nadomestilo preživnine
Spoštovani!
Morda ni to pravi naslov, pa vendar…..
Želela bi vaš nasvet…karkoli!
Hčerin oče se je lani Julija 2004 invalidsko upokojil. Do upokojitve je redno plačeval znesek preživnine, ki ga določa CSD, saj je imel odtegnjen znesek kar od plače.
Po upokojitvi se preživnina ne plačuje več.
Pozanimala sem se pri ZPIZ-u v LJ in so mi dejali, da jim prejšnji delodajalec hčerinega očeta ni podal nobenega dokumenta v zvezi z plačevanjem preživnine.
Res pa je, da nisem vedela, da je potrebno vsako leto znova vložiti zahtevek za plačevanje preživnine na sodišču.
Ker pa je bil oče več let pri istem delodajalcu, so se klub temu, da nisem nikoli podala tega zahtevka, preživnine nakazovale.
Na ZPIZ-u so mi tudi dejali, da glede na višino njegove pokojnine bi lahko plačeval le 40% zneska od zneska ki ga določa CSD.
Letos Februarja 2005 sem zadevo predala odvetnici, ker oče sploh ni dosegljiv, četudi ga pokliče sama hči, se ne javi.
1.) Zdaj pa me zanima, če je hčeri pripada kakšno denarno nadomestilo ali denarna pomoč, ker ne prejema preživnine (stara je 14 let)?
2.) In v primeru da dobi le 40% preživnine od določenega zneska , ki ga določa CSD, če je upravičena do kakšne denarne pomoči?
Oče ima le 15 let delovne dobe, in v tem primeru bi od njega dobila le
cca. 10.000SIT, s hčero pa živiva sami.
Že naprej hvala za odgovor!
Tanja
Spoštovana Tanja!
1., 2.
Do izplačila nadomestila preživnine iz Preživninskega sklada je upravičen otrok, če je bila izvršba neuspešna oziroma postopek še ni končan, pa je od vložitve predloga za izvršbo preteklo že več kot 3 mesece. Višina nadomestila preživnine se usklajuje z rastjo življenjskih stroškov, odvisna pa je od otrokove starosti. Ta znaša za otroka nad 14. letom starosti 18.416 tolarjev. Za več informacij v zvezi s tem se obrnite na: Javni jamstveni in preživninski sklad Republike Slovenije, Kotnikova 28, Ljubljana, telefon: (01) 4720 990, e-pošta: [email protected]
Poleg tega lahko na CSD zaprosite za višji otroški dodatek. Vendar bodo verjetno zahtevali kakšno potrdilo o neizterljivosti preživnine.
3. Zakon o izvršbi in zavarovanju v svojem 133. členu (Prenehanje delovnega razmera) pravi:
“Če dolžniku preneha delovno razmerje, učinkuje sklep o izvršbi tudi proti delodajalcu, s katerim sklene dolžnik novo delovno razmerje, in sicer od dneva, ko je novemu delodajalcu vročen sklep o izvršbi.
Delodajalec, pri katerem dolžnik ni več v delovnem razmerju, mora nemudoma s priporočeno pošiljko poslati sklep o izvršbi novemu delodajalcu in o tem obvestiti sodišče.
Če delodajalec, pri katerem dolžnik ni več v delovnem razmerju, ne ve za novega delodajalca, mora o tem nemudoma obvestiti sodišče. Sodišče o tem obvesti upnika in ga pozove, naj v določenem roku sporoči sodišču, kdo je dolžnikov novi delodajalec. Če upnik tega ne stori v roku, sodišče ustavi izvršbo.”
Delodajalec bi torej moral posredovati Sklep o izvršbi ZPIZ-u in Sodišču, ali vsaj Sodišču, katero bi vas moralo o tem obvestiti.
4. Dolžniku se lahko odvzame do 2/3 dohodkov, s tem, da mu mora ostati najmanj znesek v višini zajamčene plače. Zajamčeni osebni dohodek od avgusta 2004 dalje znaša 54.385 SIT, od avgusta 2005 dalje pa 55.853 SIT. Mislim, da ni možno, da bi hčerin oče prejemal pokojnino visoko samo okrog 65.000 in bi mu potem lahko odtegovali za preživnino le 10.000 sit.
Možno pa bi bilo tudi, da bi prodal del premoženja (če ga ima) in iz tega plačeval preživnino.
5. Po 203. čl. Kazenskega zakonika je izmikanje plačevanju preživnine tudi kaznivo dejanje. Tako, da lahko proti hčerinemu očetu podaste kazensko ovadbo.
6. Tega pa nisem še zasledila, da bi bilo potrebno Zahtevek za plačevanje preživnine vlagati vsako leto. Malo dvomim v to trditev.
Upam, da boste prišli do pravično izplačanih preživnin za vašo hčerko. Vso srečo!
Gospa Janija, kolikor pa mislite, da prejema človek z invalidsko pokojnino, ki ima le 15 let delavne dobe? Poleg tega pa mora biti res nezmožen za delo, da so ga v teh časih dali v invalidsko. Verjetno si tudi kako plinsko jeklenko težko prinese po stopnicah, pa kako omaro tudi težko prestavi, in mu je zato potrebna pomoč kake tuje osebe.