Na pomoč!
Moj mesec in pol stari sinek je še pred tremi dnevi jedel kot uška (tudi po deset minut intenzivno iz vsake dojke) zdaj pa ga komaj pripravim, da je štiri ali pet minut (na tri ure). Do zdaj je bil po jedi zadovoljen, danes pa se mi zdi, da se je začel pritoževati (potem je sicer zaspal). Sistem ponudbe in povpraševanja se mi je vzpostavil pred približno 14 dnevi vendar sem vedno imela občutek polnosti dojk, zdaj pa se mi zdi, da mi mleka primanjkuje (po dojenju sem si lahko izčpala samo za kakšna dva požirka). Naj povem še, da sem pred desetimi dnevi imela mastitis, vendar sem ga kljub temu dojila iz obeh dojk. Mastitis je pozdravljen, pozdravljena dojka za polovico manjša, mene pa grabi panika. Ali naj začnem razmišljati o dohrajevanju (kljub temu, da zaenkrat nima suhih plenic)?
Draga D.,
razumem vašo skrb, ko je vaš dojenček, ki je prej že vzpostavil nek ritem in sistem hranjenja kar naenkrat po jedi ni več zadovoljen. Možnih vzrokov je več: lahko, da gre za t.i. poskok v rasti, ko ima dojenček povečane potrebe po hrani, lahko da mu je prevroče (v tej vročini) in se doji pogosteje bolj za žejo, možnih vzrokov je lahko še veliko več, ta dva sta ponavadi najpogostejša. Večina dojenčkov se s časom ne drži iste rutine in se njihove potrebe ves čas spreminjajo. Dojenček, ki se je dojil eno uro se kar naenkrat doji le 5 minut, a pogosteje ali obratno…
Kako vemo, da dojenček dobiva dovolj mleka?
– štejemo polulane plenice
– štejemo pokakane plenice
– otrok pridobiva na teži v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec. Torej najmanj 110g-115g, povprečno pa 200g na teden. Pridobljeno težo računamo od najnižje teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca najmanj 80g in od pestega meseca dalje najmanj 50g na teden.
– dojenček se pogosto in pravilno doji
– ima zdrav videz, ima napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice, je živahen in dejaven
Občutek polnosti dojk v času, ko se dojenje dobro vzpostavi izgine. Dojke postanejo mehke, občutki prenapolnjenosti se pojavijo le še kadar dojenček izpusti obrok ali spi dalj časa. Tudi izcejanje mleka se v tem času umiri. To je normalno.
Upam, da ste v tem času, ko ste čakali na moj odgovor problem že rešili. Če pa imata še vedno težave pa se oglasite ali pokličite katero od svetovalk, da se temeljiteje pogovorita.
Hvala za odgovor. Medtem so se nama zadeve že uredile – do včeraj, Dojila sva se na tri ure izmenično na eni dojki.. Ponoči prvo rundo spi 5 ur in takrat imam občutek polnosti dojk, nato zjutraj dojke izprazni, proti popoldnevu pa že imam občutek, da mi mleka primanjkuje – ne zadošča mu več ena dojka temveč izprazni obe. Včeraj sva se ponovno borila z bradavico – zagrabi, hoče sesati, spusti, se pritoži. Tako 3 do 4 krat, ga dvignem, podreva kupček in vse je ok, poskusim ponovno prostaviti, in se vse ponovi. Po znakih, ki si jih navedla, vse štima vendar če si poskusim izčrppati mleko, načrpam samo za nekaj požirkov. Res je, da se mi zdi, da je lenušček, saj pije, dokler mu teče samo v grlo, s težaškim sesanjem se potrudi, če je res hudo lačen. Poskusila sem že vse mogoče – pijem ogrooomno, od čajev za dojenje, do navadne vode, pa še kakšno lahko pivo vmes, jem polento, poskusila sem z izčrpavanjem, vztrajala, da do konca izprazni dojko, dojila pogosteje (v tem primeru naredi še manj požirkov), nabavila sem si celo Tametil tabletke. Domači pravijo, da pretiravam in paničarim, tako mi pravi tudi razum – saj otrok zelooo dobro napreduje (pri 7 tednih in pol – prejšnji teden – je zrasel za 11 cm in se zredil za 2125 g od odpustne teže ( 5435 g) danes cca 5,7 kg.), vsa literatura, ki sem jo prebrala in tvoji izčrpni odgovori drugim mamicam, pa vseeno … Občutek mi pravi, da bi jedel še, če bi bilo v dojkah več mleka. Res si strastno želim čimdlje dojiti, bojim pa se, da bom s svojim strahom vse pokvarila, saj ne morem misliti na nič drugega in ne delam drugega kot težkam dojke.
Nisem prepričana ali ste prejeli moj prejšnji odgovor. Glede na odgovore, ki ste jih dali drugim mamicam sklepam, da je moj sinko lenobica – po tem ko popije prednje mleko, se mu več ne ljubi (ali pa morda ne zna) sesati, da bi popil mleko, ki se dela sproti. Zaenkrat zelo dobro napreduje, močno pokakan je vsaj 2 krat na dan, polulan skoraj ob vsakem previjanju, je zadovoljen itn.; težava je v tem, da se mi dela vedno manj prednjega mleka in bojim se, da bo lačen. Kako ga naj pripravim do tega, da se bo malo bolj potrudil? Tako imenovani izcejalni refleks začutim v obeh dojkah tudi v tisti, iz katere trenutno ne dojim, iz te dojke mi običajno začne kapljati tudi mleko. Ali to pomeni, da je pravilno pristavljen? Ali pa se enostavno bolj ne potrudi, ker je lakoto že potešil? Težava je v tem, da potem ko popije prednje mleko (to sklepam po tem, ker dojka postane povsem mehka – prazna?), bradavico še išče, vendar jo ko jo zagrabi, takoj spet izpusti, zbrca in se pritoži. Ko ga nato odstavim in dvignem se neha pritoževati.
Draga D.,
ko berem vaša sporočila, se mi izriše podoba mene same pred sedmimi leti, ko sem imela prvega dojenčka. Potrebovala sem 13 mesecev, da sem (brez informacij ki so danes na voljo) tudi sama pri sebi dojela, da imam mleka dovolj, da lepo dojim, da moj otrok lepo napreduje. Tako zelo sem se obremenjevala s tem in sem črpala mleko skoraj eno leto po vsakem podoju, da bi ja imela dovolj mleka…. Da o čaju za dojenje in drugih ljudskih spodbujevalcih mlečnosti sploh ne govorim. Nato pa se je moj prvi sin začel odstavljati in kar naenkrat ni imel več časa za dojenje. In sem prenehala iztiskati mleko – a mleko je še kar bilo. Takrat mi je kapnilo, da je bilo vse – V MOJI GLAVI. Šele takrat sem se sprostila in v dojenju začela uživati, a kaj, ko ga je bilo že konec…
Še enkrat bom ponovila: dojke niso posodice, v katere se mora mleko nabrati. Občutek polnosti dojk in izcejanje mleka – ob dobro vzpostavljenem zakonu ponudbe – povpraševanje popolnoma izgine, dojke postanejo mehke. Občutki polnosti bodo le še občasno prisotni, ko bo dojenček prespal daljši interval ali izpustil podoj.
Če dojite pri enem podoju iz ene dojke je to v redu. Če ima dojenček večje potrebe – si pač vzame še iz druge dojke. Mleku je že tu.
Ko bo vaš dojenček v obdobju skokovite rasti in se bo želel dojiti še pogosteje – mu pri podoju ponudite obe dojki. Če ne bo lačen, se bo obrnil stran ali se bo kregal z jokom. Ne silite ga. Če pa bo še lačen, se bo podojil iz obeh strani. In če bo še vedno lačen – ponudite mu spet prvo stran. Tako bo povečano povpraševanje spodbudilo povečano ponudbo že pri naslednjih podojih.
*** O črpanju mleka:
Ko mati začne iztiskati mleko v začetku lahko iztisne le nekaj kapljic. Z osvojitvijo tehnike iztiskanja in vedno boljšo stimulacijo lahko mati šele v nekaj dnevih ali tednih iztisne dovolj mleka za obrok. Tudi vse prsne črpalke niso enako dobre za vse mamice, potrebno je najti takšno, ki vam najbolj usteza ali se naučite mleko iztiskati ročno. Zavedajte se, da mleka ne zmanjka čez noč. Mleko se tvori sproti in črpanje po kapljicah je nekaj normalnega. Preiskus z iztiskanjem ne more biti merilo koliko mleka ima mamica, saj je črpanje mleka priučena veščina, na začetku so količine zelo majhne, odvisno je tudi od kakovosti prsne črpalke (niso vse črpalke primerne za vse mamice enako), poleg tega pa dojenček zaradi hormona oksitocina pri prsih izmolze mnogo več mleka, kakor ga lahko iztisnemo.
Lep napredek vašega otroka je najlepši in najhitrejši dokaz, da je z dojenjem vse v redu.
*** Pravite: “Občutek mi pravi, da bi jedel še, če bi bilo v dojkah več mleka. ”
Nekateri dojenčki so res strastni SESALCI. Po končanem podoju bi oni še
naprej radi malo sesljali, kljub temu, da niso lačni. In ker še vedno priteče mleko, se potem seveda kregajo. Zavedajte se, da dojenje ni samo akt hranjenja, dojenčki se dojijo še iz mnogo drugih razlogov, najpomembnejši je materina bližina, ljubezen in občutek sprejetosti. V teh vročih dneh se dojenči pogosteje dojijo tudi na račun žeje.
S svojim strahom ne boste prav ničesar pokvarili, potrebujete le malce več samozavesti. Pomembno je, da ste poiskali pomoč (z branjem tega foruma), da imate tukaj prave informacije in da se zavedate, da ste le skrbna mamica, ki želi svojemu dojenčku le najboljše.
*** Pravite: “po tem ko popije prednje mleko, se mu več ne ljubi (ali pa morda ne zna) sesati, da bi popil mleko, ki se dela sproti. “
Prednjega mleka je zelo malo. To je mleko, ki je že v mlečnih vodih. Ko dojenček tega popije (ali že med tem), se sproži t.i. izcejalni refleks, kjer se začne izločati tudi t.i. zadnje mleko. Najboljši pokazatelj, da vaš dojenček pije dovolj zadnjega mleka je njegovo napredovanje (teža, motorični razvoj) in njegovo blato. Blato otrok, ki popijejo preveč prednjega mleka je namreč temno zeleno, zelo vodeno in zelo redko. In izcejalni refleks je pri vas izredno močan, saj le redke matere poročajo tudi o izcejanju mleka iz druge pri tej starosti otroka.
*** Kako ga naj pripravim do tega, da se bo malo bolj potrudil?
Draga D., glede na opisano trud sploh ne bo potreben, sprostite se in uživajte ter predvsem – počivajte. Naj vama dojenje postane prijeten, umirjen in lep dogodek, izkoristite ga tudi za svoj počitek.
*** Ali to pomeni, da je pravilno pristavljen?
Pravilno pristavljanje nima vpliva na izcejalni refleks. Pravilno pristavljanje nam kaže stanje bradavic in otrokovo napredovanje. Če so bradavice ranjene, je s pristavljanjem nekaj narobe.
*** Ko ga nato odstavim in dvignem se neha pritoževati.
Očitno se je vaš dojenček dobro najedel, sedaj pa bi se še malce stiskal k mamici in varno iz vašega naročja opazoval svet okoli sebe. In se s tem učil za prihodnost.
Draga Karmen!
Enkrat ste me že potolažila, zato se spet obračam na vas.
Tisto krizo sem prebrodila in postala sem veliko bolj samozavestna – če se mi je zdelo, da se otrok pri enem obroku ne naje dovolj, sem mu pač drugega ponudila prej.
Zanimivo pri mojem sinu je namreč to, da le redko »pove« da je lačen (npr. zvečer po kopanju ali umvanju in pa ponoči). Krizice in krize (manj mleka, čisto mehke prsi) so se mi ponavljale tako na dva do tri tedne. Prebrodila sem jih tako, da sem popila enormne količine tekočine (čaja) več počivala in se tolažila, da bo minilo. Zadnji dve pa sta se mi pojavili kar zaporedoma – prejšnji teden (ponedeljek, torek, sreda mleka zelo malo; četrtek že več; petek, sobota, nedelja ogromno, potem pa spet v ponedeljek manj, torek še manj, danes pa je prava kriza, saj je sprednjega samo za kak požirek, preden pa se sproži izcejalni refleks pa preteče ravno toliko časa, da se Gaber naveliča in noče več vleči – danes prvič zato tudi joka. In zelo veliko spi – znak za zaskrbljenost? Ponavadi se mi prsi čez noč napolnijo (kljub temu, da imava še zdaj ko je star tri mesece prvo hranjnje po petih urah, nato pa na tri ure) pri zadnjih dveh krizah pa tudi to ne. Ali je to normalno? Zakaj se mi to dogaja? Imajo druge mamice tudi take izkušnje? Naj začnem resno razmišljati o dohranjevanju? Gaber se sicer razvija zelo lepo, napreduje in je zadovoljen in izredno vesel otrok (razen seveda danes). Povedati moram, da tudi takrat, ko je mleka na pretek, pri dojenju prsi popolnoma izprazni (tudi če zato potem bruha, ker se je preveč najedel), tako da si mleka ne črpam. Ali si ga naj začnem izčrpavati in če da, kdaj (po dojenju?)?
Prav žal mi je, da sem zamudila vaše srečanje v avgustu – bila sem na dopustu. Kdaj ga boste spet imeli? Prav trudim se, da se ne bi sekirala, vendar pa saj sama veš kako je. Na čase se mi dojenje zdi tako naporno, da bi najraje obupala in posegla po steklenički, ker pa nimam težav z bradavicami, in ker Gaber zelo pridno je, pa seveda ker bi mu rada nudila najboljše še vedno vztrajam in vztrajam. In si nabiram sive lase…
Vnaprej hvala za odgovor in lep pozdrav
D.