Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrična in fetalna kardiologija moje vprašanje o srčni napaki ploda

moje vprašanje o srčni napaki ploda

Pozdravljeni,

Zanima me še nekaj. Rekli so nam, da če bo potrebna operacija bodo defekt zaradi ohranitve zaklopke zašili s Teflonsko krpo. Zanima me, če se Teflonska krpica s katero so zašili defekt tudi preraste s tkivom, ki je pri oz. pod zaklopko, glede na to da je tam membrana in ne misicni predel ?

Lp

Pozdravljeni,

Zanima me, če se pri diagnozi Tetralogija Fallot pri otroku, da je šlo za razvojno nepravilnost srca s štirimi strukturnimi napakami, se pravi pulmunalna stenoza, VSD, jahajoča aorta in hipertrofija desnega prekata takoj ob rojstvu, ali se določene anomalije razvijejo tekom življenja ? Oz. ali so vse 4 napake prisotne od rojstva ?

Lp

Tetralogijo Fallot si predstavljajte kot eno napako, ne kot seštevek štirih. Gre pač za povezane in soodvisne koponente.

Napake nastane v času razvoja srca v prvem trimestru nosečnosti in je kot taka izražena že pri plodu.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Torej se otrok že narodi z VSD, ki je običajno velik in pulmonalno stenozo ter jahajočo aorto ? oz. z vsem skupkom nepravilnosti ne ?

Lp

Tako je.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Zanima me glede srčne napake otroka. Namreč gre za subaortni vsd defekt oz. malalignement VSD s posteriono deviacijo septuma. Subaortni predel je malenkost ozji glede na aortni obroč. Ali v tem primeru gre za jahanje aorte na VSD, glede na to da je septum posteriorno devirian in nikjer ne pise da bi slo za jahajoco aorto, kot jr naprimer pri anetrioni deviacijo septuma ?

Lp

To so vprašsnja, ki jih morate razrešiti s kardiologom, ki je gledal otroka.

So pa s stališča obbravnave bolnika sicer povsem nepomembna.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Zdravo,

Mogoce mi boste zdaj lazje odgovorili, ki je zdravnik napisal na izvid. “Subaoortni septum je pod VSD nakazano posterirono deviiran”. A to pomeni, da je septum bolj proti aorti nagnjen in to lako nakazuje na subaortno ožini ali bolj pulmunalni arteriji in zaradi tega jaha aorta ?

Lp

Oprostite, ampak ta vprašanja res nimajo smisla. Vsaj jaz ga ne vidim. Zato be bom odgovarjal, ker vem, da se to ne bo nikoli končalo.

Pogovorite se z otrokovim kardiologom in ga prosite, da vam pokaže posnetek. Slika pove več kot 1000 besed.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Ali lahko vpliva posledica sternotomije v otrostvu, ko je otrok bil operiran zaradi prirojene srčne napake, na zmanjsano tvorbo eritorocitov iz kostnega mozga ploscate kosti in seveda je sternum ploscata kost ?

Sprasujem zato, ker sem zasledil, da pri starejsih osebah je tvorba eritorocitov izkljucno iz sternuma in me zanima, če so lahko kdaj glede tega težave, da bi bila v starejsem obodbju kaksna tezava glede tega pri tvorbi eritrocitov ?

Lp

Podatka oz. študije, ki bi to potrjevala, ne poznam.

Odgovor je ne.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Hvala na odgovoru.

Lp

Pozdravljeni,

Bi mi lahko opisali velikost defekta in kaj pomeni posteriorna deviacija septuma pod VSD?
Otrok ima izolirani subaortni VSD in je star 6 let. Drugače brez težav in je zdrav

Malalignement VSD s posteriorno deviacijo septuma pod VSD brez jasnega septuma pod aortno zaklopko. VSD se nahaja v iztočnem septumu na pol poti med trikuspidno in pulmonalno zaklopko. VSD meri na barvnem dopplerju 4,7 x 5,2 x 4,9 mm. Maksimalnega gradienta preko VSD je 93, srednjega pa 53 mmHg. Prolaps anetriornega škrica aortne zaklopke z minimalno aortno insufienco.

Bi mi lahko opisali, če gre za velik defekt in majhen, ter kje se nahaja ? Ali je značilen tak tip VSD-ja pri Tetralogiji fallot ?
Sprašujem, ker sem zasledil, da neka deviacija septuma je tudi pri Tertalogiji fallot.. ?

LP,

Pozdravljeni,

Pred 2 mescema ob zadnji kontroli, ki jih imamo vsako leto pri kardiologu, zaradi operativnega zdravljanja VSD-ja, smo kardiologa pozabili vprašati, kaj konkretno se zgodi z Teflonsko krpico po več letih operativnega zdravljenja ? Naj povem, da se je VSD nahajal nekje v membranoznem predelu oz. pod zaklopko se mi zdi. Baje da to ni mišičnina, me zanima, če bi lahko kdaj ta krpica izpadla iz srca in povzročila kakšne težave, če bi slučajno šivi popustili ?

Otrok je bil operiran v starosti 7 let.

Bi lahko prosim dobila odgovor?
Lp

Krpica ostane kjer je. Preraste se z endokardom in nikoli ne izpade. Pozabite nanjo.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni Dr. Vesel,

Hvala za povratni odziv.

Lp

Pozdralvjeni Dr. Vesel,

Brala sem ene stvari na internetu in sem zmedena. Bi mi lahko povedali samo, če pri Tetralogiji fallot, ki je skupek 4 napak in tam je tudi VSD nad katerim jaha aorta. A je ta primer enak pri mojem sinu (star je 6 let), ki pa ima subaortni vsd defekt, ki je baje med pulmunalno in trikuspidalno zaklopko, vendar bližje trikuspidni kot pulmunalni zaklopki. Med tem ko je pulmunalni obroč velik 18,5 mm, iztok preko desnega prekata je pa 21mmHg. Namreč zaradi lege defekta se nakazuje prolaps desnega koronarnega lističa aortne zaklopke. A gre za prolaps enega lističa aortne zaklopke v defekt tudi pri Tetralogiji fallot ?

Nimam dovolj znanja o tem, niti kardiologa ne morem vprašat, zato se obračam na vas, zato bi vas lepo prosila za povratni odziv.

Lep dan še naprej

Ne, ne gre za ToF, to sta povsem različni stvari.

Nikamor vam ne gori voda, z vprašanji in dilemami mirno počakate do naslednjega pregleda pri kardiologu. Anatomijo je mnogo lažje razlagati tako, da se stvari pokažejo na sliki, filmu, kot da se opisujejo.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Zdravo,

Aha torej, prolaps desnega koronarnega lističa aortne zaklopke ni opisan pri Tetralogiji Fallot ne ? Tam v bistvu celotna aortna zaklopka oz. aorta je nad defektom, v našem primeru pri sinu pa samo desni koronarni listič nakazuje prolabirati v defekt, torej je aortna zaklopka in aorta na pravilnem morfološkem mestu. Ali se motim ?

To mi samo povejte, če se motim oz. imam dobro predstavo potem pa sva ta pogovor izčrpala.

Lp

Pozdavljeni,

Ni se pokazal vaš odgovor, samo moje vprašanje.?

Lp

New Report

Close