Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Medrol

Medrol

Spoštovani dr. Pirnat!

Za vaš odgovor se vam zahvaljujem, zavedam pa se, da vsak rizik nekaj stane, verjamem pa, da se lahko še tako težka situacija, konča nad pričakovanji. Pri teh stvareh mora biti človek optimist, zanašati pa se ne more le nase, ampak na Stvarnika. Ta lahko še tako nemogočo situacijo obrne v dobro. Ostanejo vera, upanje in ljubezen. In prav ta, zadnja premaga vse ovire.

Še naprej lep, sončen dan.

Spoštovani gospod,dr. Edvard Pirnat, dr. med.mspec.internist -trilog

Imam nečakinjo, staro 12 let in pol.Ima potrjeno diagnozo sistemski lupus eritro…… Zaenkrat je z notranjimi organi še vse v redu, metuljček iz obraza je izginil, vendar pa je po mesecu,dveh nečakinja bruhala in začela tožiti o bolečinah v predelu križa, reber na zadnji strani, ki so prehajale na sprednji del. Diagnoza je bila ledvični kamni. Zanima me, zakaj je prišlo do ledvičnih kamnov, kakšna je nasploh prognoza za ledvice, ki naj bi bile pogostokrat ob tej diagnozi prizadete, ali je upanje za nečakinjo, da bi se bolezen umirila, ali celo ob pravilnih napotnih zdravnikov pozdravila.

Lepa hvala za odgovor.

Spoštovani!

Pojav ledvičnih kamnov pri vaši nečakinji najverjetneje ni v zvezi s SLE. Nagnjenost k tvorbi ledvičnih kamnov je genetsko pogojena. Pri otrocih je priporočljivo opraviti analizo za kakšno vrsto ledvičnih kamnov gre (kalcijev oksalat, kalcijev fosfat, urat, cistin, struvit). Najpogostejši so kalcijevi kamni. Sam SLE vsekakor lahko prizadane tudi ledvica, ni pa nikakršnega pravila ali se to zgodi ali ne ? Ob ustrezni terapiji se lahko bolezen popolnoma umiri.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Lep pozdrav.
Prosil bi vas za odgovor glede zdravila medrol.
Hčerka (stara je dve leti in pol ) je dobila po predvidevanjih pediatrinje alergijo ( rdeči srbeči recimo temu mehurčki , pikice, ali zaplate ) in so se med vikendom močno povečali in smo jo peljali k dežurnemu, ta je dal odmerek medrola 40mg, in čez dva dni še pediatrinja isto dozo, preiskave za alergijo imamo šele jutri, zanima me če niso to prevelike doze za otroka, in stranski učinek osteoporoze ali je trajen ali se to da ozdraviti, če do tega pride pri naši hčerki.Hvala za odgovor
Boris

Stara sem 27 let in sistemski lupus so mi odkrili pred letom in pol.Od takrat se zdravim,najprej z resochinom,potem z pulzi endoksana,sedaj imam medrol 8mg,1000 mg cellcepta 2krat na dan ter 75 mg sandimmuna na dan.Ko je bila moja hčerka stara par mesecev je dobila velik izpuščaj na obrazu,ki ji dolgo časa ni izginil(pol leta).Sedaj ima pet let ampak na zunaj je vse uredu.Je imela ta izpuščaj od mene? in ali je priporočljivo da jo dam na preiskave za lupus?Na zadnjih preiskavah krvi je imela rahlo anemijo.HVALA

Spoštovani!

Kadar kortikosteroide (metilrednisolon oz. Medrol) apliciramo za zdravljenje akutnega stanja so odmerki lahko večji. Pri vašem otroku dvakrat 40 mg Medrola dolgoročno ne bo imel stranskih učinkov. Kratkotrajna terapija tudi ne povzroča osteoporoze.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Imam občasne težave s sesutjem imunskega sistema.Zdravila sem se za ščitnico,nakar so ugotovili, da zdravljenje in terapija nista več potrebni.
Trenutno omam hude bolečine v levi roki,naklofen, ibobrufen ne učinkujeta.Prosim za nasvet,kaj naj storim.
Razgibavanje spremlja nevzdržna bolečina.
Običajno se mi to dogaja po večjem fizičnem naporu.Kaj naj storim?
Je morda rešitev Medrol?
Lp,
Rija

Spoštovani!

Potrebno je opredeliti vzrok za bolečine v levi roki. Priporočam obisk pri izbranem zdravniku in po potrebi ortopedu. Dokler se ne opredeli vzrok težav Medrola ne priporočam.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Pred enim tednom me je nekaj pičilo in oteklina ne izgine, bila sem pri zdravniku, ki pa mi je napisal medrol. V lekarni mi je svetovala naj jih ne jem, da so premočne, pa tudi stranski učinki so kar pogosti.
Na forumih pa berem, da jih jedo rakavi bolniki.
Hvala za vaše mnenje! Lep pozdrav Petra

Spoštovani!

Medrol ima izrazito protivnetno in tudi protialergično delovanje.Na drugi strani pa lahko povzroči tudi dokaj številne stranske učinke, zato je potrebno vedno individualno pretehtati odločitev glede njegove uporabe. Priporočam posvet z izbranim zdravnikom.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Pred dvema letoma sem začela z zdravljenjem zaradi hipertireoze. Dobila sem radioaktivni jod, pred tem pa med drugim tudi medreol, točne količine se ne spominjam, vem pa, da je bila dokaj visoka. Takrat so mi zatekle oči, leva je tudi bolj odprta, zatekla mi je tudi desna stran obraza. A od tega je vendar že dve leti, zabuhlost pa ni nič manjša. Stara sem 27 let in zaradi tega zelo nesrečna. Zdravnik na nuklearni mi ne zna pomagati. Prosim vas za nasvet, kaj lahko storim glede tega. Tudi na tem forumu pišete, da oteklina zgine v 2-3 tednih, zakaj pri meni ni? Jemljem euthyrox, 125 mg, istega leta (2007) sem uspešno zaključila zdravljenje z interferonom (HCV).

Hvala za pomoč,
Maja

Spoštovani,

predvidevam, da imate endokrino orbitopatijo, oziroma težave z očmi zaradi ščitnične bolezni. Medrol je zelo učinkovito zdravilo, ki prepreči napredovanje očesne prizadetosti. Če so trenutno ščitnični hormoni ob zdravljenju z Euthyroxom normalni, niti ščitnična bolezen, niti Medrol pred dvema letoma nista razlog za oteklino obraza. Otekline okrog oči pa kljub zdravljenju z Medrolom in uspešno zdravljeni ščitnični bolezni na žalost včasih ostanejo. Če so hude in moteče, je edini način za ostranitev kirurški poseg.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

lep pozdrav!

ukvarjam se z fitnesom pa bi vprašal vas za nasvet glede izdelka za moč ki vsebuje aminokislini arginin in ornitin, ki bi naj vplivali na rastni hormon. obračam pa se na vas ker imam zaradi svoje bolezni predpisana zdravila medrol 4mg in metotreksat 25 mg v obliki injekcije.
prosim če bi mi lahko podali svoje mnenje če je varno uporabiti taki izdelek glede na to kakšno terapijo imam predpisano.

lp!
marko

marko.s.

Spoštovani!

Načeloma jemanja preparatov, ki vsebujejo različne aminokisline in proteine ne priporočam. V kolikor preparat vsebuje samo aminokislini arginin in ornitin, ne vidim absolutnega zadržka za jemanje ob sočasnem jemanju Medrola in metotreksata.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Gospod dr.Pirnat imam še eno vprašanje glede teh preparatov. letos v začetku leta sma se enkrat že pogovarjala o proteinih pa ste mi odgovotili da ne vidite nobenih zadržkov glede uporabe le teh v mojem primeru. pa me zanima ker sem pri vašem odgovoru danes zasledil da ste napisali da ne priporočate jemanje preparatov ki vsebujejo različne aminokisline in proteine.namreč jaz jemljem beljakovinske napitke(proteine) po trenungu in ti vsebujejo BCAA aminokisline.bi morda moral prenehati z jemanjem teh napitkov?

marko.s.

Spoštovani!

Vsekakor pri vas ni absolutnih zadržkov za jemanje aminokislin in proteinov. Gre bolj za “filozofski pristop”. Ob tem da je več kot 1/3 človeštva podhranjena in nima osnovnih hraniv, bogati jemljejo najrazličnejše pripravke za hitrejšo in intenzivnejšo rast mišic….Če mislite, da potrebujete aminokisline in proteine jih lahko jemljete.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani doktor,

pred meseci sem imela transpantacijo in sem sedaj na medrolu ki se sicer konstantno niža, trenutno imam 8mg na dan. Problem je v tem da sem v obraz zelo zabuhla, tudi z kostantnim nižanjem doze (na začetku sem imela 20mg) ne gre nič na bolje. Jemati ga bom morala zmeraj, tako da me zanima če je kaka možnost omejiti tole zabuhlost. Kakšna dieta ali kaj podobnega, ali ni popolnoma nobene rešitve v tem primeru? Kaj sploh povzroči zabuhlost? Zastajanje vode?

Spoštovani!

Pri dolgotrajni uporabi Medrola se zabuhlosti, posebej zabuhlosti obraza, žal ni možno izogniti. Zabuhlost nastane zaradi zadrževanja vode in elektrolitov ter preoblikovanja maščobnega tkiva.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Ugotovili so mi proteinurijo in sumijo na sekundarni nefrotski sindrom. Osnovna bolezen je Crohnova bolezen. Ker z njo že več let nimam zapletov, vsaj ne hujših, ki bi vključeval medrol, dvomim, da je vse skupaj v sklopu s Crohnom, prav tako moj doktor. Zanima me, kakšna je doza medrola ob nefrotskm sindromu in koliko časa traja zdravljenje? Medrolu se namreč probam izogniti v velikem krogu, saj ima premnogo stranskih učinkov, med drugim sem dobila tudi osteoporozo.

Hvala za odgovor.

Spoštovani!

Pri zdravljenju nefrotskega sindroma se dokaj pogosto uporabljajo tudi kortikosteroidi (Medrol). Odmerki so v začetku zdravljenja dokaj visoki (1,5 mg/kg telesne teže). Navadno se odmerek Medrola postopno znižuje, zdravljenje pa navadno traja nekaj tednov do nekaj mesecev.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close