Spoštovani,
že leta imam problem, ki me zelo (vse bolj) moti in ovira in ga do sedaj kljub obiskom zdravnikov nisem rešila. Problem je naslednji: takoj ko pojem (oz. že med jedjo) se mi spodnji del trebuha poveča (napihne). Enako je tudi, če kaj spijem. Večja je količina hrane/pijače, bolj se mi trebuh napihne. Tako imam zjutraj trebuh raven, tekom dneva je vse bolj napihnjen. Napihnjenost je tako največja zvečer. Izgleda kot da bi mi hrana iz ust “padla” direktno v črevesje, ki bi se ob tem napihnilo, čeprav to ni možno.
Poleg napihnjenosti me hrana tudi “sili” na wc. Nimam driske, enostavno imam občutek, da moram iti na veliko potrebo, čeprav se potem lahko tudi nič ne zgodi oz. zelo malo, velikokrat je prisotna tudi sluz. Tako lahko zelo veliko časa presedim na wc-ju, kar je seveda moteče in tudi ne vedno možno.
Bila sem pri zdravnikih. Naredili so mi vse možne alergijske teste – alergij nimam. Naredili so mi več testov intolerance na sladkorje, tudi laktozo – intolerance nimam. Prav tako nimam celiakije. Naredili so mi gastroskopijo in ugotovili gastroezofagealni refluks – vendar ta ne bi povzročal težav v spodnjem delu trebuha, poleg tega tudi ob jemanju inhibitorjev protonske črpalke moj zgornji problem ni bil nič manjši. Vodila sem dnevnik hranjenja, da bi ugotovila, če mi kakšna hrana posebej dela težave – ugotovila nisem nič (ne glede na to, kaj pojem ali popijem, sem napihnjena in me večkrat sili na defekacijo). Naredili so mi koloskopijo – pregled ni pokazal kronične črevesne bolezni ali Crohnove bolezni, tudi česa drugega ne. Ugotovili pa so, da imam meteorizem.
Prosim pomagajte mi, kaj lahko še naredim. Izogibam se namreč popoldanskim in večernim aktivnostim in druženju, ker me popoldan in zvečer trebuh precej muči, poleg tega sem napihnjena, kot da bi bila noseča in moram to prikrivati z oblekami. Včasih me enostavno prime, da bi nehala jesti, pa to seveda ne gre. Sicer sem suha, drugih zdravstvenih težav nimam. Ne pijem kave, ne kadim, ne jem začinjene hrane, alkohol pijem zelo redko, skoraj nikoli. Imate morda kakšen nasvet, na koga se obrniti – kdo se kaj bolj ukvarja s tovrstnimi problemi? Prosim, ne recite mi, da sem hipohonder (tudi to sem med vrsticami že slišala), ker si ne domišljam napihnjenega trebuha (ne gre za rahlo, ampak konkretno napihnjenost) in tudi ne črvičenja in stalnega občutka, da moram na veliko potrebo.
Za kakršenkoli nasvet, kaj še narediti, h komu iti … vam bom zelo hvaležna!
Lep pozdrav
Maja
Spoštovana!
Najverjetneje gre pri vas za ptozo oz povešenje želodca-le ta se zato nahaja nižje kot je to normalno, posledica pa je napihnjen trebuh v spodnjem delu trebuha. Morda bi pomagalo več manjših obrokov hrane na dan?. Izogibajte se fruktozi, sorbitolu, zvečilnim gumijem. Za obroke si vzamite dovolj časa. Lahko poskusite še s probiotiki. Med želodcem in črevesjem v želodcu obstaja t.i. gastrokolični refleks, kar pomeni, da takoj ko kaj zaužijemo,dobimo poziv na blato. Sicer ta refleks kasneje izgine, lahko pa pri določenih osebah ostane. Druga možnost za težave pa je seveda položaj želodca, ki pritiska na črevo. Ob jemanju inhibitorjev protonske črpalke se kot stranski učinek pojavi tudi napihnjenost.
Upam, da sem vam vsaj malo pomagala.
Lp,Nataša Smrekar
Spoštovani,
najlepša hvala za hiter odgovor :)! Dodatno me zanima še:
1. Kako se da ugotoviti povešenje želodca? Če je to pri meni dejansko problem, se ga da kako odpraviti in s tem preprečiti napihnjenost?
2. Se da kaj narediti proti gastrokoličnemu refleksu?
3. Manjše obroke sem že probala, prav tako probiotike. V bistvu je kakšen dan tako, da že minimalen vnos katerekoli hrane vodi v precejšnjo napihnjenost in tudi napenjanje oz. siljenje na blato. Imam sploh možnosti, da bi se te napihnjenosti takoj po hrani rešila in normalno zaživela? Kot sem že napisala, sem se dejansko začela izogibati popoldansko-večernim aktivnostim in druženju (zaradi obsega trebuha, pa tudi zato, ker popoldan in zvečer veliko časa preživim na wc-ju, ker me stalno sili na blato). Da ne omenim poletja in morja, ko do večera dobesedno stradam in na plaži vlečem trebuh notri, ker je sicer razlika med jutranjim in popoldanskim obsegom trebuha ogromna.
4. Veste morda za kakšnega zdravnika, ki se s tem problemom bolj ukvarja?
Še enkrat najlepša hvala za pomoč!! Zlati ste!
Lep pozdrav
Maja
Spoštovana!
Ptozo želodca je težko ugotoviti, morda bi se omenjena sprememba videla na kontrastni preiskavi prebavil-rtg slikanje želodca in jejunoileografija-sta pa to preiskavi, pri katerih dobite veliko sevanja. Gastroptoza (povešen želodec) je lahko fiziološko stanje in največkrat nastane zaradi hitrega hujšanja. Ni mi znano, da bi se kdo izrazito ukvarjal s to težavo niti nimam podatka, da bi omenjeno stanje popravljali kirurško.
Lp;Nataša Smrekar
Spoštovani,
najlepša hvala – res ste pridni, vidim, da se res potrudite in odgovarjate ob tako pozni uri.
Glede na Vaš opis in svoje težave mislim, da nimam ptoze želodca, ker je napihnjenost dejansko različna. Povezana je s količino hrane, pa tudi dnevom: včasih me matra bolj (ista količina in vrsta hrane povzroča večjo napihnjenost in siljenje na blato), včasih manj, matra pa me praktično vse dni (morda enkrat na leto kakšen dan ali dva ne čutim težav in je napihnjenost majhna in takrat se počutim kot prerojena; žal traja tako kratek čas). Nekaj torej moram ukreniti, ne vem sicer kaj in na koga naj se obrnem, a tako dejansko ne gre več. Imate morda kakšno priporočilo ne v smislu, kdo se bolj ukvarja s ptozo želodca, temveč bolj s tovrstnimi težavami? Hvala še enkrat in vse dobro!
Maja
Spoštovana!
Funkcionalna napihnjenost je posledica počasnega prehoda plinov skozi črevo in posledičnega zadrževanja plinov v črevesju, vzroka za to ne poznamo, gre za nekakšne živčno-mišične motnje.Včasih pomagajo prokinetiki, ki pospešijo prebavo, lahko poskusite tudi s SAB-simplex tabletami, ki vežejo pline. Upam, da ste iz prehrane izključila celulozo, laktozo, fruktozo, sorbitol. Izogibajte se gaziranim pijačam. Meteorizem se lahko pojavi tudi pri boleznih ščitnice in nekaterih elektrolitskih motnjah (kalij, kalcij, magnezij).Ravno tako tudi pri boleznih trebušne slinavke, kar pa je pri vas malo verjetno, saj ne hujšate in nimate drisk oz mastnega blata. Pri prekomerni uporabi antibiotikov se lahko v črevesju naselijo bakterije, ki proizvajajo pline. Meteorizem se pojavlja tudi pri iritabilnem kolonu, pri okužbi z lamblijo (malo verjetno v vašem primeru), naselitvi tankega črevesja z bakterijami…Tudi nekatera zdravila lahko kot povzročajo meteorizem.
Drugače se s temi tegobami ukvarjajo gastroenterologi, velikokrat ne najdemo razloga za težave, pa tudi ustreznih zdravil imamo bolj malo.
Lp;Nataša Smrekar
PS. upam, da se slike niso objavile, ker sporočila ne morem izbrisati.
Spoštovani,
najlepša hvala! Slike se niso objavile :).
SAB simplex mi ne pomaga oz. zelo malo (ne vem, ali si bolj ne domišljam, da mi pomaga). Proti bakterijam v tankem črevesu sem že jemala antibiotike, po katere sem po navodilu alergologinje, ki mi jih je predpisala, šla v Italijo – efekta žal ni bilo (eni drugi pacientki z napihnjenostjo pa je pomagalo). Gaziranih pijač ne pijem, sorbitol včasih dobim s kakšnim žvečilnim, sicer ne.
Se opravičujem, ker vas tako bombardiram z “vprašanji”, a me ta napihnjenost res moti in znižuje kvaliteto življenja, zato bi rada nekaj ukrenila, da jo zmanjšam. Zato me zanima dodatno še:
1. Ali je res potrebno izločiti laktozo, celulozo, fruktozo, čeprav nimam intolerance? Kaj potem lahko jem? Ali to pomeni nič zelenjave in sadja (vsebujeta celulozo)? V kolikšnem času se pokaže efekt ustrezne prehrane (sprašujem zato, da bi znala oceniti, ali mi določena “dieta” pomaga ali ne)?
2. Ali se iritabilni kolon dokaže s kolonoskopijo? Je možno, da ga imam, čeprav je kolonoskopija (imela sem jo pred 2,5 leti) pokazala, da je vse ok?
Najlepša hvala še enkrat, lep vikend!
Maja
Pozdravljena!
Iritabilni kolona je funkcionalna bolezen prebavil, katerega vzroka ne poznamo. Na kolonoskopiji zaradi tega ne ugotavljamo nobenih odstopanj od normale. Včasih so to bolezen uvrščali med psihosomatske bolezni, danes vemo, da je na nek način porušena os med možgani in prebavili oz. da gre za neke nepravilnosti v prenašalcih signalov (serotonin). V tujini imajo sicer neka zdravila, ki delujejo na serotoninske receptorje, vendar imajo nevarne stranske učinke, ki lahko pripeljejo celo do smrti. Pri nas ta zdravila niso registrirana, v tujini jih lahko predpiše le gastroenterolog.
Obstajajo priporočila svetovne gastroenterološke organizacije glede prehrane pri iritabilnem kolonu: uživati je potrebno hrano bogato z vlakninami, zaužiti zadosti tekočine, uživati fermentirane mlečne izdelke z dokazanimi probiotičnimi lastnostmi, omejiti je potrebno hrano, ki proizvaja pline (zelje, repa, grah, čebula, fižol..), omejiti je potrebno mastno hrano, izogibati se je potrebno kofeinskim pijačam in kokakoli, izogibati se je potrebno alkoholu. Hrano moramo uživati počasi in jo temeljito prežvečiti, izogibati se moramo prenajedanju, na dan moramo zaužiti 5 obrokov in seveda stresu. Izogibati se je potrebno umetnim sladilom in dodani fruktozi (pri živilih preverite, če dodajajo fruktozo-le ta namreč povzroča hud meteorizem, driske in celo zamaščena jetra-ponavadi jo dodajajo jedem, ki jim odstranijo maščobe. ) PS-jaz sem uživala jogurt z L-karnitinom-sem imela popoldan podobne težave, sedaj ko ga ne uživam več, je mnogo bolje. Kadar v prehrani uživamo predvsem surove zelenjave in sadja tvegamo, da bomo napihnjeni, saj naša prebavila celuloze ne morejo predelati, v sadju pa je veliko fruktoze. Še bolj kot sveže sadje pa lahko napihnjenost povzročajo suhe marelice, suhe fige….Zato v prehrani velja-da mora biti vsega ravno v pravi količini in da mora biti hrana raznolika. Občasno kravje mleko zamenjajte s sojinim.
Lp,Nataša Smrekar
Pozdravljena!
Žal ne obstaja preiskava, ki bi potrdila iritabilni kolon. Za potrditev diagnoze si pomagamo s t.i. Roma III kriteriji.
Našla sem članek, ki je namenjen v celoti napihnjenosti. Le ta je lahko posledica požiranja zraka med hranjenjem-aerofagija ali pa kot posledica bakterijske razgradnje neprebavljene hrane.
Hrana, ki lahko povzroča pline:
Večina hrane, ki vsebuje ogljikove hidrate povzroča pline. Od sladkorjev predvsem rafinoza, laktoza, fruktoza in sorbitol. Rafinozo v večjih količinah najdemo v fižolu, v manjših pa v zelju,brstičnem ohrovtu, brokolih, špargljih… Fruktoze je veliko v čebuli, artičokah, hruškah in pšenici. Sorbitol najdemo v jabolkah, hruškah, breskvah in suhih slivah.
Škrob-večina živil,ki vsebuje škrob povzroča pline (krompir, koruza, pšenica..)Riž je edino živilo, ki ima škrob in ne proizvaja plinov.
Vlaknine-veliko živil vsebuje topne in netopne vlaknine. Le netopne vlaknine praktično ne proizvajajo plinov (sem spadajo pšenični otrobi, cela zrna in nekatera zelenjava)
Maščoba in proteini povzročajo malo plinov (meso, perutnina, ribe, jajca). Od zelenjave prihajajo v poštev solata, paradižnik, bučke, avokado, olive. Od sadja dinje, grenivka, jagodičevje, češnje. Od hrane, ki vsebuje ogljikove hidrate priporočajo le kruh brez glutena, rižev kruh, riž.
V tujini prodajajo pripravke, ki vsebujejo digestivne(prebavne) encime kot so npr. laktozni dodatki, ki omogočajo, da ljudje lahko uživajo normalno hrano.
Lp,Nataša Smrekar
Pozdravljeni. Stara sem 24 let in imam približno že 2 leti probleme s prebavo in imam stalne bolečine v spodnjem delu trebuha (špikanje, tišči, nelagoden občutek, po obroku so bolečine večje, večje bolečine in špikanje čutim na desnem spodnjem delu trebuha), težave so večje proti večeru, velika napihnjenost trebuha, pretakanje, občutek tiščanja na blato, prepogosti vetrovi. Šla sem do zdravnice. Bila sem na ginekološkem pregledu, UZ ginekološkega dela, UZ trebuha, pregled krvi in vse je ok. Trenutno čakam za pregled, če je alergija na laktozo. Prenehala sem piti kavo (prbl 1 mesec je ne pijem več), ker draži črevesje (pila sem jo zjutraj predvsem zato, da sem šla lahko na wc). Ko zjutraj ne morem na blato me še bolj boli, kot da bi v spodnjem trebuhu zastajalo blato. Pišem si dnevnik prehranjevanja. Trudim se jesti 3 obroke na dan ampak velikokrat me že po kosilu tako boli, da večerje sploh nimam oz lahko pojem kakšno sadje (mandarine – pomagajo mi pri prebavi, čeprav tudi po sadju čutim vrenje v črevesju). Ne morem jesti večjih (normalnih) obrokov, zaradi bolečin po obroku sem izčrpana, sem brez energije – utrujena, trenutno že celi mesec bolj počivam – ko ležim so bolečine manjše, velikokrat mi je slabo, imam glavobole, sem vročična po telesu (vročine pa ni). Ne vem več kaj naj jem, da bi se dobro počutila, kajti po vsaki hrani imam probleme in bolečine. V lekarni sem kupila kapsule Butifar in jih jemljem par dni, tako da konkretnih izboljšav še ni. Visoka sem 170, imam 51kg. Težave me zelo omejujejo pri opravljanju vsakodnevnih opravil, lepo vas prosim za kakšen nasvet.
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav
Emma
Spoštovani,
medtem ko čakate na izvide, laktoze ne uživajte. Za prebavo pijte Donat, proti napenjanju pa čaj iz janeža, kumine in kamilic – Bebe čaj ipd. Jejte dovolj vlaknin-sadja in zelenjave. Uživajte meso, žitarice, ne jejte pireja, testenin, gotovih jedi-povsod tlačijo laktozo. Upam, da bo pomagalo.
LP, Marija Š. Gašperšič
Hčerka ima že drugič problem, katerega ne znamo rešiti.
Pred tremi tedni je bilo prvič, da je imela zelo napihnjen trebuh, v črvesju se ji je pa zelo pretakalo. Imela je hude bolečine in vetrove vendar nič drugega (nič driske, bruhanja). Zdravnica je rekla, da ima zrak v črevesju in po nekaj dneh se je stanje izboljšalo.
Včeraj se je spet pojavila težava. Zjutraj je pojedla sveže pečen kruh in popoldne krof. Zvečer se ji je trebuh napihnil, bilo ji je slabo in je dvakrat bruhala, pa tudi drisko ima. Od nje kar teče. Proti krčem ji dajem Buscopan tablete in linex, vendar do danes ne pomaga nič. Nič ji ne paše jesti, malo pije, vendar vse izteče od nje. Kaj bi to lahko bilo? Kam se naj obrnemo, da pridemo do vzroka teh težav?
Lep dan vam želim in hvala za vsak nasvet.
Spoštovani,
možna sta dva vzroka, ali infekcijski ali v preobremenitvi prebavil. Svež kruh in ocvrt krof sta težko prebavljiva. Mora dovolj piti, zlasti priporočam čaj proti napenjanju, janež, kumino. Linex in Buscopan počasi pomagata, tako da ju naj nadaljuje. Jesti je ni treba siliti, pije naj veliko. Če odvaja več kot 10x, naj uživa rehidracijski napitek. Če v 24 urah ni boljše, jo peljite k zdravniku.
LP, Marija Š. Gašperšič
Pozdravljeni,
ugotovili so, da imam laktozno intoleranco in sindrom razdražljivega črevesja. Kar se tiče laktoze vem, da se je moram izogibati (povsod jo tlačijo). Kupila sem že izdelke brez laktoze. Glede na to, da imam tudi sindrom r.č. ali se moram izogibati tudi mlečnih izdelkov brez laktoze? Pri jogurtu brez L se mi ne zdi, da nimam težav, pri mleku brez L pa mislim da ja. Zdravnica mi je svetovala, da moram jesti otrobe (zaradi s.r.č.). Ko sem pobrskala po internetu se moram izogibati velikim stvarem, kot je kava, gazirane pijače, mlečni izdelki, ocvrta hrana, itd. Kaj priporočate vi? Poleg vsega mi je tudi pokazalo, da imam alergijo na banane, kivi, melono, lateks, arašide (arašidi so tudi povsod), mačja/pasja dlaka in pršice. Ali mogoče svetujete kakšnega specialista, ki bi mi svetoval pri jedilniku? Zdravnica, kjer so mi naredili test za laktozo mi ni dala nikakršne diete, naj se samo izogibam laktoze, če pa opažam, da mi bodo ostale stvari delale težave naj se jih izogibam. Problem je, da velikokrat ne vem po čem imam težave. Imam tudi premalo kg in poleg tega ne morem pojesti velike količine hrane, ker imam potem večje težave (bolečine v spodnjem delu trebuha, delanje plinov v črevesju, prebavne motnje, napihnjenost, občutek da moram na wc, jutranji glavoboli,…). Če zjutraj ne grem na blato, mam bolečine večje in zelo nelagoden občutek v trebuhu. Zato jem več obrokov po malem. Tudi rediti se je potrebno počasi, da ni prevelik šok za telo, tudi nočem da se zredim npr samo v trebuh. Rediti se je tudi težko. Priporočate kakšen šport? Hodim na sprehode. Zelo se obremenjujem s tem, sem v stresu in tudi apetit imam zmanjšan (ampak se silim, da jem), poleg tega pa imam vedno bolečine po obroku in zaradi tega imam še manjšo željo po hrani. Veliko preležim, zaradi teh bolečin. Niti ne vem več kaj naj pojem, da bo vredu. Tudi pritisk s strani staršev naj se že zredim je zelo velik. Za kakršenkoli nasvet bom zelo hvaležna.
Lep pozdrav
Emma
Spoštovani,
svetujem vam, da se obrnete po pomoč k psihiatru, ker vaše navedbe dajo slutiti problem, ki mu rečemo anoreksija. Najprej je treba to izključiti, potem se lotite ostalih vidikov vaših težav. Diete vam ne bo predpisal in razložil zdravnik. S tem se ukvarjajo dietetičarke.
LP, Marija Š. Gašperšič
Pozdravljena Napihnjena,
Vaša zgodba me je pritegnila. Vaše težave so skoraj zagotovo funkcionalne narave. Ne razumeti narobe to ne pomeni psihološko pogojene. Distenzija ki jo opisujete (napihnjenost) je rezultat nepravilnega tranzita plinov v prebavnem traktu, kjer pride do zastanka v določenih delih zaradi funkcionalnih motenj. Če se vam to dogaja vsakič po hrani potem gre verjetno za funkcionalno bolezen v zgornjih prebavilih (funkcionalna dispepsija…). Tudi simptomi ki jih opisujete v smislu večkratne potrebe po veliki potrebi (defekaciji) ne kažejo nujno težav v spodnjih prebavilih ampak kot vam je že dr. Smrekarjeva povedala lahko kažejo na preveč občutljiv ti gastrokolični refleks. Možnosti pa je žal veliko. Zanimivo naprimer da ne opisujete nobenih sprememb po zaviralcih protonske črpalke. Pri funkcionalnih bolnikih se jih ne uporablja zato ker naj bi se izločalo preveč kisline ampak zato ker so ti bolniki preveč občutljivi na fiziološko (normalno) raven kisline v želodcu – to lahko povzroča tako občutke napihnjenosti kot vidno distenzijo kot opisujete. Vendar je spet žal lahko še mnogo varijant kot je naprimer duodenogastrični refluks zaradi funkcionalnih motenj peristaltike. Kakorkoli marsikaj je možno narediti če se pravilno razume patofiziologijo (mehanizme v ozadju) ki proizvajajo simptomatiko pri določenem pacientu.
Če vas zanima več o teh težavah si lahko več preberete tudi na moji spletni strani ki sem jo naredil za bolnike s takimi težavami.
Upam da sem vam kakorkoli pomagal
lp. Rok Ljubič
Pozdravljeni,
star sem 26 let, teza 79kg, stresna sluzba ter 4na teden sportno aktiven. Prav tako imam tezave, takoj po zauzitju hrane me stiska levo spodaj pod rebernim lokom in se skusam prehranjevati vsaj 3krat dnevno. Ne bruham in sem opustil cigarete (ena skatlica na teden) imam problem z tezo in se nikakor ne morem zrediti. Katerega zdravnika naj obiscem in kaksni so lahko vzroki za moje tezave? Lp
Spoštovani!
Napihovanje se lahko zmanjša, če se odstrani bakterijo HP, če jo imate v želodcu. Je zelo pogosto prisotna.
Zakaj bi se pa morali zrediti? Če se počutite zmogljivega in zdravega, ni treba povečati teže. Saj prekomerna teža ni cilj in ne pripomore k izboljšanju zdravstvenega stanja.
LP, Marija Š. Gašperšič