Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Mikrosporija

Mikrosporija

V skupini v vrtcu se je pojavil primer mikrosporije – mačje bolezni. Prosim, če lahko kaj napišete o tej bolezni oz. kako nevarna je za otroke v skupini.

LP, Kaja

Spoštovani!

Mikrosporija je kar precej nalezljiva glivična bolezen, ki se prenaša (največkrat) z mačk na ljudi ob tesnejšem stiku. Tudi med otroki bi moral biti ta stik kar precej intenziven in dolgotrajen. Z običajnimi stiki (rokovanje, dotikanje) običajno ne zadošča za prenos bolezni. Razne živali, kljub svoji ljubkosti, topline in vzgojnih motivov, ne sodijo v roke otrok. Ne le potepuški mački, tudi domači se lahko okužijo z mikrosporijo, saj jih praktično ni moč zadržati, ne da bi imeli stike med sabo. Mikrosporija je precej trdovratna glivična bolezen in zlasti neprijetna, če se pojavi na dlakavih delih telesa, ker izpadajo tudi dlake.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Mene pa zanima, če je to ista bolezen, kot tista (ne vem naziva), katera je tako nevarna za nosečnice in predvsem za plod.
Namreč pri nas doma imamo rodovniško mačko, katera nikoli, ampak res nikoli ni imela stika z drugimi mački, ker ne hodi ven.
Mene pa je pred kratkim znanka prestrašila, da ona na mojem mestu ne bi nikoli sebe tako izpostavljala nevarnosti, ker sem jaz namreč v takih letih, da me nosečnost, upam, čaka v zelo kratkem času. saj mačke prenašajo neko bolezen, kot sem rekla, še posebej nevarno za nosečnice.

Kaj menite?

Spoštovani!

Ne.

Vi mislite na toksoplazmozo, tj. bolezen, ki jo prenašajo mačke, okužite pa se s hrano, ki je onesnažena z mačjimi iztrebki. Okuženih je 1% mačk. Za mačko ni potrebno, da je v stiku z drugo mačko, saj okužena žival izloča 1-3 tedne 10 milijonov oocist toksoplazmoze, ki v vodi ali zemlji preživijo več mesecev. Ko eno teh oocist mačka požre, se začne nov razvoj parazita. V domačem okolju vašega stanovanja ob upoštevanju samo vaše mačke, je okužba prav tako mogoča, ker pušča nevidne sledi svojih iztrebkov povsod. Najbrž ste opazili, kako »čiste« so mačke – poližejo si vse od dlake do r… Pri tem veselo prenašajo parazite (če so okužene) naokoli. Dotikanje mačke ali predmetov, kjer le-ta počiva je vir parazitov, ki jih seveda s svojimi rokami nesemo sebi v usta, ali v lonec drugim. Nevarna je hrana, ki ni dovolj kuhana ali soljena (velja za suhomesnate izdelke).

Upam, da vam je jasno, da stališče, naša mačka pa ni taka ni na mestu. V Sloveniji je okuženih 75% ljudi in 1% mačk. Okoli 0,3% otrok se rodi s prirojeno toksoplazmozo, zato vsako nosečnico testirajo na okužbo, ki pri odraslih največkrat poteka brez kakšnih posebnih znakov in jo zato praviloma spregledamo, pri plodu pa poteka bolj burno in povzroča motnje vida, nevrološke okvare in gluhost. Če se okužena nosečnica zdravi, je praviloma tudi razvoj ploda brez posebnosti. Če pa ugotovijo z dodatnimi pregledi in preiskavami prizadetost plodu (tudi z UZ), svetujejo terpavetski splav.

Tega nisem opisal, da bi vas plašil, temveč, da boste na problem gledali realno. Vir okužbe ni nujno vaša mačka, je pa okužba realna možnost vsake nosečnice (kot kogar koli med nami), zato vestno opravite vse preglede v času nosečnosti, ker so priporočeni v korist vas in vašega otroka. Okužba ni nevarna za nosečnice, temveč za plod.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

New Report

Close