Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami Medinsko tehnični pripomočki

Medinsko tehnični pripomočki

Pripomočki za ojačenje sluha: slušni aparati, kostno usidrani vsadki, polžkovi vsadki. Našteti pripomočki so medicinsko tehnični pripomočki, ki vam jih po temeljitem pregledu in pogovoru z vami, prepiše zdravnik specialist otorinolaringolog. Slušni aparati so elektronski pripomočki, ki se v zadnjih letih nastavljajo za potrebe uporabnikov preko računalniških nastavitev, ki jih akustik preveri po vaši meritvi sluha – audiometriji. Slušne aparate zagotavljajo različni slušni centri po Sloveniji po predhodno izdani naročilnici, ki vam jo je predpisal specialist otorinolaringolog.
Kostno usidrani vsadki in polžkovi vsadki imajo dva elementa: notranji del, ki ga vstavi kirurg specialist otorinolaringolog z operativnim posegom. Zunanji del – procesor, ki ga dobite predvidoma en mesec po operaciji ali, ko se vam operativna rana zadovoljivo zaceli. Nastavitve zunanjega dela procesorja tako pri kostno usidranih vsadkih kot pri polžkovih vsadkih izvajajo za to posebej usposobljeni akustiki. Ob navajanju na poslušanje zvokov in govora pa hkrati poteka tudi slušna rehabilitacija, ki jo izvajajo usposobljeni strokovnjaki surdopedagogi, ki vam nudijo tudi različne informacije ter podporo.
Razlika med kostno usidranem vsadkom in polžkovim vsadkom je v obsegu vaše izgube sluha, načinu vstavitve notranjega dela ter po času trajanja rehabilitacije po operaciji. Kostno usidrane vsadke lahko prejmejo osebe, ki še nimajo praktično gluhost in imajo dobro kostno prevoznost poslušanja. Notranji del kostno usidranega vsadka se v stavi pod kožo za ušesom kamor se potem namesti majhen zunanji aparat, ki omogoča poslušanje. Rehabilitacija in okrevanje po operaciji je krajše. Medtem, ko polžkov vsadek prejmejo vse osebe, ki imajo praktično gluhoto ali težko naglušnost. Kirurg na zadnji srani za ušesom z operativnim posegom vstavi notranji del, tako imenovane elektrode, ki se jih vstavi v našega notranjega polžka in ko rana zaceli posameznik prejme zunanji del – procesor, s katerim se uči poslušati. Polžkov vsadek za razliko od kostno usidranih vsadkov in slušnih aparatov ob prejemanju zvokov iz okolja le te direktno pretvori v električne impulze, ki jih definiramo v možganih in tako ugotovimo kaj smo slišali. Rehabilitacija je odvisna od časa in teže izgube sluha. Na Facebooku deluje tudi podporna skupina uporabnic in uporabnikov: Polžkov vsadek – izkušnje kjer je s strani uporabnic in uporabnikov ter njihovih svojcev v primerih, ko gre za majhne otroke, moč dobiti številne koristne informacije.
POZOR: vsi medicinski pripomočki pripadajo iz ZZZS, ko to predpiše zdravnik specialist. Različni slušni aparati in ojačevalci zvoka, ki se prodajajo na internetu brez zdravniškega pregleda, niso zanesljivi. Vprašljiva je njihova kakovost. Predvsem pa ne ustrezajo vašim dejanskim potrebam. Saj za vsakim pešanjem sluha in upadanje njegove funkcionalnosti, obstaja nek globlji vzrok, ki ga lahko ugotovi le zdravnik specialist otorinolaringolog. Zdravnik vas napoti na meritev sluha: avdiometrijo, vas pregleda, se pogovori z vami in vas po potrebi napoti na dodatne preiskave: slikanje, MR, CT ipd. Nato vam pojasni vaše stanje in predlaga za vas najboljšo rešitev. Zato kupovanje slušnih aparatov na internetu brez zdravniškega pregleda nikakor ni na mestu. Prav tako ne izposojanje s strani vaših znancev ali prijateljev. Saj je vsak pripomoček nastavljen na konkretne potrebe posameznika in njegove motnje delovanja ušes in dinamiki pešanja sluha.
: medicinski pripomočki za korekcijo vida: korekcijska očala za kratkovidne, korekcijska očala za dalno vidne, kontaktne leče, sončna očala z dioptrijo. Vse navedene pripomočke predpiše zdravnik specialist okulist in so kriti iz ZZZS.
Različni omenjeni pripomočki se dobijo tudi preko interneta TOP SHOP, drogerijah, različnih nepooblaščenih prodajalnah. A POZOR: tovrstni izdelki niso ustrezno preverjeni tako po kakovosti kot tudi ali dejansko ustrezajo vašim potrebam. Saj vsaka slabovidnost ima za seboj nek bolezenski vzrok, ki ga mora ugotoviti zdravnik specialist in vam po potrebi predpiše terapijo ali pa vam predpiše korekcijska očala in vas naroči na naslednjo kontrolo oz. vas pouči na kaj morate biti pozorni in v primeru težav priti nazaj na kontrolo.

Metka Knez Univ. dipl. soc. delavka

New Report

Close