Možganska kap
Pozdravljeni,
bolj kot informacije, na forumu iščem upanje. ..Namreč, mojo mamo (58 let ), je pred tremi dnevi zadela možganska kap. Trenutno je v ukc Maribor kjer jo ohranjajo v umetni komi. Kap jo je prvič pred 9. meseci in pol, vendar so zdravniki rekli da jo je blažja oblika kapi, 3 tedne je bila na nevrološkem oddelku, nato je šla v zdravilišče v Laškem. .Od takrat je bila delno ohromljena po desni strani telesa, vendar se je kr dobro držala, je pa nenehno težila, da ji desno roko in nogo “vleče “. Ta ponedeljek pa se ji je stanje v roku 10 min tako poslabšalo, da so jo reševalci v bolnišnico odpeljali nezavestno. Sedaj je na intenzivnem oddelku priklopljena na aparate s pomočjo katerih diha in v umetni komi. Krvavitev se je pojavila v predelu malih možganov in je po besedah zdravnikov obsežna. Prosim za informacije, izkušnje, kar koli, saj sem trenutno obupana,…od sorodnikov imam še samo mamo in dva majhna otroka, najmlajša je stara komaj 6 mesecev …Lepo prosim!
Hvala!
Spoštovani !
Kolikor razumem je vaša mama še vedno v oskrbi zdravstvenih delavcev, zavedam se da je mučno čakati v negotovosti, kaj bo sledilo. Žal na to ne morete vplivati in lahko samo upate na najboljše.
Zanima pa me ali vas skrbi izključno ali bo vaša mama preživela ali ne, ali vas ravno tako skrbi kako boste za svojo mamo skrbeli po odpustu iz bolnišnice ?
Trenutno ste v težki življenjski situacije, a zapomnite si da niste sami. tako kot ste vi nudili oporo moč in smisel za trud svoji materi, tako Vam bodo vaši otroci vlivali upanje za jutrišnji dan. V kolikor pa pomoč potrebujete jo lahko iščete tudi pri svojih prijateljih, sosedih, sočloveku. Prav tako se lahko posvetujete z osebnim zdravnikom, ki Vam bo pomagal pri reševanju čustvenih obremenitev in Vas vodil do različnih oblik pomoči in podpore.
lp
Rok Drnovšek
Kakšne so možnosti preživetja in prognoza nasplošno, bo najbolje, če povprašate strokovnjake nevrologije, družiske medicine na med.over.net, pri čemer se morate zavedati, da tudi oni ne bodo mogli z natančnostjo napovedati izzida. Možgansko deblo sicer nosi vitalno pomembne funkcije, hkrati je možganska krvavitev bolj nevarna kot ishemična možganska kap, vendar brez podrobnega poznavanja konkretne situacije, nihče ne more z gotovostjo govoriti o izzidu. Zato je najbolje da ste v kontaktu predvsem z zdravniki, ki vašo mamo trenutno zdravijo.
Želim Vam lep božič, zavedam pa se, da so ravno prazniki tisti del leta, ki si ga želimo preživeti v družbi naših najbližjih.
lp
Torej. Rehabilitacija v Soči je vsekakor možno nadaljnjo zdravljenje za vašo mamo, vendar ne pozabite, da se izvaja samo v primerih, ko je rehabilitacija še smiselna, oziroma dokler je rehabilitacija sploh mogoča.
Na kratko o sprejemnih kriterijih : http://www.ir-rs.si/sl/Sprejemni_kriteriji/5._Rehabilitacija_pacientov_po_mozganski_kapi/
Torej je naloga zdravnika, ki vodi okrevanje vaše mame in pozna njeno zdravstveno stanje, da se odloči za rehabilitacijo, ki bo najbolj primerna.
Načeloma bolniki takoj po hospitalizaciji nadaljujejo z rehabilitacijo, saj je ravno zgodnja rehabilitacija pri pacientih tudi najbolj učinkovita. Center Soča je po svojem delovanju še najbolj podoben bolnišnici, kar pomeni da so odrasli pacienti tam hospitalizirani sami. So pa svojcem omogočeni vsakodnevni obiski v popoldanskem času, ki jih lahko preživite skupaj s svojci in jim tako polepšate dan.
Kako bo okrevanje potekalo po primarni rehabilitaciji je spet odvisno od zdravstvenega stanja pacienta, kot tudi od napredka, ki ga z rehabilitacijo dosega. Vsekakor se lahko v končni fazi nadejate odpustitve v domače oskrbo, v rehabilitacijo pa so lahko vključena tudi zdravilišča. Pravo pot za okrevanje vaše mame pa bo vodilo osebje neposredno vključeno v njeno obravnavo.
Srečno!