Modrostni zobje in blokada živcev
že več mesecev imam hude glavobole. Krivdo je z veliko verjetnostjo pripisati neizraslim modrostnim zobem v spodnji čeljusti. Maksilofacialni kirurg mi je povedal, da bi pri izdrtju prišlo zagotovo do poškodbe živcev obraza in jih zato ne priporoča izdreti. Poleg tega 100% namreč tudi sam ni siguren, da so modrostniki vzrok bolečine.
Zanima me, kakšne so alternative. Ali je mogoče izdreti le eno polovico zoba in del ob korenini, ki sega v obrazni živec pustiti v dlesni? Je na takšen način možno sprostiti napetost oz. odpraviti tesno stanje v čeljusti?
Kako je z blokado veje obraznega živca. Bi ta lahko odpravila hude glavobole? Koliko časa drži takšna blokada? Je možno, da se stanje po blokadi umiri in modrostniki nebi več povzročali težav?
Je še kakšna druga alternativa oz. možnost, saj na dolgi rok ne morem jemati analgetikov, napadi hudih glavobolov pa ne pojenjajo.
Najlepša hvala za odgovore.
Pozdravljeni. Gremo kar po vrsti.
1. Spodnji modrostni zobje zelo, zelo redko povzročajo hude glavobole, tako da krivde skoraj zagotovo ne gre pripisati njim.
2. Ob odstranjevanju spodnjih modrostnih zob sta lahko prizadeta dva živca, oba sta veji trovejnega živca, ki je odgovoren za to, da na obrazu čutimo dotik, bolečino… Obrazni živec (n. facialis) je odgovoren za to, da lahko premikamo obrazne mišice in ob odstranjevanju spodnih modrostnih zob ga je precej težko poškodovati, lahko pa se ga del začasno ohromi ob dajanju anestetika. Sicer pa so tudi poškodbe prej omenjenih živcev zelo redke. Če se poškoduje tistega, ki oživčuje predel brade in spodnje ustnice na eni strani, je temu običajno kriv položaj korenin modrostnega zoba, če pa se poškoduje tistega, ki oživčuje jezik na eni strani, je temu običajno kriva slaba kirurška tehnika.
3. Otodonti, ki zdravijo nepravilnosti v položaju zob in težave zaradi tesnega stanja, trdijo, da modrostni zobje nimajo vpliva na tesno stanje in samo pojav tesnega stanja v področju sprednjih zob še ni razlog za odstranjevanje modrostnih zob. Modrostne zobe največkrat odstranjujemo kadar so ti le delno izrasli in je ob njih stalno prisotno lokalno vnetno žarišče, ki pa se prav tako ne kaže z glavoboli.
4. Obstajajo tehnike, ko se odstrani samo zgornji kronski del zoba, korenine pa se pusti v kosti. Tega se verjetno poslužujejo tisti, ki imajo bodisi veliko komplikacij s poškodbami živcev ali pa tisti, ki jih je pretirano strah, da bo do komplikacij prišlo. Sam se ne nagibam k takim rešitvam, saj je precej bolje zob prežagati na več delov in ga po delih odstraniti brez bojazni,da bi ob tem poškodovali živec v kosti. Res pa je, da včasih manjše koščke korenin, ki se ob odstranjevanju zlomijo, pustimo v kosti in pacienti zaradi tega nimajo težav.
5. Če se torej vrnemo k vašim glavobolom, je jasno, da spodnja modrostna zoba verjetno ne gre kriviti za vaše težave. Ob glavobolih je potrebno natančno izprašati pacienta (kakšna je bolečina, kdaj se pojavlja, kaj jo sproži in kaj omili…) in natančno pregledati, da se lahko potem ciljano določi morebitne dodatne preiskave. Blokade živcev so rešitev v določenih primerih, vsekakor pa blokade živcev nimajo dolgoročnega vpliva na modrostne zobe.
Predlagam torej nekoliko natančnejši pregled in razjasnitev vzrokov vaših glavobolov z morebitnimi dodatnimi preiskavami ali pregledi…
Lep pozdrav, DD