Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija nalezljivost noric

nalezljivost noric

Ker sama še nisem prebolela noric, prav tako ne moja dva otroka, me zanima nalezljivost le -teh preko druge odrasle osebe.

Namreč, prijateljičin sin je pravkar zbolel za noricami, ona jih je že prebolela, prav tako njen mož (oba v otroštvu); mi pa z njima nameravamo na skupen izlet. (seveda brez njenega sina, ki ima blažjo obliko, brez vročine itd..)
Bega pa me naslednje, ali se lahko mi ‘nalezemo’ noric preko njiju dveh? (odraslih), ali je možen takšen prenos, če se družimo?

Na ta način prenos bolezni ni možen, saj virus preživi na prostem (brez gostitelja) le nekaj minut.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Mene pa zanima sledeče: v kakšni obliki se pojavijo norice pri odraslem? Kakšen je potek bolezni (ker naj bi bil mnogo hujši kot pri otroku) in ali so kakšni zapleti?

Namreč sama noric še nisem prebolela. Vsaj nikjer ni zabeleženo (kartoteka) in tudi se nihče ne spomni, da bi jih. Imela jih je 4 leta starejša sestra, a se jaz nisem nalezla (bolezen ni bila vidna-izpuščaji ali slabo počutje), čeprav sva bili skupaj (nisva se ravno dotikali v času bolezni, vendar pa skupna kopalnica, kuhinja…). Sestra jih je dobila relativno pozno (v srednji šoli) in potek ni bil zelo hud. Ali je možno, da bolezen preboliš brez znakov (kot otrok sem bila zelo malo bolna)? Herpesa pa v nobeni obliki še nisem imela (tudi na ustnici ne, čeprav je npr. fant imel in sem dobila lupčka).

Sin je seveda v vrtcu in samo vprašanje časa je, kdaj bo domov prinesel tudi norice. Ali se je možno kako zaščititi?

Hvala in lep pozdrav!

Norice se pojavijo v enaki obliki kot pri otroku, le da imajo pogosto težji potek z visoko vročino in številnimi srbečimi mehurčki. POmembno je, da se odrasli v prvih dneh oglasi pri zdravniku, saj norice pri odraslem zdravimo z virostatiki (Valtrex), s čimer močno ublažimo potek. Zapleti so najpogostejši kot kožne bakterijske okužbe, seveda pa tudi pljučnica, ipd.
Ustnični herpes z noricami nima zveze, le virus je iz iste družine (herpesvirusi), nima pa zveze z boleznijo (norice:herpes na ustnici).
Otroci mnogokrat prebolijo norice v tako blagi obliki, da se jih nihče ne spomne. Če niste povsem gotovi ali ste jih preboleli ali ne, lahko oddate kri za določitev protiteles na norice. Če so negativna, imate dve možnosti. Ali čakate, da jih sin stakne in se boste nalezli ali pa se cepite in s tem postanete enako imuni kot pri preboleli bolezni.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za hiter odgovor. Testiram se verjetno na infekcijski kliniki? Ali mi da osebni zdravnik napotnico? Če bi bilo npr. potrebno cepljenje, ali je brezplačno in nič ne komplicirajo?

LP

Testiranje in cepljenje sta samoplačniška, razen v primeru nosečnosti (samo testiranje, cepljenje se v nosečnosti ne izvaja).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

noseča 19t, noric še nisem prebolela, poskušam se izogibati vsem potencialnim nevarnostim okužbe 😉 Kot ste že zapisali, norice preživijo brez gostitelja le nekaj minut –> bila sem v stiku s prijateljico, ki je dopoldne preživela z 2 nečakinjama z noricami (sta še kužni). Po odhodu od nečakinj sva se 20 minut za tem dobili in me zanima, če je kakšna možnost okužbe (ona jih je sicer že prebolela)?
Za odgovor se Vam najlepše zahvaljujem.

Lp

Za prenos noric je le teoretična možnost (da bi se dotaknila kužnega mehurčka, si ne bi umila rok in se vas dotaknila kmalu zatem). V praksi pa je tak prenos skorajda neverjeten.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,
ko omenjate blago obliko, kaj to pomeni? Nič izpuščajev? Samo 5, 10? Hvala za odgovor.

Brez izpuščaja ni noric in tudi samo 3 norice so premalo, da bi jih šteli za uspešno prebolelo bolezen. Natančno po številu sicer ne vem, če se prav spomnim mora biti prisotnih vsaj 5-8 tipičnih mehurčkov, pa tudi v takem primeru je bolje po nekaj tednih opraviti pregled protiteles na norice, da se vidi, kakšen je titer.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Zanima me naslednje:
hči od 15.7.2010 jemlje mederol (dermatomiozitis). Na žalost pa je bila v stiku z dojenčkom (čeprav samo kratek čas, samo bila sta v isti sobi), ki je potem po 3 dneh dobil norice. Zanima me kakšna je možnost da zboli za noricami, kako se zdravi v tem primeru (imam napotnico za na infekcijsko), je lahko zelo nevarno,…? Sem čisto prestrašena, ali je kaj odvisno od odmerka medrola,…? Jutri je 11. dan, pa zaenkrat še ni dobila nič. Sicer upam vseeno da ne bo dobila, pa sem vseeno čisto prestrašena, kako je uspešno zdravljenje noric v takih primerih, kako se zdravi in ali naj bom v skrbeh zaradi tega?
Hvala za odgovore!

MOžnost prenosa okužbe obstaja, saj je bil oboleli dojenček kužen že dan, dva pred izbruhom noric. V primeru, da norice opazite, greste takoj na infekcijsko kliniko, da otrok dobi zaščitna protitelesa proti noricam. Zaradi zdravljenja z medrolom se norice lahko zelo zakomplicirajo in v takih primerih smo seveda zelo pazljivi.
Inkubacijska doba je povprečno 14 dni, lahko pa je tudi samo 7 ali do 21 dni.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdarvljeni!

Se bom kar na to temo navezala,ker je govora tudi o kozah.

A je res,da lahko nekdo 2krat dobi koze v zivljenju? Prebrala kar nekaj primerov,da se je to zgodilo. Ste vi v svoji praksi imeli kaksen tak primer?

Hvala za odgovor in LP

Norice puščajo trajno doživljenjsko imunost.
V dvomu smo, če je otrok imel nek ne povsem tipičen izpuščaj, pa potem dobi tipične norice. Potem za nazaj lahko rečemo, da tisto prvo niso bile norice, nikakor pa,m da jih je dobil ponovno.
Dvakrat lahko preboli norice imunsko oslabljena oseba (zdravljena z imunosupresivnimi zdravili kot so citostatiki, visoki odmerki kortikosteroidov) in v takem primeru so zelo nevarne.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Pisala sem že prej, pa zgleda se ni objavilo…

Prosim če mi lahko pomagate in sicer me zanima, če morajo biti norice za potrditev le teh tipične oblike (vodena bulica, ki se posuši in nastane hrastica), ali ni nujno?
Ker ko sem prejšnjič pisala o hčerki, ki je medrol, pa je danes 13 dan po stiku s tem dojenčkom, s tem da ni še nič dobila. Me je pa ta njegova mamica klicala, pa je rekla, da so tiste pikice pri tem fantku čez teden izginjale, bile so brez “vsebine”, pa da so cca 4 na dan izginile, pa se 1 pojavila. In tako dalje. S tem da so se mu pojavljale še 8 dan po izbruhu prve. Pa da na mestu, kjer je bulica izginila ni ostalo nič, kot da nič ni bilo. Fantek ni imel vročine in tudi ne bolezenskih znakov. Je možno, da to norice sploh niso? Imel pa jih je cca 20 pikic.

Lep pozdrav in hvala še enkrat

Norice sicer tudi lahko potekajo manj tipično in le z nekaj izpuščaji, so pa vedno tako tipični, da točno vemo, da so to norice. Po mojih izkušnjah je tako, da če nismo sigurni ali so norice ali ne, se vedno izkaže, da niso bile. Za norice je tipičen voden mehurček, iz katerega nastane nato krastica.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

noseča sem 26 t. Ne vem, ali sem v otroštvu že prebolela norice. Imam 5-letno nečakinjo, ki obiskuje vrtec in grem večkrat po njo. Nečakinja je že prebolela norice, ker so v vrtcu razsajale norice (to se je že večkrat zgodilo, da so se vrtcu pojavile norice). Me pa zanima naslednje: če grem v vrtec po nečakinjo in se izkaže, da so se v vrtcu pojavile norice (ki jih je sicer moja nečakinja že prebolela), ali je kljub temu nevarno oz. ali obstaja možnost, da se nalezem že z vtopom v vrtec, kjer so se pojavile norice? Npr. z dotikanjem kljuk, vstop v igralnico ipd.? Zanima me, ali je torej smiselno v času nosečnosti, se pač izogibati obiskovanja vrtca, če res ni nujno? Ker sama nimam še otrok (sem namreč noseča prvič), ni tako zelo nujno, da hodim v vrtec. Velikokrat grem tudi za to, ker rada grem po njo (ne zato, ker ni nikogar, ki bi šel).

Prav tako me zanima naslednje: ko je nečakinja imela norice (takrat še nisem bila noseča), sem bila pri njej na obisku, čeprav se je nisem dotikala, božala, jo objemala, poljubljala, ji niti nisem dala roke ipd., skratka nisem “rinila” v njo (bila sem pač pri njej doma, ker sem bila na obisku pri svakinji). Ali bi se lahko na tak način nalezila noric? Gre namreč za to, po tem nekako sklepam, da sem jih že morebiti prebolela, ker ji takrat nisem dobila ali pa je možno, da jih pač nisem dobila, ker nisem imela z nečakinjo fizičnega kontakta?

Hvala za Vaš odgovor.

Za vas bo bolje, da vam ali osebni zdravnik ali ginekolog opravi testiranje protiteles na VZV (varičela-zoster virus) in tako boste za vedno vedeli ali ste norice preboleli ali ne.
Norice so nalezljive, vendar se tudi zgodi, da otrok v skupini, ki preboleva norice,k noric ne dobi. Prenašajo se s stikom in hipotetično se lahko zgodi, da tudi preko okužene kljuke to bolezen dobimo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovana,

Soseda je včeraj zvečer z svojim otrokom bila zunaj pred vhodom stanovanjskega bloka. Z sinom smo prihajali domov pa smo ostali še malo zunaj in klepetali. Danes pa mi je rekla da ima njen otrok vodene koze. Edini direkten stik ki ga je imel moj sin z okuženim otrokom je bil samo ko ga je sosedov otrok na sekundo primil za roko. Drugače pa je bil samo v sinovi bližini, nista se igrala skupaj. Kakšna je možnost

da se je ukužil?

Hvala.

Lep pozdrav.

Običajno majhna, potreben je daljši in bolj tesen stik.

Na splošno pa je bolje, da norice prebolijo manjši otroci, saj večji in veliki norice prebolevajo težje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close