Mrtev mlečni zobek
Spoštovani,
prebrala sem sorodne teme na forumu, a vas vseeno prosim za odgovore na moja vprašanja …
Sim je star 3 leta, leva štirica zgoraj, kjer je viden karies, a ga zobozdravnica še ni želela sanirati, ker sin noče biti pri miru – ga je nedavno začela zelo boleti ob jedi. Šli smo k dežurnemu zdravniku, ki je zobek odprl, dal zdravilo in ga zaprl. Čez 14 dni, ko bi morali menjati zdravilo, da je ponovno začel boleti ob jedi. Zobozdravnica je zob odprla, ugotovila, da je mrtev in ga pustila odprtega.
Zdaj imamo kar nekaj težav pri pripravi na hranjenje (vatka v zobek, sina boli, če je na tej strani, zato žveči samo na drugi; potem odstranitev vatke, čiščenje z brizgo in ščetko). Sin sicer razume, zakaj je vse to potrebno, ampak v vrtcu na primer si ne bodo dali toliko opravka s tem. Da bi sam, je pa še premajhen oz. ne dovolj natančen.
Zanima me, ali delam prav ali bi morala biti še na kaj pozorna?
Prav tako me skrbi, da žveči samo na desni strani – deloma zaradi ugriza, najbolj pa zato, ker je tudi tam štirica enako problematična – viden karies, zobozdravnica ne želi vrtati, dokler ne bo bolj sodeloval (tiho in pri miru). Zelo zelo se bojim, da bo zgodba ponovila tudi na drugem zobku – kje bo pa potem žvečil, če ga bo bolelo na obeh straneh?
Prav tako me zanima, ali tak zobek ostane odprt takole več let (kolikor sem razumela do izrasta stalnega zoba, kar je pri štirici več let) – ali so kakšne možnosti, da se ga zapre … je vedno nevarno, da se spet vname, četudi je popolnoma mrtev?
Hvaležna bom za vaše odgovore …
Zora
Spostovani,
Iz vasega natancnega opisa stanja razberem, da je zobozdravnica ravnala popolnoma korektno in strokovno.
Ce otrok ne sodeluje, potem ga pod prisilo nekako se tezje obvladamo, se mu zamerimo in nenazadnje ga lahko pri delu tudi poskodujemo, kar pa nikakor ni nas cilj.
Torej, da zobozdravnica ne sanira zoba, ce otrok ne sodeluje je to popolnoma korektna odlocitev nje kot strokovnjaka, da ravna v prid manjse skode za otroka.
To, da ostane zobek odprt do izrasti stalnika pa je sicer starsem naporno, vendar po izkusnjah sodec, ce se zob zapre, pride lahko do otekline ali celo gnojne bulice oz.fistule ob zobu, kar kaze na kronicno vnetje na korenini in je potrebno zob ponovno odpreti. Torej naj se slisi se tako cudno, vendar ja to je nacin s katerim lahko ohranimo zobek v ustih in cakamo na izrast stalnika.
V vrtcu seveda ne bodo natancno izvajali higiene na sinovem zobu, ker tudi nimajo pripomockov, ne casa, vendar ce mu vi vsak vecer pred spanjem temeljito ocistite zob, ne bi smelo biti tezav.
Glede na to, da omenjate tudi karies stirice na nasprotni strani, morda prosite zobozdravnico, da vam izda napotnico za specialista pedontologa, ce otrok res ne sodeluje.
Nekateri otroci potrebujejo nekoliko vec casa, da se navadijo in psihicno pripravijo na posege pri zobozdravniku. Veliko lahko naredijo starsi, da se doma igrajo zobozdravnika, pogledajo kaksen filmcek na youtubu in da na otroku prijazen nacin preprosto pokazete, da bo situacija slabsa, ce zobozdravnik ne bo pomagal.
Ne vem koliko sem vam kaj olajsala dvome oz.odgovorila na vasa vprasanja, vendar po opisu ni nicesar takega, kar ne bi mi mladinski zobozdravniki imeli dnevno na programu, zal se vedno veliko prevec kurative kot preventive.
Srecno!
Najlepša hvala za vaš odgovor.
Zanima me še tole : torej v nobenem primeru se ne priporoča mlečnega zoba zapreti – tudi če bi ga dobro očistili? Sklepam, da to gnojnih bulic prihaja pogosto, zato se zoba ne zapira – ali je potem tak zob v resnici še živ?
Koliko časa je lahko odprt, da se vidi, ali ga je možno še zapreti ali pa je bolje, da ostane odprt do izpada?
V velikem interesu mi je, da ga zapremo.
Sama sem imela prav pred porodom svojega sina gangreno zoba, odprt je bil 4 mesece, preden smo ga lahko začeli pripravljati na zaprtje. Da je mrtev, je bilo jasno, ampak tako težko je bilo jesti z luknjo v zobu, a mi je prav odleglo, ko smo ga lahko končno zaprli.
Tako da vem, kaj doživlja moj sin – prav tako me zelo skrbi pravilnost ugriza, saj zaenkrat žveči samo na drugi strani ustne votline … mar ne bi bilo bolje, da se hrana razporedi po celotni votlini in je ugriz enakomerno porazdeljen?
Bojim se torej, da bo ta odprt zob s sabo prinesel še obiske pri ortodontu – je moja skrb upravičena?
Do danes smo se malo že navadili. Res vzame veliko časa in zahteva potrpljenja – za oba. Gledam pa na to pozitivno, da zdaj veliko bolj skrbiva za vse zobke, saj jih po vsaki jedi tudi poščetkava vsaj z vodo, če ne celo z zobno pasto.
Vesela bom vaših odgovorov na moja vprašanja …
Zora
Spostovani,
Gremo kar po vrsti….seveda odprti mlecni ali stalni zob nikakor ni vec “ziv” oz.vitalen….zob je avitalen oz. “mrtev” in funkcija odprtega zoba je vzpostavljena drenaza skozi zob, oz. pri stalnih zobeh je funkcija odprtja zoba,kot nekaksna prva pomoc in ga prej ali slej zapremo z zdravilom in nato dokoncno koreninsko pozdravimo s posebnimi polnili, medtem ko se mlecne zobe obravnava nekoliko drugace. Narava korenin mlecnih zob je, da se ob izrsti stalnih zob vedno bolj “topijo”in s tem se mlecni zobje posledicno tudi omajejo, zato je tu drugace kot pri stalnikih.
Zato, da se bi mlecni zob zaprl, bi morali do potankosti ocistiti korenine vseh bakterij in vnetnega tkiva….kar pa je veckrat tezko….sploh glede na to, da vas sin ne dopusti dela zobozdravniku oz. pri treh letih tezko sodeluje…
Taksni zobje ponavadi ostanejo odprti do njihovega izpada.
Glede grizenja in zvecenja na eni strani, ne bo prislo do kasnejse ortodontske nepravilnosti.
Sicer pa se poskusite domeniti z njegovo zobozdravnico, da zob zapre in videlo se bo kmalu kaksen bo rezultat….morda pa..
Sicer bo zob moral biti odprt do izpada.
Upam, da sem vam odgovorila na vasa vprasanja.
Srecno!
Pozdravljeni,
Moja petletna hcerka je imela tezave z zobkom spodaj petica.
Zobozdravnica ji je odprla zob in tako je ze eno leto, velikokrat je hcerka potozila da jo boli ravno da zob, ki je odprt sli sma tudi na pregled in hcerka zaradi straha ni hotela sodelovati je pa rekla zobozdravnica da je ta zob mrtev in je nebi smel boleti, edino kar je se lahko da ji naredi malo vecjo luknjico. No hcerka ni pustila vceraj pa zopet bolecine tega zoba danes ima tudi videno oteceno tisto stran kjer je ta zob , sli sma zobozdravniku in ji je se malo naredil vecjo luknjico dobili sma antibiotik, receno je bilo da je verjetno gnojno spodaj . Zdaj me skrbi ce bo tale gnoj res se resil samo z antibiotiki? Bilo je receno ce nebo to pomagalo le takrat moramo zob izpuliti.
Sem v skrbeh da pojema dve steklenici antibiotika pa potem zopet na puljenje in boma spet na antibiotikih😪
Hvala za vas odgovor
Pozdravljeni,
- V primeru bolečin pri zobku vaše hčerke je zobozdravnik ravnal povsem pravilno in v kolikor bodo naprej težave z zobom ga bo res potrebno odstraniti, seveda pa potem ne bo potreben ponoven antibiotik. Torej trenutni antibiotik bo zmanjšal oteklino in gnojno vnetje, dolgoročno pa zob nima najboljše prognoze. Najbolje je razmišljati o odstranitvi zoba.
Srečno!