Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci Motnje koncentracije in Ritalin, Concerta, Strattera, klamatske alge

Motnje koncentracije in Ritalin, Concerta, Strattera, klamatske alge

strokovna pedagoginja mu ne razloži nove snovi,
Specialni pedagog ni namenjen temu da razlaga novo snov temveč ,da odpravi tiste primankljaje ,ki jih vaš otrok ima. Npr pri finomotoriki, vedenju itd.Snov ki jo obdela pri njej je samo pomagalo oz proces da otrok dozoreva z vseh vidikov.
Kako pišeš. Groza!” Kako kracaš! ” ” Lepše piši!” ipd…..
Da tudi taki se dobijo ki nimajo posluha za te otroke je tudi našemu pisala ravno tako kot vašemu.
potem pa smo zamenjali učiteljico. Začeli so se lepi časi.
Obnašanje včasih izvira tudi iz upora, razočaranja, ki ga otrok doživi v razredu med sošolci.
Kako ga sprejemajo sošolci
je tudi doma agrasiven ali samo v šoli
največ kar je pomembno je ,davi kot starš ostanete otrokov zaveznik, da ste mu vedno v oporo predvsem
se pa z znjim pogovarjajte to dela čudeže. Otrok mora povedati tudi doma kako se počuti v šoli.
Laho pa zahtevaš inšpekcijo ali pa otroka prešolaš to jew tvoja pravica.


Spoštovani!

Že eno leto je od vašega komentarja. Upam, da ste še vedno tukaj delujoči.

Pišete o izkušnji s specialnimi pedagogi. Uspelo mi je uloviti na kratko gospo dr. Branko Jurišić pred njen odhod iz Metelkove, seznaniti se z delom odličnega specialnega pedagoga, ker pa nje tam več ni, iščemo adekvatno zameno. Prosila bi vas, da mi posredujete podatke o specialnem pedagogu s čigar delom ste bili zadovoljni, če vam to ne bi bil problem.
Prosila bi ob tej priložnosti tudi druge starše, če so sodelovali s kakšnim dobrim specialnim pedagogom, da me s svojo izkušnjo seznanite.
Hvala v naprej.

Mami3, mi nismo iz Ljubljane, tako da verjetno ne bo pomagalo. Sicer smo bili nekaj časa tudi v Lj na terapiji, pri ge. Barbari Šoemen in smo tudi bili zelo zadovoljni.


Vsekakor hvala za odgovor. Pomagala je tudi vaša informacija o senzorni integraciji. Iščem že en čas, ker sem o tem veliko brala na forumih za starše z ADHD-om, ampak hrvaških, nihče mi pa ni znal povedati kje se to izvaja. V glavnem, že smo naročeni za oceno. Hvala.

Pozdravljene,
ko sem naletela na ta forum, čeprav spisan že pred časom, sem morala nekaj dodati.

Meni je zelo odprla oči ameriška pisateljica in svetovalka Carol Tuttle – The Child whisperer. http://thechildwhisperer.com/adhd-meds/ – tukaj je link in upam, da bo komu pomagal.

Veliko pišejo in se govori tudi o pomembnosti prehrane za otroke. Pomanjkanje vitaminov, preveč ogljikovih hidratov in sladkorjev plus obremenjenost otrok s težkimi kovinami – http://www.truehope.com/ – najboljša stran kar sem jih videla!

Vse dobro vašim otrokom.

Pozdravljeni,

kot vidim že skoraj eno leto ni bilo nobene nove objave, upam da ste še vedno aktivni. Vprašanje za op: kako ste rešili oziroma rešujete težave s sinom?

Tudi mi imamo podoben problem, vsak dan izgubljamo živce pri delanju šolskih nalog, totalno smo že obupani. Sin ima odločbo za 2+1 ure tedensko, a izgleda da je to premalo, ali pa ne dobi prave pomoči?
V šoli poslušamo v glavnem le kritike na njegov račun, kako da se ne more zbrat, da v celi uri nič ne spravi skupaj, kako ga vsaka malenkost zmoti … normalno, zato, ker ima težave s koncentracijo je tudi dobil odločbo, če problemov nebi imel, tudi odločbe nebi potreboval.

Glede učiteljic in strokovne pedagoginje imam tudi občutek, da delajo po liniji najmanjšega odpora in otroku ne pomagajo dovolj.

Domačo nalogo, ki bi jo lahko opravil v petih minutah, dela najmanj eno uro in še to z našo pomočjo in vzpodbujanjem. Če ga snov zanima nima sicer nobenih problemov, kadar ima “taprav” dan, lahko matematično nalogo (do katere ima drugače odpor) opravi precej hitro. V večini primerov je popolnoma odklonilen do nalog, tudi izbruhi agresije so precej pogosti (“k sreči” le doma).

Pedopsihiatrinja bi mu najraje predpisala ritalin, vendar sem odločno proti vsej kemiji in čeprav smo z močmi že čisto na koncu, ga ne mislim zastrupljati, ker sem prepričan da “čudežna tabletka” ne obstaja.

Če udeleženci teme, le-to še spremljate vas prosim za malce več povratnih informacij.

Hvala.

A te teme nihče več ne spremlja?

Total obupani,včasih še spremljam zato ti napišem:zakaj se bojite zdravil-ne zdravil,ker teh stvari se ne zdravi samo omili.Lej iz našega primera ti lahko povem,da našemu strattera res pomaga,ne gledam tega kot da ga zastrupljamo,ker ga ne,se ne more navadit-gledam iz vidika,samo da mu bo lažje.Smo probal tudi ritalin in concerto-pa se nista obnesla in smo zamenjal,sej če ga otrok ne prenaša pač nehaš.
Imate pa mogoče problem z šolo,ker če kot praviš samo kritizirajo,potem ne razumejo s čim imajo opravit.Pri nas se izredno trudijo,skoz smo na vezi in predvsem nikoli ne kritizirajo,samo uskladimo se kaj še moramo vsi skupaj naredit,da bo zmogel.
Naš je bil lani 2 meseca v Lj na opazovanju,da smo dokončno potrdili sume,ker hiperkinetični sindrom je mel od potrjen od 2 razreda,lani v 4 r pa še Asperger in ti povem,da je sedaj za vse nas lažje,tudi šola so bili vsi tam na sestanu,da so zvedeli kako in kaj delat z otrokom in moram rečt,da od takrat zelo v redu delamo,mali ma pa tudi 4 in 5,čeprav jih ne pričakujem in želim,sama sem zadovoljna samo da test reši cel,da se skoncentrira,da zdrži,ma pa naš 5 ur pomoči,samo najvažneje je kako razredni učitelji razumejo problem.
Čist vas razumem ,da ste že vsi na tleh,samo ne obupat,še najmanj pa otroka obtoževat.
Naš zelo težko dela za šolo,ker ima težke učne težave,pa gre,ni šans da bi eno uro sedel pri nalogah,kaj šele kakšno učenje,vse imamo na minimum,da ne povem kako sovraži pisanje-napišema pač kaj malega ko mora pa je-nič ne pritiskam.
IIzbruh agresije ima verjetno,ker preveč zahtevate on pa ima vsega dovolj-to se je pri nas dogajalo-sedaj že dolgo ne.
Res vam želim vse v redu, ne obupat.Mogoče rabite samo ustrezno usmeritev in se bo uredilo.Razmislite tudi o tabletah,saj niso noben bav bav-naš jih je že 3 leta pa mu nič ne manjka-razen da lažje dela in je predvsem on bolj zadovoljen,mi pa seveda tudi posledično.

Po občasnem jemanju ritalina (le ko sem nujno rabil), sem začel jemati STRATTERO.
imam 30 let, moški.

1. bistveno vprašanje, koliko časa je terba jemati strattero, da se adhd pozdravi?
2. na receptu piše, da se adhd tudi pozdravi, a je to res tako, da je to mišljeno, da je za vedno pozdravljeno, tudi ko ne jemlješ več?

Ker če to ni res, potem raje jemljem ritalin le v dnevih, ko ga rabim, saj je spodnji stranski učinek preveč moteč

3. sedaj jemljem šele 10 dni, ampak le en stranski učinek me res moti… postajam impotenten in zelo zelo težko doživim orgazem…erekcija vsaj še deluje..
4. Koliko časa je treba jemati strattero, da mine ta težava s penisom?

Hvala in lep pozdrav

Se ne pozdravi ker je to motnja-manko-ki ga ne moreš nadomestit-so pa nam rekli ,da se bo pretirana potreba po gibanju verjetno z leti omilila.Sicer pa po moje še sami ne vedo-to so splošne ugotovitve-verjetno pa je od primira do primira odvisno.
strattero pa eni jemljejo celo življenje,eni pa ne -odvisno od izbojlšav-tako piše v navodilih za tablete.

Njofra, jaz na vsa ta “zdravila” gledam kot na strup … Enako je z antibiotiki, ki jih je naš fant zaradi nešteto angin popil preveč, sedaj pa smo kjer smo. Tudi cepiva niso tako nedolžna, kot si večina misli.
Zaradi tega iščemo neke alternative, ki bi našemu fantu pomagale normalno funkcionirati v šoli in doma.
Rad bi da se v pogovor vključi še kdo od akterjev v tej temi, saj je nekaterim očitno uspelo tudi brez zdravil.
Mama otroka z ADHD kako vi rešujete zadevo? Z ali brez tablet?

Zakaj moj odgovor še ni objavljen?

Totalno obupani, prav nobena skrajnost ni dobra! Mi shajamo brez zdravil, ampak to ne pomeni, da lahko shaja vsak. Treba je pretehtati, kaj otroku več prinese. Niste napisali, koliko je otrok star (ali pa sem spregledala), ampak način, da je otrok stalno soočen z eno samo frustracijo, zares pomaga mu pa nihče ne, zagotovo ni pravi način! Priganjanje doma ni tisto, kar otrok rabi! Priganjanje v šoli tudi ne. Strokovni delavci, razne pecialne pedagoginje ipd – eni re obvladajo svoj posel, še več je pa takih, ki nimajo treh čistih kaj počnejo in kako se otroku zares pomaga.

Mi smo 3 leta imeli recept na polici, nismo apriori zavračali zdravil. Govorjenje, da so vsa zdravila strup je podobno bebavo in kontraproduktivno početje, kot prenašanja morja z žličko v drugo peščeno jamo, v želi preseliti morje! Logično, da otrok ob angini dobi antibiotik!!! Hvala Bogu, da obstajajo, da angine ne pušajo več posledic srcu in sklepih! Moj ADHDjevec je pojedel izjemno malo AB v svojem življenju, prav tako ni bi cepljen po programu zaradi alergih, pa je vseeno ADHD in še AS zraven! Ne vsake buče, ki jo kje slišite, jemat resno! Če bi ukrepi, ki smo jih sicer izvajali, ne prinesli učinka, kot so ga, bi zagotovo jemal tudi ritalin ali nekaj drugega, kar bi mu pomagalo vzdrževat koncentracijo za normalno delo.

Kaj vse smo m počeli, delali, izvajali, je večinoma opisano na forumu. Socialni pedagog, terapija senzorne integracije, klinični psiholog, 4 leta redno vsak teden, ogromno dela na masažah, strategijah za prepoznavanje čustev, predelevoanju frustracij, krepitev močnih, dobrih področij, – vendar pri nas NIKOLI ni bilo problema z učenjem, otrok ni imel učnih težav, nasprotno, učil se in se še vedno uči z velikansko lahkoto, mimogrede. Dvomim, da se tak otrok lahko primerja z otrokom, ki ima učne težave :(, saj ima tak otrok še težavo pri učenju.

Učna pomoč v šoli sama po sebi problema rešila zagotovo ne bo. Ne glede na to, kakšno motnjo ima otrok, je zelo pomembno, da se otroku postavljajo meje, da se od njega zahteva spoštovanje meja in pravil, ki se mu jih sicer lahko predstavi drugače kot zdravim otrokom, se jih pa ne spreminja. DN se lahko dela po kosih (in edino smiselno je, da se dela po kosih!), za vsak izpolnjen del se otroka (če je manjši še sploh!!) pohvali in nagradi, da se otrok počuti uspešnega. Treba je poiskat otrokova močna področja in naloge kombinirati – ena, ki mu je ljuba in ena, ki mu ni. Nato spet eno zoprno. Naloge se nikoli ne dela več kot 20 min. Če gre za prve razrede, prvo triado, je treba z otokom sedet, ga učit, kako naj se uči, ga učit, kako obdržat pozornost, mu dat spodbudo in mu tudi pokazat, da je naloga lahko rešena zelo hitro (ker ti to znaš, ker obvladaš ipd – za vsak pravilno rešen račun pohvala, “petka”, spodbuda) in da to pomeni, da je potem prost. Tak cilj je treba otroku trdno obdržat pred očmi!! Otroku, ki je stalno kritiziran, je nujno treba najt razlog za pohvalo, saj jo NUJNO potrebuje! Velika večina otrok se neprimerno bolje odzove na pohvalo, kot na kritiko, vendar je treba biti realen in pohvaliti nekaj, kar si pohvali res zasluži, ne nekaj za lase privlečenega. Posebej pomembno je, da starši in šola sodelujejo, ne da se doma pljuva po šoli in se pred otrokom govori, kako so v šoli brezvezni. Če otrok zavoha, da ima doma potuha in da starši ter šola niso enotni, je štala neizogibna. Sama šola problema zagotovo ne bo rešila, rešite ga lahko skupaj, če boste sodelovali vsi skupaj v otrokovo korist.

Vsekakor pa – preden otrok dobi recept, ga pregleda kar nekaj strokovnjakov, tudi pedopsihiater, ki zagotovo daleč najbolje ve, ali otrok potrebuje ritalin ali ne. Velikokrat se da brez, z veliko truda in garanja, vedno pa ne in takrat je pametno sprejeti tudi to vrsto pomoči za to, da otrok odrašča kolikor toliko “normalno”.

Lepo da si se oglasila … saj ne pravim da so vsa zdravila strup, seveda ob streptokokni angini ne pomaga nič razen antibiotikov, tudi cepljenja proti otroškim boleznim so recimo da nuja, vendar kljub temu lahko negativno vplivajo na otroke, upam da se s tem strinjaš. Govorim o “čudežnih tabletkah” (ki to niso) … sem mislil da ti je jasno.

Poglej, naš nima klasičnega ADHD-ja, niti aspergerja ampak prvenstveno motnjo v koncentraciji (ADD) in težave z grafomotoriko, zato je tudi dobil odločbo. Težav z učenjem drugače nima, saj ima probleme le pri pisanju pri SLJ in matematiki. Če še nisem nikjer omenil, je v prvi triadi, tako da letos še nimajo ocen. Drugače je izjemno brihten, razgledan bolj kot marsikateri sošolec, ki teh problemov nima, stanje v šoli se trenutno k sreči izboljšuje, tako da upam da nam počasi uspe.

Nekako tako kot si napisala v predzadnjem odstavku tudi delamo, poleg tega poskušamo z različnimi terapijami, da odkrijemo tapravo, ki bo pomagala našemu fantu. Brez medikamentov ala Ritalin seveda, katere se mi zdi da PP najraje predpišejo, ker drugih terapij pač ne poznajo ali se jim ne da ubadati.

Še enkrat hvala za prispevek. 😉

?

No, težave pri SLJ in MAT zagotov niso zanemarljive, ne glede na splošno razgledanost. Kaj pa disleksija, ste to izključili? Grafomotoriko se da nadoknaditi, to je dejstvo, samo je spet treba veliko vaje in vztrajnosti, sama od sebe se ne bo.

Ritalin nikakor ni čudežna tabletka, ki bi sama po sebi kaj naredila. Pomaga edino vtoliko, da lahko otrok, ki na noben drug način tega ne zmore, spravi skupaj toliko pozornosti, da se mu sploh da pomagati. V presojo, kdaj je to potrebno ali pa ne pri drugih, pa seveda ne morem in ne smem vstopati. Vsekakor želim, da najdete način, ki se vam bo obnesel in bo otrok zdrav in zadovoljen sam s sabo.

Res je, niso zanemarljive, a smo optimistični ker se zadeve počasi izboljšujejo in smo prepričani da nam bo uspelo. Mimogrede, disleksija je izključena.

Zaenkrat mislim da smo na dobri poti, brez zdravil seveda.

Oprostite, ampak ali je danes očitno res vsak otrok, ki se ne uči dobro diagnosticiran z neko boleznijo, motnjo ipd?

Zdravo,

Strattera je bila prvotno namenjena kot antidepresiv, ki pa ni preveč učinkovito deloval. Med tem so opazili, da ima izrazito dobre in dolgotrajne učinke na ADHD. Ker je AD, so erektilne motnje pričakovani stranski pojav.

Lp

Se opravičujem, ker nisem uspela zaradi časovne stiske prebrati celega prispevka, ampak oči so se mi ustavile na besedici Ritalin. Vsekakor vam to odsvetujem, obstajajo dopolnilni programi, vaje za pomoč pri koncentraciji….najdite strokovnjake…sama sem delala s takimi otroki v glasbeni šoli, če je glasbeno nadarjen ga pripeljite k nam…

vsekakor glasbena terapija tudi vpliva na nivo koncentracije…

najdete me lahko na spletni strani Vesele glasbene šole, s sedežem v Zagorju ob Savi, poučujem pa citre in kitaro…

pa lp…

New Report

Close