Najdi forum

mood swings

Punce!!!
Mene pa zelo zanima, če ima katera podobne probleme. Enkrat na mesec se mi zgodi (in traja vsaj kakšen teden), da sem totalno občutljiva, nesamozavestna, jokam brez veze, sumim partnerja, da me vara in sem sploh nemogoča za prenašat, čeprav je potrpežljiv z mano. Ponavadi se to dogaja ene 10 dni-en teden pred koncem jemanja tablet in menstruacijo.
Kako to ublažiti??? Sama sebe namreč ne morem prenašat, ne morem si predstavljat, kako je to za partnerja. Sicer sem polna energije, samozavestna itd., ampak takrat se mi svet obrne na glavo.
V knjigi Ženske so z Venere, moški so z Marsa sem kar nekaj prebrala o teh “čustvenih valovanjih”. Tudi partner si je nekaj prebral in se trudi…Ampak meni gre takrat na jetra že to, da reče: Aha, spet valovanja! Najrajš bi ga zadavila, čeprav vem, da ne misli nič slabega.
Torej???????

Jemljem trifazne kontracepcijske tablete. Ko sem v tednu z najvisjo koncentracijo hormonov, mi nabreknejo prsi, v resnici pa so to jezni, naspiceni revolverji, ki kriticno motrijo svet. Moj karakter postane prav po spansko temperamenten, izpod oci mi svigajo strele. Vse je zelo custveno, ampak ne na jokav, ampak bolj na bojevit nacin. Tudi humorno sem na visku (dokazi tukaj, danes sem vzela zadnjo tableto). Ceprav bi v kaksnem drugem tednu na stvari odreagirala nakulirano, v tem skacem do stropa za vsako najmanjso krivico. BTW – pravkar sem odprla kupljeni skrnicelj jabolk, od katerih ni niti eno lepo!!!! GRRRRR!!!! Vsa so ze rjava.. To se je moral tip prav izrecno potrudit, da mi jih je grda nabral. Ocitno ni videl mojih revolverjev…

Po tem tednu sem zelo izcrpana…. je pa po svoje kar zabavno. Energije imam ogromno. 🙂 Spati mi skoraj ni treba, ampak pocnem to iz navade… 🙂

Se mi pa zdi, da drugi to malo zlorabljajo, ces PMS itd. Ni vsaka zenska, ki je malo custveno labilna ali ima slab dan kar avtomatsko v PMS-ju! Zato to izrazoslovje ni za mosko uporabo! Se pravi – zlorabo! In se nekaj – ko se jaz takole nasceperim, polna hormonov, in zakrakam nazaj z uporom proti svoji krivici, se, jasno, tudi nasprotnik napetelini in kmalu vresciva z visokimi glasovi. Je mar torej ta moski kaj bolj zrel od mene v tem tednu? Se malo ne, ce pa nasede! 😉

Res pa je – ne jokam, pa ne mislim, da me vara in to. Ampak kaksno ljubosumje bi me pa ta teden mimogrede zvilo…

Dobra mačka!

Meni se dogaja podobno. Mislim predvsem na jok. Vse mi gre na zivce, nikogar ne prenasam, nic se mi ne da,… Pol se pa zjokam in prespim in je kul. Sam pri meni to ni povezano z menstruacijo. Kr tko pride, kaksen dan, vcaih veckrat na mesec, vcasih dolgo ne. Sam tist dan to sploh nisem jst!! Sicer sem uspesna, vesela, samozavestna… Vcasih se ze vprasam, kaj je narobe z mano. Sem bolna???

Tudi mene prime, kot praviš ti Dobra mačka – na vsako besedo sem občutljiva, hitro vzkipim, na jok mi gre in cel svet se mi zdi hudoben, še moj ljubi. On je že tega navajen, pa me v tistih dneh pusti lepo pri miru. Najraje sem sama zase – prime pa me še nekaj – neznosna želja po pospravljanju – kar naprej nekaj pospravljam in čistim pa se mi še vedno zdi vse razmetano, pa smo spet tam z živci in popadljivostjo.
Ko pa je tistih par dni mimo, sem spet vesela, samozavestna in prijazna NinaNana kot vedno – no, skoraj vedno 😉

…Pa še dr. Rejca za kak nasvet povprašat :))

lp,

Tale odgovor je dal na dorumu ginekologija dr.Pušenjak :

To kar ste opisali gre v sklop takoimenovanega premenstrualnega sindroma (PMS), ki očitno obstaja bolj pogosto kot si mislimo. Začne se lahko že kmalu po ovulaciji in traja do začetka menstruacije ali še kakšen dan ali dva, nato pa izgine. Zanimivo je, da ga imajo skoraj izključno ženske, ki ovulirajo. Na njegovo težo vpliva toliko dejavnikov kot na migreno ali astmo, ki sta tipični predstavnici takoimenovanih psihosomatskih obolenj. No, PMS ni pravo obolenje, je pa lahko kar neprijeten, tako za dotično kot za njeno okolico.
Obravnava lahko poteka na več ravneh. Najpogosteje svetujemo hormonsko kontracepcijo, če je ta potrebna ali vsaj smiselna tudi s plati nezaželene nosečnosti. Lahko dajemo nesteroidne antirevmatike kot so Ketonal, Brufen, in podobno,v času trajanja težav ali celo dan ali dva predno “vemo, da bodo težave nastopile”, svetujemo pa vedno še prilagoditev prehrane, ki naj ne vsebuje dražečih začimb, kave, čokolade, gaziranih pijač, tobaka, mamil ipd, vsebuje pa naj veliko tekočine, svežega sadja in vitaminov ter mineralov. Pomembna je tudi redna telesna aktivnost.
Kakor se čudno bere – najbolj pomaga “zadovoljno življenje”, ker se vsako nezadovoljstvo rado zbere in kaže na telesni ravni kot “menstrualna bolečina, premenstrualna napetost” ali pa najde drugačen način za izbruh. Ravno zadnje je žal nemogoče dobiti na recept.

Moram povedat, da je bil moj PMS pred jemanjem kontracepcijskih tablet resnicno zoprn (bolecine, bruhanje itd.). Ne bi pa se strinjala, da ga imajo izkljucno zenske, ki ovulirajo. In vecina mojih prijateljic, ki jemljejo kontracepcijske tablete, tudi nima izkusenj, da bi z jemanjem tabletk to povsem minilo.

Kar se pa prehrane in pijace tice: kave nisem nikoli pila, cokolade ne maram (ja, jaz srecnica!), ne kadim, ne pijem tudi ne gaziranih pijac, ne jemljem mamil in vsega tega tudi nikoli nisem pocela. Sem redno telesno aktivna. In mislim, da vecino teh “preventivnih pogojev” izpolnjuje tudi dobra macka, pa naju vseeno vrze! 😉

PMS ostaja eno bolj neraziskanih podrocij…

Drage punce, predvsem tiste, ki jemljete kontracepcijske tablete – poglejte si tist listek v škatlici tablet, pa boste videle, da je to vaše razpoloženje ne le posledica PMS, ampak tudi stranski učinek tablet.

Sama sem tablete jemala eno leto in so se mi dogajale podobne stvari kot jih ve opisujete, samo malo mešano. Enkrat sem bila preobčutljiva, drugič napadalna…
Zdaj jih že 9 mesecev ne jemljem več in vsi ti problemi so izginili. Tudi PMS me ne matra – skratka nimam nekih nerazložljivih nihanj v razpoloženju.

Po mojem mnenju je res najboljše, da se posvetujete z ginekologom, da vam predlaga kakšno drugo kontracepcijo, pa boste videle ali so tega vašega počutja krive tablete ali kaj drugega.

Mojca

in pol pravjo, da jemanje kontracepijskih tablet nima stranskih učinkov … pihhh

no hvala bogu ena s katero se lahko strinjam 🙂 mojca ti si kul

bach

Tudi meni so KT povzročale podobne težave. Bila sem občutljiva, cmerasta in popadljiva. Potem sem zamenjala tablete in težave so minile.No….vsake toliko časa me še popade:))))), ampak zelo redko.

No, jaz se pa z vama obema NE strinjam. Preden sem zacela jemati kontracepcijske tabletke, sem bila v PMS obdobju naravnost grozljiiiivaaa! Neznosna. Pa tudi bruhala sem obvezno pred menstraucijo, enkrat ali dvakrat dnevno, imela krce… prav nic fletno dekle, optimizma polno, kot sem zdaj, nisem bila.

Me pa moti, da nekateri tabletko tako na kriz pribijajo in dolzijo za vse, ces, koliko ima stranskih ucinkov, pa kako je skodljiva itd., ne da bi se prej o stvari kaj konkretno pozanimali… Ima tako dobre kot slabe plati in clovek se odloci po svoji izbiri, ali jih jemati ali ne.

Ja, hvala Bach, tole je bilo zelo lepo prebrat :)))

Ireni bi pa rekla samo to, da smo ženake pač različne, tako kot so tudi kontracepcijske tabletke različne, in logična posledica je, da različne tablete različno vplivajo na ženske: ene imajo težave, ene ne, ene se znebijo mozoljev, druge pridobijo na teži…

Dejstvo je, da verjetno pri večini kontracepcijskih tablet obstajajo kontraindikacije kot sem jih navedla – seveda pa se ne pojavijo pri vseh jemalkah. Ti imaš pač srečo, ene je pa žal nimajo. Je že tako, da ni vse za vse.

Ja, hvala Bach, tole je bilo zelo lepo prebrat :)))

Ireni bi pa rekla samo to, da smo ženake pač različne, tako kot so tudi kontracepcijske tabletke različne, in logična posledica je, da različne tablete različno vplivajo na ženske: ene imajo težave, ene ne, ene se znebijo mozoljev, druge pridobijo na teži…

Dejstvo je, da verjetno pri večini kontracepcijskih tablet obstajajo kontraindikacije kot sem jih navedla – seveda pa se ne pojavijo pri vseh jemalkah. Ti imaš pač srečo, ene je pa žal nimajo. Je že tako, da ni vse za vse.

Ja, hvala Bach, tole je bilo zelo lepo prebrat :)))

Ireni bi pa rekla samo to, da smo ženake pač različne, tako kot so tudi kontracepcijske tabletke različne, in logična posledica je, da različne tablete različno vplivajo na ženske: ene imajo težave, ene ne, ene se znebijo mozoljev, druge pridobijo na teži…

Dejstvo je, da verjetno pri večini kontracepcijskih tablet obstajajo kontraindikacije kot sem jih navedla – seveda pa se ne pojavijo pri vseh jemalkah. Ti imaš pač srečo, ene je pa žal nimajo. Je že tako, da ni vse za vse.

Ja, hvala Bach, tole je bilo zelo lepo prebrat :)))

Ireni bi pa rekla samo to, da smo ženake pač različne, tako kot so tudi kontracepcijske tabletke različne, in logična posledica je, da različne tablete različno vplivajo na ženske: ene imajo težave, ene ne, ene se znebijo mozoljev, druge pridobijo na teži…

Dejstvo je, da verjetno pri večini kontracepcijskih tablet obstajajo kontraindikacije kot sem jih navedla – seveda pa se ne pojavijo pri vseh jemalkah. Ti imaš pač srečo, ene je pa žal nimajo. Je že tako, da ni vse za vse.

Se opravičujem, ampak nekaj mi nagaja linija in tako so nastala štiri enaka sporočila. Naj jih zbriše kdor more!

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close