Najdi forum

Torej, dragi forumovci, nadaljujem to temo, ker sem parcelo našla in imam sedaj bolj konkretna vprašanja. Res je, da se moramo še natančneje dogovoriti, vendar parcela ja taka:
– je približno kvadratne oblike, južna stran
– ima rahel nagib navzdol od makadam ceste, proti dolini..torej proti zahodu
– velika je malo čez 1300m2
– je zazidalna parcela, nima hipoteke
– voda še ni pripeljana do tu, vendar imajo to namen storiti v par mesecih – – – koliko to stane????
– prodaja mi jo prijateljica (možnost tudi na obroke)
– soseda sta dva, torej dve še ne dokončani hiši, približna oddaljenost = 40 metrov
– je na koncu vasi, pod parcelo je dolinca in verjetno ne bo nihče gradil..oz. se bom pozanimala ali je zazidalna ali ne, levo ni nikogar, desno ni nikogar…samo za parcelo, že omenjene hiše
– za ceno še ne ve, vnedar okrog 20 dem na m2

1. Sedaj pa me zanima, kako zgleda, da si pripelješ vodo na parcelo..v kakšni obliki je priključek? Kako se izračuna poraba?
2. Kako se splača graditi, glede na to, da bi rada naredila manjši del hiše (čez kake 3 leta) z možnostjo kasnejše dograditve…torej kako s temelji, ploščo……
3. Če sem prav razumela se splača imeti sobe proti Severu, dnevno na zahod?
Pa še kaj mi bo kapnilo.

Na enem od tvojih naslovov, ki si mi jih dal, sem odkrila prav lepo hiško..in proizvajalce oz. posrednike prosila za katalog…. v 2 dneh sem ga že imela doma!!!

Ž
Veselim se s tabo, Saša, da si tudi ti prišla do parcele. 1300 kvadratov je lepa površina in tukaj boš zagotovo zadovoljna. Z vodo je pa tako: ti moraš dati vlogo za pridobitev soglasja na upravljalca z vodovodnim omrežjem v tvojem kraju in vlogo na občino ( lokalno skupnost ). Če vodovod ni predaleč, te bo s strani firme vse skupaj stalo kakih 50.000 sit ( priključitev, soglasje, papirji). Povsem druga pesem pa je z občino. Višina takse za priključek je prepuščena vsaki občini posebej in pri nas je to cca 200.000 sit. No, je pa v sosednji občini le 25.000. Potem te bo nekaj stal seveda kopač, cev, delavci itd., skratka od 100.000 do 300.000 in imela boš vodo na parceli. Poraba se bo pa odčitala s števca, ki ti ga bodo velikodušno montirali. Kar se tiče gradnje pa sem na tem forumu že govoril. Ti se kar nič ne boj, da bi prehitro končala z zidavo. Za to bodo poskrbeli naši vrli birokrati. Če se sedaj odločiš za začetek itak prej kot v 2 letih ne bo nič z začetkom gradnje. Najprej moraš pridobiti lokacijsko informacijo, potem lokacijsko obravnavo, potem cca 100 soglasij, nato lokacijsko dovoljenje. Za tem moraš kupiti projekt, ga prilagoditi kupu zahtev in lahko neseš vlogo za gradbeno dovoljenje. Ko boš pa tega dobila, te bo itak vse minilo; če te pa ne bo lahko takrat najameš ugoden kredit ( T + 6 ) in zasadiš lopato. Torej, veselo na delo.
P

Jaz ti lahko svetujem le v zvezi s pridobivanjem potrebne dokumentacije do pridobitve gradbenega dovoljenja.
Postopek se sicer od občine do občine nekoliko razlikuje, ker so za podlago občinski predpisi, vendar pa ni bistvenih razlik, ker so vse to le podzakonski akti, ki morajo biti v skladu z Zakonom o graditvi objektov in drugih posegih v prostor:
– preveriti pri občini ali pooblaščenem izdelovalcu lokacijske dokumentacije ali gre res za zazidljivo parcelo (sem videla že preveč ljudi, ki so prodajalcem parcele verjeli na besedo ali pa so se zanašali na izsek iz starega družbenega plana – OBVEZNO ŠE PREDEN KUPIŠ!),
– na geodetsko upravo po kopijo katastrskega načrta v merilu 1:2880 (ponekod zahtevajo v merilu 1:1000, pozanimaj se na občini),
– na Zemljiški knijigi dobiti izpisek iz zemljiške knjige (če kot lastnica še ne boš vpisana, boš potrebovala overjeno kopijo kupoporodajne pogodbe),
– dati vlogo za lokacijski ogled in naročiti izdelavo lokacijske dokumentacije,
– v večini občin je potrebno naročiti geodetski posnetek na katerem se lokacijska dokumentacija (LD) izdeluje – to ti povedo na ogledu,
– dobro je, da se pred ogledom posvetuješ z arhitektom glede idejne zasnove objekta, da izelovalcem LD že pokažeš kaj si konkretno želiš in ti oni podajo na to svoje pogoje ali pa odobrijo,
– lokacijska dokumentacija praviloma vsebuje vsa potrebna načelna soglasja in pogoje za gradnjo (v tistih občinah, kjer izdelovalci LD soglasij ne pridobivajo, boš to morala storiti sama),
– po prejemu izdelane LD lahko vložiš vlogo za izdajo lokacijskega dovoljenja pri upravni enoti, če pa sam poseg v okolje ni sporen s stališča odmikov od sosednjih zemljišč, tangenc komunalnih naprav in podobnega, si lahko postopek poenostaviš in prosiš za izdajo enotnega gradbenega dovoljenja, vendar pa v tem primeru potrebuješ tudi že izdelano projektno dokumentacijo (po domače: načrt),
– pred izdajo gradbenega dovoljenja, bodi pripravljena še na dodatne stroške ob pridobitvi elektroenergetskega soglasja in soglasja komunale, komunalni prispevek in spremembo namembnosti zemljišča.

Kot vidiš je postopek dolg in zapleten, sprehajali te bodo 300/h, zato ti priporočam, da se obrneš na kakšno podjetje, ki se ukvarja s pridobivanjem teh zadev in vse to opravijo namesto tebe, na podlagi tvojega pooblastila in, seveda, proti plačilu. Cene v primerjavi z vsemi ostalimi stroški niso tako visoke, da se ti ne bi splačalo, prihranilo pa ti bo veliko tekanja in živcev.

V zvezi z razporeditvijo prostorov v objektu se posvetuj z arhitektom. Načelno naj bi bile spalnice na sever, kuhinje in kopalnice na vzhod in/ali zahod, dnevni prostori in otroške sobe pa na jug ali jugo-zahod. Vednar pa je potrebno upoštevati tudi teren, obliko zemljišča, morebitne komunalne naprave ali komunikacije, ali pa le razgled in kakšen objekt v bližini, ki ga ne želiš gledati… Preden greš do arhitekta malo razmisli kakšne so tvoje želje in potrebe, lahko celo prineseš kakšno fotografijo objekta, da bo projektant vedel kaj ti je všeč, čeprav moraš vedeti, da je vsak načrt zase celostno delo, ki se vedno razlikuje od drugih, in je zanj potrebno veliko idej in, če si pametna, boš z arhitektom tudi kar nekaj ur presedela pri dogovarjanju in določanju končne podobe objekta.

Meni, glede na to, da sem v tem poslu, nikakor ni jasno, da se ljudje spravijo zidat in v objekt vložijo tako veliko denarja, pa vendar se obnašajo kot, da se ne zavedajo, da bodo živeli noter. Kot da za opeko in beton ni škoda denarja, za tist “kupček papirja”, ki ti ga arhitekt stisne v roke po mesecih dela, je pa tako težko odšeteti denar. Pa vendar je pri vsem najbolj pomembna ideja. In, lepo prosim, ne zanašaj se na razne “majstre”, sosede in sorodnike, ki vsi vse najbolje vejo. Če bi bila arhitektura tako preprosta zadeva, študij ne bi trajal 5 let. Ne bi verjela koliko takšnih stvari je na koncu prišlo k nam, da bi rešili, kar se rešiti da.

Kot si verjetno opazila ti nisem navajala nobenih cen. To pa zato, ker se tako strašno razlikujejo, da ne bi imelo smisla. Kolikor sama vem, so najnižje cene na Dolenjskem, v Ljubljani in na Primorskem lahko množiš s tri, na Gorenjskem z dva ali 2,5. Ne poznam pa situacije v vzhodni in severni SLO, ker tam nisem še nič delala. Te boš morala raziskati sama, tam kjer živiš.

Saša, čestitam !
Našla si idealno parcelo, tudi cena je zmerna.
Ker bi moj odgovor bil predolg, ti svetujem, da si na spletni strani
http://www.prim-novice/sobota pogledaš rubriko feng-šui.
To je zelo uporabna veda za urejanje bivalnega prostora in pogojev
za zdravo bivanje. Hiša naj bi bila predvsem dom.
Le en nasvet. Skušaj imeti le eno etažo, pa tisto dovolj veliko.
In velike okenske površine na jug, lep pozdrav Andi

New Report

Close