MRI vratne hrbtenice – prosim za razlago izvida
Pozdravljeni, stara sem 34 let, zaradi bolečin v vratu sem bila napotena na MRI vratne hrbtenice, prosim za razlago.
Pregledana je bila vratna hrbtenica z običajnimi sekvencami v sagitalni in transverzalni ravnini.
Izravnana fiziološka lordoza, nakazana kifotična angulacija v višini C3-C4.
Začetna do zmerna difuzna spondiloza, zlasti na spodnjih segmentih. Začetna difuzna spondiloartroza.
začetna degeneracija i.v. diskusov C3-C4 in C4-C5, zmerna degeneracija in zožitev v višinah C5-C6 in C6-C7.
V višinah C3-C4 in C4-C5 spondilofit disk kompleks nakazano utesnjuje sprednji likvorski prostor in v manjši meri zožuje i.v. foramne, več na desni strani.
V nivojih C5-C6 in C6-C7 spondilofit disk kompleks zmerno utesnuje sprednji likvorski prostor, skupaj s spondiloartrozo zmerno zožuje i.v. foramna levi in dokaj izrazito na desni strani.
V višini C5-C6 se diferencira tudi manjša dorzalna centralna protruzija i.v. diskusa.
Medula je primerno široka, normalne intenzitete signala.
Mnenje: začetne do zmerne difuzne degenerativne spremembe. Degenerativne stenoze centralnega spinalnega kanala in i.v. foramnov, zlasti v višinah C5-C6 in C6-C7. Manjša centralna protuzija i.v. diskusa C5-C6.
Kaj mi na podlagi izvida svetujete? Obisk pri nevrologu, ortopedu, mogoče manulano terapijo? Kaj lahko storim, da zaustavim degenerativne spremembe?
Hvala za odgovor!
Pozdravljeni,
v predelu vratne hrbenice so izražene številne obrabne spremembe, ki pa niso sveže, saj so na vseh nivojih prisotni izrastki (t.i. spomdilofiti), kar pomeni, da so spremembe stare že več kot 5 let. Večina simptomov in težav, s tem povezanih, najverjetneje izhaja iz prostora C5-C6, predvidevam, da gre za precej močne bolečinske občutke v predelu vratu, ki sevajo v eno ali obe roki. Pozitivno je, da nikjer ni znakov vkleščenosti hrbtenjače (medule), kar posledično pomeni, da kakšren koli operativni poseg (še) ne pride v poštev.
Obrabnih sprememb sicer z nobeno tehniko zdravljenja ne moremo pozdraviti, lahko pa s pomočjo manualne medicine olajšamo oziroma pozdravimo simptome, povezane z njimi.
Za bolj natančen nasvet se lahko naročite na pregled v eno od naših ordinacij, posredujem vam povezavo do kontaktnih informacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Spoštovani,
Zelo vam bom hvaležna za laično obrazložitev izvida MRI, ki pravi:
Blaga sinistrokonveksna deviacija vratne hrbtenice, izrazito izravnana vratna lordoza.
Vidne so dokaj izrazite degenerativno stenozantne spremembe vratne hrbtenice, naj izraziteje na segmentih C4-C5 in C5-C6, kjer sta izraziti i.v. osteohondrozi z močno degeneriranima diskoma, z velikimi in dorzolateralnimi diskosteofit kompleksi(trdima diskoma), ki povsem izstiskata sprednji likvorski prostor, blago utesnjujeta oba lateralna recesusa, malo izraziteje desno in verjetno utesnjujeta priležne korenine v lateralnih recesusih, predvsem desne C5 in C6.
Vidna je tudi dokaj izrazita subtotalna foraminalna stenoza C5-C6 desno in zelo izrazita C5-C6 levo, ter dokaj izraziti stenozi C4-C5 obojestransko, malo več desno.
V korpusih C4, C5 in C6 je edem v okviru aktivnih i.v. osteohondroz, degenerativne narave.
V meduli spinalis je suspektno suptilno zvišanje T2 signala v višini C5-C6-blaga kompresivna mielopatija?, klinika?
V višini C6-C7 je zmeren malo bolj desnostranski dorzolateralnim diskosteofit in zmerna desnostranska ter blaga levostranska foraminalna stenoza.
Na zgornjih torakalnih segmentih do Th5 pomembnih protruzij naplastitev ali utesnitev ni.
Stara sem 45 let in kot samozaposlena prodajam talne obloge in jih tudi prenašam.
V naprej hvala za odgovor in lep pozdrav,
Maja
Pozdravljeni,
Izvid nakazuje na številne obrabne spremembe v vratnem delu hrbtenice, ki so za vašo starost (pre)izrazite. Morda kot posledica prisiljene drže, preobremenjenosti ali pa tudi dednih posebnosti. Dejstvo je, da se teh sprememb ne da pozdraviti, je pa možno z različnimi tehnikami lajšati simptome in zaustaviti spremembe. Protibolečinske tablete so sicer v fazi močnih bolečinskih občutkov primerne, če ne celo nujne, vendar dolgoročno niso rešitev, saj “zdravijo” posledice, ne odpravljajo pa tudi vzroka težav. Izvid kaže tudi že na simetrični odgovor telesa s t.i. izrastki, ki so nastali na določenih delih. V skrajnem primeru je rešitev operativni poseg, za katerega pa (še) ni znakov nujnosti.
S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. Priporočam vam, da se naročite na pregled v vam najbližjo ordinacijo, s seboj pa prinesete tudi vse izvide in slike. Kot rečeno je vaš primer precej zahteven, poleg zdravljenja bodo za odpravo težav zagotovo potrebne tudi spremembe v načinu življenja.
Posredujem vam povezavo do kontaktnih informacij za naročilo: http://mo-gy.si/ordinacije-5/
Lep pozdrav,
Spoštovani,
zelo hvaležna sem vam za odgovor. V tem času sem pridobila še izvid RTG hrbtenice ki pravi:
RTG vratne hrbtenice:
zmerno znižan je i.v.prostor C4-C5 ter nekoliko manj C5-C6. Znaki začetne do zmerne spondiloze C4-C5 z a teriornimi in manjšimi posteriornimi osteofiti ter nekoliko manj izražena C5-C6. Posledično je nekoliko lomljena os na C5-C6 z začetno kifozo. Zmerna spondilartoza od C3 kavdalno.
RTG torakalne hrbtenice:
mestoma nekoliko ožji i.v. prostori v osrednjem delu torakalne hrbtenice. Znaki začetne do zmerne spondiloze s predvsem lateralnimi osteofiti na predvsem zgornji in osrednji tretjini torakalne hrbtenice.
Sicer je torakalna in LS hrbtenica videti zmerno do izrazito skoliotično rotirana.
RTG LS hrbtenice:
I.v. prostori so videti primerno široki. Znaki začetne spondiloze z minimalnimi anteriornimi osteofiti na L2-Ĺ3. Spondilartroza od L4 do S1. Poudarjen lumbosakralni kot.
V naprej hvala in lep pozdrav želim,
Maja
Pozdravljeni,
glede vratnega dela hrbtenice moram povedati, da RTG preiskava ne kaže nič novega. MRI podaja namreč bistveno bolj natančno sliko, razlike v opisih med obema preiskavama pa so prisotne zaradi razlik v samih oblikah preiskave. V prsnem delu gre za obrabne spremembe, v prehodu med prsnim in ledvenim delom je vidna skolioza. Ta ukrivljenost je lahko posledica otroške skolioze, lahko pa da je do nje prišlo zaradi napačnega sodelovanja mišic (t.i. protibolečinska drža).
Vezano tudi na prejšnji odgovor, spremembe v hrbtenici so številne, vendar zmerne, najbolj resne so v vratnem delu.
Lep pozdrav,