Najdi forum

Muca grize mladiče

Primorska vas, za vsak prepir sta potrebna (vsaj) dva. Če bi šlo le za vprašanje problema mladičev, bi bila reakcija pač “sterilizacija”, pa morda bi se našel tudi odgovor, kako reševati sedanjo situacijo.
S primerjanjem sterilizacije mačke z mučenjem, medtem ko je povsod drugod po razvitem svetu to eden znakov odgovornega lastništva živali, pa ste si naredili medvedjo uslugo.

Glede dane situacije bi se jaz obrnila npr. na kakega behaviorista (Npr. Sabino Stariha-Pipan), osebno bi pa tudi okoli obrnila internet, kjer bi iskala “savvy solution” danega problema.

[b]Mitakuye Oyasin[/b]

“Draga Dark queen, sem že izrazila obžalovanje, ker sem vprašanje zastavila. Pravzaprav prenesla izjave sodelavke.
Očitno sta moj IQ in razgledanost o mačjih kastracijah prenizka, da bi na tem forumu zastavila kakršnokoli vprašanje, čeprav z dobrimi nameni. Koristnega nasveta tako ali tako nisem dobila. Kot da sami ne vemo za sterilizacijo. Vprašali smo, kako naj zdaj pomagamo, ko sta mladička že tukaj, ne pa kaj vnaprej plus dodatki lepih besed.”

Eh, z užaljenostjo res ne boste daleč prišli, žal. Ne vem, zakaj je tako težko PRENESTI nekoga, ki ti pove resnico? Očitno pa je to za vas grozno težko, ali se motim? (sklepam vsaj iz vaših besed, s katerimi ste se izrazili?) Če morda niste tako misli, naj povem še enkrat, premislite, no, malo, preden spet izrečete kakšno bedarijo.

Ne gre za to, da se ne bi smelo zastavljati vprašanj, amapak za način kako jih nekdo zastavi. Je pa res, da IQ tu pomaga malo. Sprva sem celo pomislila, da se norčujete iz vsega skupaj, ker česa tako butastega o mačkah (ki so mimogrede, moje najljubše živali!) še nisem slišala. Koliko so bili vaši nameni dobri, ne morem oceniti, ampak iz vseh psotov, ki ste jih poslali, se neka resna zaskbljenost in renost reševanja problema žal ne da razbrati.

Motite se, dobili ste OGROMNO koristnih nasvetov, samo upoštevati jih nočete. Ne vem, kaj je v ozadju, da tako oklevate s to odločitvijo (pa, prosim, ne spet priti na plan s tem, da je to mučenje, da to mačko boli, da trpi ob tem….itd.!) Če vam to ni takšen finančni strošek in će ne želite, da maćka pobije še ostala dva mladiča (če sploh obstajata?!), potem se čimprej napotite k veterinarju….to bi vam moral biti prvi in PRAVI naslov, vsaj zame je, če je z mojo mačko kaj narobe. Božiček, Dedek mraz in Miklavž so že zdavnaj mimo, tako da ni treba čakati na “darilo z neba”, oziroma, naj povem laično, ni treba čakati, da bo mačka SAMA OD SEBE prenehala gristi mladiče….prvi april za takšne šale je pa tudi že minil.

PAMET V ROKE!! KDOR ČAKA PREDOLGO, BO ZAMUDIL!! Naj vam bo ta rek v opomin. Tudi človek z nižjim IQ ve, da je treba pomagati po najboljših močeh in TO TAKOJ!! Vi pa čakate in ćakate….želite morda, da poginejo vsi skupaj? Glede na to, da je bilo z vaše strani veliko govora o “VELIKI LJUBEZNI DO MAČKE”, se čudim vašemu ravnanju, res, ne vem, kdo je tu neumen, vsi tisti, ki smo že zdavnaj svetovali sterilizacijo ali vi, ki odlašate VNEDOGLED?? Razmislite malo, prosim, preden mi odgovorite (in vsem drugim obenem), ker verjamem, da niti jaz, niti vsi drugi, ki spremljajo to temo, NE ŽELIJO VEČ prebirati neumnosti, se vam ne zdi?

Pa lep dan….upam, da bo mačka končno le dobila potrebno oskrbo in bo končno lahko zaživela MIRNO IN SREČNO ŽIVLJENJE – STERILIZIRANA!!

dark queen

Doma imam dve mace,potepuške o katerih skrbim pol leta.V planu sem imela sterilizacijo,kar za drugo bom te dni naredila.Sicer ena muca je včeraj “rodila”5 malih muck.(me je presenetila)Je pridna in lepo skrbi za mladičke.Ker sem bila zraven mucke in ji pomagala pri porodu sem imela priložnost videt da je to res hudo za muco.Vsekakor predlagam sterilizacijo!Povem da so to moje prve mucke in gre kar v redu.Skrbi me to da ta druga mucka(sta sestri iz istega legla,to predvidevam po tem ker sta indentični)se malo čudno obnaša do mladičev.Ih opazuje in piha na mucko?Več se bojim da ih ta druga mucka ne napade in najhujše poje????Mama muca je kot sem rekla zelo pridna in me ne skrbi za njo.Kakšen nasvet zame .Hvala


Evo, sem ti označila del sporočila iz katerega je razvidno, da sta dva preživela.


Ni mi jasno kako je sterilizacija nujna. Logično je tudi da boli vsak porod ali kotitev.
A ženske se tudi morajo iti sterilizirat da jim nebo treba trpeti poroda, ali kako? Razumem da je sterilizacija čisto na mestu v primeru, ko si lastnik tako in tako ne želi imeti mladičev ali bi bilo resno ogroženo mucino življenje ali bi imeli mladiči izredno majhne možnosti za preživetje, ampak da je to nujno in prva stvar ki vam je na jeziku ko je govor o mladičih, pa je res pretiravanje. Pretiravanje s katerim -razen v redkih primerih- dosežete le to, da nekdo zapusti forum ali postane nasprotovalec sterilizacije ali kastracije, ali pa kar oboje. Tudi sama sem nekaj zapisala o tem in si nekam shranila za primer, da bi morala komu povedati:

“Na začetku sploh nisem bila proti s/k. Prav zares ne, k temu so me pripravili določeni ljudje na tem forumu. Zakaj? Ker s/k priporočajo, ne glede na to kakšen je v bisvu problem z muco ali psom, ker očitno mislijo, da žival ne more biti srečna, če je plodna, in ker ljudem, ki ugotovijo, da je njihova žival breja, priporočajo umor mladičev oz. odstranitev plodov še pred kotitvijo (kar je pravzaprav isto, eno je pač umor pred kotitvijo, drugo pa umor po kotitvi). Zato sem bila tako proti.. Sedaj nisem več tako 100% proti temu (pomagalo je, da sem začasno zapustila forum), ampak še vedno sem proti umoru mladičev in protu svetovanju s/k kot univerzalne rešitve vseh problemov, definiranju brejosti kot nevarne bolezni ali opis sterilizacije in kastracije kot načina, da “osrečimo” žival. “

Na začetku sploh nisem bila proti s/k. Prav zares ne, k temu so me pripravili določeni ljudje na tem forumu. Zakaj? Ker s/k priporočajo, ne glede na to kakšen je v bisvu problem z muco ali psom, ker očitno mislijo, da žival ne more biti srečna, če je plodna, in ker ljudem, ki ugotovijo, da je njihova žival breja, priporočajo umor mladičev oz. odstranitev plodov še pred kotitvijo (kar je pravzaprav isto, eno je pač umor pred kotitvijo, drugo pa umor po kotitvi). Zato sem bila tako proti.. Sedaj nisem več tako 100% proti temu (pomagalo je, da sem začasno zapustila forum), ampak še vedno sem proti umoru mladičev in protu svetovanju s/k kot univerzalne rešitve vseh problemov ali načina, da 'osrečimo' žival.

Kolikor je meni znano, imamo ženske (in moški) nekaj, čemur se reče kontracepcija..In ženska se sama odloči ko in če bo rodila, tako da nehajte že primerjati ljudi z živalmi!

Sterilizacija in kastracija se poudarja, ker je brezdomnih mačk PREVEČ. In zakaj misliš, da si tisti lastniki, ki muce oddajajo, mladiče želijo? Če bi si jih želeli, jih ne bo oddajali a ne? Če so tako zaželjeni, pa naj ostajajo doma, ne pa da vsako ‘domače leglo’ odvzame možnost posvojitve kakšni muci iz prepolnih zavetišč in začasnih skrbništev. In mimogrede, te vse so potomke ‘srečnih plodnih’ mačk..pa tudi miljon tistih, nalepljenih na ceste ter umirajočih v smeteh in jarkih..

Enostavno ne razumem, a nekateri res ne vidite, koliko muc išče domove? :/

Saki, pohvalno, da si sprejela potepuške muce in da ju boš sterilizirala. Za mladičke in mamo pa bi bilo mogoče dobro, da bi jim uredila kje mesto, kamor ta druga muca ne bi mogla prit, vsaj dokler ne bodo malo zrastli. Kje pa so sedaj?

Ja, za sterilizacijo se pa odloči lastnik. Muca ne.

..No ja, za druge ljudi ne vem, sem pa pred kakima dvema letoma bila večkrat tudi sama napadena zaradi te teme – pa smo še vedno do zdaj obdržali vse mladiče, razen dveh ki smo ju oddali (pri tem pa je en bil pravzaprav potepuški muc, ki se je odločil priseliti k nam) nekim očetovim znancem.

Na začetku sploh nisem bila proti s/k. Prav zares ne, k temu so me pripravili določeni ljudje na tem forumu. Zakaj? Ker s/k priporočajo, ne glede na to kakšen je v bisvu problem z muco ali psom, ker očitno mislijo, da žival ne more biti srečna, če je plodna, in ker ljudem, ki ugotovijo, da je njihova žival breja, priporočajo umor mladičev oz. odstranitev plodov še pred kotitvijo (kar je pravzaprav isto, eno je pač umor pred kotitvijo, drugo pa umor po kotitvi). Zato sem bila tako proti.. Sedaj nisem več tako 100% proti temu (pomagalo je, da sem začasno zapustila forum), ampak še vedno sem proti umoru mladičev in protu svetovanju s/k kot univerzalne rešitve vseh problemov ali načina, da 'osrečimo' žival.

Točno tako. Ker muca je žival, ki se ne more sama odločat, ampak se namesto nje lastnik, ki je meddrugim zakonsko odgovoren za njeno kvalitetno bivanje, prehrano in veterinarsko oskrbo, kamor paše tudi skrb za njeno varnost.

Prostoživečke pa vsega tega nimajo, ker nimajo lastnikov in se jim dogaja vsesorte: razmnožujejo se kot zajci, se praskajo, krvavijo, prenašajo bolezni med sabo, se grizejo, mlade muce rojevajo, zapuščajo mladiče ali umirajo med zapleti poroda, umirajo pod kolesi avtov do nerazpoznavnosti, zastrupljene hirajo v nekem grmovju …

Malo več realnosti uporabi.

Zastrupljene in povožene so lahko tudi sterilizirane mačke. Pa praskajo se tudi lahko, pa krvavijo, grizeo in prenašajo bolezni tudi lahko.
Varnost in neplodnost namreč ni eno in isto. Ker če bi bilo, je varen zelo majhen odstotek svetovne populacije, vključno z ljudmi, mačkami, psi, skratka vsemi živalmi.

Pa očitno nihče ni prebral tega
“Razumem da je sterilizacija čisto na mestu v primeru, ko si lastnik tako in tako ne želi imeti mladičev ali bi bilo resno ogroženo mucino življenje ali bi imeli mladiči izredno majhne možnosti za preživetje, ampak da je to nujno in prva stvar ki vam je na jeziku ko je govor o mladičih, pa je res pretiravanje. Pretiravanje s katerim -razen v redkih primerih- dosežete le to, da nekdo zapusti forum ali postane nasprotovalec sterilizacije ali kastracije, ali pa kar oboje.”

Na začetku sploh nisem bila proti s/k. Prav zares ne, k temu so me pripravili določeni ljudje na tem forumu. Zakaj? Ker s/k priporočajo, ne glede na to kakšen je v bisvu problem z muco ali psom, ker očitno mislijo, da žival ne more biti srečna, če je plodna, in ker ljudem, ki ugotovijo, da je njihova žival breja, priporočajo umor mladičev oz. odstranitev plodov še pred kotitvijo (kar je pravzaprav isto, eno je pač umor pred kotitvijo, drugo pa umor po kotitvi). Zato sem bila tako proti.. Sedaj nisem več tako 100% proti temu (pomagalo je, da sem začasno zapustila forum), ampak še vedno sem proti umoru mladičev in protu svetovanju s/k kot univerzalne rešitve vseh problemov ali načina, da 'osrečimo' žival.

Ne tiste mačke, nad katerimi ima lastnik nadzor. Naj ti še enkrat citiram:

Misliš, da se mačkam na vaseh ne dogajajo stvari, ki sem jih napisala zgoraj? Morda kakšna manj res pristane pod kolesi traktorja/avta (ker ni zraven prometne ceste), jih pa zato odnese kuna ali lisica (videno), požrejo strup, namenjen podganam, se tepejo, delijo bolezni (preko ugrizov ali sline – levkoza!). Na žalost vem, kako se “rešujejo” zadeve z mačkami po vaseh. Pokliče se soseda, mojstra za vse, da pride mladim mucicam podavit vratove ali pa se jih žive zakoplje ali zmeče v potok.

Če bi pa človek na vse, kar prebere, tako odreagiral, kot ti pišeš, je najboljše, da v tem trenutku ugasneš internet in se odjaviš z njega ter tudi s tvja (tam tudi marsikaj vidiš, slišiš, kar te ujezi).

Koliko mačk pa imate pri vas, če so vse neS/K in obdržite vse mladiče?

Koliko pa so stare vaše mačke?

Samci se potepajo in pretepajo, njihove rane so večinoma vse veterinarsko neoskrbljene, med samci in samicami se prenašata FIV in virus levkoze, vaši samci zaplajajo mladiče naokoli, pri sosedih in prostoživečkah, mačke so preobremenjene s kotitvami, mladiči crkujejo v mukah …

Takšna je žal realnost večine nesteriliziranih in nekastriranih mačk.

pribl. 7, od tega tri samce; dve samici še nikoli nista imeli mladičev (no, za eno ne moremo biti prepričani, ker se ni skotila pr nas, ampak je bila potepuška muca, ki je nekega dne prišla k nam in tu ostala). O starosti ravno ne morem, ker mi glede tega nagaja spomin (enkrat pred nevem koliko leti, sem mislila, da je psička stara tri leta, pa se je izkazalo, da jih ima šest.), so pa trenutno vsi odrasli, no za pritepenko nisem čisto 100%. Mačke niso preobremenjene s kotitvami, se sploh ne spomnim, da bi kdaj ista muca imela dve legli letno (razen če je bilo kakšno bolj na začetku, drugo pa bolj na koncu leta, ne vem), v leglih nikoli ni bilo več kot 3 mladiči, včasih manj. Tudi mi ni znano, da bi kateri imel neozdravljivo bolezen. Mladičev nikoli nismo usmrtili, vsaj jaz se ne spomnim, da bi jih. Vsi so izključno zunanji, imamo dvorišče in vrt, pa ne en tak majhen, ampak tak ko z enega konca ne moreš videti, če je kdo na drugem.
Lani, ko je oče rekel, da jih imamo preveč, smo dva podarili, sicer pa so vsi ostali pri nas, no eni so se kam potepli. So pa problem avti, ena stran hiše je le nekaj metrov proč od ceste.. No, mački, ki so pri nas sedaj, se ravno ne potepajo, razen dveh mačkonov. Večinoma se zberejo skupaj ob času, ko slišijo rožljanje posod za hrano.

in ‘točno tako’, lahko ti zagotovim, da me toliko razjezi samo ta forum oziroma določeni ljudje tukaj. Isti ljudje so tudi povzročili, da sem kar nekaj časa ostro nasprotovala sterilizaciji neglede na vzrok zanjo.

Na začetku sploh nisem bila proti s/k. Prav zares ne, k temu so me pripravili določeni ljudje na tem forumu. Zakaj? Ker s/k priporočajo, ne glede na to kakšen je v bisvu problem z muco ali psom, ker očitno mislijo, da žival ne more biti srečna, če je plodna, in ker ljudem, ki ugotovijo, da je njihova žival breja, priporočajo umor mladičev oz. odstranitev plodov še pred kotitvijo (kar je pravzaprav isto, eno je pač umor pred kotitvijo, drugo pa umor po kotitvi). Zato sem bila tako proti.. Sedaj nisem več tako 100% proti temu (pomagalo je, da sem začasno zapustila forum), ampak še vedno sem proti umoru mladičev in protu svetovanju s/k kot univerzalne rešitve vseh problemov ali načina, da 'osrečimo' žival.

Jah, saj tako je to. Zdi se ti in nisi še slišala ali videla pa misliš, da ti je vse jasno.

O pomenu sterilizacije pišejo ljudje z bogatimi izkušnjami “s terena”. Ljudje, ki delajo s prostoživečimi mačkami in vedo, kaj pomeni cela kolonija mačk, ki so okužene s FIVom ali levkozo. Ljudje, ki vidijo, kaj se dogaja s temi mladiči, ki jih menda mačke sploh nimajo (ležijo mrtvi ali pol mrtvi po jarkih in smeteh). Ljudje, ki vedo, kako izgleda pogin mačke, ki se ji v porodnem kanalu zatakne mladič. Ljudje, ki so jim dudarji, zavrženi ali zapuščeni s strani povožene mame mačke, umrli v rokah.

Mački, ki so se “potepli”, so skoraj gotovo mrtvi. Lahko so umrli zaradi avtomobila, lahko je bila posredi bolezen. Tudi to, da so v leglu povečini trije ali manj mladičev – jah, zelo mogoče, da so to samo preživeli mladiči. Nesterilizirane mačke, ki mladičev nimajo … kako si lahko prepričana, da niso vsako leto breje, ampak mladiči takoj po rojstvu poginejo? Kaj če jih kotijo kje, kjer jih ljudje vsakič znova “spravijo stran”?

V glavnem – to, kako imaš na kupu 7 zunanjih mačk, ki so menda “vse zdrave”, kako mačke kar “nimajo mladičev” so nenatančna zapažanja, žal.

Zdrava nesterilizirana mačka se brezna dva do trikrat letno. A mi znaš razložiti, kakšen biološki fenomen so vaše mačke, da se jim to leta in leta ne dogaja? In da se pri ves vaših nekastriranih samcih nikoli ne sparijo?

Točno tako. Dokler jih ne pelješ k veterinarju, dokler ne gledaš, kako in kolikokrat lulajo (mačke dobijo flutd zaradi nekvalitetne prehrane – tudi, če bi jih vi hranili s top hrano, ni rečeno, da kje drugje ne pojedo junka), kakšno blato imajo (mačke, hranjene z mlekom, imajo povečini drisko, ti pač tega ne vidiš, razen, če nisi zraven, ko špricajo kje na vrtu). Jim redno odstranjujete notranje in zunanje zajedalce? če ne, ti garantiram, da imajo vse gliste, zato so napihnjene, ti pa misliš, da so se fino najedle.

Resno, punca, lovepika, koliko si sploh stara, da take kvasiš? Sploh pa bit proti sterilizaciji ne glede na vse, samo zato, ker te nekateri “ljudje” razjezijo, skrajno otročje in nezrelo.

lovepika, a ti veš, kako je živeti z nesterilizirano samico? Z nekastriranim samcem? Za mačke govorim. In resno me zanima ali govoriš na pamet ali imaš izkušnje. Pa govorim o bivanju notri, seveda.

ja tut jaz sem mislna da sem vse poskrbela za enga ki je star 2 meseca in muca micka je imela 3 mladičke in dans ni blo nobenga v škatli grota pa lih 8 dan je bi lahko spregledal ….pa vsiglih jih pogreša a ni čudno poje jih in pogreša čuden živalski svet ane ma sej se midruj bolj sekiramo kot one ,oja sem mela souzice na licu in pride muca mi jo poliže in zamjavka tolažila me je ….o mucke mucke

Tebi pa nekaj ni popolnoma jasno, a ne?

ali je možno da muca skrije svoje mladiče med napadom mačkona in pozabi kje so?

Ne, ni možno. Če ne gre za potepuško mačko, ste dolžno poskrbeti za mamo mačko in njene mladiče. To, da ne veste, kje so mladiči in da mladiči niso v hiši/stanovanju, kaže na zelo neodgovorno ravnanje živali in na mučenje. Mačko vam priporočamo sterilizirati. Če je mačka potepuška pa TAKOJ obvestite pristojno zavetišče, da je imela mladiče, ki jih ne najdete. Prav tako je zavetišče po dogovoru z občino dolžno poskrbeti za potepuško mačko.

New Report

Close