Najdi forum

logoped, specialni pedagog

Imam sina, ki je ravnokar dopolnih 4 leta. Že nekaj mesecev hodiva k logopedu. Imel je več vnetij ušes, posledica je bil slab sluh in sedaj napačen govor.Sin je osvojil že vse vaje,kar se jih je pač logopedinja spomnila, vendar se govor ni kaj dosti popravil. Drugače sama pravi, da je zelo bister otrok. Pravi, da ima slabo razvito fino motoriko in ga zato želi napotiti k specialnemu pedagogu, ki pa trenutno ni dosegljiv v zdravstvenem domu. Z vsem tem se strinjam. Tukaj pa nastopi problem. Logopedinja je mnenja, da bi težavo rešila tako, da ga vpišem v vrtec, kjer bi se po njenem mnenju vzgojiteljice ukvarjale z njegovim risanjem. Sama ga v letošnjem šolskem letu ne želim vpisat v vrtec; nasploh ker mi ni jasno, kako se bo vzgojiteljica poleg vseh otrok posebej ukvarjala še z njim. Rešitev vidim samo v tem, da hodi pač k specialnemu pedagogu in tam dobi vaje, katere skupaj delava doma.
Naj dodam še to, da se mi osebno njegovo risanje oz. fina motorika ne zdi tako velik problem Če ga primerjam z vrstnik je verjetno pod povprečjem, karse risanja tiče, vendar je vsk mesec viden tudi njegov napredek na tem področju.
Imam štiri otroke, sama nisem v službi.Menim, da je kar se socializacije tiče družba treh bratov in vrstnikov z ulice dovolj.

Rada bi vaše mnenje oz. izkušnje. Hvala.

t.

tat,

Naprej opravičilo. Prebrala sem vaše pismo in upala, da se bodo z izkušnjami oglasile druge mame. Petra, logopedinja s katero skupaj vodiva ta forum je zaradi bolezni sinka že dlje časa odsotna in najbrž še bo vsaj do konca januarja. Obljubim, da jo bom, ko bo ponovno aktivna opozorila na vaše pismo, vam bom pa napisala moj pogled na vašo težavo.

Seveda ima obiskovanje vrtca kar nekaj prednosti še posebej pri otrocih, ki imajo kakršnokoli težavo na področju govora, socializacije, tudi motorike. Zagotovo se strinjava, da vzgojiteljice načrtno razvijajo ta področja. Ob tem pa se otrok (v stiku z mnogimi drugimi otroki v skupini) tudi dokaj spontano uči različnih socialnih veščin (kako se postaviti zase med vrstniki, kako doseči, da bom poslušan, upoštevan, kako povedati, narisati … ). Vsa ta vedenja lahko otrok opazuje pri drugem otroku in jih posnema. To je spontano učenje. Otrok ve, kaj »potrebuje« in vidi, kako to drugi dosežejo in tako poskuša še sam. Tudi spoznava, kaj ni učinkovito itd. Na ta način otrok razvija samostojnost, zaupanje vase v socialnem prostoru, preverja svojo učinkovitost, svoje moči. Res pa je, da to učenje ni vedno samo prijazno. Da so izkušnje otrok zelo različne
Seveda vrtec upošteva tudi razvojno stopnjo otroka (zato jih združujejo po starosti) in glede na to načrtuje delo tako, da spodbuja razvoj tistih spretnosti in veščin ter seveda sposobnosti, ki so v ospredju trenutnega razvoja. Tudi tu otrok opazuje druge, jih posnema, se še bolj potrudi, opazuje razliko med svojim izdelkom in izdelki drugih, spoznava, kako lahko narediš to in ono na nak drugačen način.
Ker ne opažate posebnega primanjkljaja na področju motorike (oz. vidite, da otrok tudi doma dobro napreduje) je mogoče bolj govor tisti, ki skrbi logopedinjo.
Glede govora pa bi bil v situaciji, ko bi se moral posebej potruditi, da bi ga otroci razumeli (v kolikor je to problem). Doma ste verjetno zelo navajeni na njegov govor in ga »prehitro« razumete. Tako se ne rabi dodatno truditi.

Pravite, da je logopedinjaizkoristila že vse vaje. Jaz vem, da so obiski logopeda izjemno učinkoviti in uspešni, da pa nekateri otroci potrebujejo več, da bi razvili določene spretnosti in ravno to »več«, sistematično, pogosteje je bilo najbrž v mislih logopedinje, ko vam je predlagala vrtec.

Ker ne morete do specialnega pedagoga bi bila v vrtcu tudi možnost, da se dogovorite za usmerjanje v kolikor bi seveda vi to želeli. To pomeni, da bi imel otrok specialno pedagoško in najbrž tudi logopedsko pomoč že v vrtcu samem (pač glede na oceno komisije, ki bi otroka pregledala).

Če gledam z vidika šole v katero bo vaš fantek vstopil že čez kakšno dobro leto in pol (če je sedaj napolnil 4 leta) bi bilo kar smiselno, da ob sistematični strokovni pomoči zapolni vrzeli, ki so nastale kot posledica bolezni v zgodnjem obdobju. Še posebej, ker ima vaš otrok za to potenciale. Velikokrat sem v praksi doživela težave otrok, ki čutijo, da bi lahko marsikaj (imajo potenciale, sposobnosti), jim pa neke specifične težave to preprečujejo (govor, motorika, telesna oviranost, nemir …)

Prepričana sem, da so vaše izkušnje z razvojem otroka zelo bogate saj imate štiri otroke. Je pa res, da starši gledamo in ocenjujemo razvoj nekoliko drugače kot stroka. Še posebej smo občutljivi in varovalni kadar ima naš otrok kakršnekoli bolezenske težave. Vaš otrok je imel težave z vnetji ušes. Vas mogoče s tega vidika skrbi, da bi se bolezen ponavljala, če bi bil v vrtcu?

Če obstaja ta možnost vas povsem razumem, kajti to pomeni, da bo otrok v vrtcu dan, dva potem pa tri tedne doma (bolan).

Sicer pa iz vašega pisma razberem, da ga boste naslednje leto pa vključili v vrtec. Če se boste odločili tako sedaj prosite logopedinjo, da vam naredi nek načrt dela z otrokom npr. za en mesec. To lepo izvajajta doma potem pa pojdita k njej na obisk, da tudi ona oceni napredek in učinkovitost dela v preteklem mesecu. Lahko jo tudi prosite, da se glede vašega otroka posvetuje s spec. pedagogom in da vam posreduje ustrezne aktivnosti (saj se v ZD zagotovo med seboj posvetujejo).
To bi bila pač malo bolj ovinkasta pot pomoči vašemu otroku, vam pa v korist, da lažje presojate, kako napredujeta in kaj bi bilo še potrebno.

Pa se še kaj oglasite.

Lep pozdrav
Francka

Tat,
Odločitev, ali boste otroka vključili v vrtec, je vsekakor vaša.
Najbrž logopedinja ni imela v mislih, da bi se vzgojiteljica v vrtcu posebej »ukvarjala« z vaših otrokom, temveč je bolj imela v mislih sam program, ki vsebuje tudi veliko različnih vaj za spodbujanje fine motorike. Fina motorika ni samo risanje, je tudi spretnost prstov pri rezanju, trganju, prijemanju itd. Fina motorika (natančneje oralna motorika) je pomembna tudi pri tvorjenju glasov in govoru.

Kar se govora tiče, pa me zanima: kakšen pa je otrokov govor sedaj? So problem samo glasovi ali je otrokov govor tudi vsebinsko nerazumljiv? In kakšne so slušne izgube?
Lep pozdrav, Petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

New Report

Close