Daj se registriraj na tale forum in mi pošlji zasebno sporočilo, da ti pošljem svoj mobi ali mail. Tuki gor ne bi rada dajala mobija in mejla, je le preveč ljudem na dosegu roke.

Da ne bo stvar preveč zakomplicirana,,,
Do lepe postave in kondicije ni edina pot fitnes zveličanje. Fitnes vadba je le ena od možnosti, če pa vam ta ni ušeč pa si najdite nekaj kar vas osrečuje. Dejstvo je da boste morali zamenjati način življenja in če vam firnes ne diši boste zelo težko tako vztrajali celo življenje.
Dejstvo je da se da telesno težo zmanjšati takrat ko več porabite kot vnesete. Jasno je potrebno urediti prehrano v življenje pa vnesti tudi neko telesno aktivnsot. Ta pa je lahko vadba v fitnesu, na trim stezi, laho prestavljate kamne ali pa doma s pripomočki kot so 3m vrvice ali blazino.

Zelo težko je vadbene programe napisati preko neta. To je podobno kot če bi nekoga hotel naučiti angleščine pa nebi imel nobenega pojma koliko že zna. Nekatere stvari so tako prelahke druge ne more ponoviti niti enkrat, vse ostalo pa bi morda izvajali narobe.

Mito Šinkovec http://www.telodrom.com Center Telodrom http://www.mito.si Mito stran https://www.facebook.com/Telodrom/ Faceebok

Otfit, pozdravljen, spet imam prošnjo za pojasnilo.

Po tvojem nasvetu sedaj menjavam, en dan le orbitrek (ali kolo), drugi dan le vaje.vse skupaj 5x tedensko. In ja, pri aerobnih vajah sem max 45 min in disciplinirano v razponu 130 do 140 utripa . Tu imam res pripombo, a bi lahko teh 45 min malo podaljšala? Namreč, pri taki intenzivnosti bi lahko. Pade v nek ritem in uro tudi uro in pol bi to delala brez težav.

Prosim pa za nasvet glede vaj. Trenutno delam tako, da grem v pace krog hidravljičnih naprav, na vsaki sem 30 sek do 1 minute, cca 30 ponovitev naredim, na najmanjši obremenitvi. Naredim dva kroga. Večina naprav je bolj namenjena zgornjemu delu telesa, za noge je bolj malo. Potem grem na tla in delam serije trebušnjakov, sledijo vaje za hrbet, notranje stegenjske mišice in zadnjico. Na koncu grem za 10 min na green plate.

Delam prav? Naj na napravah kakšen drug sistem udarim? Trenutno je 30 ponovitev stanje, ko sem pri večini naprav že kar fuč, lahko pa bi pri kakšnih napravah še nadaljevala. Lahko bi tudi pojačala težavnost, a potem bi naredila manj ponovitev.

Hvala za mnenje in lp!

Mene pa nekaj zanima, ali mora res biti srčni utrip med 130 in 140 za kurjenje maščob? Namreč, jaz nimam ne vem kakšne kondicije, ok jo imam dosti boljšo kot pred letom dni, ampak še vedno mi utrip zelo hitro naraste in bolj počasi pada. Danes sem prav gledala utrip med vadbo: na stezi pri naklonu 8% in hitrosti 4,5km/h sem ga imela cca 145, na orbitreku pri obremenitvi 9-10 mi je narasel do 158, če sem imela rpm 90 ali več, na kolesu pa pri obremenitvi 8-10 in rpm 80 imam utrip med 135-145. Jaz imam že utrip pri mirovanju okrog 85-93. Koliko je potem zame najboljši utrip med vadbo, da kurim maščobe? Stara sem pa 37 (čez dva meseca še eno leto več) in imam 105,5kg.

New Report

Close