s palčko drgnem notranjost ušes
Pozdravljeni.
Ze kaksno leto mi iz usesa tece maslo tako zelo,da imam nonstop obcutek da imam mokra usesa oz kot da imam vodo v usesih (kot po tusiranju). To me tako moti,da si veckrat na dan s palcko ocistim usesa. S tem tako pretiravam,da mi je vatica iz palcke ze 2x ostala globoko v usesu in sem morala k dezurnemu. Nekaj dni mi tako tece iz usesa,potem se mi pa posusi. Bila sem ze pri zdravniku za to,vendar pravi da z usesi ni videti nic narobe.
Lepo proosiiim za odgovor!!
Hvala!
Spoštovani,
po opisu sodeč preveč odstranjujete ušesno maslo, ki je odgovorno za obrambo kože sluhovodov pred mikrobi. Tako se vam lahko biofilm bakterij preveč pomnoži, posledica so težave, ki jih opisujete.
Čim oprej se naročite, da vam ORL specialist očisti sluhovod – odstrani izcedek, odmrlo kožo, morebitne tujke. Če je prisotno vnetje, je potrebno zdarvljenje z lokalnimi zdravili. V primeru hude otekline (popolne zapore) sluhovoda ali če je oblog veliko, je potrebnih kar več pregledov z oskrbo pri ORL specialistu. Včasih je potreben odvzem brisa sluhovoda za identifikacijo povzročitelja (bakterije, glive).
Odsvetujemo vdor vode v sluhovode, še posebej ne sme priti v sluhovode šampon. Odsvetujemo praskanje, drgnjenje, drezanje s paličicami, nohti, sponkami itd.
Preventivno lahko uporabljate olivno olje.
Lp,
lep pozdrav
Imam problem iz katerega ne morem, počasi je že neznosno.srbi me potem pa si praskam
z palčko dobesedno do krvi…bila sem na orl pa mi je vstavil v oba ušesa trakova,ki sem ga imela 3 dni nato sem si ga sama odstranila..moja osebna zdravnica mi je dala canasten kremo z katero se neprestano mažem že 3 mesece a ne pomaga prav nič….zanima me če se bo to še sploh kdaj uredilo?
hvala in lep pozdrav
Pozdravljeni,
res imate smolo, da kar ni in ni bolje kljub traku in CAnestenu. To je res nadležno.
Po tako dolgem neuspešnem zdravljenju je na mestu ponoven obisk ORL specialista, da se ušesa natančno pregleda z mikroskopom, odstrani odluščeno kožo, morda celo odvzame mikrobiološki bris. Morda pa niti ne gre za okužbo v vašem primeru, možna je samo prevelika napetost mišic vratu, kar se prenaša v ušesa. Anksioznost pa vse skupaj lahko še poslabša.
Trenutno vam priporočam samo uporabo olivnega olja in mazila s pantotensko kislino.
Lp,
Pozdravljeni,
kakšen teden ali dva opažam zamašenost v levem ušesu. Že od nekdaj opažam sicer, da v levo uhom sežem nekaj globje s palčko kot desno, če je to kaj relevantno pri srbenju v levem ušesu. Sem pa tudi imela nek mali mozolček v levem ušesu, ki sem ga tako dolgo praskala, da je odpadel. Kako bi si lepo očistila uho oz. obe ušesi, ali je bolje to opraviti pri zdravniku?
Hvala za odgovor!
L.p.
Spoštovani,
ušes ne praskajte več in ne uporabljajte paličic, saj lahko povzročite odrgnino, celo poškodbo bobniča. Lahko vkapavate olivno olje. Ušesno maslo pripotuje ven skupaj s kožo po naravni poti, to imenujemo migracija epitela. Omenjeni mozoljček pa bi bilo dobro, da ORL specialist pregleda z mikroskopom. Možna je odrgnina, omejeno vnetje ali kostni izrastek, zelo redko kožni tumor – v tem primeru s3 odvzame biospija, vzorček tkiva za histološko preiskavo.
Lp,
pozdravljeni,
srbenje je lahko znak
- – pomanjkanja ušesnega masla in lipidnega sloja na površini kože oz. suhe kože v sluhovodih
– daljšega stika z vodo (plavalci) ali kozmetiko (šamponi, barvami), ki odstranijo zaščitni lipidni sloj s kože
– pomnoženega biofilma bakterijske kožne flore – to je Stafilokok in še nekatere druge, ponavadi se koža tudi pretirano lušči, ta odmrla koža je potem dodatna hrana za mikroorganizme
– pretiranega delovanja žlez lojnic in povečano poroženevanje, posledičnega seboroičnega dermatitisa – vnetja kože
– motena migracija kože v sluhovodu in moteno poroženevanje, npr pri psoriazi, čepu ušesnega masla ali tujku v sluhovodu, uporabe slušnih aparatov itd.
– pretiranega znojenja, odpadne snovi iz znoja dražijo kožo, če ta ni zaščitena z lipidnim slojem in normalnim cerumnom
– okužbe kože z mikroorganizmi, ki se pomnožijo (bakterije in plesni) – stik ušes z umazano vodo, vlaga, vročina, sladkorna bolezen (posledično sladkor v cerumnu), imunska oslabljenost
– anksioznosti
– preveč napetih vratnih mišic, potrebno jih je masirati in greti.
Kot vidite, so vzroki številni – svetujem vam otomikroskopijio pri ORL specialistu.
Lp,
Spoštovani!
Nočno srbenje v ušesih!
S to nadlogo se borim že veliko let, srbenje je zlasti posebej pereče ponoči, pogosto se
zbudim zaradi nadležnega srbeža. Ali specialist z odvzemom brisa –
– masla in nadalnjo laboratorisjko raziskavo lahko ugotovi za katero vrsto glivic gre? Saj ne zdržim več.
Hvala za odgovor.
LP/Marko
Pozdravljeni,
glede na vaše težave bo potrebno pod kontrolo mikroskopa – z otomikroskopijo natančno očistiti odmrlo kožo in morebitne glivice. Seveda je možen odvzem brisa za mirkobiološko preiskavo, rezultat je na voljo v primeru bakterij že v 2 denh, v primeru glivic pa po približno enem tednu. Glede na izvid brisa se najbolj zanesljivo izbere pravo terapijo.
Lp,
Spoštovani!
Jaz imam tudi hud problem s srbenjem ušes. To se mi je pojavilo jeseni, ko mi je iz ušes začela teči tekočina,brez barve in ušesa me še vedno srbijo danes. Stopila sem do svojega zdravnika, ki mi je predpisal razne kreme pa kapljice, nekatere so pomagale kak teden al dva in srbenje se je vedno ponovilo. Včasih se to srbenje malo samo od sebe umiri-brez zdravil,srbi me vseeno pa ne tako močno, nato pa se to srbenje ponovi zopet močno, ušesa izločijo neko tekočino in potem se mi to v ušesih posuši, da je prav nagnusno za videt, tako so mi rekli doma. Srbi me v notranjosti ušes in to se počasi širi tudi na nazven. Včasih me to tako močno srbi, da me sredi noči zbudi, to je nevzdržno.
Najlepše hvala za odgovore!
pozdravljeni,
tekočina bi morda lahko bila voda, če vam zaide pri tuširanju v ušesa in se šele ponoči uspe izločiti. LAhko pa gre tudi za pomnožen biofilm bakterij na koži sluhovoda, tukaj je prisoten predvsem Stafilokok, v tem primeru se koža tudi pretirano lušči.
Vsekakor bi bilo dobro, da se odstrani odmrla in odluščena koža iz sluhovoda – seveda pod kontorlo mikroskopa, da ne bi prišlo do poškodb.
Priporočam pa samo uporabo nevtralnega mazila s pantotensko kislino (ki pomaga pri celjenju).
Lp,
Spoštovani,
srebenje je lahko pri vas posledica
- – pomanjkanja ušesnega masla in lipidnega sloja na površini kože oz. suhe kože v sluhovodih
- – daljšega stika z vodo (plavalci) ali kozmetiko (šamponi, barvami), ki odstranijo zaščitni lipidni sloj s kože
- – pomnoženega biofilma bakterijske kožne flore – to je Stafilokok in še nekatere druge, ponavadi se koža tudi pretirano lušči, ta odmrla koža je potem dodatna hrana za mikroorganizme
- – anksioznosti
- – preveč napetih vratnih mišic, potrebno jih je masirati in greti.
- – okužbe kože z mikroorganizmi, ki se pomnožijo (bakterije in plesni) – stik ušes z umazano vodo, vlaga, vročina, sladkorna bolezen (posledično sladkor v cerumnu), imunska oslabljenost
Zvonjenje in brnenje sta najpogostej posledica degenerativnih = starostnih sprememb v notranjem ušesu, ko počasi odmirajo notranje čutnice (s katerimi slišimo). Zunanje čutnice (sosednje celice) se tudi pod vplivom možganov posledično pretirano krčijo in s svojimi gibi proizvajajo piske in šume. Najprej je prizadeto visokofrekvenčno področje ali področje okvare zarradi kronične izpostavljenosti hrupu.
Najbolje bo, če piskanje in šumenje odmislite, poslušate zvečer glasbo s šumi narave. Uspešna je tudi kognitivno vedenjska terapija.
Svetujem vam mazanje z bepathenom ali vkapavanje olja v sluhovoda. če ne bo bolje, pa otomikroskopijo pri ORL specialistu. Naročite se na avdiometrijo (ADG) in glede na morebitno asimetrijo ali motnje ravnotežja še teste ravnotežja – video HIT, da se razjasni vzrok šuemnja in piskanja.
Lp,
Spoštovani,
na vas se obračam z naslednjim problemom: stara sem 39 let in že več let me zelo srbijo ušesa – notranjost, katero še dosežem s čistilno palčko. Včasih je srbenje tako močno, da si s palčko drgnem notranjost ušes do krvi. Nekajkrat sem na ORL dobila kapljice za oči, ki so mi pomagale. To moje srbenje v ušesih je že postalo začaran krog, iz katerega ne vidim izhoda. Prosim vas in se vam obenem zahvaljujem za kakršenkoli nasvet oz. pomoč.
Pozdravljeni,
nikakor ne uporabljajte palčk v predelu ušes, so pa koristne pri popravljanju make up-a 🙂
Raje uporabite olivno olje ali mazilo s pantotensko kislino.
Lp
Pozdravljeni,
glede na vaš opis bi bilo potrebno ta “prhljaj” oz. odluščeno kožo posesati s sesalčkom pod kontrolo mikroskopa. Potem se vidi, ali je prisotno kakšno vnetje kože (rdečina, oteklina) ali gre zgolj za povečano poroženevanje kože (npr. pri seboroičnem dermatitisu). Z mikroskopom se tudi opazi morebiten izcedek v sluhovodu. Pregleda se bobnič , njegova prosojnost, odsev, položaj.
Vsekakor velja, da varujte sluhovod pred vodo, šamponom, ga ne drgnite in ne praskajte. Lahko namažete vhod sluhovoda z mazilom s panthotensko kislino.
Lp