Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Medrol

Medrol

Pozdravljeni,
imam vprašanje ,pred nekaj leti so mi diagnosticirali reaktivni artritis v MB bolnišnici dr.Holc in moja začetna doza je bila takrat ,če se ne motim 64mg mogoče tudi več.
Po nekaj mesecih jemanja se je stanje umirilo ,nekje 7 let sedaj je bolezen udarila v zapestje katero je otečeno do konca (oteklina se seli na vse strani).
Sedaj bi vprašal ,ker posedujem Medrol doma s katero dozo bi začel ,da oteklina izgine, plus tega imam tudi predpisan Movalis in Sulfasalazin.

Se vam zahvaljujem za odgovor!

Spoštovani!

Pred morebitnim zdravljenjem z Medrolom je vsekakor potrebno obiskati izbranega zdravnika družinske medicine ali revmatologa.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

moja mama je stara 82 let, pred 14 dnevi je prišla iz bolnišnice, kjer so ji napisali in še ne potrdili diagnozo revmatoidna polimialgija. Predpisan je dobila Medrol 16 mg in ga uživala cc. 2 tedna, sedaj ima Medrol 12 mg in to spet mora uživati 2 tedna, in za tem sledi Medrol 10 mg, kar naj bi uživala do kontrole pri revmatologu. Zraven Medrola uživa še Lacipil 1 x 4 mg in Loristo 50 mg – 2x dnevno, ter Nolpaza 40 mg – 2x dnevno in zaradi astme ima Symbicort 2 vpiha zjutraj in 1 vpih zvečer.Poleg vsega tega ima še Analgin in Lekadol tablete proti bolečinam. Zanima me kako naj jo obvarujem pred virusnimi obolenji ( prehladi, viroze , gripe ), ki prihajajo v teh zimskih dneh , saj nas je zdravnica opozorila da bo verjetno potrebovala antibiotike, jaz pa bi ji rada pomagala na čim bolj naraven način. Ali je pametno da ji dam kot pomoč imunskemu sistemu rojal gele in C vitamin ali predlagate kaj drugega. Namreč bojim se njenih ” prehladov” že tudi zaradi njene astme. Hvala za hiter odgovor in lp.

Spoštovani!

Za zaščito ped virusnimi obolenji je najpomambneje, da se izogibate javnih prostorov, kjer se lahko okužite. Koristno je tudi cepljenje proti gripi. Vsekakor tudi koristi zdrava prehrana, dodatek vitaminov, medu in matičnega mlečka.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Dober dan
Pred mesecem in pol sem prenehala z jemanjem medrola.
Zacetna doza je bila 80 mg,potem po shemi vsak 4 dan 4 mg manj.
Sedaj me obupno bolijo prav vse kosti in mi grozno izpadajo lasje.
Kako dolgo bo se trajalo in kako pomagati?
Hvala

Spoštovani!

Medrol ima lahko številne stranske učinke. Po prenehanju jemanja večinoma izzvenijo v nekaj tednih.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
Zanima me, ali se zdravljenje z medrolom oz. kortikosteroidi lahko nadomesti z biološkimi zdravili, ki so manj škodljiva za nadledvične žleze, kosti in želodec? Zdravim se za sarkoidozo že šest let.
Ali morda obstaja še kakšna alternativa, homeopatija, da se bolezen ozdravi ali popolnoma zaustavi?
Hvala za odgovor in lep pozdrav

Spoštovani!

Pri zdravljenju sarkoidoze je Medrol ključno zdravilo in trenutno nima alternative. Glede terapije se vsekakor natančno posvetujte s terapevtom, ki vas zdravi.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Moja hčerka je stara 9 let. Zaradi stalnih zagonov kronične bolezni je morala od 3. pa do 7 leta kar pogosto jemati medrol po več mesecev zapored, s krajšimi prekinitvami Odmerki so bili na začetku višji in so se postopno zmanjševali z ukinitvijo. Stranske učinke smo obvladovali z dodatnimi zdravili in primerno prehrano in gibanjem. Približno 2 leti ne jemlje več medrola, eno leto je tudi brez drugih nadomestnih zdravil. Vendar pa hčerka še kar pridobiva na obsegu trebuha in prsi. Trebušček in prsa ji visita in ni ji ravno prijetno. V obraz je shujšala, videti pa je kot bi se ji maščoba nabirala le na trebuhu in prsih. Pri prehrani že vseskozi pazimo, da je ta zdrava, veliko zelenjave, pri mesu pa je zbirčna in ga zaužije zelo malo. Večerni obrok je malo kaloričen, giba se veliko na prostem. Ostali naši otroci so vitki. Ali je možno, da je prišlo zaradi medrola do kakšne nepravilnosti pri delovanju hormonov ali pač traja več let, da se telo normalizira po medrolu. Glede njene teže in višine je po tabeli na mejii med normalno in povišano telesno težo.

Spoštovani!

Glede na to, da ima vaša hčerka “kronično boezen” in je bila večkrat zdravljena z Medrolom, je verjetno pod kontrolo pediatrov, ki sprememljajo morebitne neželene učinke Medrola (hipokorticizem, diabetes melitus….).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Sicer ne vem ce je ta forum se aktiven ampak se vseeno obracam na vas z enim vprasanjem in sicer ce je mozno da zaradi medrola otecejo dlesni in bolijo celjusti? Namrec prejsnji teden sem dobila infuzijo solu medrola 80 mg, ta teden pa 60 in bo se znizevala zdravnica dozo.. ker namrec ko sem ji omenila je rekla da to skoraj ni mozno da bi to medrol povzrocil, ampak jaz tezav takih prej nisem imela… Ker so dlesni nabreknile so tudi od zoba odstopile.. To opazam ze tri dni in tudi zobje so obcutljivi in dlesni enako ter bolijo obcasno.. Ali se bo stanje povrnilo v normalo po znizevanjih doze medrola? Zdravim se pa zaradi pemfigusa herpetiformisa po telesu, v ustih ni razjed…

Hvala za ( mozni) odgovor!

Spoštovani!

Menim, da otekanje in bolečina v dlesnih ni direktna posledica infuzij Medrola. Lahko gre za vnetne spremembe.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni, zaradi akutnega izpadanja las (v 2 m sem izgubila vec kot 50% las)sem 1 m jemala Medrol po shemi:4 dni 48mg, 7dni 24 mg , 7 dni 20 mg in sedaj zmanjsujem, trenutno jemljem 4. dan 12 mg. Tako shemo jemanja je predpisala dermatologinja.
Osebna zdravnica me je preplasila s stranskimi ucinki in mi predpisala jemanje hormona hidrokortisona takoj po prenehanje Medrola on sele potem testiranje na ednokrinoloski kliniki.
Zanima me, zakaj se ne testira prej, po koncu jemanja Medrola brez vnaprejsnjega
jemanja hidrokortisona. Prav tako me zanima, kaj pomeni dolgo jemanje Medrola? In seveda ali je jemanje Medrola po zgoraj opisani shemi 1,5 m dolgo obdobje.
Hvala in lep pozdrav, Ana

Pozdravljeni, zaradi akutnega izpadanja las (v 2 m sem izgubila vec kot 50% las)sem 1 m jemala Medrol po shemi:4 dni 48mg, 7dni 24 mg , 7 dni 20 mg in sedaj zmanjsujem, trenutno jemljem 4. dan 12 mg. Tako shemo jemanja je predpisala dermatologinja.
Osebna zdravnica me je preplasila s stranskimi ucinki in mi predpisala jemanje hormona hidrokortisona takoj po prenehanje Medrola on sele potem testiranje na ednokrinoloski kliniki.
Zanima me, zakaj se ne testira prej, po koncu jemanja Medrola brez vnaprejsnjega
jemanja hidrokortisona. Prav tako me zanima, kaj pomeni dolgo jemanje Medrola? In seveda ali je jemanje Medrola po zgoraj opisani shemi 1,5 m dolgo obdobje.
Hvala in lep pozdrav, Ana

Spoštovani!

Jemanje Medrola po navedeni shemi lahko povzoči zavoro v delovanju skorje nadledvičnice. Po prenehanju jemanja je potrebno opraviti hitri ACTH test za oceno delovanja skorje nadledvičnice.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Po začetnih težavah s preveč delujočo ščitnico in zdravljenjem z radiojodom, se sedaj soočam še z vnetjem oči, ki ga spremljajo otekline, dvojni vid, zmanjšanje vidnega polja itd. Zaradi tega mi je tirolog predpisal Medrol (1., 3. in 5. dan 3 x tabl. (96 mg)). Kljub prejemu tega odmerka je bolezen napredovala, opravila sem dodatne preiskave pri oftalmologu in v nekaj dneh začenjam s terapijo z injekcijami Medrola. Medtem so mi s Klinike za nuklearno medicino sporočili, da je ščitnica začela premalo delovati, zato sem prejela Euthyrox, ki ga moram jemati naslednja dva tedna.

Imam nekaj vprašanj, prosim za odgovore:
1. Ali je to, da ščitnica sedaj dela premalo vredu? Vem, da smo z radiojodom želeli doseči ravno to, kar je po 8. tednih tudi uspelo, pa vendar so se sedaj pojavile težave z očmi.

2. Ali lahko težave z očmi izginejo že samo z jemanjem Euthyroxa, ker bomo izravnali vrednosti hormonov, ali bo terapija z Medrolom kljub temu nujno potrebna?

3. O stranskih učinkih Medrola sem prebrala že kar nekaj, zanima pa me, kakšna je povezava med jemanjem zdravila/injekcij in fizično aktivnostjo? Je potrebno biti kaj posebej previden ali lahko normalno nadaljujem z aktivnostmi?

4. Kakšen je postopek, ko ti ščitnica deluje premalo? Ko sem imela hipertirozo sem morala paziti na to, da nimam previsokega srčnega utripa itd, sedaj pa kako, ravno obratno? Večja fizična obremenjenost je vredu oziroma dovoljena? Sploh v kombinaciji z Medrolom. Tukaj imam v mislih tek, pohodništvo, … Stvari, ki sem jih prej pri povečanem delovanju morala omejiti.

Hvala lepa,
AnaMM

Spoštovani!

Hipotiroza se pogosto pojavi po zdravljenju bazedovke z radiojodom. Potrebno jo je čim prej začeti ustrezno zdraviti s tiroksinom (Euthyrox). Pri ščitnični orbitopatiji (težavami z očmi, ki spremljajo bazedovko), je pogosto potrebno zdravljenje z Medrolom. Samo zdravljenje z Euthyroxom navadno ne zadostuje. Blaga fizična aktivnost je dovoljena.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.

Dedek (78 let) zaradi diagnosticiranje revmatične polimialgije že 6 let neprekinjeno jemlje Medrol Začel je z 32 mg, zdaj pa je že več let na 4 mg. Ima tudi mielodisplastični sindrom, imel ga je še pred diganozo polimialgije, za akr občasno dobiva eritropoetin in aplikacije železe. Odgovarje ne najbolj uspešno.
Stranski učinki zaradi Medrola so vedno bolj očitni, lani so mu odstranili bazalnocelični karcinom na očesu, letos začetek leta sivo mreno. V zadnjih mesecih je izjemno shujšal, ker mu en gre za jest, izgubil je veliko mišične mase in teže nasplošno, koža je izredno tanka in polna rdečih pik. Skratka, vse kar prinese Medrol s sabo. Zadnje tedne ima neprestano občasno vročino, ki z Lekadolom izzveni, predvsem pa je povsem izgubil tek. Nič ne je oz ga moramo prav silit. En teden samo še leži v postelji in spi. Zaradi tega je zaprt in ko gre na wc, ima drisko. Smo že precej obupani, drugače bi on rad se gibal, hodil okoli a ne more. Tale medrol ga uničuje, po drugi strani še njegov MDS zaradi katerega ima izjemno imalo eritrocitov prispeva k šibkosti.
Njegov zdravnik pravi da druge alternative ni, vsaka opustitev ali intermitentno doziranje se je kazalo kot poslabšanje polimilagije.

Zelo bomo hvaležni za kakršenkoli nasvet ali predlog, da bis e stanje svaj malo izboljšalo saj gre vse samo še navzdol.

Hvala, nina

Spoštovani!

Glede na nadeno je pri vašem dedku zdravljenje z Medrolom verjetno indicirano. Slabo počutje je verjetno deloma tudi posledica mielodisplastičnega sindroma.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

lep pozdrav ,prosim zdravnika za njegovo mnenje zdravnica mi je ugotovila revmatično polimialgijo zaradi hudih bolečin v mišicah in sklepih .predpisala mi je medrol 16 mg za dobo dveh let star sem 60 let berem pa razne stvari o tem medrolu in se mi zdi dolga doba 2 leti jemanja lepa hvala za odgovor pa še kako vpliva alko na to zdravilo

New Report

Close