Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija mrežnica

mrežnica

Pozdravljeni,

imela sem odstop mrežnice, pa me zanima zakaj do tega pride?Očala sicer nosim (diopt.-4 , -5), drugih težva z očmi nimam.Na operaciji so mi dali plin in se je mrežnica nazaj prilepila, sedaj me je strah kaj če se to ponovi?Kako naj to preprečim? A je možno da je do odstopa prišlo zaradi prezgodnjega rojstva in da se oči niso razvile tako kot bi bilo prav? a je možno , da je mrežnica zelo stanjšana in ni razvita kot bi treba?Rodila sem se pri 6 mesecih, težka 950 g. V službi delam precej na računalniku, a je to tako škodljivo, da bi mogla zamenjat službo, res me je strah ponovne izgube vida.

Hvala za odgovor in lep dan,

iva

Do odstopa mrežnice pride v primerih ko je mrežnica stanjšana ali pa ima celo luknjo. To se lahko pojavi pri kratkovidnih, lahko pri ljudeh, ki imajo za to dedno predispozicijo ali pa pri ljudeh, ki so utrpelči kakšno poškodbo ali udarec v oko, seveda pa so vzrok za odstop mrežnice lahko tudi nekatere bolezni. Ali je bil vzrok za odstop prezgodnji porod pa težko rečem.
Zelo pomembno je, da si kontrolirate očesno ozadje pri široki zenici na drugem očesu, da se to ne bi ponovilo še na zdravem očesu.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

Tudi sama sem imela enak problem in mi je zdravnica rekla, da imam stanjšano mrežnico na periferiji. Rekla mi je samo naj se izogibam dvigovanja težjih bremen. Tako da sedaj ne vem koliko je tista zgornja meja, ki jo lahko še dvignem in ali so še kakšne druge omejitve, saj se resnično bojim, da bi se stanje še kdaj ponovilo in kolikšna je možnost oslepitve v prihodnosti. Kaj pa recimo ukvarjanje s športom (kolesarjenje, aerobika, tek…) ima mogoče kaj vpliva na to.
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Koliko je zgornja omejitev dvigovanja težjig bremen je težko reči, nekateri pravijo 5 Kg. Pomembno je, da ne pretiravate in vse delate v zmernih količinah. najbolj pomembne pa so redne kontrole in upoštevanje navodil, ki ste jih dobili pri okulistu. Med drugim tudi, da ste seznanjeni kako se težave z odstopom mrežnice začnejo in da takrat takoj obiščete okulista.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

Najlepša hvala za odgovor,
iz preventivnih razlogov bi vprašala, kakšni so znaki začetka odstopa mrežnice?Kljub temu da se mi je to že zgodilo je šlo vse zelo hitro in nisem prej opazila nobenih sprememb.Naenkrat sem zelo čudno videla in druga dan sem bila že operirana, ker je prišlo do popolnega odstopa.Bi še vrašala glede drugega očesa, ko pogledam proti močni svetlobi, vidim kot nekakšne nitke ki plavajo, okulist je rekel da so to motnjave v steklovini, a je to nevarno?A to pomeni, da imam stanjšano mrežnico?Kako se da zmeriti debelino mrežnice?A se jo da ojačati?Z laserjem so mi že nekaj popravljali mrežnico, a lahko še kaj naredim, ker se bojim da pride še na tem očesu do odstopa?A delo z računalnikom zelo škodi za take oči-služba?
SE opravičujem za dolgo pisanje.
Lep pozdrav.
iva

Vas cisto razumem za vaso skrb. Zacetni znaki odstopa mreznice so lahko seveda pri vsakem posamezniku razlicni, naceloma pa velja, da se tezave lahko zacnejo z bliskanjem – to pomeni da se nekaj lahko dogaja na mreznici. Nitke, ki jih opisujete so lahko samo spremembe, ki so v steklovini zaradi vase kratkovidnosti in ne predstavljajo nic posebnega ali nevarnega. Poleg blskanja se lahko pojavi motnjava ali zavesa ki ne izgine, na zacetku samo v enem delu vidnega polja.
Na splošno pa menim, da je preventiva z rednimi pregledi zelo pomembna (kot ste ze omenili pecatenje z laserjem), po drugi strani pa tudi ne izpostavljanje pretiranim aktivnostim.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

Iva, a mi lahko pustiš tvoj email naslov, ker bi te rada še nekaj povprašala.
Hvala.

Ojla.
ni problem ti takoj javim mail. samo bi želela da ga samo ti vidiš in ne vsi ostali uporabniki, a je to možno?Kako?
Hvala,
lep dan

mail sem zabeležila, pa bi prosila da ni javno objavljen, ampak samo posredovan mateja12
hvala
lep dan

New Report

Close