mostiček ali implantant
Star sem 41 let. Kot otrok pri 10. letih sem si zlomil prvi levi zgornji zob. Takrat mi je zobozdravnik zob zbrusil do dlesni in vstavil “štiftek” ter na njega prevleko tako da sem imel tudi estetsko lepo rešen problem. V tem času sem vsaj trikrat zamenjal prevleko, nazadnje sem si dal pred 12 leti keramično.
Lani poleti se mi je z ugrizom trde hrane nekaj zgodilo z mojo korenino tega zoba. Čez dva ali tri tedne sem že moral iti k zobozdravniku, ker se mi je nabiral gnoj na dlesni. Zobozdravnik mi je takoj napravil drenažo. Žal tudi po nekaj tednih se mi gnoj ni docela izpraznil. Iz zadnjega dela zoba gnoj počasi izteka, zadnje čase pa se mi stanje še slabša. Pred tremi tedni me je zobozdravnik napotil na CT slikanje. Ugotavlja, da mi je korenina počila in se zaradi tega gnoji. Predlaga, da se korenino takoj izrije, nastalo praznino pa nadomesti z implantantom oz. eventuelno z mostičkom. Sicer pravi, da je izbira moja!
Trenutno sem v fazi odločanja in sem v velikem precepu. Namreč zavedam se, da če se odločim za mostiček moram tvegati sosednjo enko, ki je zelo lepa in zdrava ter sosednjo dvojko, ki pa ni ravno super, saj ima že več let stransko plombico. V primeru odločitve za implantant pa bi mi morali zaradi sorazmerja dvojko in sosednjo enko keramično dograditi, ker so se mi v vseh teh letih ti prednji zobje nekoliko premaknili. Namreč med to umetno enico in dvojko je nastal prevelik prazen prostor.
Res ne vem, katera bi bila zame optimalna rešitev z upoštevanjem vsega navedenega in nenazadnje časa sanacije mojega zoba ter življenske dobe proterike in same praktičnosti uporabe? Prosim za vaše čimprejšnje strokovno mnenje!
V naprej se Vam zahvaljuje.
Lp,
Edy
Spoštovani Edy,
glede na opis vaših težav in pomislekov se postavlja vprašanje, kaj bi z implantatom sploh pridobili.
Namreč, če vas prav razumem, bi tudi po vsaditvi implantata, morali protetično “Obdelati” sosednja zoba. Implantat naj bi v primerih kot je vaš “pomagal” ohraniti zdrave oz. nedotaknjene sosednje zobe. Če je zoba tako ali tako potrebno spreminjati (brusiti,…), potem se bi sama verjetno bolj odločala v smeri mostička.
Spoštovana dr. Alenka Šenk Erpič,
zahvaljujem se vam za hitri kakor tudi vsebinski odgovor. Tudi sam se vprašal kaj dosežem z implantantom v kolikor sosednja dva zoba moram keramično dograditi (v bistvu je potrebno največ dograditi dvojko, ker ima tudi stransko pombico, medtem pa sosednjo enko čisto malo spdaj).
Zanima me, ali mi lahko pojasnite, koliko je potrebno zob obrusiti v primeru, ko se ga keramično dogradi samo na eni strani? ali je potrebno zob obrusiti samo na mestu dograditve ali cel zob? (kajti doseči je potrebno estetski videz)! ali se dograditev zoba dolgoročno dobro obnose glede trdnosti, videza,? ali se lahko zgodi, da pri brušenju zoba pridemo do občutljivih delov in je potrebno potem živec uničiti, to sprašujem tudi v primeru odločitve za mostiček?
Zanima me tudi ali so možni zapleti z implantantom?
Vaš odgovor bi mi res veliko pomagal pri moji težki odločitvi.
V naprej najlepša hvala.
Lp,
Edy
Spoštovani Edy,
žal bo končna odločitev vaša, jaz vam lahko samo svetujem. Zavedati pa se morate, da vam jaz lahko svetujem zgolj na podlagi podatkov, ki mi jih posredujete in da nimam popolnega vplogleda v stanje vaših zob.
Glede na tokratni opis imam občutek, da so vam omenjali zgolj dograditev obeh zob z materialom za bele plombe in ne prevleke na zobeh. V takem primeru se zob le malenkost obrusi – toliko, da zagotovimo boljši “oprijem” materiala. Pri takem “brušenju” težko poškodujemo pulpo.
Pri brušenju zoba za prevleko pa se kaj takega sicer ne bi smelo zgoditi, možnost pa obstaja.
O zapletih z implantati oz. na splošno več o njih pa na naslovu Združenja za maksilofacialno in oralno kirurgijo (povezave vam ne morem pripeti, ker stran trenutno ne deluje).
Pozdravljeni!
Jaz sem se priključila ,kar pod to temo,ker tudi izbiram med keramičnim mostičkom in implantom.
Zanima me zakaj se naj bi mostiček menjal na sedem let,zaradi obrabe?A sosednja zoba,ki smo jih zaradi mostička obrusili sčasoma odmreta oziroma je z brušenjem zmanjšamo življensko dobo?Poznam,kar nekaj ljudi,ki so nezadovoljni z mostički,baje se jim je začel nabirat gnoj,a je lahko to vzrok neustrezna izdelava ali je pa neustrezna higiena,ali se to lahko zgodi tudi z implantantom?
Implantat ima življensko dobo 9 let,nato ga ni mogoče več vstaviti,ampak se ga nadomesti z mostičkom.Nevem,koliko “profitiraš” z implantom,edino če se sosednja zoba z brušenjem za namestitev mostička tako uničita,da kmalu ostaneš še brez njiju.Kako je pri menjavi mostička,takrat se zoba verjetno ne brusi?
To je res težka odločitev ,takoj bi dala implantant,če bi bil za stalno.Imam sicer zdravo enko in trojko ,in pravijo ,da se ne pozna razlika z dograjenim mostičkoma,ampak strah me je,da bi se pri vstavi implantanta ,kaj zakompliciralo’.Nevem,če dovolite,da bi mogoče ostali povedali svoje mnenje o implantatih in zobnih mostičkih ,lahko tudi na moj e-mail
Za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem Neva
SPoštovana Neva,
mostiček naj bi zdržal 7 let, potem je možna menjava v breme ZZZS (če je ta plačnik). Sicer lahko mostički zdržijo v ustih tudi več kot 7 let.
PRi pravilnem brušenju zoba, ki ima običajno strukturo, zobne pulpe ne poškodujemo. Pulpa se z leti vedno bolj odmika v notranjost, tako da jo tudi pri menjavi mostička težko poškodujemo.
V vašem primeru (ko sta oba sosednja zoba še povsem zdrava) bi vseeno kazalo razmisliti o implantatu.
Medsebojno izmenjavo izkušenj pa dovolim, samo menim, da jo je lažje izpeljati na nemoderiranih forumih, kjer se objave pojavijo takoj in ni potrebno čakati na potrditev moderatorja.