M
težava kontracepcije za moške je v tem, da so potenca, libido in spermatogeneza posredno povezani in karkoli bi hormonsko ustavijo produkcijo semenčec, bi moškemu vzelo tudi željo in zmožnost do spolnosti. Saj ne, da ta učinek ni vsaj malo znan tudi pri ženski hormonski kontracepciji, ampak je dovolj malo izrazit, da v splošnem ne moti. Poleg tega mora ženska kontracepcija doseči le zavoro enega dogodka na mesec, to je ovulacijo, pri moškem pa proces, ki teče 24/7/365 od pubertete do včasih pozne starosti. Skratka, bistveno večji problem pri moških kot pri ženski.
Brala sem da so bile obetavne študije moške kontracepcije (kontracepcijskega gela in drugih stvari konkretno, če ste zasledili študije?) narejene z malo stranskimi učinki na potenco, ampak so se vseeno moški pritoževali nad malimi stranskimi učinki ker je pri njih verjetnost za zanostitev nična in zakaj bi trpeli majhne stranske učinke, tudi da ženske ne bi zaupale moškim pri moški kontracepciji … Na yt je ena ameriška ginekologinja rekla da se strokovno ne vidi smisla v moški kontracepciji, ker moški ne morejo zanositi in da ženske so ravno zaradi tega pripravljene potrpeti manjše stranske učinke kontracepcije, ker tudi med nosečnostjo so „stranski učinki“ nosečnosti. In da imamo že dobro delujočo žensko kontracepcijo, ki se ho da z raziskavami še izboljšati in nadgraditi. Se ginekologom zdi to tako, da je bolj smiselno nadgrajevati žensko kontracepcijo, in ne vidijo smisla v moški, ali je res več stranskih učinkov itd?
Spoštovani,
da ne bom pristranski ali kakorkoli banalen, ampak vse v življenju je tako ali drugače povezano z motivacijo, bodisi notranjo bodisi zunanjo. “Pravi” moški bo potrpel tudi nekaj malo stranskih učinkov, če ti le niso v smislu problemov s potenco in spolno močjo, libidom ipd. Tam so namreč lahko tudi malenkosti problem, kajti ko enkrat zaškriplje, moški lahko izgubi zaupanje vase, to pa za 10x,100x, 1000x lahko poveča vpliv še tako majhnega stranskega učinka. Sicer pa obstajajo tudi moški, ki si absolutno ne želijo svojih potomcev niti pod razno in takšni bodo verjetno z veseljem posegli po takšni rešitvi, do zdaj pa so se praviloma poslužili sterilizacije, ki je pri moškem tudi na srečo zelo preprost in hiter poseg.
Verjetno je zaradi tega med drugim ker je več kontracepcije razvite za ženske med moškimi in tudi v družbi in tudi v stroki? prepričanje da je za kontracepcijo odgovorna ženska in moški pri odgovornosti za kontracepcijo nima nič ali ima zelo malo veze? Ali pa morda prepričanje med moškimi, v družbi in tudi v stroki? izhaja iz tega da biološko je ženska tista ki zanosi in rodi in npr. umetni splav je pravno gledano stvar izključno ženske, npr.so pregledi v nosečnosti stvar ženske in ne moškega (npr. partner je lahko po želji ženske enkrat prisoten), itd.?
problem je kompleksen in posamezne komponente problema mejijo druga na drugo v krogu, tako, da nobena izolirana rešitev enega problema ne reši vseh ampak se preliva naprej. Zato se je pri moških pač dobro obnesla barijerna metoda kondoma in ta bo verjetno ostala tudi v prihodnje, hormonska pa se bržkone ne bo obnesla, ker tudi najmanjši stranski učinku močno vplivajo na spolno moč, motivacijo, libido in vse kar je potrebno za moško vlogo v spolnosti. Kar zadeva “obiske pri ginekologu v nosečnosti” si preveč ljudi to dogajanje prestavlja preveč romantično, pa pri tem ni prav nobene romantike. Preverjajo se izvidi, preverja srčni utrip (kar mimogrede lahko zdaj preverja tudi vsaka nosečnica sama doma neskončnokrat s poceni napravami kot je npr. Angelsound za nekaj 10 EUR iz Kitajske), če ima nosečnica kakšne težave, se opravi včasih ginekološki pregled, kar tudi ni prav nič takšnega, od česar bi moški imel kakršnokoli korist ali zadovoljstvo. Skratka, edino, kar morda lahko pritegne partnerja, sta dva ali trije dogodki v nosečnosti, kot so UZ pregledi ploda in pa morebiti porod kot pomemben družinski dogodek, ki povezuje.
Morda je to vprašanje bolj za psihologe ali sociologe pa vendar… zdi se mi da tudi ginekolog bo vedel. Zanima me, zakaj v družbi je odločitev za zanositev stvar para, odgovornost za kontracepcijo se pa pogosto prelaga na ženske in da moški, če se odloči za spolni odnos brez kodoma, pri tveganju za morebitno zanositev nima nič in je odgovorna ženska, ker bi morala poskrbeti za kontracepcijo? Morda vpliva tudi to, da je pravica do kontracepcije in pravica do prekinitve nosečnosti pravno gledano stvar posameznika in ne para? Morda vpliva tudi to, da dejansko biološko je nosečnost stvar ženske in na ginekoloških pregledih npr. je ženska pač sama, itd?
Brala sem tudi , da naj bi bila FDA pri stranskih učinkih kontracepcije za moške (npr. krvni strdki, itd) bolj stroga kot pri ženskah saj se pri moških primerja z nekim osnovnim tveganjem, pri ženskah se pa gleda v primerjavi z nosečnicami pogosto, ki imajo povišano tveganje za krvne strdke npr.?
to so vse bolj filozofsko-sociološko-kulturološka kot strokovna vprašanja. O tem se da sicer razpravljati, ampak stroka pri tem res nima prav veliko, zato menim, da to ne spada na ta portal.