MRI desnega stopala in gležnja
Spoštovani,
Dne 11.7.2019 sem si na delu poškodovala gleženj. Ker imam od takrat neprestano težave z nestabilnostjo, bolečino in otekanjem gležnja, čeprav je od poškodbe preteklo že kar precej časa in sem obiskovala tudi fizioterapijo, so me poslali na MRI desnega stopala in gležnja. Izvid je sledeč:
MRI DESNEGA STOPALA
Preiskava je narejena v treh ravninah v T1, Pdfatsad sekvenci.
Menjši izliv v prvem MTP sklepu. Začetne robne naplastitve, tanjši sklepni hrustanec ter strukturno spremenjena plantarna plošča.
Drobne cistišče spremembe so v proksimalni falangi palca.
Manjši izliv je v četrtem MTP sklepu, ki je morfološko normalen. Manjši izliv je v intermetatarzalni bursi 1/ 2,2 / 3 in 3 / 4.
MTT sklepi so ohranjeni.
Nekoliko sploščen je prečni lok.
Mnenje: Poškod na stopalu ni. Začetne degenerativne spremembe.
MRI DESNEGA GLEŽNJA:
Preiskava je narejena v 3 ravninah v t2 in pd/fatsat sekvenci.
Tibijotalarno je manjši izliv v posteriornem recesusu. Ni osteohondralnih poškodb. Kompletna ruptura ATFL in CFL, parcialna PTFL. Po distenziji tibiotalatnega nitja deltoidne vezi.
Strukturno spremenjeni sta kiti obeh peroneusov pod lateralnim maleolom in sicer kratkega peroneusa do pripoja na metatarzalo in dolgega peroneusa do kuboidne kosti, plantarno, koloikor se da oceniti, je strukturno normalen.
Posteriorni subtalarni sklep je b.p. kakor tudi ostali sklepi talusa. Suspektna drobna akcesorna navikularna kost.
Ahilova tetiva, plntarna fascija, sinus tarsi b.p.
Mnenje:
Stanje po poškodbi anteriorne talofibularne in kalkaneofibularne vezi ter lažji posteriorne talofibularne vezi. Strukturno spremenjeni obe peronealni kiti pod lateralnim maleolom.
Prosim za obrazložitev izvida ter nasvet kaj in kako naprej. Ob večjih obremenitvah uporabljam opornico za gleženj, saj sem pri delu veliko na nogah.
Hvala že vnaprej.
Pozdravljeni,
izvid stopala je brez posebnosti, manjši izlivi so verjetno posledica poškodbe. Spremembe pa so v predelu gležnja in sicer gre za poškodbe ligamentov, ki omogočajo stabilnost sklepa in kateri kontrolirajo giblivost na sprednji površini. Glede zdravljenja bi bila priporočljiva ročna fizioterapija, tudi tehnike manualne medicine. Težave lahko minejo tudi same od sebe, vendar zelo zelo počasi. Stanje nikakor ni kritično do te mere, da bi zahtevalo kakšren koli (oparativni) poseg.
Lep pozdrav,