Najdi forum

Mini hišni zajček


Mladi kunec, sploh na začetku, ko ga kupite, ne bo stalno kakal in uriniral na enem mestu, ker si bo najprej (največ 1 mesec) iskal prostor/kot, kjer bo stalno uriniral. Za kakanje je malo drugače, zna odvajati vsepovsod, redko komu uspe, da ga navadi na to. Priporočam, ko boste videli, da si je kunec našel kot, kjer urinira, ga NE prestavljajte. Naj ostane tam in mu dajte kotni wc. Vse iztrebke ki bodo zunaj tega kotnega wcja, mu jih dajte v kotni wc ali jih počistite. Vsakokrat ko bo na wcju uriniral ali iztrebke spuščal, mu dajte majhni priboljšek, da bo vedel, da je to dobro. Vendar POZOR: preberite navodila na embalaži, da ne bo imel prebavne motnje, priboljške ponavadi dajemo največ 3 kose na dan, odvisno od priboljška. Če je velik, en priboljšek razlomite na več delov in s tem mu lahko tudi večkrat date. Vsako sadje se tudi šteje za priboljšek.
Sčasoma bo kunec videl, da je dobro, da tam urinira/odvaja kakce in bo stalno tja hodil… Ampak wc mu morate 1x dnevno počistit, če bo preveč umazano se zna zgoditi, da bo poleg wcja uriniral in ne noter. TUdi mi radi odvajamo na čistem, ane da ? 🙂
Upam,da ste zadovoljni z mojim odg.
Karkoli me lahko vprašate na [email protected]


to moj kunec velikokrat počne, tudi preden urinira ali odvaja blato ali pa preden se uleže. Kunci po naravi radi kopajo rove in imajo to v sebi, da stalno praskajo ali grizejo. Tega ga ne boš odvadila žal. Če je zelo moteče ga zamoti s kakšno igračko. Jaz mu ponavadi dam ti pred njega/pod njegovo glavo kaj za glodati ali kakšno igračko in potem tisto meče v zrake.
lp


Koliko je pa kunčica stara ? Sterilizirana ?
Če je starejša od enega leta in ni sterilizirana, je velika možnost, da gre za tumor. Samičke, če niso sterilizirane imajo 90% možnosti, da dobijo tumor na rodilih, večja starost, večja tveganost. Večina jih niti ne dočaka 5ega leta. Pojdi k veterinarju.
lp

VSE KAR MORATE VEDETI OD PRITLIKAVEM KUNCU:
NAPOTKI ZA PRAVILNO OSKRBO KUNCEV (Oryctolagus cuniculus)

Možna so odstopanja podatkov glede na pasmo oz. velikost kunca (pritlikave ali orjaške pasme)

Biološki podatki

Življenjska doba: 7-12 let

Telesna teža (odrasli): od 1 kg pritlikave pasme do

12 kg za orjaške pasme

Dnevno-nočna aktivnost: od jutra do večera

Telesna temperatura: 38,5-39,5°C Izvor:

stepe, travniki, gozdovi in puščave jugozahodne

Evrope in severozahodna Afrike, živijo v kolonijah, v

podzemnih rovih

Do večine zdravstvenih problemov pri kuncih, pride zaradi neprimernih življenjskih pogojev in oskrbe. Ker ima ta

vrsta živali v naravi vlogo plena, lahko dolgo in uspešno skrivajo znake bolezni.

Obnašanje

Lahko živijo sami, v paru ali v skupini. Med 2 nekastriranima samcema lahko pride do bojev ali parjenja med

samčkom in samičko, ki sta v puberteti.

Zelo pomembno je, da ima kunec možnost preživeti par ur na dan zunaj svoje kletke, a vedno pod nadzorom

(električne žice, tepihi,…). Ne marajo sprememb

v svojem okolju. Tudi če se zdi

igra lovljenja s kuncem zabavna, se je treba zavedati, da to lahko preraste v zanj stresno situacijo plenilec-plen.

Rokovanje

NIKOLI ne dvigovati kunca za uhlje (nevarnost zastoja srca) ali vleči za zadnje noge, saj lahko tako pride do

zloma ledvenih vretenc! Dvigovanje: ena roka,

ki gre pod prednje tačke, druga roka pa vedno na ledveni del oz. okoli medenice.

Drži se ga vedno z obema rokama tako, da se kunčev hrbet narahlo pritisne ob

trebuh osebe, ki ga drži tako, da je njegovo telo podprto z rokama in kunčevo

telo oblikuje črko C. Prenašanje: celo telo kunca podpira

podlaht, glavo pa naj skrije pod roko

Življenjski prostor

Kovinska kletka s plastičnim dnom, dolga toliko, da kunec lahko naredi 3 poskoke v eno in drugo smer, visoka pa

toliko, da se lahko postavi na zadnje noge, ne da bi se z uhlji dotaknil vrha kletke. Naj bo v mirnem prostoru, NE

na hodniku ali v kuhinji, oz. nikjer kjer so vonjave (npr. blizu koša za smeti, cigaretni dim…), ki bi mu lahko škodile

ali ga vznemirjale.

Idealna temperatura okolja: 18-20°C, nikoli več kot 28°C, saj zelo slabo prenašajo visoke temperature!

Nastil (oz. substrat): rastlinski! žagovina (oblanci), vpojne plenične podloge ali časopisni papir; NE uporabljati

opilkov cedre, bora ali odišavljenih nastilov, ki so dražeči za dihala. Veliko kuncev bo uporabljalo poseben kot za

uriniranja in blatjene, celo posebno za to določen plastičen WC z vpojnim nastilom.

Ostala oprema: težki posodici za hrano in vodo ali napajalnik za vodo, ki se ga namesti iz zunanje strani kletke,

jasli za seno. Radi imajo skrivališča (kartonske škatle, cevi,…), preprogo zunaj kletke za počitek, otroško stajico

za razgibavanje, igro in vzpenjanje, podlago za praskanje, lesene predmete za glodanje, plišaste igračke,… Paziti

le, da ne pojedo neprimernih predmetov. V tem primeru jih je potrebno odstraniti!

Čiščenje: Dnevno menjati vodo in s ščetko očistiti napajalnik 1x tedensko. Nastil mora biti vedno suh (dnevno

odstranjevati del moker od urina, nakapljane vode iz napajalnika), dno kletke pa izpraznjeno vsega nastila in

oprano (madeže od urina se da dobro očistiti z raztopino kisa) najmanj 1x na teden.

Prehrana

Kunci so striktno rastlinojedi (herbivori), zelo občutljivi na spremembe v prehrani ter s stalno rastočimi zobmi. So

koprofagi, kar pomeni, da 2. vrsto svojih iztrebkov (mehkejša in vonjava cekotrofa) zaužijejo, ker vsebujejo za

zdravje nepogrešljive vitamine in beljakovine.

• Dnevno sveža voda! Kunci veliko pijejo; do 300 ml/dan za kunca, ki tehta 3 kg

• SENO STALNO NA VOLJO! Travnato ali žitno, ne lucernino (preveč beljakovin). Nujno za pravilno

obrabo zob in nemoteno delovanje črevesja. Dobro menjati 2X/dan, da ostane okusno.

• Briketi (oz. peleti): kvalitetni-takšni, ki so vsi enake barve in velikosti z visokim % surove vlaknine (npr.

Cuni Complete od Versele Laga, Oxbow, Supreme Selective, Supreme Science-Fibafirst, Bunny,

Genesis…). Dati na razpolago 2X/dan po samo 1-2 uri in sicer ne več kot 20 g/kg kunca/dan. V večjih

količinah lahko privedejo do debelosti, težav z zobmi in neravnovesja črevesne mikroflore. Tudi niso

nujen del obroka, če kunec poje veliko sena in sveže zelenjave. NE semenskih mešanic!

• Zelenjava: le za odrasle kunce, oprana, posušena in sobne temperature; 3 vrste zelene listnate

zelenjave/dan (zeleni nadzemni deli korenčka, endivija, radič, zelena, peteršilj, motovilec, brokoli,…). Z

njo dobijo potrebne vitamina, kalcij in tekočino.

• Divja zelišča in trave: kot dodatek in popestritev (regrat, trpotec, malinovi listi, pasji rep…)

• Sadje in gomolji: omejena količina (1 jušna žlica/kg kunca/dan): jabolko, hruška, breskev, pomaranča,

korenček,… Ostanki, ki niso bili pojedeni pa naj bodo odstranjeni vsak dan.

• Prepovedano: stročnice, zelje, kislica, krompir, avokado, čebula, česen, čoklada, kruh, sladkarije

• Komercialni posladki so lahko škodljivi. Vsebujejo preveč sladkorja amidona in celo živalske beljakovine

(priboljški tipa »Drops«), kar pa je v nasprotju s prehrano rastlinojedih živali.

Razmnoževanje Breje

samice naredijo gnezdo iz lastne dlake, ki si jo populijo iz trebuha. Mama kunćica

preživi z mladiči le nekaj minut na dan, zjutraj in zvečer, za čas dojenja. Vendar, če se mladički

oglašajo dolgo časa in poskušajo zlesti iz gnezda, je možno, da jih je mama zapustila. V tem primeru jih je

potrebno hraniti po naslednjem receptu: Nadomestno mleko za sirote:

komercialno mleko za pse in mačke in sicer 2 dela praška raztopljenega v 1 delu vode in ogretega, 1 obrok/dan,

volumna 20% telesne teže mladička.

Zdravje Sterilizacija se

priporoča pri samicah po 6. mesecu starosti, za preprečevanje zelo pogostih tumorjev maternice in mlečnih žlez

(80% nesteriliziranih do 4. leta), markiranja in agresivnosti (teritorialnosti).

Kastracija samcev bo preprečila tumorje na modih, markiranje in agresivnost.

Na človeka prenosljive bolezni-zoonoze : glivične kožne bolezni (dermatofitoze), bakterijski infekciji pastereloza in

salmoneloza,… Torej, velja vedno

dobro oprati roke po vsakem stiku z živaljo in prav tako dobro oprati njene posodice, z le njim posebej namenjeno

gobico.

Daj malo preveri, preden kopiraš, če so zadeve sploh verodostojne. A parijo se samo, ko so v puberteti? Ne ga srat, no.
p.s. Pri copy pastu je potrebno navesti vir.

Živijo!
Moj zajček je zdaj živ in zdrav. Res hvala za vse nasvete. A imam drug problem. Moj zajček res zelo rad grize. Bi mogoče vedeli kej naj mu dam, da bo lahko grizel?
Hvala źe vnaprej,
Zekozekič

js mam zajca divjega drgač pa se čist lepo prvadi pa nč ne grize pa še to a bi blo treba postrižt kremplje ker zna popraskat :/

Kje si pa divjega zajca dobil? Katere vrste pa je?
Ja, kremplje je treba strižt, če so predolgi (in ne, ker te lahko popraska).

Hej! Imela sem majhnega prikupnega belega zajčeka. Bil je zelo nagajiv. Enkrat se je skril v grm in skočil na mačko ter jo prestrašil. Zelo rad je jezil druge živali. Ko sta se mali kokoški hladili v jamici, ki sta jo izkopali iz zemlje je pridirkal in ju prestrašil s skokom na njiju. Bili sta zelo šokirani. Ker pa je bil zelo lep zajček ga je nekdo ukradel. In ga zelo pogrešam. Ampak je bil vseeno zelo smešen zajček.

Če je takole prosto skakal zunaj, ga najbrž ni ravno človek “ukradel”…

Zdravo,
mene pa zanima zakaj ima zajček obdobje ko praska po kletki kot da koplje jamo?

Oprostite, če se je to vprašanje že pojavilo.

Kunec in ne zajec. Ker je to v njegovi naravi.

Med kuncem in zajcem je kr razlika. 😉
Kunec npr. je družaben ko zajec ni. Kunec ima lahko 4.12 mladičev, zajec pa samo 1-4 in tudi brejost je 40-42dni 😉

No, ja. So še bolj pomembne razlike, ampak o tem smo že tolikokrat pisali, da ni težko malo pobrskat in najt pravilne informacije.

Jaz imam hišnega zajčka star je 7 let in še vedno zelo živahen lahko preživi bres sena in lahko je tudi v dnevni sobi. Jas ga v hiši ne pustim ven ampak ga nesem ven na travo.Ni mi žal da sem ga dobila je zelo zabaven in ni dosti dela s njim

Živijo moj Miki mi je res polepšal življenje, saj uboga na ime in nonstop hodi za mano. Ni zahteven samo hrano in vodo rabi, pa spuščaj ga ven ko maš čas in ko ga gledaš!!!!, da ti ne pregrešno kablov drugače pa so to zelo družabne živali.
Veliko sreče in ne hrani ga/jo z mokra hrano!!![img]http://3.bp.blogspot.com/-78MGQ8zjTXQ/UwIa0kny80I/AAAAAAAAAas/Ai658n2CZfM/s1600/1184987_1414322612113990_157911082_n.jpg[/img]

To je še moj Miki…
[img]http://1.bp.blogspot.com/-hyzQ5m9KtZ0/UwIcAKnZNKI/AAAAAAAAAbI/uHZ3IsCacLA/s1600/DSC06276.JPG[/img]
pa to…
[img]http://3.bp.blogspot.com/-QLjl7kDE8JE/UwIbb47MPzI/AAAAAAAAAa0/W1Fo3ab8upA/s1600/metulj+5.jpg[/img]
to pa še Lucy…
[img]http://www.planet-lepote.com/forum/richedit/upload/2kdd93b799ca.jpg[/img]
pa ko je bila še majhna…
[img]http://www.podarimo.si/slike/slika21231403888.jpg[/img]
taka je pa zdaj( ima že tri mladičke )…
[img]http://www.podarimo.si/slike/slika11263809838.jpg[/img]
to so pa njeni mladički…
[img]http://mmc.bolha.com/0/thumb2/191507/191877/Pritlikavi-kunci_553e1aa6c574a.jpg[/img]
več slik mladičkov v drugem sporočilu

Lucy je pa zelo zelo podobna hčerkini Haku 🙂

Ja, čist mogoče saj je LUCY čisto črna slike pa sem vzela z interneta ker svojih ne znam gor dat.

Aja, to potem sploh ni tvo kunec?

New Report

Close