Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja mišja mrzlica

mišja mrzlica

Pozdravljeni, enoletnega sina je vgriznila činčila (do krvi).
Činčila se hrani z domačim senom, ki je bil skoraj sigurno v stiku z mišmi. Smo iz okolice Lj.
Ranico sem sprala s fiziološko. Kakšna je možnost okužbe? Se lahko naredi krvni test, da se ugotovi ali je slučajno prišlo do okužbe ali ne? In ali se na krvi prej vidi, če je okužba – glede na to da je inkubacijska doba dolga?

Hvala za odgovore!

Spoštovani, ugriz živali mora zdravnik prijaviti antirabični ambulanti zaradi varovanja prebivalstva pred steklino, nikakor pa ni pomemben zaradi mišje mrzlice, kot si mogoče predstavljate.
Ub ugrizu se z živalsko slino lahko prenesejo številne bakterije, ki povzročajo gnojenje, zato se ugrizne rane pogosto zagnojijo in je potrebno antibiotično zdravljenje. Po ugrizu je potrebno tudi preveriti, ali je otrok redno cepljen proti tetanusu.
V vašem primeru ni zaenkrat potreben, niti smiseln nikakršen pregled krvi, je pa izjemno pomembno, da opazujete mesto ugriza (in nastanek morebitnega gnojenja):

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Sin je čistil skladiščni prostor. Pometal in pomival. Na koncu je zagledal mrtvo miš, ki jo je odstranil z grabljami. V prostoru je bil 2 uri. Ali je možnost, da se je okužil z mišjo mrzlico ? Ali bi zdravnik to že sedaj lahko ugotovil, ker je inkubacija zelo dolga. Od tega je 1 teden.
Hvala za odgovor

O mišji mrzlici: http://www.ivz.si/Mp.aspx?ni=0&pi=19&_19_view=item&_19_newsid=1978&pl=0-19.0.

V prostoru, kjer so prisotni glodavci, njihovi iztrebki, obstaja nevarnost okužbe z mišjo mrzlico. Zdravnik morebitne okužbe sedaj ne more ugotoviti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo
Kaj se lahko mišja mrzlica tudi prenaša med ljudmi? Če je na primer partner v stiku se lahko tudi jaz nalezem?

Spostovani, misja mrzlica se prenatal z misjimi iztrebki, aerosolom, ki se sprosca iz posusenih iztrebkov. Od eventualno okuzenega partnerja se ne morete okuziti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep pozdrav! Ko sem danes nakupovala oblačila v eni izmed ljubljanskih trgovskih centrov, sem pri nekem kosu tekstila opazila močan in neprijeten vonj, ki je spominjal na postan urin. Šele ob prihodu domov sem pomislila, da bi bil to lahko urin kakšnih glodalcev, ki bi utegnili biti v skladišču. Doma sem si roke dobro umila z milnico. Ali bi bilo mogoče, da bi se okužila s kakšno boleznijo, ki jo prenašajo glodalci? Malo me skrbi zaradi nosečnosti. S prijetnimi pozdravi!

Spoštovani, postan urin smrdi kot postan urin. Očitno je nekomu ušlo. Na ta način se niste mogli okužiti. Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close