Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Metanje dojenčka v zrak

Metanje dojenčka v zrak

Jok ne bo nič pomagal. Tokrat vaša ihta in jeza zanesljivo ni povzročila nobene škode, očitno je bil vaš sinček malo presenečen – ali pa zadovoljen, da ste se le posvetili njemu. A ihte in jeze so lahko nevarne, saj je meja med vzgojnim in škodljvim tanka. Torej naslednjič raje 5krat globoko vdihnite in izdihnite, preden se odločite za postopek “pomirjanja” otroka.

Ja, forum je star – pa vseeno delujoč, le na daljša obdobja, ko si lahko vzamem čas za pisanje …

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

Vem da je bilo že veliko odgovorov na to temo, ampak me grabi panika.

3 mesečnega dojenčka, ki glave se na nadzoruje popolnoma, sem imela v naročju in z njim tekla od ene sobe do druge (da ne bi zbudil drugega otroka z dretjem). Pri tem mu glave nisem držala dovolj močno in mu je nekoliko opletala. Skrbi me, ker je po tem dobil lažje krče oziroma napenjanje, ki ga sicer občasno ima ampak nikoli zjutraj, tako kot sedaj.

Mi lahko zaupate vaše mnenje? Sem res lahko kako škodila otroku s tem?

Hvala

Pozdravljeni,

imam 7 tednov starega sinčka. Previjalno blazino imam v kopalnici na pralnem stroju. Danes sem ga previla ob delujočem stroju, ko sem se za nekaj sekund odmaknila, da bi natočila vodo v posodico, se je vklopila centrifuga in malčka je nekaj sekund na previjalni podlagi kar močno treslo. Ko sem to videla sem ga dvignila in počakala, da stroj preneha delovati. Sedaj me skrbi, da bi mu lahko te vibracije oz.tresljaji povzročili škodo na možgančkih. Kaj menite, so moje skrbi upravičene?

 

Hvala in lep pozdrav.

Velja za Asd92 in za Sara929:

možgani novorojenčka in dojenčka so res dobro zaščiteni in je narava predvidela še kakšne hujše tresljaje kot so tisti ob delujoči centrifugi ali teku mame na “kratke proge”. Predvsem so ti tresljaji nežni in neprimerljivimi s tistimi pospeški in pojemki, ki so opisani pri besnem  tresenju dojenčka zaradi besa, nemoči ali celo sadizma odraslih, tudi staršev (o tem beremo v črnih kronikah ali v okviru sodne medicine). Zato je vajina panika povsem odveč – bolj nevarno bi bilo, da bi dojenček ob neuravnoteženem in zato poskakujočem pralnem stroju (ali tudi mirujočem) padel s povijalne mize na tla z neposrednim udarcem v glavo… To pa so čisto druge nevarnosti.

Krčki (tudi jutranji) pa nimajo z delovanjem možganov prav ničesar skupnega :-).

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

Ker me res res skrbi se v upanju na obrazložitev obračam na vas.

Danes se mi je zgodil izredno neljub, za moje pojme grozen dogodek.

Novorojenčica (21 dni) se je zaradi močnega bruhanja čez nos in usta začela dušiti. Obrnila sem jo na bok, ampak še vedno ni mogla zadihati, zato sem jo dvignila in jo obrnila navzdol, kot mi je za primer bruhanja pokazala babica v porodnošnici. Sedaj me skrbi, saj se od vsega šoka in navala adrenalina sploh ne spomnim ali sem ji podprla glavico ali ne in ne vem ali ji je glava zanihala, ko sem jo obrnila navzdol. Deklica je med dogajanjem 2x močno zajokala in potem zaspala v naročju, zbudila se je čez 5 min, ker je kakala. Sedaj me skrbi, da sem ji nehote pretresla glavo. Potem je popoldne ves čas jokala, ampak ne vem a so bili krivi krči, ker se je ves čas zvijala in spuščala pline. Pa tudi razdražena je bila, ker je že pred dogodkom slabše spala zaradi krčev. Pri pediatru so mi rekli, da najverjetneje ni nič. Zvečer je potem normalno zaspala. Jedla je ves čas normalno.

Res se grozno počutim zaradi vsega in sploh ne morem normalno funkcionirati od vse skrbi.

Mi lahko poveste ali je mogoče, da je z mojo hčerko kaj hudo narobe.

Hvala za razumevanje in lep pozdrav.

Takšni (za starše izjemno stresni, za novorojenčka pa nič kaj pretresljivi) dogodki – ko se otrok med bruhanjem davi, kašlja, pomodri – so v tej starosti kar pogosti – in pri zdravem, krepkem novorojenčku niso nevarni. Predvsem zato, ker je glavna nevarnost, da otrok mleko vdihne – in v tem primeru zaradi delovanja mlečnih sestavin lahko pride do vnetja, celo do pljučnice. Kar pa se dogaja predvsem pri zelo nezrelih nedonošenčkih ( s slabo koordinacijo bruhanja in dihanja) ali pri bolnih novorojenčkih, zlasti tistih, ki imajo kakšno živčno-mišično okvaro. Vaša dojenčica torej v tem pogledu ni “rizična”.

Narava je predvidela takšne dogodke, zato zaradi “pomodrevanja” njihovi organi ne utrpijo nobene škode. Prav tako je “predvidela” reakcijo staršev, ki v paniki pogosto dojenčke stresajo, obračajo na glavo, jim tlačijo prste v usta, pa ob tem niti pomislijo ne na vse veščine pravilnega ravnanja z dojenčkom, handlinga. Zato se kar pomirite, vaši dojenčici se ni zgodilo nič hudega in ne bo prav nobenih posledic. Le kupčke malo bolj “strastno” podirajte – takšno bruhanje – kot tudi črvičenje z jokom, izpuščanje plinov – je pogosto povezano z večjo količino zraka, ki ga med pitjem (še zlasti po steklenički z cucljem, ki ima premajhhno ali preveliko luknjico) pogoltnejo.

Paniko torej odmislite in se posvetite sončku in naravi, danes je za to idealen dan!

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close