Masivna pljučna embolija
Zdravo,
Stara sem 38 let. Aprila sem prvič rodila. Ker je bila nosečnost tvegana sem morala cca 4 mesece preležati, poleg tega sem med nosečnostjo prebolela tudi covid. Maja pa sem pristala v bolnišnici zaradi masivne pljučne embolije.
Zdaj razmišljam o ponovni zanositvi, ampak se mi pojavljajo skrbi.
Zanima me kakšne posledice na človeku pusti takšna embolija in kako bi na vse to vplivala morebitna nova nosečnost?
Katera testiranja priporočate za ugotavljanje v kakšnem stanje pravzaprav sem?
Koliko časa bi priporočali da počakam pred ponovno zanositvijo?
Ali se odsvetuje bolj intenzivna vadba po takšni emboliji?
Spremembe, to je hitro zadihanost in razbijanje srca večinoma opažam samo pri hoji po stopnicah, drugače večjih sprememb v moji zmogljivosti ne opažam.
Hvala za odgovor.
Spoštovana,
Po preboleli pljučni emboliji se ob vsaki situaciji oziroma stanju s povečanim tveganjem za ponovitev takšnega zapleta predpišejo zdravila proti strjevanju krvi. V nosečnosti je to nizkomolekularni heparin. Tveganju se sicer najlaže izognemo, če se izogibamo vsem stanjem, kjer je tveganje bistveno večje in takšno stanje je seveda nosečnost. Za nosečnost se vedno odloči ženska sama in ji je nihče ne more prepovedati. Tveganja za ponovitev GVT (globoka venska tromboza) z embolijo so tem večja, če za to obstaja znan presnovni substrat, npr. okvarjen faktor V. Leiden ali kaj podobnega, podedovanega. To bi vsekakor ne bilo odveč testirati pri flebologu oziroma hematologu, specialistu internistu za krvotvorne bolezni in bolezni strjevanja krvi. Skratka, pred odločitvijo glede nosečnosti svetujem posvet z zdravnikom.
Telesna aktivnost je pri zdravljenju globoke venske tromboze zelo pomembna. Aktivnosti, kot sta hoja ali plavanje, povečajo pretok krvi vodijo v boljše počutje. Vadba tudi krepi pljuča, kar je še posebej pomembno pri pljučni emboliji. Pred vpeljavo novega režima vadbe je vsekakor priporočljiv posvet z zdravnikom.
LP