Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? mamografija

mamografija

Včeraj sem bila na mamografiji, stara sem 25 let. Tista, ki me je slikala je rekla, da nekaj vidi- cisto ali nekaj takega, čez en teden dobim odgovor zdravnika. Ali to pomeni, da je res nekaj, kar ni običajno, verjetno se ona tudi spozna na to?
Sicer imam že 6 let silikonske proteze, katere pa sem morala zaradi težav večkrat zamenjati, na eni strani kar 4x,zaradi razpoka oz. pretrde ovojnice. Na tej strani me zelo boli. Kaj menite? hvala za odgovore.

Draga AAA!

Za dokončno diagnozo tistega, kar se vidi na vašem mamogramu, boste morali za mnenje povprašati zdravnika. Morda bodo potrebne dodatne preiskave, vendar pa se lahko vsaj malce potolažite z dejstvom, da je rak dojk pri mladih ženskah izjemno redek. Pogostejše so benigne (nezločeste) dojk. Ker imate vsadke, je sprememba na mamogramu lahko tudi v povezavi z njimi. Zato je prav, da vam pojasnim še nekaj morebitnih zapletov, ki se pojavljajo pri vsadkih in so morda vzrok vašim težavam. (Niste opisali tudi, koliko časa je minilo od zadnje menjave vsadka.)

Kadar se brazgotinasto tkivo ali fibrozna kapsula, ki običajno izoblikuje okolico vsadka, močno skrči in stisne vsadek, nastane “kapsularna kontraktura”. Ločimo štiri stopnje takih kontraktur po Bakerju (I-IV). Popravljanje takšnih kontraktur je različno, od odstranitve same kapsule do odstranitve (in zamenjave) vsadka. Kapsularna kontraktura se lahko po vsem tem ponavlja, kar se verjetno dogaja tudi pri vas.

Kadar poči silikonski vsadek, opažajo ženske različne znake. Silikon lahko pušča v okolico fibrozne kapsule, lahko zaide v druga tkiva in povzroča zatrdline, imenovane granulomi – v prsih, prsni votlini, pazduhi, roki in trebuhu. Plastični kirurgi običajno priporočajo odstranitev vsadka, če je počil, četudi je silikon še ujet v brazgotinasti kapsuli, ker je nevarnost, da lahko silikonski gel zaide v druga tkiva.

Vsadek lahko poči tudi zaradi kapsularne kontrakture ali, če se dojka stiska ročno, da bi se pretrgala trda ovojnica. Kadar se ženski vsadek samo odstrani, lahko nastane nezaželjena povešenost preostalega tkiva, prsi pa so nagubane. Zato so v tem primeru nujni dodatni kozmetični popravki. Stanje je slabše, kadar so bili vsadki zelo veliki in so bili vstavljeni pod mlečno žlezo in nad mišice.

Bolečino lahko ženske z vsadki čutijo zaradi neprimerne velikosti vsadkov, lege le teh ali kapsularne kontrakture. Ponavljajoči kirurški posegi imajo prav tako lahko posledice. Seveda se lahko pojavi tudi okužba (a najpogosteje neposredno po posegu).

Hematom je količina krvi, ki se nabere v telesni votlini, serom pa sestavlja vodni del krvi, ki se nabere okoli vsadka ali okoli tkiva, ki se celi. Zaradi hematoma in seroma (ki običajno nastaneta v krajšem obdobju po operaciji) lahko pride do okužbe ali kapsularne kontrakture. Nastane oteklina, bolečina in brazgotinjenje. Hematom se lahko pojavi tudi, kadar pride do kakšne notranje poškodbe (torej ne le po operaciji). Manjši hematomi in seromi se v telesu sami resorbirajo.

Na mamogramu je možna zamenjava odlaganja kalcija za raka, vendar diagnozo potrdimo ali ovržemo z biopsijo ali odstranitvijo vsadka. Nabiranje kalcija se kaže v obliki vozličkov pod kožo v okolici vsadka.

Okoli vsadka lahko pride tudi do nekroze ali odmrtja tkiva, kar preprečuje dobro celjenje rane in terja ponovni kirurški poseg. Zaradi pritiska vsadkov se lahko tkivo prsnega koša stanjša in skrči.

Obstoječi vsadki vplivajo na preglednost mamograma. Zakasnjeno je zgodnje odkrivanje raka dojk zaradi prekrivanja sumljivih procesov, ki jih je težje slikati. Vendar raziskave niso dokazale, da vsadki vplivajo na preživetje žensk, čeprav mnogi kirurgi, ki imajo opravka z rakom dojk, ostro nasprotujejo vsadkom. Če je za vsadkom vsaj malo preostalega tkiva mlečnih žlez, rak lahko nastane. Ker sam postopek mamografije terja tudi stisnjenje dojk, morajo ženske pred slikanjem opozoriti, da imajo vsadke.

Opisala sem le nekaj težav, ki lahko nastanejo z vsadki in o katerih morate razmisliti. Nenehne menjave vsadkov so namreč nesprejemljive, saj ste izpostavljeni mnogim tveganjem. Če imate zelo velike vsadke, pa bi ob popolni odstranitvi morali preostalo tkivo kozmetično popravljati, da bi bil rezultat zadovoljiv. O vseh teh težavah bi se morali pogovoriti s kirurgom, ki vam je vstavil vsadke. Zaradi zapletov si je v razvitem svetu dalo trajno odstraniti vsadke že ogromno žensk.

Očitno je, da se pri vas dogajajo določeni procesi in da telo vsadke zavrača, saj imate tudi nenehno bolečine. Verjetno pa je tudi sprememba na mamogramu v povezavi s temi procesi.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

Hvala, podali ste mi zelo dobre odgovore. Naj navedem še nekaj podrobnosti v zvezi z mojimi posegi. 2krat mi je počila proteza na eni strani, in sicer 1krat je bila proteza premalo napolnjena, enkrat pa slaba, obakrat je bila v protezi slana voda. po tretji operaciji pa se mi je naredila pretrda ovojnica, Becker III+bolečine, omrtvelost.Ugotovljeno je bilo, da je bila proteza vstavljena pod žlezo in ne pod mišico, kot na prejšnjih operacijah.Proteze so bile majhne-okoli180ml.
Na 4. operaciji so se vstavile s silikonom napolnjene proteze, pod mišico, malo večje.odstranila se je ovojnica. Dojka je spet vedno bolj trda in boleča, bradavica pa se na tej strani ne krči.Skoraj sem prepričana, da so težave večje, ker je bila prejšnja proteza vstavljena vmes pod žlezo. Od zadnje operacije sta minili skoraj dve leti.

in še nekaj: kako naj se pripravim do tega, da ne bom neprestano mislila na to, sanjala o tem in tako trpela. Kako naj se s tem sprijaznim? Kaj menite o antidepresivih? Kaj pa zdravila proti bolečinam v mojem primeru?

Draga AAA!

Razumem vašo zaskrbljenost, saj je ob zapletih, ki jih omenjate, povsem normalna reakcija. Dojke so odraz ženskosti, zato se ni lahko soočiti s težavami, pa najsi gre za odstranitev zaradi raka ali zaradi kakšnih drugih zapletov, tudi zaradi odstranitve vsadkov. Po zapletih, ki jih opisujete, imate gotovo kup preglavic z občutkom krivde in nizkim samospoštovanjem. Z izgledom niste zadovoljni in vas skrbi, kako bo. Omenjate tudi težave s spanjem. Nekaj teh znakov bi lahko govorilo v prid depresivnemu stanju, vendar pa bi končno diagnozo moral postaviti psihiater. Morda gre le za prehodno motnjo v vašem doživljanju krize, ki se ne bo ponovila. Nedvomno ste v hudi stiski, ki jo težko premagujejo tudi dosti starejše ženske.

Težave s silikonom, ki pronica iz vsadkov, so seveda mogoče samo pri takšnih vsadkih (in zgolj, kadar so vsadki poškodovani – počijo, kar pa je načeloma redek zaplet). Vsadki s slano vodo ali fiziološko raztopino ne vsebujejo silikona. Opažam pa, da ste o svojem stanju že dobro informirani in pred razmeroma težkimi odločitvami. Iz literature sem razbrala, da ne priporočajo prepogostih menjav vsadkov, če težave niso prehude. Z vsako menjavo vsadkov so v raziskavah namreč opažali hujše zavračanje vsadka (in hujše pridružene zaplete). Tako je mogoče, da bi imeli enake težave tudi v primeru, da bi bila omenjena proteza pri vas vstavljena pod mišico in ne pod žlezo. Ob zapletih naj bi karseda dolgo “pustili stvar pri miru”. Le v skrajnih primerih naj bi menjali vsadke (kot je bilo to potrebno pri vas). Sedaj se verjetno soočate z odločitvijo, kaj ukreniti, ali morda trajno odstraniti vsadke, ki povzročajo toliko težav in tudi bolečin. V slednjem primeru vam preostane rekonstrukcija dojk. Na spletnih straneh našega društva je objavljen članek Odstranitev dojke po mastektomiji, v katerem prof.dr. Zoran M. Arnež razpravlja o rekonstrukciji dojk.

S plastičnim kirurgom bi se morali posvetovati, kako bi bil dosežen kar najbolj zadovoljiv učinek pri vas.

Antidepresivi so odlična zdravila – za tiste primere, kjer je njihovo predpisovanje utemeljeno. Kot vsa zdravila imajo nekaj neprijetnih stranskih učinkov, zato niso “žavba za vse”. Dalje imajo to nezaželjeno lastnost, da jih je treba jemati daljši čas (včasih celo mesece), preden se opazi učinek. Antidepresivi lahko vzbudijo v depresivnem človeku novo upanje, ko pa se to naslednji dan ne izpolni, jih ne želi več redno jemati. Na antidepresive se človek ne navadi, torej ne povzročajo odvisnosti.

Zdravljenje bolečine pri vas ne bi bilo smiselno brez načrtovanih posegov, ki bi vaše stanje izboljšali. Če bi bilo pred vami daljše zdravljenje bolečine, bi jo bilo dobro opredeliti (šibka, srednja, močna, zelo huda, znosna … ) pri zdravniku, s katerim bi se potem skupaj odločila za protibolečinska sredstva. Osnovno zdravljenje šibke do zmerne bolečine je s paracetamolom, če nanj niste alergični. Tega zdravila se tudi ne morete fizično navaditi. Lahko se posvetujete tudi s farmacevtom v lekarni. Zdravila za lajšanje zmernih bolečin so iz skupine nesteroidnih antirevmatikov (tudi ne povzročajo odvisnosti), imajo nekoliko več stranskih učinkov, zlasti ob hkratnem jemanju drugih zdravil, ne smete pa ga jemati, če imate rano na želodcu ali ste na zdravilo alergični.

Ključno je, da se dogovorite za posvet o morebitni popolni odstranitvi vsadkov. Hkrati se odločite za obisk psihiatra, ki vam bo nudil strokovno oporo ob sprejemanju vaše podobe. Če ste študentka, lahko pomoč poiščete pri psihiatričnem dispanzerju na Aškerčevi (Zdravstveni dom za študente), kjer ordinira mag.sci. Vanja Fran Rejec, dr. med., specialist psihiater in psihoterapevt., ki odgovarja na sosednjem forumu. Lahko se zglasite tudi na Kliničnem oddelku za mentalno zdravje na Zaloški 29 (za otroško in mladostniško psihiatrijo). Napotnice osebnega zdravnika ne potrebujete. Včasih je za pomoč težko prositi, pa vendar menim, da bi vam psihiater pomagal v času krize. Boljše psihično stanje posameznika blagodejno vpliva na okrevanje po kirurških posegih (hitrejše in boljše celjenje).

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Najlepša hvala za odgovore, bila sem pri psihiatru-včeraj, vendar tega nisem upala povedati, ampak ostala občutja , vendar mi je vseeno predpisal antidepresive. Upam, da se bom opogumila, in naslednjič stvar razložila, ker sicer skoraj nihče ne ve za moje posege, še starši ne, zato mi je zelo težko, razen z eno prijateljico sem se pogovarjala o tem. Imam tudi neprijeten občutek, ker se nekako ne morem tolažiti s tem, da imajo druge podobne težave, ker se mi zdi da je to zelo redko, za podoben primer še nisem slišala.
HVALA VAM!!!

Draga AAA!

Veseli me, da ste že napravili velik korak zase in obiskali psihiatra. Z njegovo pomočjo boste rešili negativna občutja. Tudi antidepresive, ki vam jih je predpisal, redno jemljite (čeprav, kot rečeno, ne bodo imeli takojšnjega čudežnega učinka). Glede neprijetnih občutkov, da ste edina s temi težavami – nikakor niste edina! Ne verjemite lepi površinski podobi, kakršno ustvarjajo mediji in ljudje. O zapletih pri prsnih vsadkih se skoraj nič ne govori. Ženske, ki jih izkusijo, o tem večidel molčijo tako kot vi. Pa vendar ne vse, saj lahko mnoge osebne zgodbe poiščete tudi na omrežju.

Sami poznate lastne razloge, da o tem ne spregovorite, tako je tudi pri drugih. Bojijo se obsojanja in nerazumevanja. Razumevanje pa boste našli pri svojem psihiatru. Zaupajte mu svoje težave, saj vam bo tako lažje pomagal, da se boste odločili, kako stanje popraviti in kako sprejeti lastno podobo. Če se nikakor ne bi mogli pripraviti do tega, da bi o tem spregovorili, bo morda lažje, da najin pomenek natisnete in mu ga ponudite v branje.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

New Report

Close