Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja lymska borelioza?

lymska borelioza?

Spošovani, žal, ni pravila. 2. ali 3. faza se začne več tednov, ali mesecev po okužbi. Pri nekaterih bolnikih že po nekaj tednih, pri nekaterih po mnogih mesecih. http://www.nijz.si/sl/borelioza-lymska-bolezen
http://www.borelioza.si/sl-SI/drustvo/borelioza.html
Bolezen lahko posnema številne druge.
Bistveno je, da pravočasno pomislimo na boreliozo in pričnemo zdraviti 1. fazo, kar je bilo pri vas tudi storjeno. Žal, pri nekaterih zdravljenje ni uspešno (in bo zato opravljeno tudi testiranje). Počitka ne potrebujete, proti KME pa je cepljenje izjemno priporočljivo. Lepo vas pozdravljam, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Torej se lahko cepim proti KME tudi, ko obstaja možnost, da me je klop okužil tudi s tem virusom. Imela sem isti pomislek kot pri cepljenju proti gripi, če smo npr. močno prehlajeni.
A morda obstaja vsaj kakšen procentualni izračun uspešnosti zdravljenja borelioze v 1. fazi z oralnim antibiotikom. Vem namreč, da so pred 30 leti npr takoj ob obročastem eritemu začeli z intravenoznim antibiotikom, pa je Sumamed obstajal tudi takrat. Verjetno pri tolikšnem porastu okužb to več niti ni možno…

Spoštovani, proti KME se lahko cepite, edino, kar morate vedeti, je, da – ste se slučajno že okužili, cepljenje ne more preprečiti bolezni (nikakor pa ne prispeva k morebitnemu težjemu poteku). Če pa bi bili že cepljenje proti KME in bi vas klop vbodel po prvem odmerku, bi bilo smiseslno spodbujanje zaščite še pospešiti in dati drugega čim prej- po vbodu.
Študije učinkovitosti zdravljenja s posamezno vrsto antibiotika (in kasnejšim več mesečnim do več letnim spremljanjem) dajo različne rezultate (ob tem ne smemo pozabiti, da se po eni strani borelia res lahko zelo dolgo prikrije, po drugi, pa so v naših endemskih razmerah, možni ponovni vbodi okuženih klopov). Pa vseeno – uspešnost zdravljenja eritema migrans je okoli 90% in več.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala, pa še zadnje vprašanje. Ali izginjanje eritema ima kaj zveze z ozdravitvijo. Danes je minil teden dni od obisla urgence, pa imam eritem še zmeraj prisoten. Sicer počasi izginja, ampak mi vseeno ne da miru, da vas ne vprašam.

Spoštovani, hitrost izginjanja eritema ni v povezavi z uspešnostjo zdravljenja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

približno 3,5 meseci me je ugriznil klop za desnim kolenom. Še isti ali drugi dan sem ga odstranila. Ni bilo nobene rdečine. Čez nekaj tednov, sem začela opažati krogce, ki so se povečevali na levi nogi. Ker po 2 tednih še zmeraj niso izginili sem šla k zdravniku, ki mi je dal amoxicillin in sem jih jemala 3 tedne. Krogci so kmalu po začetku jemanja izginili. Prejšnji teden sem naredila še krvni test, ki je pozitiven (Borrelia burgdorferi IgG 83,88, IgM 1,11).
Kako naprej? Kako naj vem ali so bili antibiotiki uspešni ali ne?

Lep pozdrav,
Tina

Spoštovani, serološka diagnostika je bila pričakovano pozitivna. Po zdravljenju se bolnika spremlja klinično. Če nima težav, je bilo zdravljenje uspešno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
imam pozitiven test na Boreliozo in sicer so vrednosti :
Liaison titer IgM 77,18 in IgG 20,01.
Prosim, mi lahko razložite ali gre za akutno ali za zastarelo okužbo. In ali je potrebno zdravljenje z antibiotiki ?
Že več mesecev imam tudi bolečine, ki se selijo v sklepih roke, kolena, kolka.
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Pozdravljeni!

Predvcerajsnim sem imela 3 klope. 2 sem odstranila max 8 ur po tem ko sem jih dobila, tretjega sele vceraj zvecer, se pravi vsaj 32 ur po tem ko sem ga dobila.

Klope imam pogosto in vsakic me po tem ko ga odstranim srbi se vsaj 1 teden. Zdaj pa se mi je okrog vboda enega od klopov (tistega ki sem ga odstranila v roku 8 ur) naredil neke vrste kolobar.

Tezava je v tem da sem noseca 13 tednov. V preteklosti se mi je kolobar ze naredil, zdravila sem se s sumamedom. Tudi pri infektologu so kakšni 2 leti kasneje potrdili prisotnost protiteles in predvidevajo, da sem bila v preteklosti okuzena z borelijo.

Torej, kaj naj storim? Ce sem borelijo ze imela, jo ze imam in je ne morem se enkrat dobiti? Je smiselno sploh zdravljenje z antibiotiki? Kaj pa glede nosecnosti?

Hvala vam!

Spostovani, seveda se lahko ponovno okuzite. Ce imate kolobar, ki se siri, je nujno, da obiscete zdravnika zaradi predpisovanja antibiotika. Glede na to, da ste noseci, je nujno, da vaso boreliozo v nosecnosti pozna in obravnava tudi ginekolog,

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pred kratkim sem opravil test borelioze , zaradi problemov igM z vrtoglavico.Test ELFA je pokazal igM negativno ,igG pa pozitivno. Test imunoblot pa je pokazal igM negativno, igG pa pozitivno in sicer 10 točk. Zanima me kaj pomeni teh 10 točk,glede na to, da se ne spomnim da bi me kdaj ugriznil klop,razen pred 35-leti.Osebni zdravnik mi je dejal da ne morem in ne morejo storiti nič . Torej lahko samo čakam kaj se bo z mano dogajalo ? Hvala za odgovor.

Janez

Spoštovani, razen to, da so pač zaznana protitelesa razreda Ig g, kar pomeni srečanje s povzročiteljem (nekoč?), ne morem reči prav nič drugega. Vzroke za vrtoglavico je treba pač raziskovati dalje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
pred tremi tedni sem zbolela. Začelo se je z bolečinami v zadnjem delu medeničnega obroča, po hrbtu navzgor in po nogah. Telesna temperatura je narasla na 39 stopinj in pojavil se je močni glavobol. Zaradi bolečin, ki so se širile po mišicah celega telesa sem sklepala, da gre za virozo, čeprav sem bila presenečena, saj že dolgo nisem zbolela, poletje pa sem preživljala na deželi, brez večjega stika z ljudmi. Temperaturo sem si štiri dni zniževala z lekadoli, dva lekadola naenkrat, tri do štirikrat na dan, saj je temperatura po cca štirih do petih urah spet visoko narasla. Peti dan sem predvsem zaradi nevzdržnega glavobola (nad očmi in za očmi) , ki ga tudi lekadol ni omilil obiskala dežurnega zdravnika. Hitri crp je bil 28 in ker ni bilo drugih znakov so zaradi glavobola sumili, da gre za blago vnetje sinusov. Nisem pa imela nobenega izcedka. Predpisali so mi blag antibiotik. Ker je intenzivnost glavobola in močnejše bolečine za očmi naraščala, sem ponovno obiskala dežurnega zdravnika, ta dan so me dražile tudi oči in se solzile, bil je voden izcedek brez rdečine…meni ni izgledalo kot vnetje, ampak posledica bolečine. Predpisali so mi antibiotične kapljice in druge tablete za znižanje vročine in bolečin, saj sem imela zaradi lekadolov težave z želodcem. Ves čas sem tudi uživala linex forte. Tudi še par dni po izteku antibiotikov. Temperatura je padla, prav tako so se umirile hude bolečine. Ostala pa je utrujenost, rahla slabost, huda izčrpanost že po dveh urah pretežno sedečega dela, pojavijo se bolečine v mišicah, v hrbtenici… Prav tako so kljub linexu se povečale prebavne težave…tekoče odvajanje blata, napenjanje, črvičenje v črevesju… občasno mi temperatura naraste na 37,2…
Tudi težave z očmi, skelenje in solzenje trajajo-že pred to boleznijo in še zdaj.
Pomislila sem na boreliozo in se spomnila, da sem pred meseci imela po piku rdeč simetrični krogec v velikosti kovanca za cca 10 centov, ki je bil malo nenavaden, ampak je v dveh dneh izginil in sem nanj pozabila. Prav tako sem v preteklosti že odstranila kakšnega klopa, popikali pa so me na deželi tudi komarji… K osebni zdravnici še nisem šla, saj sem načeloma »zdrava«…ampak čutim, da ne popolnoma. Naj omenim še, da imam že več let diagnosticirano avtoimuno vnetje ščitnice, odstranjen levi reženj in uživam Novothyral in Euthyrox, pred kratkim kontrolirano in vse v mejah normale.
Ali bi lahko bil sum na boreliozo?

Spostovani, vasa obravnava nikakor ne sodi na Forum, ampak k izbranemu zdravniku. Tezave, ki ste jih navedli, so bile in so verjetno se vedno posledica akutne okzbe, najverjetneje virusne, ki ste jo, oz. Jo se prebolevate. Tovrste tezave se npr. Pojavljajo pri adenovirusnih, enterovirusnih okuzbah, pa se kje. Borelioza tako prav gotovo ne poteka. Do sedaj ste se prakticno samozdravili, vsekakor pa sodite v ambulanto.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close