Motnje mišičnega tonusa, asimetrija
Lep pozdrav!
Sin je bil rojen 10.5.12 v Lj. porodnišnici pri točno 37 tednih, 36 ur pod lučko, APGAR 9/9/9, razen zlatenice nobenih težav ob ali takoj po porodu. Njegov starejši brat je bil rojen 9 dni čez rok, ni imel zlatenice in tudi nobenih drugih razvojnih težav.
Na pregledu pri enem mesecu nas je P napotila v razvojno ambulanto zaradi hipotonije. Zdravnica v razvojni nas je napotila naprej na fizioterapijo (kamor gremo prvič naslednji teden) z diagnozama asimetrija in motnje mišičnega tonusa.
Imam pa vsaj dve vprašanji, ki jih pri njej nisem uspela postavit (saj veste, poslušaš in odgovarjaš, vse je novo, poskušaš si samo čim več zapomnit… :)).
1.) Dr. me je spraševala, če se pogosto ustraši in zamahne z rokicami in nogicami ob nenadnih zvokih, dotikih itd. Odgovor je DA, kaj to pomeni?
2.) Kako pogosto so take začetne gibalne težave povezane npr. z mentalnim zaostankom ali drugimi prirojenimi ali pridobljenimi težavami? Sin vzpostavi dober očesni kontakt (tudi z zdravnico v razvojni ga je), socialni nasmeh je prisoten od šestega tedna starosti (tudi zdravnici se je smejal :)).
Najlepša hvala za vaše realne in prijazne odgovore. 🙂
Lp, Petra
Draga Petra,
v starosti 1 meseca in ob takšnih “težavicah”, kot ste jih navedli, ni NOBENEGA razloga za strah ali negotovost glede fantovega razvoja.
“Motnje mišičnega tonusa” in “asimetrija” sta tako opisna pojma, da jih niti ne moremo tolmačiti kot diagnozo ali kot kakršen koli jasen predznak za kakšne težave ali zakasnitve v razvoju. Čisto možno je, da je bil vaš dojenček pač zaspan – in ni na vsako zdravničino draženje odgovoril s pričakovanim odgovorom. Poleg tega je treba upoštevati, da je bil 3 tedne prezgoden – in ima tudi zato lahko še nižjo napetost mišic v primerjavi z donošenim enako starim dojenčkom.
Če ob nenadnih zvokih, gibih ali le ob padanju v dremež reagira z iztezanjem rokic in nogic, to ni nič narobe – pomeni le, da ima še vedno živahne reflekse novorojenčka, tim. Morojev refleks (po domače povedano: to je refleks, s katerim ob zdrznjenju novorojenček najprej zakrili z rokami navzven, potem pa jih v objemu skrči proti telesu – kot da bi padal z drevesa in se hotel ujeti na vejo; noge ob tem pogosto stegne). Neonatalni (torej novorojenčkovi) refleksi počasi izvenijo nekje do starosti 3 mesecev.
Kot sem že večkrat zapisala, vzemite napotitev na fizioterapijo kot obogatitev zdravstvene oskrbe in kot zagotovilo, da bo razvoj vašega drugorojenca šel natančno tako, kot je optimalno.
Pozdrav,
Se bom še v to temo malo oglasila. Imam občutek kot da sem že v vsako drugo temo na tem forumu pisala, a moram reči, da res pomagajo vse te informacije, saj smo mladi starši večinoma brez izkušenj in prehitro pomislimo na najslabše.
Skratka. V temi z refluksom sem vam že pisala, da ima naš 5 mesečni fantek potrjen refluks, ki ga lepo saniramo z vsemi potrebnimi ukrepi. Drugače lepo napreduje s težo in tudi nasploh – kar se tiče socialnega kontakta, radovednost, zanimanje itd.
Ob rojstvu je glavico zategoval nazaj že v porodnišnici (bilo mi je rečeno, da ima prehodno to kar veliko dojenčkov), malo so mi pokazali handling in to je bilo to. Nasploh je bil v vratu že od začetka močen – hitro je držal glavico pokonci (pri pasenju kravic) – verjetno sva ga z možen sploh pri podiranju kupčka od začetka narobe nosila (pokonci, naslonjenega na ramo, saj je le v tem položaju takrat podrl kupček, kar pa je bilo za nas, sploh zaradi refluksa in težav s tem povezanim, glavnega pomena).
No, kakorkoli – sedaj smo pri 5. mesecih napoteni na razvojno zaradi asimetrije in domnevno zvišanega mišičnega tonusa. Ker priznam, da me kar skrbi (sinček se recimo sploh ne obrača še – niti na noben bok še) sem za začetek, da lažje počakamo razvojno in fizioterapijo, naročila samoplačniško, da nas je prišla pogledat fizioterapevtka in mi še malo bolj pokazala handling za naš primer.
Je rekla, da asimetrija kar močna izgleda (fantek ima tudi že kar močno poležano glavico, kar me med drugim tudi skrbi, saj v posteljici – ne glede na to, kako ga založim in vse ukrepe – glavico vedno obrne v levo in malo navzgor) in cel drža telesa asimetrična. Glede mišičnega tonusa pa – naj bi bil hipoton v trupu (trebuh in hrbet) in je zato razvil zategnjena ramena in vrat.
Potem recimo to – da za svojo starost zelo premalo dviguje noge – ker jih res samo občasno in še to malo časa (zaradi hipotonije v trebuhu, ker tam mišice niso dovolj razvite), kar pa je zelo pomembna faza razvoja za vse naslednje korake. Prstke na nogici ima tudi zelo pogosto pokrčene in je tudi to znak zategnjenosti – mu jih že dlje časa malo masiram in se mi zdi, da se stanje malo izboljšuje – ampak to delam čisto tako, po občutku, kot se mi zdi prav, nisem pa strokovnjak.
Pri spanju pa ima naš fantek skoraj vedno roke navzgor-vodoravno, ne vem, kako bi razložila, pač sproščene, iztegnjene (nima jih navzdol no).
Priznam, da sem ponovno spet kar malo v skrbeh zaradi teh informacij, saj si nisem mislila, da je stanje ravno tako.
Kako se te zadeve popravijo ponavadi? Je pa res, da je pri nas malo težje zaradi refluksa – saj zato je malček zelo redko na čisto ravni podlagi (tudi to je fizioterapevtka omenila – da je sploh pri otročkih z refluksom vedno malo treba prirediti tudi za gibanje – sploh če npr. lepo pridobiva težo in ni večjih težav, torej polivanje ni ekstremno). Naš sicer poliva, ampak ne v loku. Tudi s težo lepo napreduje. Je pa res, da če ga včasih dam (seveda vedno vsaj uro po hranjenju ali še kasneje) na ravno podlago, da zdrži 5-10 min, potem pa se že napenja in joka, ker se mu dviguje in ko ga dvignem ima vedno kupček na zalogi in dostikrat še malo polije.
Aja, zanima me, ali je to kar ima naš fantek (zategnjenost v ramenih kot posledica hipotonije trupa) ekstenzijski vzorec? Mi je fiz. rekla, da ekstenzijski vzorec lahko izzveni lahko pa samo dobi drugačno obliko in zato izgleda kot bi izzvenel, v resnici pa ni.
Ali naš fantek že zelo zaostaja gibalno za vrstniki? Me ne skrbi, če ne bo vsega počel ravno datumsko, ampak skrbi me zanj, ker si želim, da bi se lepo razvijal.
Aja, drugače pa v nosečnosti nisem imela nobenih večjih težav, tudi pri porodu ne – rojen je bil v 38. tednu (je pa res, da mi je voda odtekla 1 dan preden sem rodila in sem bila torej že 1 dan prej v porodnišnici, kjer smo čakali na naravne popadke, ki so potem tudi prišli). Pa popkovino je imel ovito okrog noge. Bi znalo to kaj vplivati? V odpustnici mi piše, da je imel ob rojstvu čisto malo znižan mišični tonus, ampak je bil ob odpustu že primeren.
Priznam, da me občasno kar malo stisne, sploh ko beseda nanese na cerebralno paralizo. 🙁 Pa ne, da bi zdaj kdo to omenil za naš primer, sploh ne. Samo mamice preveč beremo po spletu in potem prehitro naletimo tudi na kaj takega. Potem pa se najde še taka kot sem jaz, ki prehitro paniko dela in je rezultat tu.
Kar vzemite si čas, vem da ste polno zasedeni. Pa res hvala že vnaprej!
Draga Petie,
večkrat sem prebrala vaše sporočilo, da bi našla nekaj, kar mi vzbuja skrb ali vsaj kaže na pomembno odstopanje v razvoju vašega dojenčka. Pa nisem našla prav nič posebnega ali zloveščega. Tudi v opisu dogajanj pred in med porodom ne.
Drži, da se mnogi novorojenčki radi v prvih tednih zvijajo nazaj – in v postelji najbolj mirno spijo, ko so iztegnjeni v “obraten” krajec. Nekateri na ta način lažje dihajo (imajo bolj odprte dihalne poti), nekateri imajo tak vzorec spanja še iz maternice. Prav tako drži, da tak položaj mnoge skrbi – še zlasti nevrofizioterapevte, katerih namen je gibalno usmerjanje dojenčka v optimalne vzorce (ki pa po mnenju nekaterih niso edini “pravi”).
Večinoma je “ekstenzijski” vzorec (kot tudi vse težave, ki jih opisujete) prehoden – in izveni do enega leta z ali brez fizioterapije. Vsekakor pa so pregled pri razvojnem pediatru in kasnejši obiski pri nevrofizioterapevtih koristni v prepoznavi in zgodnji obravnavi izjemno redkih razvojnih težav, ki same od sebe ne bi minile. In od katerih mnoge s cerebralno paralizo nimajo prav nobene povezave.
Ne nazadnje znajo biti obravnave pri fizioterapevtkah tudi prijetne in zelo koristne tudi za starše – nova znanja, izkušnje, pa tudi možnost podaljševanja porodniškega dopusta zaradi “rizične nevrološke simptomatike” so nenadomestljivi 🙂
Srečno in čim manj skrbi vam želim,
Hvala vam za te vaše besede!
Moram reči, da sem zadnje 3 dni malo bolj mirna, saj se dosledno držim handlinga, ki mi ga je zadnjič pokazala fizioterapevtka na domu. Zdaj ne vem, ali to toliko pomaga ali je tudi dejansko prišeč njegov “čas”, ker je v zadnjih 3 dneh pričel konkretno dvigovati noge (res občutna razlika od prej) in prav tako se je pred 3 dnevi prvič obrnil iz hrbta na trebuh, kar zdaj od takrat vsak dan pridno vadi. 🙂 Sicer gre zaenkrat le v levo smer, a tudi to je napredek. Prav tako sem brala, da naj bi otrok neko veščino osvojil/počel na eni strani in kasneje še na drugi. Je to res?
Skratka, sem prav ponosna na našega malega škrata.
Imam pa samo še eno vprašanje – zadnje dni malo več jeziček daje iz ust. Je kakšna povezava s čimerkoli (refluks, mišični tonus, prihod prvih zobkov mogoče?) ali nekaterim pač preprosto paše, da dajejo jeziček ven? Me drugače to ne skrbi, ampak je malo moteče, ker mu jeziček malo nagaja tudi pri jedi z žličko (gh-uvedeno kosilo, zdaj smo v fazi uvajanja večerje). Ne vem no, na začetku še gre, nekaj žličk lepo poje (je pa res, da ust še ne odpre samostojno, ko mu žličko približam – kdaj to osvojijo ali je možno, da sploh dojame, da je treba odpreti usta?), potem pa z jezičkom kar nekaj kolovrati po ustih in tudi ko mu žličko pritisnem na spodnjo ustnico rahlo, usta sicer razpre, ampak jeziček pa nagaja in hrane sploh ne morem lepo dati). Bi morala ubrati kakšno drugo tehniko? Imam občutek, da mogoče jaz ne delam prav. :/ Pa mu je hrana dobra in jo rad je. Je pa res, da ima dokaj “ležeren” karakter in imam včasih občutek, da se mu sploh ne da odpreti ust. 🙂 Delam napako, ker mu z žličko pritisnem na spodnjo ustnico in bi morala čakati, da sam odpre usta?
Pa sem vam spet dala “delo”. :/ Imam včasih kar malo slabo vest, ker nonstop nekaj sprašujem, a moram reči, da tako polnih in jasnih odgovorov res ne dobim nikjer drugje. Res ste zlati! In stokrat vam hvala za vse dragocene informacije!
Po zapisanem sodeč, vaš škrat odrašča – handling/fizioterapija sta učinkovita na dolgi rok, v treh dneh zanesljivo ni pričakovati sprememb 🙂
Najverjetneje je njegova gimnastika z jezičkom nekaj povsem normalnega, zlasti v obdobju dojenčka, ko je jezik relativno zelo velik v primerjavi z velikosto spodnje čeljusti in ustne votline. Če bi bilo težav več oziroma bi se stopnjevale (v obdobju naslednjih 2-3 mesecev), pa vam bo nasvete glede hranjenja dala nevrofizioterapevtka (v nekatrih ZD imajo v ta namen zaposleno celo logopedinjo, ki je najboljši naslov tudi za takšne težavice). Do takrat pa poskušajte kar sami – večinoma je vaša tehnika čisto uporabna. Pri nekaterih pa še stopnjuje stegovanje jezička in je bolje čakati, da fant sam odpre usta. Seveda skrbite, da na žlički ne bo preveč hrane, ki bi mu v majhnih ustecih delala še več težav in privedla do pljuvanja ali celo dušenja in kašljanja.
Hvala za pohvalo, ob vseh kritikah prav dobro dene 🙂
Glede kritik, ki verjetno zabolijo, se ne sekirajte. Imate res službo, kjer se srečujete s prestrašenimi starši, ki so oz. smo zelo zaščitniški do svojih otrok in pride hitro do nesporazuma.
Če samo preidem na kratko nazaj na temo – to sredo imamo kočno prvi pregled v razvojni ambulanti – lahko omenim tudi te “težave” z jezičkom? Bi lahko imelo to sploh kaj veze (npr. hipotonija trupa, hipertonija ramen/vratu?) Včasih jeziček prav gor tišči, da mu žličke sploh ne morem dati v usta, spet drugič nama gre čisto lepo. Zanimivo mi je predvsem to, ker gre včasih čisto lepo, včasih pa sploh ne.
Pa še ena zadeva, ki sem jo zadnje čase zasledila pri našem fantu – včasih se kar tako nekaj napenja, za kar pa sem prepričana, da nima nobene veze s kakanjem (ni zaprt, redno kaka vsak dan itd.). Oglaša se kot pač pri napenjanju (včasih se sliši kot bi “renčal” , nekaj v to smer 🙂 ), postane rdeč v obrat in prav vidi se mu, kako se napenja. Ne vem, kot nek odraz “trme” ali nečesa v to smer. Večkrat to počne, ko vidi moža kot mene. Priznam, da sem ob temu pomislila tudi na zvišano mišično napetos – bi znalo to napenjanje imeti kaj veze? Kot da mišice napenja, mogoče tudi nehote? Je možno, da bi se to dogajalo, ne da on ne bi hotel kot posledica hipertonije? Upam, da razumete, kaj želim vprašati, ker je slišati kot znanstvena fantastika, ampak priznam, da se ne spoznam najbolj na to področje, ampak čisto laično razmišljam – če je recimo zvišana mišična napetost, lahko potem tudi kaj takega možno? Aja, takrat ko to počne – takrat ni v naročju, ampak leži na podlagi (kjerkoli – na previjalni, na blazini,..) in včasih ob tem napenjanju tudi dela most (torej se upira tudi z nogicami). Je to tudi mogoče kaj v to smer kot npr. ekstenzijski vzorec?
Pa samo eno vprašanje izven tematike – obroku mleka po flaški dodajam riževe kosmiče – zaradi refluksa (Imamo AR mleko, ki mu dodajamo še riževe kosmiče – je to sploh smiselno? – se mi zdi, da je bilo malo izboljšanja in manj poliva) – npr. 150ml dodam 3 male žličke riževih kosmičev. Je obrok zaradi dodatka riževih kosmičev veliko bolj kaloričen/redilen? Naš fantek je kar težek in imam malo slabo vest, da ga preveč hranimo….teža načeloma lahko vpliva tudi na motoriko oz. določene zadeve težje počnejo….No, malo me skrbi, ker sploh ni nek ultra jedec (na obrok poje od 150-200ml mleka, zadnji teden spet samo 150ml ali še manj kdaj….kašice za kosilo poje okrog 120-150ml, večerne kašice pa okrog 100ml ali še manj)…povsod sem bombardirana s komentarji, da ga preveč pitam itd. Pa se mi zdi, da poje čisto povprečno za starost skoraj 6 mesecev….zdaj pa razmišljam, če so mogoče riževi kosmiči v mleku tako redilni in če bi manj pridobival na teži, če jih ne bi dodajala (glede na to, da imamo AR mleko, ki pa ga načeloma samega niti noče vel piti, ker mu je pretekoče).
In ja, ali “telovadba” in več gibanja na čisto ravni podlagi (ravno zaradi vsega tega – hipotonija, asimetrija) tako hitro vpliva na poslabšanje refluksa? Se mi zdi, da se kar vidi sprememba, spet malo več poliva od prejšnjega tedna odkar je bolj na ravnem in dviguje noge + malo manj mu tekne hrana….glede hrane me ne skrbi, ampak ali zna biti sporno tole ravnanje oz. kako peljati pot med refluksom in spodbujanja pravilnega gibalnega razvoja (če je na dvignjeni podlagi, ne bo nikoli tako dvigal noge kot recimo na ravni podlagi). Seveda pa striktno pazim, da ga na ravno ne odlagam takoj po hranjenju – vedno je vsaj pol ure po hranjenju še pokonci. Ponavadi ga dajem na ravno tik pred hranjenjem. Mi je trenutno tudi njegov gibalni razvoj pomemben in da se prav razvija, razmišljam prav?
Ok, spet sem vas zasula z vprašanji…bi vam pa samo rada povedala, da upam, da vas negativni komentarji ne odvrnejo od vašega sodelovanja, ker ste veliko staršem res v ogromno pomoč. Jaz zdaj ne vem, kakšna je situacija drugje, a priznam, da nimamo ravno prijazne pediatrinje oz. pediatrinje, ki bi bila pripravljena vzeti si čas in sem večkrat ob kakšni vprašljivi situaciji za nasvet klicala patronažno kot pa pediatrinjo.
Samo en intro glede današnjega obiska v razvojni ambulanti.
Sem resno razočarana. Najprej sem bila namreč skoraj kregana, češ kaj vozim zdravega otroka k njim. (Sprejela nas je starejša gospa, baje kar specialistka na tem področju). Potem mi je bilo samo rečeno, da sem sama kriva za tako stanje (ker imamo zaradi potrjenega refluksa dvignjeno vzglavje v postelji in nasploh), ter da ga moram dajati samo in izključno na ravno podlago. Verjetno ne rabim omenjati, da so nam mesec nazaj na kontrolnem pregledu na PK zabičali, da tega ne smemo narediti.
No, zdaj sem pošteno zmedena. Saj naprej na ft nismo napoteni. Imamo samo ponovno kontrolo v RA septembra. Priznam, da sem se danes pošteno zjokala od vsega načina komunikacije in od tega, da sem mogoče pa res tudi sama kriva. Priznam, da sem pošteno zmedena in ne vem, kako in kaj.
Mislite, da bi bilo smiselno zahtevati drugo mnenje? Na izvidu PK jasno piše, da otrok rabi fizioterapijo in zdaj ne vem, ker nam baje po današnjih besedah ne pripada, ker je otrok zdrav. Mi lahko svetujete? Res prosim….ker sem izgubljena…Kaj lahko storim v našem primeru sploh?
Najprej odgovopri na prvi post:
napenjanje je seveda lahko posledica nekoordiniranega krčenja črevesja, ki je zlasti ob napihnjenosti neprijetno, če ne celo boleče. Godrnjajo (=renčijo) pa mnogi dojenčki, največ po obrokih, ko prebavila živahno obdelujejo hrano, še zlasti, če jim je ob tem še vroče…
“Delanje mostu” je lahko odraz pretiranega iztezalnega (ekstenzijskega) vzorca, ni pa rečeno. Kot vsak ekstenzijski vzorec nima povezave s kasnejšimi težavami v gibanju, še zlasti ne s cerebralno paralizo.
Dodajanje riževih kosmičev AR mleku nima nobenega smisla – razen, če ne hranite dojenčka z mlekom “v kockah” ob preveč zgoščenem mleku.Kosmiči tudi nimajo veliko kalorij, saj predstavljajo ogljikohidratni dodatek, ne maščob (ki nosijo veliko kalorij – npr. sladka smetana).
Refluks se seveda pojača ob gibanju otroka – še zlasti ob tistem, ki je povezan s povečano napetostjo trebušnih mišic (kar je skoraj vsako gibanje pri novorojenčku…). Bo pa kmalu minil, saj bo postala kapaciteta želodčka večja, hitreje se bo praznil in zgornja mišica zapiralka (med želodčkom in požiralnikom) bo bolj tesnila.
Pozdrav,
Draga Petie,
najprej globoko zadihajte, lahko si privoščite kakšno kletvico (seveda med 4 stenami) na račun neusklajenosti zdravstvenega sistema in se nehajte kriviti za vse, kar se vam in vašemu dojenčku dogaja.
Praviloma velja, da kadar razvojni pediatri rečejo, da je dojenček povsem zdrav in normalno motorično napreduje, fizioterapija ni potrebna – in bi z obiski res samo jemali možnosti za intenzivno obravnavo tistih, ki takšno obliko pomoči zelo potrebujejo. Velja tudi, da je vsak subspecialist za svoje področje – razvojni pediatri za razvoj dojenčka, gastroenterologi pa za refluks. Tako kot naj vam razvojni pediater ne bi dajal navodil za zdravljenje refluksa (pa čeprav ne dvomim, da to obvladajo), naj vam gastroenetrolog ne bi razlagal o obvezni uvedbi fizioterapije (ali celo pisal v izvid).
Zato tudi ne vidim potrebe po dodatnem “drugem mnenju” – če izvzamem mnenje vašega izbranega pediatra (oz. pediatrinje). Tudi meni se v dojenčkovem obnašanju, ki ste ga natančno opisali v predhodnih sporočilih, ne zdi nič tako pretresljivega, da bi vam svetovala kakšno “samoplačniško” ali izsiljeno fizioterapijo.
Pozdrav,
Spet ste me že stotič pomirili. Sem prespala zadevo in sem danes nasploh pomirjena malo bolj.
Saj načeloma vedno zaupam stroki, sploh ker se sama na stvari ne spoznam in jih ubistvu tudi potrebujem. Zanimivo mi je nasprotovanje specialistov. In ja, gastrologi na PK so prav v izvid napisali – ne sicer obvezno fizioterapijo ampak da jo priporočajo za pravilen razvoj otroka.
No, saj zaenkrat imam tudi sama občutek, da zadeva ni tako zelo kritična. Mogoče je res samo malo težje za našega, ker je pač bolj trd v sklepih. Upam pa samo, da se stanje ne bo slabšalo. Lahko si mislite, če se kasneje slučajno kdaj izkaže, da pa bi naš fant rabil ft…ne vem, če bi si v takem primeru lahko odpustila, da nisem bila bolj vztrajna in po domače povedano sitna. Ker dejstvo je, da danes, če želiš (kjerkoli) kaj doseči, da pač moraš biti malo siten.
Ah ja…hvala vam res. Si ne morete misliti, kako blagodejno vplivajo vaše besede name. Prav tako ne morem povedati z besedami, kako vas občudujem, da ste tako vztrajni in vestni pri odgovarjanju na naša vprašanja. Res hvala!
No, če sem bolj natančna – fizioterapevtske izkušnje bi prišle prav čisto vsaki mami in dojenčku, tudi s perfektnim napredovanjem v telesnem, motoričnem in psihološkem razvoju. A potem bi morali imeti vsaj 10x več fizioterapevtov….. Obenem pa ne bi bili naši otroci pomembno bolj spretni in gibčni, ne bi hitreje dosegali mejnikov, bi pa do njih (npr. hoje) prišli po točno določenih mejnikih, “po kalupu”.
Lepo se imejte, naj vam čim manj skrbi povzroča vaš dojenček,
Imate prav in se povsem strinjam z vami. Bi rada samo napisala (ker sem tako vesela), da se je naš fantek v zadnjih 2-3 dneh osvojil obračanje iz hrbta na trebuh in kar ne morem verjeti, kak napredek v samo enem tednu! 🙂 Sicer mu gre lažje v levo stran, a tudi desna gre, samo raje gre v levo, ker je kot kaže bolj “navajen” oz. mu je lažje očitno. Gre pa tudi v desno, če se ga animira.
In začel se je po blazini premikat. Gre ritensko (se potiska nazaj). Pa na vse 4 se hoče spraviti, pa še ne gre. Rito dviguje pokonci in hoče na kolena, pa tudi še ne gre. 🙂 Pa okrog svoje osi se premika.
To je dober znak, kajne? Moram reči, da je bil še teden nazaj skoraj nepremičen, zdaj pa noge veliko drži pokonci (ko je na hrbtu) in se jih cel čas dotika oz. prijema za stopalo in ga daje v usta. To je tudi super znak, kolikor sem podučena?
Zdaj pa me zanima – kakšen je potek, da se otrok sam usede? Kdaj iz. katerega položaja to osvojijo? Oz. kaj morajo “obvladati”, da se lahko sami usedejo?
Pa kdaj osvojijo obrate iz trebuha na hrbet? In kako to izgleda? 🙂
Vem….spet cel kup vprašanj, upam, da se me ne boste naveličali. 🙂
Lp
Draga Petie,
na vsa ta vprašanja vam bo odgovoril čas, saj ni niti enotne “časovnice” niti načina, kako se dojenček začne posedati, kako plaziti, kako dvigovati. Govorimo le o časovnih mejnikih, ko naj bi dojenčki obvladali katero od veščin – kar je med 6-8 mesecem za sedenje ob opori ter 8-10 za samostojno sedenje.
Sicer bi lahko za razlago o tem, katero mišico aktivira za kakšen gib in na kakšen način, porabila ure in ure – pa to vam ne bi čisto nič pomenilo, niti ne bi pospešilo fantovega razvoja. Oziroma bi vsaka majhna drugačnost od napisanega pomenila za vas razlog za paniko, da je kaj narobe….
Pozdrav,
Petie, jaz sem začela tole temo. Če želiš, me kontaktiraj na [email protected]. Lahko pa tukaj povem, da je imela dr. Cerarjeva prav, s sinom je vse OK. 🙂
Zdravo!
Najprej hvala Petra še za tvoje mnenje. Zdaj pa da malo poročam – torej, kot kaže je res tako kot je dr. Cerarjeva napisala. Naš fantek se lepo razvija. Pravzaprav je ene 4 dni po pregledu v RA, se pričel obračat v levo, ene 20 dni zatem še v desno. Potem pa je vse šlo s svetlobno hitrostjo – kak mesec nazaj se je pričeč plaziti. Sedaj se že skoraj posede sam, ampak ni še pravega ravnotežja. Mislim, da je v zadnjih 2 mesecih čisto vse nadoknadil in to s svetlobno hitrostjo (vsaj meni se tako zdi). Sedaj se tudi že kak mesec postavlja na kolena in iztegnjene roke (lepo na iztegnjene dlani), torej na vse 4 kot bi hotel kobacati, samo ni še ugotovil sistema, kako se lahko na tak način premika. 🙂
Zaenkrat hvala res, ste mi veliko pomagali, predvsem mojim živčkom. Hvala!