Najdi forum

mr izvid hernija diska

Pozdravljeni.

Prosim za razlago izvida. Imam močne bolečine po 2. operaciji hernije v levi nogi in ritnici… in drevenita mi tudi zadnja dva prsta na levi nogi. Operacija je bila konec 05/2022. Sedaj bom še 1x operirana,ker je del ploščice spet izbočen in pritiska na živec. Bo drevenenje prstov po ponovni operaciji izzvenelo ali nikoli?

MRI preiskava lumbosakralne hrbtenice;

Preiskava je opravljena v standardnih sekvencah in ravninah.

Ohranjena fiziološka lordoza lumbalne hrbtenice z manjšo levostransko skoliozo.

Hrbtenjača je primerne intenzitete signala.

Korpusi vretenc so ohranjenih višin.

I. v. disk L4-5 degeneriran in desiciran z rupturo posteriornega anulus fibrosusa.

Degeneriran i. v. disk L5-S1, sicer še ohranjene intenzitete signala.Posteriorni mali fasetni sklepi so blago degenerativno sklerotično naplasteni.

Na nivoju L4-5 je posteriorna široka protruzija diska z rupturo posteriornega anulus fibrosusa, blaga spinalna stenoza, znotraj foramnov nekoliko zabrisano foraminalno maščevje, živca pa sta videti še prosta, brez utesnitev.

Stanje post op. na nivoju L5-S1, področje postoperativne fibroze v predelu postoperativnega segmenta, blago vtiskanje posteriorne duralne vreče levo ter fibrozno tkivo ob korenini S1 levo.

Ostaja še manjša rezidualna centralna ter bolj levo paracentralno segajoča herniacija v tem delu z priležno fibrozo (le-ta sega navzad cca 5 mm, pomembneje sicer korenine ne utesnjuje – obstaja pa možnost draženja korenine). Znotraj foramnov obojestransko neenakomerno zabrisano foraminalno maščevje, živca L5 pomembneje še nista videti utesnjena, možnost draženja.

Zaključek:

Stanje post op. na nivoju L5-S1 z postoperativno opacificiranim fibroznim tkivom, blagim postoperativnim edemom podkožnega mehkega tkiva ter manjšo rezidualno centralno ter levo paracentralno segajočo herniacijo, brez pomembnejših utesnitev korenin (obstaja pa možnost draženja korenin S1, bolj ob fibrozi).

Hvala.

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo brazgotine v operiranem področju ter ostanek navzad in v levo segajoče izvržene medvretenčne ploščice. Ali bo drevenenje v prstih izginilo ali ne, ni mogoče napovedati. To je odvisno od stopnje prizadetosti živcev in se bo pokazalo v nekaj tednih ali celo mesecih po opravljeni operaciji.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Pred letom in pol sem bila operirana na predelu L5-S1. Sedaj po op. Sem dobila te izvide. Imam močne in pekoče bolečine v levi ritnici in vzdolž leve noge,ki so se pojavile in mi otežujejo vsakdanje stvari. Zato bi prosila za vašo razlago izvida in ali bi bila spet potrebna OP.?

 

MRI preiskava lumbosakralne hrbtenice;

Preiskava je opravljena v standardnih sekvencah in ravninah.

Ohranjena fiziološka lordoza lumbalne hrbtenice.

Hrbtenjača je primerne intenzitete signala.

Korpusi vretenc so ohranjenih višin.

Modic 1 spremembe terminalnih plošč L5-S1.

I. v. disk L5-S1 je znižan ter desiciran.

Posteriorni mali fasetni sklepi so blago degenerativno sklerotično naplasteni.

Na nivoju L4-5 je posteriorna manjša široka protruzija diska ter blago vtisnjen sprednji likvorski

prostor, znotraj foramnov brez vidnih utesnitev.

Na nivoju L5-S1 je obsežna levostranska paracentralno segajoča herniacija diska (sega navzad cca

11 mm ter pomembno vtiskuje levo korenino S1 v predelu lateralnega recesusa). Znotraj foramnov

blago zabrisano foraminalno maščevje, živca pa sta videti še prosta, brez vidnih utesnitev.

Zaključek:

Blaga degeneracija lumbosakralne hrbtenice z obsežno levostransko paracentralno segajočo

herniacijo nivoja L5-S1 ter utesnitvijo leve korenine S1 v predelu lateralnega recesusa.

 

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo veliko izvrženje medvretenčne ploščice med 5. ledvenim in 1. križničnim vretencem navzad in v levo, ki pritiska na 1. križnično korenino. Glede na navedene težave menim, da bo za njihovo odpravo zelo verjetno potrebno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za odgovor!

Želim vam vse dobro!

 

Prosim.

Hvala enako.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zdravo, zanima me sledece, julija 2023 sem bila operirana l4-5  levostransko-bolelo me je levo vbkrizu in kolka, stegna in mravlincilo stopala.

Sedaj po 2mescih me vse enako boli na desni samo se mravlinci me ne. Ne morem sedet, ne lezat in ko hodim in v sede mi pritiska v kolka. Izvid MR:

Disk na nivoju l5-s1 je znizan,kjer je nastal edem kostnine prileznih terminalnih plosc. Vidna protruzija i.v. diska na tem nivojunivoju centralno in desno paracentralno. Desni lateralni recesus je iztisnjen, pripadajoca korenina je v kontaktu s protruzijo.

Mnenje: na novo je viden edem kostnine prileznih terminalnoh plosc tega nivoja-modic 1 spremembe.

 

Zanima me vaše mnenje? Hvala

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo oteklino teles vretenc ob znižani in izbočeni medvretenčni ploščici med 5. ledvenim in 1. križničnim vretencem, ki je v kontaktu s pripadajočo živčno kornino. Vztrajanje bolečine v spodnjem delu hrbta je lahko posledica otekline teles vretenc ali pritiska na živčno korenino, bolečina v nogi pa je bolj verjetno posledica pritiska na živčno korenino.

Priporočam pregled pri kolegu, ki vas je operiral. Mogoče je, da bo potreben dodaten operativni poseg en nivo nižje od tistega, ki je bil že opravljen.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Letos februarja sem bila 2. operirana na ledvenem delu hrbtenice L5-S1. Ker so se mi bolečine in mravljinci ponovili sem bila poslana na MR slikanje. Glede na tako kratki čas ( 1.op.2021, 2.op. 2023)sem dobila spet takšne izvide kot jih prilagam in glede na težave se bojim da se mi stanje ponavlja….. Redno hodim,telovadim,shujšala 13 kg od op.,se res trudim da bi bilo bolje……  Prosila bi vas za razlago izvida.

Opravimo MR L/S hrbtenice v standardnih sekvencah in ravninah.

Blago izravnana ledvena lordoza.

Znižan je i. v. prostor na segmentu L5-$1, ostali i. v. prostori so primerno visoki, i.v. foramni sa

primerno široki.

Na segmentih L3-4 ter L4-5 sta manjši širokobazni posteriorni protruziji i. v. diska, ki segata v sprednji

likvorski prostor, brez pomembnih utesnitev.

Na segmentu L5-51 in je manjša 7 mm velika levostranska posteriorna ekstruzija i. v. diska, ki oži levi

lateralni recesus – možno draženje korenine $1 levo.

Znižana intenziteta i. v. diska na segmentu L5-$1 – desiciran disk.

Na priležnih terminalnih ploščah korpusov L5-$1 je v kostnini videti degenerativne spremembe tipa

Modic 1. V posteriorni lamini korpusa L5 levo je vidna stanje po operaciji.

V

Mali sklepi ledvene hrbtenice so zmerno naplasteni – spondilartroza. Signal medule primeren.

okolnih mehkih tkivih ni posebnosti.

Mnenje: Stanje po operaciji na segmentu L5-S1. Manjši recidiv hernije na segmentu L5-$1 levo z

možnim draženjem korenine $1 levo. Degenerativne spremembe ledvene hrbtenice.

 

Najlepša hvala in lepo pozdravljeni!

 

Pozdravljeni,

glede na navedeno v izvidu, je prišlo dodatnega izvrženja medvretenčne ploščice med 5. ledvenim in 1. križničnim vretencem navzad in v levo (v predelu hrbtenice, kjer ste že bili operairani) , ki lahko draži 1. križnično korenino levo (bolečina po zadnjem delu levega stegna, ki se širi v zunanji del stopala). Mogoče je, da bo potrebno dodatno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hej spet se jaz oglasam, nova op. 2.11 in sedaj novo slikanje po operaciji. Izvidi sledeci, ce lahko razlozite prosim:

L3-4 blago degeneriran,dorzalno širokobazno nekoliko protrudiran z rupturo anulus fibrosusa.

Blaga i.v. hondroza modic 1 l4-5,pripadajoči i.v. diskus je izrazito degeneriran, difuzno nekoliko protrudiran s povsem minimalno dorzalno paracentralno levostransko diskus hernijo, ki sega malenkost za kavdalni del korpusa l4 in ne povzroča utesnitev.

I.v. diskus l5-s1 je blago desiciran s fisuro anulus fibrosusa dorzalno levostransko.

Blaga spondilartroza l4-5 in l5-s1.

Fibrogranulacijsko tkivo ekstraspinalno na nivoju l4 in l5 na mestu op.posega.

Hvala za razlago! Lp

Pozdravljeni,

navajajo blago okvarjeno, izbočeno ploščico med 3. in 4. ledvenim vretencem, z raztrganino vezivnega obročka, blage okvare ob ploščici med 4. in 5. ledvenim vretencem, ki je sicer izrazito okvarjena, izbočena in malo izvržena navzad ter v levo, brez pritiska na živčne strukture, počen vezivni obroček pločice (ta je blago izvržena) med 5. ledvenim in 1. križničnim vretencem, blago obrabo malih sklepov med 4. ledvenim in 1. križničnim vretencem ter brazgotinsko tkivo izven hrbtenice, ki je posledica operativnega posega. 

Glede na napisano, so bili kirurško odstranljivi vzroki za vaše težave uspešno odstranjeni.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najprej hvala :)… Loh vprasam laj zdej to vse pomeni na sledec izvid?

Menw boli desno in ob boku po stegnu ob strani kot da bi mi en na kosti pritiaku…

Hvala

Prosim.

Z opisanim spremembami v izvidu slikanja ledvene hrbtenice z magnetno resonanco bolečin, ki ste jih navedli, ne morem pojasniti. Mogoče je, da je prišlo do okvar katere izmed živčnih korenin prej, pred zadnjim operativnim posegom.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Še tole, ali se počeni obrocki in raztrganine vezivnih obrockov same zacelijo, spravijo nazaj skupaj?pa rist kar je med 4 in 5 vretencem izrazito okvarjeno? Se bo to samo poštimalo?

Ne, navedeno se ne bo popravilo, vendar pa vam lahko povzročijo le znosne bolečine v hrbtu, ne pa močnih bolečin, s širjenjem v sponji okončini.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovore.

Se pravi iz tega razvidno, še vedno nebom imela dokončno konec tezav s hrbtenico?

Prosim.

Glede na navedene spremembe, bodo zelo verjetno težave v večji ali manjši meri vztrajale. Lahko pa njihovo intenzivnost pomembno zmanjšate z redno krepitvijo obhrbteničnih mišic in mišic stabilizatorjev trupa, z zmanjšanjem obremenitev (izogibanje dvigovanju in prenašanju težjih bremen, vključno z morebitno prekomerno telesno težo ter sunkovitim obremenitvam telesa), prav tako z izogibanjem ekstremnim gibom.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Še nekaj, ko se ti vezivni obročki ki so raztragni in počeni, da dokončno počijo kaj se mi v tem primeru zgodi? Ali je lahko to kaj narobe če se čisto strgajo oz.v kakšnem primeru se čisto strga?

Hvala,lp

To je odvisno do stanja želatinastega jedra medvretenčne ploščice. Če je to izsušeno, je malo verjetno, da se bo dodatno izbočilo, če ni, je verjetnost večja, pri čemer lahko pride tudi do pritiska na živce in s tem tudi do močnejših bolečin, ki se lahko razširijo v spodnji okončini. Možnost poslabšanja je, pri upoštevanju v prejšnjem odgovoru navedenih nasvetov, bistveno manjša.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close