Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Arhiv Zdravstvo možganska smrt

možganska smrt

Enkrat sem naivno bila prepričana o tem, da bom darovalka, če bo potrebno, ker nimam nič proti temu, da se pomaga človeku.

Ko sem prebrala izpoved matere, mislim, da je knjigi ime Rdeča zanka, sem si premislila.

Gospa v knjigi navaja, da metode ugotavljanja možganske smrti niso zanesljive. V do sedaj razviti znanosti nobena aparatura ne more ugotavljati, koliko so še aktivni možgani v globini od 2 cm v notranjosti glave. Gospa v knjigi navaja, da so zdravniki že večkrat ugotovili možgansko smrt, potem pa so se bolniki zbudili in so normalno funkcionirali.

Poleg tega je prepričanje, da telo možgansko mrtvega človeka ne čuti bolečin, pri takemu bolniku ob odvzemu organov pa kljub temu pride do spremembe krvnega tlaka, kot pri človeku, ki čuti bolečino.

Iščem argumente proti trditvi avtorice torej. Mi lahko kdo odgovori?

Spoštovani,
zelo me zanima debata, ki se bo razvila na ta izhodišča, saj knjiga ponuja res razburljive teze, ki so pogosto žal po mojem mnenju zelo polemične. Svoje mnenje o knjigi bom še opisala, a povsem na kratko posredujem vtis glede tega o čemer vi pišete. V knjigi Rdeča zanka so na videz zelo natančno opisani strokovni argumenti, ki pa ne ustrezajo vsem podrobnostim v praksi. Prav te podrobnosti bistveno spremenijo pogled na ugotavljanje možganske smrti. Še pri nobenem bolniku, pri katerem je bila ugotovljena možganska smrt po vseh predpisanih kriterijih do danes ni opisano, da bi bila diagnoza zmotna. Drugo so primeri, kjer ni šlo za smrt možganov pač pa le za globoko nezavest in so se ti primeri v javnih debatah ali medijskih publikacijah zamenjali s prej omenjenimi. To so popolnoma drugačna izhodišča, ne gre za smrt, a se je žal tudi v takšnih situacijah včasih razpravljalo o darovanju . Po kriterijih, ki jih uporabljamo v Sloveniji, je ugotavljanje možganske smrti možno le pri stanjih, kjer gre za smrt celotnih možganov, ne le možganske debla in poleg klinične slike pogosto preverjamo pretok skozi možgane. Izvid te preiskave je nesporen in gre le za to, ali je pretok prisoten ali ga pa ni. EEG preiskavo kot dodatno metodo za ugotavljanje smrti uporabimo zelo redko, čeprav je povsem na mestu. Mora biti pa pravilno izvedena in pri nas se izvaja izobraževanje zdravnikov nevrologov usmerjeno za ugotavljanje možganske smrti. Darovanje je možno le po ugotovljeni možganski smrti.
Sem na razpolago za nadaljne razpravljanje. Danica Avsec

************************ prim. Danica Avsec dr.med, svetnica 01-300-68-64 Zavod RS za presaditve organov in tkiv, Slovenija transplant

Spoštovana ga Avsec dr.med,
v Uradnem listu objavljen pravilnik za ugotavljanje možganske smrti navaja vrsto primerov kjer EEG zadošča, poleg kliničnega pregleda, za razglasitev možganske smrti. https://www.uradni-list.si/1/content?id=25189

Preverjanje možganskega obtoka s perfuzijsko scintigrafijo je vsekakor nesporna preiskava, vendar se jo zlahka da zaobit, po zakoniku. V praksi vem da se še dosti izvaja, vendar lahko bi se katera inštitucija ali predstojniki povsem legitimno odločili da se je ne rabi izvaja.

možganska smrt pomeni, da ti ni pomoči, žal. gre pravzaprav za smrt posameznika oziroma dokončno odpoved možganov. zato telo ne more čutiti bolečine. glede znanstvene in podrobne razlage se pa morate obrniti na strokovnjaka.

sicer pa, če je napisana knjiga, potem to, o čem je zapisano v knjigi zagotovo drži, ane? ni vedno tako.. imejte to v misli!

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close