Najdi forum

Moja izkušnja

Pozdravljene ženske! Sem mamica dveletnega sinčka in tudi sama sem pred dvema letoma rodila z epiduralno a. v mariborski porodnišnici s pomočjo prim. Zabavnika.Do takrat sem slišala same negativne stvari o e.a.,a me je dr. Zabavnik pomiril in z veseljem sem čakala na porod.Rodila sem v treh urah, brez problemov z močno olajšanimi bolečinami.Vesela sem,če bo to dostopno čim večim ženskam in vsa čast dr. Zabavniku,da se poteguje za to.Če pa želi katera roditi brez e.a.,pa tudi prav.

Napisala si:

“Če pa želi katera roditi brez e.a.,pa tudi prav.”

Čudovito zapisano! Menim, da je v tem tvojem stavku zbrano bistvo nepotrebnih razburjanj tukaj na forumu. Torej tukaj smo zbrane tiste, ki si želimo lajšanja porodne bolečine. Bistveno je, da ne silimo v to tistih, ki jim do tega ni, kar pa v obratni smeri ne velja. Torej predlagam, da naj ne bo več postov prepričevanja v smiselnost prestajanja bolečin, kajti že sam naslov foruma je jasen. Seveda vsem takim še zmeraj preostane, da zaprosijo Primoža za ustanovitev novega foruma z naslovom “Postani prava ženska skozi muke” ali kaj podobnega. Potem bodo lahko tam druga drugi razlagale, kako jih je vse to oplemenitilo. (šala…).

Bistvo vsega je torej:

Me vas ne silimo v uporabo sredstev za lajšanje bolečin in hkrati želimo, da ve nas ne silite v trpljenje bolečin.

In naj se tovrstna debata konča enkrat za vselej!

Do dveh??? centimetrov je pot dolga in zelo boleča??? Čudno?

Miša

Pozdravljeni,

prva nosečnost in seveda razmišljanja o tem in onem, tudi o epiduralni anasteziji. Z možem sva veliko prebrala in se tudi navdušila vendar je moja osebna zdravnica e.a. odsvetovala, češ, da porodnica več ne čuti popoadkov, ne pritiska, ko je treba in se porod lahko ” ustavi ” . Ali res lahko pride do komplikacij, kleščnega, vakuumskega poroda in celo povečanja možnosti carskega reza. Slišala sem tudi, da lahko z e.a. pride do okužbe ( zaradi katetra ), ki lahko povzroči velike težave, zastrupitve. Kaj je res in kaj ni ???
Prosim za odgovor, ker me res zelo zanima realna ocena in e.a. nasploh.

Hvala, lp, Ula

Zakaj čudno??? Tudi jaz ne bi vedela, če se sama ne bi odpirala do dveh centimetrov celo noč in celi dan do večera. Da pa zna biti tako, me je pred tem opozoril že moj osebni ginekolog.

Vaša osebna zdravnica žal zadeve nič ne pozna, ker drugače ne bi mogla postavljati takšnih trditev. Jaz osebno sem kljub EA čutila prav vsak popadek, ne sicer kot bolečino, temveč kot pritiskanje navzdol. Tako sploh nikoli ni bilo dvoma o tem ali popadek je ali ne. Vsaka babica, ki je prisotna pri porodih lajšanih z EA lahko to potrdi.
EA porod prej pospešuje, kot pa ga ustavlja.

Ula, svetujem ti, da ta svoj post prekopiraš neposredno pod temo Epiduralna analgezija prim. dr. Zabavnika, kajti vprašanje je, ali je tvoj post tule vmes sploh opazil (podobno velja za ostale na forumu). Če ga boš bolj izpostavila, bo več možnosti, da izveš (izvemo!), kar te zanima!

Kakor vem, se e.a. uporablja tudi v Postojni. Oziroma so po moje bili sploh prvi. Popravite me, če se motim. Vendar že dolgo ravno zaradi tega vem, da se bom nekoč verjetno podala v Postojno. Za Maribor pa prej nisem vedela.

ja, v Postojni je ea mogoca. ta izkusnja je pa se pred mano, predviden rok imam 3.7.
lp, H

Pozdravljena Tanja!

Ker preko tega foruma nikakor ne dosežem dr. Zabavnika, bi te prosila, v kolikor mi lahko posreduješ njegovo tel. šteevilko, preko katere si kontaktirala z njim za ureditev e. a..

Vnaprej se ti zahvaljujem.

Lep pozdrav!

Kaj pa če prideš v porodnišnico odprta že več kot dva cm? Jaz sem prvikrat preišla odprta 7-8 cm, uro in pol za tistim, ko sem se zavedla popadkov. Drugi porod bo predvidoma sredi septembra in se ne bi branila e.a., če bi bilo možno.
Hvala!
Čibi

Mislim, da samo prestajanje bolečine pri porodu niti ne definira materinstva, niti zanj ne zadostuje. Nenazadnje nekatere doživijo hitri porod, skoraj brez bolečin – zakaj ga ne bi vse, če za to obstaja možnost?

Bolečine tudi niso kazen ali nadomestilo za nekaj, kar nam ni dano (plodnost). Tudi jaz sem “del” neplodnega para, ki bo moral otroka “naročiti” z IVF postopkom, pa mi niti najmanj ne pade na misel, da bi zato morala prestajati porodne bolečine, da bo otrok “bolj moj”, da se ga bom zavedla ali da si ga bom zaslužila. Že sam IVF ni niti najmanj prijeten, zakaj si ne bi olajšala še poroda?

Bodimo scrklane – zakaj ne? Z otrokom prevzamemo kup odgovornosti in dela, z njim se dobra mati ukvarja in ga ima rada. Otroku bolečina, ki jo mati prestaja med porodom, prav nič ne koristi (sicer bi jo bila tudi sama z veseljem pripravljena pretrpeti).

Sicer pa Mancino sporočilo velja razumeti pozitivno – porod sam očitno res ni nič tako hudega, da bi se ga morale zelo bati, očitno se ga da prestati! 🙂 Vendar pa pozdravljamo dr. Zabavnika in njegova prizadevanja za EA in upam, da se bo porod vrgel po njegovem priimku in postal manj boleč, bolj pa zabaven. Zakaj pa ne! 🙂 Če imamo možnost, jo le izkoristimo.

Za vse ostale porodnišnice skušajte tja poklicati in se pozanimati vnaprej, kako in kaj. Kolikor sem slišala, v primeru samoplačništva seveda nikoli ne ostaneš brez ea, če jo želiš (plačaš tistega anestezista, ki ea opravlja), vendar si prizadevajmo, da bi postopek postal tako uveljavljen, da bi bil del samoumevne “ponudbe” v porodnišnici.

zanima me, ali se e.a. uporablja tudi v Šempeterski bolnišnici?

Meni je že v naprej nerodno in počutim se zelo nevedno. Imam vprašanji, kateri se bosta mogoče zdeli čisto nevmesni, toda mene zanima, kaj sploh pomeni:

– epiduralna anestezija (ali se vsega zavedaš, pa nič ob porodu ne čutiš? – rabim natančno pojasnilo!)
– in kaj pomeni, ko ti vstavijo kateter (kam, kako, do kje in kak je to občutek?)

Za vsa pojasnila se že v naprej najlepše zahvaljujem in vas vse na tem postu lepo pozdravljam. Mislim da ste ženske zadele bistvo. Vsak na to stvar gleda drugače. In vsak ima možnost izbire, saj je “moje telo le moje” in JAZ se odločam kako in zakaj izberem katero možnost.

Vse pohvale.

LP

Še nekaj, preden mi odgovorite na moje vprašanje, tolk da poven, da sem v vaši osebni rubriki “članku na to temo” zvedela veliko več kaj pomeni epiduralna anestezija, tako da so mi stvari postale veliko bolj jasne. Enih še ne razumem najbolje, toda o tem se bom naknadno pogovarjala, ko bo sploh prišel moj čas. Takrat bom imela verjetno še veliko vprašanj, ki se tičejo te metode.

Do takrat pa Vam, Dr. Zabavnik velika pohvala. Nam, bodočim mamicam, pa ste vlili zelo veliko poguma.

Lep pozdrav

Kako si bila zadovoljna z opravljenim posegom v postonjski porodnišnici? Tudi jaz sem dogovoljena za tak poseg, skrbi pa me, da anestezist ne bi bil na voljo.
LPhela je pisal/pisala:
>
> ja, v Postojni je ea mogoca. ta izkusnja je pa se pred mano,
> predviden rok imam 3.7.
> lp, H

Kako si bila zadovoljna z opravljenim posegom v postonjski porodnišnici? Tudi jaz sem dogovoljena za tak poseg, skrbi pa me, da anestezist ne bi bil na voljo.
LPhela je pisal/pisala:
>
> ja, v Postojni je ea mogoca. ta izkusnja je pa se pred mano,
> predviden rok imam 3.7.
> lp, H

Preveč povzdigujete E.A..Jaz mislim,da vsak opioid,kot je tramal,morfij,analgin,deluje na človekovo zavest tako,da je manj priseben in ne čuti prav dosti svojega telesa in pravtako posameznih delov.Poskusite pojesti 2 opioida(tramal)…(slabost,bruhanje,vrtoglavica,,..)Človek občuti tako stanje kot pijanost.
Osebno mislim,da “pijan” človek manj čuti bolečino=popadek in s tem lahko tudi manj pritiska in sodeluje pri samem porodu.Tak oso možnosti komplikacij večje:Raztrganje presredka,infekcij,vakumskega poroda,carskega reza.
Ja kako ste ble pa vse do sedaj rojene????Preučite statistiko porodov z E.A. in statistiko “naravnih porodov”,ali naj vam to pokaže vaš dr. iz Maribora.
Bralki z pluvanjem čez zdravnico,zelo ostro nasprotujem.
Urška

Preveč povzdigujete E.A..Jaz mislim,da vsak opioid,kot je tramal,morfij,analgin,deluje na človekovo zavest tako,da je manj priseben in ne čuti prav dosti svojega telesa in pravtako posameznih delov.Poskusite pojesti 2 opioida(tramal)…(slabost,bruhanje,vrtoglavica,,..)Človek občuti tako stanje kot pijanost.
Osebno mislim,da “pijan” človek manj čuti bolečino=popadek in s tem lahko tudi manj pritiska in sodeluje pri samem porodu.Tak oso možnosti komplikacij večje:Raztrganje presredka,infekcij,vakumskega poroda,carskega reza.
Ja kako ste ble pa vse do sedaj rojene????Preučite statistiko porodov z E.A. in statistiko “naravnih porodov”,ali naj vam to pokaže vaš dr. iz Maribora.
Bralki z pluvanjem čez zdravnico,zelo ostro nasprotujem.
Urška

Preveč povzdigujete E.A..Jaz mislim,da vsak opioid,kot je tramal,morfij,analgin,deluje na človekovo zavest tako,da je manj priseben in ne čuti prav dosti svojega telesa in pravtako posameznih delov.Poskusite pojesti 2 opioida(tramal)…(slabost,bruhanje,vrtoglavica,,..)Človek občuti tako stanje kot pijanost.
Osebno mislim,da “pijan” človek manj čuti bolečino=popadek in s tem lahko tudi manj pritiska in sodeluje pri samem porodu.Tak oso možnosti komplikacij večje:Raztrganje presredka,infekcij,vakumskega poroda,carskega reza.
Ja kako ste ble pa vse do sedaj rojene????Preučite statistiko porodov z E.A. in statistiko “naravnih porodov”,ali naj vam to pokaže vaš dr. iz Maribora.
Bralki z pluvanjem čez zdravnico,zelo ostro nasprotujem.
Urška

New Report

Close