Najdi forum

luknjica v zobu

Pozdravljeni,

zanima me samo, če se karies na enki (mlečni zob) res ne zdravi? Kaj lahko storim jaz, da preprečim širjenje. Zobke umivamo redno. Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav,

Z.

Spoštovana zvezdica,

pri odgovoru bi mi pomagal tudi podatek o otrokovi starosti.
Mlečne zobe lahko popravljamo tako kot stalne, problemi se ponavadi pojavijo zaradi otrokovega “nesodelovanja”. Zob, ki je tik pred izpadom, tudi ni smiselno popravljati, ker otroka s posegom le vznemirjamo, zobek pa bo čez nekaj tednov izpadel. Zaželjena je sanacija mlečnih zob, ki bodo v ustih dalj časa.
Zobke morate še naprej redno in predvsem temeljito čistiti, pazite na prehrano, izogibajte se pitju sladkanih pijač (pozor tudi ponoči!).
Lepo pozdravljeni!

Otrok je star tri leta. Luknjica je minimalna in je sploh nismo opazili. Šele pri pregledu jo je opazil zobozdravnik.
Držimo se vseh navodil, ki ste jih napisali. Ponoči pa že dolgo ne pijemo. Izjemoma, ko je otrok prehlajen, a še takrar vodo.
Z.

Spoštovana zvezdica,

glede na starost bo zobek v ustih še vsaj nekaj let. Če je luknjica minimalna, pomagajo tudi pogosti premazi zoba, ki preprečujejo napredovanje kariesa (ob že naštetih “domačih” ukrepih). Če otrok pri zobozdravniku dobro sodeluje in je pripravljen za poseg, lahko zobozdravnik tudi naredi novo zvezdico.
Lepo pozdravljeni!

Ob pregledu je bilo rečeno, da jih ne delajo zato, ker tako in tako hitro padejo dol in jih je treba vedno znova popravljati. Iz svojih izkušenj bi se skoraj strinjala. Meni so tako v povprečju enkrat letno flikali enko zgoraj.
Ravno zato, ker sem imela sama toliko težav z zobmi, sem zdaj tako stroga pri umivanju zob.
O premazu ni bilo niti govora.
Glede sodelovanja pa po pravici povedano ne vem. Pri pregledu ni bilo težav. Ampak to ni primerljivo z vrtanjem, ker takrat samo odpre usta in nič ne “ropota”.
Vseeno hvala za odgovor. Bom poskusila, da bi ji dali vsaj kakšen premaz.Mi lahko poveste, kako to naredijo, da lahko otroka pripravim?
Hvala za odgovor
Z.

Mi imamo isti problem in je zdravnica poleg premazov na en mesec svetovala še obvezno vsakodnevno uporao zobne nitke! Upajmo, da bomo zobke čimdalj obdržali, ane! Zoya

Spoštovana zvezdica,

zobozdravnik mora zalivko na sprednjem zbou narediti tako, da ne odpada. Izjemoma je defekt tako velik, da zoba z zalivko ne moremo ustrezno dograditi in takrat delamo prevleko. Če je luknjica minimalna, potem res ni ovir za kvalitetno narejeno zalivko. Pri otrocih se pojavijo težave zaradi strahu ali pa zaradi nepotrpežljivosti (belo zalivko izdelujemo dalj časa, usta pa morajo biti stalno odprta, da se zobek ne zmoči).
Če zobek samo premažemo, ponavadi uporabimo manjšo kroglico vate ali poseben čopič in na zob nanesemo npr. impregnacijsko sredstvo.
Lepo pozdravljeni!

Spoštovana zoya,

samo v razlago drugim bralcem dodajam, da morajo otrokom obvezno nitkati zobe starši in še to zelo, zelo pazljivo, da ne pride do poškodb dlesni.
Lepo pozdravljeni!

Moja triletna hči pa ima poškodbe na štiricah in bi morale popravljati. Hči že pri zadnjem pregledu ni hotela sodelovati. Sestra je rekla, da jo moram do naslednjič pripraviti. Kako pa pripraviš triletnega otroka, ki je v obdobju ˝trme˝ in ˝tako bo kot bom jaz hotela˝? Sicer si zobe zelo rada umiva, najmanj trikrat dnevno. Flaško smo zelo malo uporabljali.

Pozdravljena!
Imam 5 let staro hčerko.Na dvojkicah je pred pribljižno enim letom imela temne lise iz katerih bi se najverjetneje razvile luknjice. Bila sem zelo začudena in hkrati presenečena, ker Ana še danes ne pije sladkanega čaja in poje le malo sladkarij oz. skoraj nič. Pridno hodiva k zobozdravniku, kjer ji vsakokrat naredi premaz z fluorom in spolira. Lise niso napredovale v luknjice in danes zobka še ima – vprašanje je kaj bi bilo, če takrat ne bi tako hitro odreagirala – brez njiju bi bila!

Lep pozdrav!

Spoštovana Irma,

odgovora na vaše vprašanje, žal, ne poznam. Z deklico se veliko pogovarjajta, preberita kakšno knjigico o zobkih (npr. Aleja mlečnih zobkov). Zobozdravnica se popravljanja lahko loti stopenjsko – najprej se otrok na stolu le vozi gor in dol, potem s tušom umijemo nohtke, naslednjič lahko zobke skrtačimo,….in čez čas nam mogoče uspe tudi popraviti luknjico. Po mojem mnenju otroku ni potrebno govoriti, da ne bo bolelo, raje mu povemo, da ima tuš samo mrzlo vodo in da bo zobek mogoče malo zazeblo.
Lepo pozdravljeni!

New Report

Close