Najdi forum

Mačka-na povodcu

Draga Irena,
hvala za vzpodbudne besede. Tvoj prispevek si bom sprintala in ga brala vsakič, ko bom imela pomisleke. Čeprav vse to že nekako vem, pa sem dobila še eno potrditev, da ravnamo prav.
Glede cepljenja – vsa ta cepljenja smo že opravili.
Mucek bo imel šest mesecev ob koncu tega meseca, bi mogoče s kastracijo počakali še kakšen mesec ali do takrat, ko bo začel markirati ali ga peljemo kar sedaj? Malo ga že mučijo hormoni, se mi zdi. Kar pogosto sedi pred vrati in želi ven.
Ker vidim, da si strokovnjak, še eno vprašanje : veterinar nam je priporočal suho hrano Hill’s in sicer naj ga hranimo izključno s tem. Ker pa ima zelo rad Whiskas /kitten/ v vrečkah, ki je lepo narezana na koščke in v omaki, mu dajemo tudi to ( si oblizuje brke), hrane v konzervah pa ne mara preveč. Hranjenje samo s Hill’som se mi zdi malo preveč enolično, včasih mu skuham kakšen kos ribe ali piščanca. V lončku pa ima posajeno mačjo travo, ki jo izredno rad je. Ga hranimo pravilno?

Še enkrat hvala za podporo in lep pozdrav,

Lenja

Tudi mi dajemo naši muci isto hrano , pravzaprav ima še raje Kitekat. Meni osebno se zdi te vrste hrana boljša , ker vsebuje tudi nekaj tekočine . Brikete pa dajemo muci samo vsake toliko.
Tudi naša ima zdaj 6 mesecev in se odločamo za sterilizacijo.
Mi je prav težko !
Prvo muco pa smo dali ravno v taki starosti in sem prav vesela ,da smo ji prihranili vse trpljenje v zvezi z odvzemom mladičev , pa še vsi tisti cirkusi z mačjimi ženini so odpadli , čeprav le ne čisto povsem. Kljub temu so hodili markirat n anaša vrata in balkon.
Se sprašujem , zakaj ?

lp A.

Resnično, tudi sama sem morala večkrat brati ta prispevek, da sem vedela, da je prav! 🙂 Ker ti je pač hudo, ne glede na pozitivne strani sterilizacije in kastracije. Toda mar ni enako hudo videti svojo žival v pojatvi, ko se ne more potešiti? To pač ni “naravno”.

Obstaja tudi nekaj “presenečenj” z zgodnjimi pojatvami. Ne vem, kako se temu sindromu natanko reče (literaturo prebiram šele eno leto), vendar se lahko breznajo že mačke in muci, stari pet mesecev ali manj! Vaš mucek je zato prav lahko dozorel in vaša opažanja pravilna. Priporočam vam, da torej kastracijo opravite že kar zdaj. Resnično to ni nič zahtevnega, mucek bo hitro spet “pri sebi”, nekaj časa bo nosil ovratnico, da se bo ranica zacelila.

Kar se prehrane tiče: niti mačk niti psov ne bi smeli hraniti s svoje mize ali ostanki svojih obedov! Vidim, da to že veste, a pišem še za druge. Tako pripravljena hrana je napačna, saj nima pravih razmerij, ki jih živali potrebujejo. Toda, pomislite, ljudem se mačka, ki ne okusi surove ribe, smili! Ta prepričanja o prehrani so globoko zasidrana pri nas. Surova riba pa je za muco strupena! Tudi ribje koščice se ji lahko zataknejo!

Skratka – najboljša rešitev so že pripravljene mešanice. Mačk tudi ne hranimo s hrano za pse! (Čeprav se včasih mačji intervenciji v pasji skledi ni mogoče izogniti, toda poskrbeti je treba, da je tega čimmanj.)

Jaz hranim z Royal Canine, sicer pa so kvalitetni tudi Hills in Science Plan. Z Whiskas nimam izkušenj, ker ne poznam rejcev, ki bi jo uporabljali. Suhi briketi se zdijo nam ljudem enolični. Vendar prinašajo dodatno higieno, prav tako se hrana ne kvari in ne smrdi v posodici. Suhi briketi v celoti zadostujejo za prehrano in načeloma ni treba ničesar dodajati. Seveda lahko hranite tudi z drugo pripravljeno hrano (konzerve ipd.), če briketov muca ni vajena. Je pa, povem iz lastnih izkušenj, zelo udobno, če jih je vajena. In še bolj udobno – spet iz izkušenj – če nemara prav ničesar drugega.

Ob suhih briketih je zelo pomembna voda! Ta mora biti vedno na voljo. Mačke ne marajo klorirane, sveže vode izpod pipe, marveč najraje postano. Zato je dobro, da je lonček z vodo stabilen in globji, da lahko voda dlje stoji, ne da bi se umazala, morda prekrijete zgornji del do polovice, da pada v vodo manj smeti. Ker mačke obožujejo vodo, ki jo hranimo morda za zalivanje rož, tej nikoli ne smete dodajati gnojil. Zelo rade pijejo iz teh kanglic za rože. Nekatere razvajenke pa strašno rade oblizujejo pipo – za kar jih trenirani lastniki (sužnji) celo dvigujejo do nje!

Toda ljudje bi tako radi pocrkljali svoje muce še s kakšnimi dodatki, mar ne? Zato obstajajo razni vitaminčki in kaj vem kaj še, neke sladice v obliki srčkov itd. Če dodajate vitamine že pripravljeni hrani, lahko povzročite hipervitaminozo. Pripravljena hrana vsebuje resnično ŽE VSE, kar muca potrebuje, in dodajanje vitaminov ni potrebno. Tudi pri sladicah bodite previdni in preberite, kaj piše na embalaži. Ta prehrana ne sme vsebovati sladkorjev.

Vašega muca torej razvajate z dodatki, ki jih ima očitno rad. To bi vam zelo težko prepovedala, vendar verjemite, da ima Hills že vse. Kuhani ribi seveda odstranite koščice, vendar ni nujna za njegovo prehrano. Mačke se da podkupiti s kakšno tunino iz konzerve (seveda ne surovo), vendar tega naj ne bo preveč.

Kaj pa prehrana za razstavo? Kaj pa prehrana za lesk dlake? Če hranite izključno s Hills ali drugimi vrhunsko kvalitetnimi briketi, bo muca dobesedno zablestela. Dlaka je resnično svilena in ima čudovit lesk. Vidi se, s čim jo hranite! Pred razstavo so manjši triki, da mačko hraniš z mešanico za perzijke. Osebno se mi to zdi bolj mit, saj se moja tudi brez posebne mešanice za perzijke lepo sveti. (Je pa ne razstavljam.)

Veliko muc je predebelih. Ker hitro shujšajo, če se gibljejo, jih v tem primeru skušajte ohranjati živahne in budne, se igrajte z njimi. Obstajajo pa tudi specializirane mešanice vseh zgoraj omenjenih proizvajalcev – npr. za skopljene živali, za živali, ki imajo probleme s kroglicami dlake, za starejše živali, ki imajo že upočasnjeno presnovo, živali, ki imajo težave z dlesnimi itd. itd. tega je ogromno. Tudi sama se zelo težko odločim!

Mleko ni primerna prehrana za mačke, saj veliko mucam povzroča drisko. Jogurt pa je uporabni dodatek, kadar je muca malo zaprta. (Samo potem previdnost pred nesrečami ne bo odveč!) 🙂

Trava je primeren dodatek in je dobro, če kupimo travo za muce oz. seme, ki ga ves čas kalimo, da ima muca kaj grizljati. Preprečuje nastanek kroglic dlake v želodcu in zato muce manj bruhajo. Se pa zgodi, da bruhajo ravno potem, ko jedo travo, če jim je ne nudimo redno. Če imate težave z bruhanjem, rešujte to na več načinov:
– muca naj ima ves dan na voljo brikete (zato se ne nažira, zlasti zjutraj, ko ugotovi,da lahko mirno je, kadar hoče=
– dobi se posebna pasta, na katero so mačke res nore (diši po sojini omaki in tudi na vonj sojine omake se mačka odziva podobno) in ta pasta preprečuje ali omili bruhanje

S svojo mačko sem imela ta problem in ga uspešno rešila.

Strokovnjak nisem, sem pa dosti v stiku z njimi in se z njimi redno pogovarjam, sem tudi član Felinološkega društva, kar priporočam. Članarina ni prehuda, na dom pa dobiš vse novice in tudi kakšen zanimiv članek o tem ali onem, pa še kakšen strokovni nasvet.

Lep pozdrav in
mjav!

Sem vam odgovorila že zgoraj, pod odprto temo sterilizacije in kastracije. Zelo sem vesela, da je toliko tudi odgovornih mačjih lastnikov! Neodgovornih je žal preveč.

Za briketirano suho hrano ali konzervirano se pač odločamo po lastnem občutku, vam se zdi bolje, da je malo tekočine – pri briketih jo muce nadoknadijo s pitjem. Sicer pa mačke ne pijejo veliko, tako da so mnogi lastniki zaskrbljeni, ali sploh dobijo dovolj tekočine. Ni toliko važno, ali briketi ali konzerve, pomembno je, da je hrana kvalitetna in da muca ni vaša posoda za ostanke z mize.

Kar sem vam v drugi temi še pozabila pojasniti, je: imate očitno dve muci, zato pravzaprav ne opažate izrazitega pojatvenega vedenja pri starejši mački. To bi bilo izraziteje, če bi ta muca živela sama. Tisto, kar opažate, so bolj snubitvena sporočila potencialnih donjuanov, ki prihajajo k vam. To pač pomeni, da zavohajo, kadar je v ciklusu.

Pa lepo vas pozdravljam!

A se tudi vam zdi, da tako velik procent otrok povozi avto, kot je to pri mačkah?

Vidim, da si ljubitelj mačk in ja, tudi jaz si želim, da bi živela nekje v naravi, kjer bi bila edina cesta tista, ki bi pripeljala do moje hiše. Potem bi gotovo imela več kot eno mačko in vse bi bile po lastni volji zunaj. To je gotovo tisto največ, kar imajo lahko. Žal pa živim obkrožena s cestami. Mačke nimam po svoji odločitvi, ampak je k nam kar sama prišla in ker se na oglase ni nihče javil je ostala pri nas. Pa moram reč, da ko je k nam prišla, ni hotela drugega kot biti v naročju in se crkljati. Igrala se sploh ni! Po kakšnem tednu bivanja pri nas v hiši pa se je povsem razživela in sedaj se moramo vsaj pol ure na dan intenzivno igrati z njo, da se malo razmiga. Saj to res ni isto, vseeno pa mi sedaj deluje bolj srečna kot pa takrat, ko je k nam prišla – pa je bila prej povsem svobodna.

Sem tisti Irenin prijatelj, ki muco na vrvici na sprehodih večinoma prenaša v košari.
Saj vsi vemo, kakšne so naše kosmate dame. Samovšečne in vzvišene, predvsem pa, če jim damo le najmanjšo možnost, razvajene.

Pika je moja druga mačka in prav tako druga, ki je seznanjena s povodcem. Sobne zverinice sredi mesta pač iz cele vrste razlogov, ki ste jih že našteli, pa konec koncev tudi zaradi tega, da ne zamenja človeka, pri katerem živi, ni niti najmanj modro spuščati na samostojne potepe, po drugi strani pa je vsaj pri moji Piki očitno, da od časa do časa potrebuje popestritev svojega enoličnega in včasih kar osamljenega življenja.
Sprehod se je še vedno obnesel! Hodi sicer ne prav dosti, saj tudi prave kondicije nima, se pa toliko bolj zanima za okolico. Le-ta pa tudi ni ravnodušna. Opozoriti vas moram, da boste ob sprehodu z mačko v centru pozornosti, vsi otroci jo bodo želeli pobožati, vse mame pa bo skrbelo, ali grize in praska; seveda pa se vam lahko zgodi tudi to, kar se je meni – starejši uglajen gospod vas lahko vpraša, kakšne čudne pasme je ta pes! 🙂

Sicer pa ne hodiva samo čez mesto, na grad in v Tivoli, bila sva tudi že v kinu!

Lepo pozdravljen tukaj!

Popravljam še tvojo povezavo, da bodo lahko mačjeljubci nemoteno občudovali tvojo dlakokrempljarko, preden ji posvetimo lastno omrežno stran, kjer bo kot zvezda zbirala pisma oboževalcev!

Mislim da se muce ima komot na povodcu kajti jim želim tudi malo svežega zraka!

LP Grace

No, jaz bi takega človeka obravnaval kot BEDAKA!

tudi mi imamo mačka, ki je samo v hiši. zato smo mu kupili oprsnico in povodec in ga vsak dan peljem na sprehod. star je okoli šest mesecev, in smo ga na povodec začeli navajati šele zadnjih 14 dni. ampak se je že skoraj povsem navadil. na začetku je bilo malce problemov, saj je mačka mačka.
to se mi zdi popolnoma sprejemljivo, saj je to edini varen način da maček spozna zunanji svet VARNO.

Pozdravljeni. Tudi sama pravkar navajam našo muco na povodec. Stara je 3 leta in je bila vmes kakšno leto tudi zunanja, saj smo živeli v odmaknjeni ulici ob robu Ljubljane, kjer ni bilo cest.

Zaradi selitve, sem se odločila, da jo naučim povodca. Za nama je tretji dan (povodec, jo zgleda ne obremenjuje) in danes sva osvajali naš blok. Problem nastane, ko se mala ustraši (sosedov, hrupa v drugih stanovanjih itd.) in me zanima, če ta faza mine? Ker če se bo vsakič takole prestrašila, da hoče brezglavo pobegnit, se mi zdi brez poante, da jo spravljam v stresne situacije. Povodca drugače ne zavrača, tudi dojela je že povezavo z povodcem in sprehodom, saj ko ga primem v roke ona že čaka pri vratih in pobesnelo mijavka. Včasih me celo sama prosi in jo odpeljem po bloku, medtem pa besno vibrajoče trese repka.. Ven si zaenkrat še ne upa četudi odprem vhodna vrata na stežaj.

Ali je to normalna reakcija? Ali to pomeni da se bo skos bala okolice oz. bolje rečeno mimoidočih ljudi? Saj je ne nameravam vozit po mestu, želela pa bi jo naučiti toliko spročenosti,da greva lahko tistih 200 m od bloka v naravo kjer so sami travniki.

Veš kaj bi ti jaz predlagala?

Da kupiš eno priročno nosilno torbo za mačke (ne boksa, ki je precej nepriročen) in navadiš mačko nanj najprej v stanovanju (tako da daš notri njeno odejico, igračke, da jo notri čakajo priboljški ipd.). Naši mački imajo svoje potovalne torbe zelo radi in spijo v njih tudi tako, ko šele “treniramo” za potovanje.

Ko bo navajena na torbo, jo nesi tistih dvesto metrov, ker je za povprečno mačko gneča okoli bloka povsem preveč. Potem naj travnik raziskuje iz svoje torbe, kamor se lahko na začetku tudi skrije, če jo kaj prestraši.

Začnita na zelo mirnem delu, kjer ni psov, drugih sprehajalcev, avtomobilov itd.

Mačko navajaj na to, da reagira nate. Pogovarjaj se z njo, pokliči jo k sebi, pohvali, pobožaj, počepni in jo povabi, da se ti približa. Če reagira na priboljške, njeno pozornost in reakcijo nagrajuj. Če jo kaj prestraši, zmede, skušaj pritegniti njeno pozornost, jo pomiriti, da ne zbezlja.

Še nekaj. Jaz imam mačke zunaj vedno pripete na oprsnico, za vsak slučaj pa imajo nameščeno še pasjo ovratnico (ne mačje, ki se odpre ob potegu). Zakaj. Če se slučajno zgodi, da se maček česa ustraši, jo mačka mnogo lažje zadržati pred bezlanjem, če počepneš k njemu in primeš ovratnico in oprsnico. Nikoli ne vlečeš pobezljanega mačka k sebi s povodcem, ker se bo obrnil in se snel z oprsnice.

Jst sicer zivim v tujini in tukaj to ni prav nic posebnega. Med drugim tudi ne vidis nobenega macka povozenega na cesti (v sloveniji sem jih videla vsaj ene par VSAK teden) in do sedaj nisem videla niti enega psa letati brez nadzora. Macke morajo biti po zakonu ponoci notri. Po zakonu morajo biti vsi mikrocipirani in sterilizirani/kastrirani – ga ne mores prodat, kupit ali oddat ce ni.

Ukvarjam se z foster parentingom mack (zacasno skrbnistvo po slovensko) in smo imeli ze x muckov in mack tukaj in absolutno vse so notranje in gredo ven izkljucno pod nadzorom. Dolocene macke imajo ta pravi karakter in jih lahko das na opasnico in jih v roku parih dni navadis na povodec. Vecinoma gremo tako na sprehod okoli hise pa malo ob pred bajto ce ze, ponavadi so z vrtom cisto zadovoljne. Ce so se poseben ubogljive in inteligentne se jih da vcasih spustiti na vrt za kaksne pol ure in jih samo gledas, se pogovarjas z njimi in jih poklices nazaj ce gredo predalec (vrt je itak ograjen ampak jim do ograje ali za hiso ne pustim.

Kljub temu da imajo te privilegije nobena ne sili ven in recimo komot pustim vrata odprta ce nesem smeti ven al grem pa cunje obesit… je komanda pri bajti.

V sloveniji sem takisto svojo muco sprehajala na povodcu pred hiso in po bliznjem travniku tudi po 2 uri. Pri mackah je to tako da ne peljes ti njih na sprehod ampak peljejo one tebe na sprehod. Sosed se je delal norca in vprasal kaksno pasmo psa smo kupili pa sem mu lepo zabrusila da nej gre na pregled oci, ker imamo macko. Bas me boli k kaj so si sosedi mislili. Moja muca je bila varna in zdrava in moj moz in jaz nisva bila zaplankana malomescana/kmetavza (ziveli smo na vasi).

Tasmanski vrag: Tudi sama sem že razmišljala v to smer.. kje pa se kupijo takšne torbe? ker sama sem videla samo boxe (tiste plastične potovalne torbe), to verjetno mislite tiste torbice, ki so take kot za čivave?? iz blaga?

Kot sem rekla, pri nas ni full ljudi, ker gre za dokaj novo naselje, se je pa včeraj prvič zgodilo, da sva z Lily na hodniku srečali neko gospo v petkah, in seveda se je muca že ropota petk ustrašla, potem pa frdamana babnica ni imela niti tok spoštovanja al pa pameti, da bi ustavila tista svoja kopita in počakala tisto sekundo, da primem mačko, ki je bila več kot očitno prestrašena in je začela divjat. Ampak ne.. ona je šla mimo naju s še večjo ihto, in v tistem trenutku sem se zbala da bi se tamala tok ustrašila, pa jo nehote opraskala po nogah. Vse skupaj se je zgodilo tako hitro, da sem komaj ujela mačko in jo prjela v naročje… Ljudje so res arogantni, sploh te mlade gospodične, ki imajo očitno občutek, da ves svet kleči pred njenimi nogami…

Zato sem začela razmišljati, da to ne bo šlo, saj je naša mačka pravi strahopeten zajček kar se tujih ljudi tiče, hvala bogu, da sva tok navezani ena na drugo, da kljub bezljanju še vedno upošteva moj glas in zadeva ni bila tok kritična, kot bi lahko bila.
In ker ima izjemno rada vrečke, torbe in nahrbtnike, mislim da bi to celo lahko šlo… Hvala za nasvet!

Take torbe se kupijo v vseh malo bolje založenih trgovinah za male živali. Imajo jih tudi nekatere trgovine, ki so v sklopu klinike, npr 300 kosmatih. Tam že nekaj časa opazujem lepo torbo, se mi kar “sline cedijo” tako je lepa. Torbe so res praktične, ker so lahke, poleg tega se odpirajo na zadrgo. Tudi jaz svojo mačko nosim v taki torbi, z njo grem celo na avtobus, ali jo peljem na kolesu.

Jaz bi samo nekaj dodala na temo torne za mačko …. ne smete izbrati takšne, ki je recimo za čivave, kjer glava kuka ven. Pri mačkah res velikokrat velja, da kamor gre glava gre tudi telo, pa še spretne in gibčne so in iz takšne torbe pobegnejo v nekaj sekundah, sploh če jih kaj splaši.
Torba mora biti cela zaprta, obstaja pa sedaj že veliko varijant tudi raznih tekstilnih torb za mačke, al pa manjših transporterjev ljubkih oblik …

V mislih sem seveda imela torbo, ki se jo popolnoma zapre, ne prenosnih torb za pse.

Povprašaj v bolje založenih trgovinah (Zootic, Mr. Pet), sicer pa lahko naročiš tudi preko spleta (Super Čombe, ZooPlus itd.).

New Report

Close