Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Listerija – skrbi

Listerija – skrbi

Pozdravljeni;

Sem v 6. tednu nosecnosti.

Dva dni nazaj sem jedla kremni sirni namaz z zelisci; ki je bil dobrega okusa, tudi vonj je bil ok; mi je pa po tem, ko sem pojedla presinilo, da je bil namaz odprt sigurno ze en teden. Hranjen je sicer bil ves cas v hladilniku.

Je mozno, da bi se lahko okuzila z listerijo ali s katerokoli bakterijo, ki bi skodovala plodu?

 

lp.

Deževnica ni prijetna za pitje (“mehka” voda, brez mineralov), a praviloma ni nevarna – razen, če se onesnaži s kakšnimi bakterijami ali virusi. Ti praviloma izvirajo iz kakšne bližnje greznice, ki pušča in pride do zalogovnika z deževnico. A med bakterijami nikoli ne gre za listerijo, ampak za črevesne bakterije ali tim. enteroviruse. Ki delajo zoprne driske in bruhanje – in so za plod potencialno nevarni zaradi materine izsušenosti, ne pa prehoda preko posteljice. No, drugič si na piknike raje prinesite vodo s seboj, v plastenki. Ni ekološko, a je varneje :-).

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Bom kratka: ne, ni možno. “Industrijski” namazi vsebujejo nekaj konzervansov, ki ne spodbujajo rasti bakterij. Prej plesni, ki pa ni nevarna – vsaj dokler je ni količinsko toliko, da postane namaz povsem neužiten…

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani. Ne vem, ali me situacije “lovijo” zaradi moje nervoze in strahu pred tem ali kaj… Vsak dan se za nekaj sekiram. Danes sva s sestro pekli ameriške palačinke. Še pazila sem, da sem jih res dobro zapekla, a ko so bile zunaj že čisto rjave sem jih pač odstavila. Ko sem jih jedla se mi je za moment zazdelo, da sem začutila surovo maso, a sem mislila, da me spet preganja paranoja, saj sem jih zelo pekla in nadaljevala sem z jedačo. Jaz sem pojedla prva, nato pa sestra pri zadnji palačinki reče “ojoj, surova je notri” in je bila še prav tekoča masa… Zdaj se sekiram, da je bilo tako tudi pri mojim. Zelo se bojim listerije, a se lahko dobi tudi od nepečenih palačink ali je to nevarno le zaradi salmonele? V masi sta bili dve jajci, pojedla sem pa palačink nekje za pol te mase. Hvala.

P.S. jajca so domača.

Spoštovani. Pred dobrim mesecem sem pojedla nekaj vprašljivega, dobila sem navodila, da opazujem svoje počutje, predvsem gripi podobne simptome. Par dni me že boli grlo, imam zamašen nos, rahel glavobol in pa bolečine v mišicah/po telesu. Temperature zaenkrat nisem imela. Bi me moralo skrbeti glede listerije, bi morala k zdravniku?

Za nosečko 743:

ja, res vas daje panika. Jajca (zlasti domača) so res lahko vir okužb s salmonelo, a je to zelo redko in bolj ob uživanju “neobdelanih” (torej ne v masi, skupaj z moko ipd) oziroma “surovih” delov (npr. “v mehko” kuhana jajčka s še hladnim rumenjakom). Vaše palačinke so bile morda res slabše prepečene, a očitno še užitne. Zato menim, da ni tveganja niti za okužbo s salmonelo (ali kakšno drugo črevesno klico), še manj pa za listerijo.

Še čisto splošna opomba (“ne leti” na vaše vprašanje…): večina klic (bakterij, virusov, parazitov) se prenaša z rokami. Pa vendar dobivam samo zaskrbljene maile, kaj so nosečnice nevarnega pojedle. Ne razumem čisto, zakaj mi nobena ne piše v grozi, ker si je pred prehranjevanjem pozabila umiti roke :-).

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Za “simptomi”:

mesec dni je za hrano kot vir okužbe (zlasti z listerijo) daleč predolga doba, da bi jo lahko krivili za trenutne težave. Bolj verjetno je, da ste bili v stiku s kakšnim okuženim z virusi dihal – vsaj znaki in simptomi, ki jih navajate, so kar značilni. Torej brez “listerija” panike.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Pišem Vam zaradi težav, ki me pestijo zadnje štiri dni in sicer pred štirimi dnevi sem dobil zamašen nos, na prvi pogled je zgledalo kot navaden prehlad, ki je trajal dva dni. Poleg tega me je prvi dan še rahlo srbelo in bolelo grlo, drugi dan je bilo v redu. So se pa pojavile boleče noge, obe celotni nogi, ki bolijo tri dni. Bolečina ni stalna, ob mirovanju zgine in se spet pojavi ter malo kljuva. Ne morem je točno locirati, zdi se mi, da bolijo mišice in kosti. Temperature v tem času nisem imel (36.9, 37.0).

Zanima me za kaj konkretno bi šlo, je potreben pregled pri zdravniku, saj je ne znam pojasniti in me moti.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni. Zelo rada jem dateljne. Jem jih direktno iz embalaze. Zadnjic mi je prijateljica rekla, zalaj jih ne perem. Sedaj sem prestrasena za tokso in listerijo. Ali je varno uzivanje iz embalaze ali ne? Sem si delala skodo?

Tudi jaz jem datelje iz embalaže – in nimam nobenih slabih izkušenj. Seveda pa je vedno možno, da ob pakiranju v kakšni eksotični lokaciji ni bilo vse “čisto”. Ampak tu bolj mislim na nakupe na kakšnih potovanjih, na ulici ali tržnici, ne pa na datelje is SLO trgovin…

P.S. Oprani datelji morajo biti pa res neokusni.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lepo pozdravljeni. Včeraj sva bila s partnerjem povabljena na postrvi. Vem, jaz najbrž preveč razmišljam in se sekiram… Moja postrv je bila nekoliko debelejša kot njegova. Zunaj je bila zlato zapečena. Znotraj pa je srednja kost šla težje od mesa in “žila” je bila nekako žive barve. Ko sem vlekla glavno kost ven, se je nekaj mesa ribe držalo gor, ni kar odstopalo kot po navadi. Ampak meso je bilo belo, ni da bi mi izgledalo prav surovo, tudi tekstura se mi ni zdela surova, je pa res, da še nisem jedla surove postrvi in ne vem, kakšna je na okus. Skrbi me, da bi bila preslabo toplotno obdelana pri kosti in bi bila okužena s toksoplazmozo ali še huje z listerijo. Je riba v takšnem primeru nevarna, ali bi bila edino v primeru, da bi bila res surova? Pečena je bila na ponvi, ne vedo koliko časa, ker jo pečejo po občutku. Sem pa skoraj 33. teden nosečnosti. Hvala.

Ribe (še zlasti ne postrvi iz uradnih ribogojnic) ne sodijo med vire bakterij in parazitov, ki se jih bojite – in tudi, če bi jedli surovo (carpaccio iz postrvi je menda slasten), ne bi bili ogroženi ne vi ne vaš plod.

Res lepo, da vam partner prepusti večjo porcijo specialitete :-). Običajno se dogaja ravno obratno.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lepo pozdravljeni. Zanima me, ali obstaja kakšna nevarnost pro naslednjem dogodku: psička se mi je strgala iz povodca, ker je zagledala pri sosedih mrtvo miš. Ne vem, kaj je z njo počela dokler sem jo uspela odgnati od nje in jo priklicati nazaj. Ko sva prišli nazaj v hišo, sem ji šla pod tuš oprati tačke in obrazek. Ob splahovanju obrazka ji je bilo seveda neprijetno in se je stresla tako, da je meni vse letelo po obrazu… očeh, ustih, nosu. Končno sem jo nekako uspela očistiti, na koncu sem si še sama umila obraz. Zanima me, ali obstaja na kakšen način nevarnost za okužbo z listerijo ali toksoplazmozo? Hvala.

Hkrati me zanima, ali bi lahko na ta način name ali na psičko prešel strup za miši, ali je bil stik premajhen, da bi se zgodilo kaj takega? Bi v primeru kontakta s strupom za miši škodila nosečnosti? Sem v 33. tednu.

Sploh ne vem, zakaj sem tako “smotana”. Bolj kot pazim, večje neumnosti delam. Danes sem si za kosilo zaželela kuhan krompir in zelenjavo, polito z navadnim jogurtom. Eden je bi uporaben do danes. Seveda sem najprej porabila tega. Ko sem že polila po hrani, se mi je zdelo, da je nekako grudast. Tudi na pokrovčku iz notranje strani je imel takšne pikice/lise, kot bi bilo od fermentacije. Nikoli ni bil shranjen na visoki temperaturi, ne da bi jaz vedela. Hranili smo ga v hladilniku. Nisem opazila poškodovanja embalaže. Okus mi je bil OK… Je iz trgovine in narejen iz pasteriziranega mleka s 3,6% mlečne maščobe. Glede na to, da mi ni smrdelo in bilo čudnega okusa, sem pojedla, ker sem v nosečnosti iz strahu zavrgla že ogromno hrane… Sedaj se pa “grizem za nazaj”. Ali je bil lahko okužen z listerijo? Sem pa noseča 33+2.

Spoštovani!

V nosečnosti pijem isotonični radler. Ko sem ga danes odprla se je močno spenil, da je nekaj vsebine priteklo ven. Najprej nisem razmišljala in sem ga pila. Potem sem malo razmišljala in sem ga raje zavrgla… Spila sem ga cca. 2 dl. Potem sem ga prelila v kozarec. Močno se je penil, a je pena kasneje izginila. Sem ga nato še vohala in je morda imel malo vonja, a ne da bi bil prav izrazito pokvarjen… Mogoče malo “poseben”. Ali je možno, da se na tak način okužim s čim nevarnim za nosečnost (da bi bil npr. kontakiniran s tokso ali listerijo)?

Spoštovani!

Na vas se obračam zaradi (mogoče pretirane) zaskrbljenosti. Danes smo bili na pikniku. Ker me je zelo strah, da meso ne bi bilo dovolj pečeno, najprej nisem želela jesti mesa. Potem pa sem le vzela nekaj, kar je izgledalo kot hrenovka, pa očitno ni bilo. Bi rekla, da je šlo za neko klobaso, le tanjšo. Ko sem prerezala se mi je zdela takšna roza, ne vem ali zaradi same sestave, ali zaradi premalo pečenja. Pojedla sem en kos, preostalo pa ob opazki raje dala partnerju. Na krožniku je ostal madež, za katerega ne vem, ali je sok od mesa/žara, ali je bila kri. Ker nisem želela izpasti nora, sem obdržala krožnik in pribor in potem na tem krožniku jedla zelenjavo z žara. Ali bi se lahko od tako male količine okužila z listerijo (en košček, pribor s katerim sem prerezala in isti krožnik)?

Hvala za odgovor že vnaprej.

Psička in mrtva miš:

verjetnost, da bi bila miš okužena s toksoplazmo ali listerijo, je izjemno majhna – miši bolj umirajo zaradi virusov, ki NISO prenosljivi na človeka (izjema je mišja mrzlica, ki pa je “endemska” in trenutno v Sloveniji ni problem).

Da bi pes prenesel na vas strup, zaradi katerega je poginila miš, je še manj verjetno – pač pa bi bilo v primeru, če bi miš pojedel (kar pa dvomim, psi imajo miš kot plen, za igro, ne za hrano), lahko nevarno zanj. In ker gre predvem za strupe, ki inhibirajo strjevanje krvi, bi to hitro opazili.

Torej kar mirno. Vseeno pazite, da vam ne uhaja s povodca, poleg mišk prežijo nanj še mnoge druge nevarnosti, ki se jim psi ne znajo izogniti. In so nevarne za njih, ne za nosečnice.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Za lila466:

Prav nič niste smotana, pač pa malce preveč prestrašena nosečka, ki se je zapičila ravno v listerijo.

V jogurtih, ki jih kupite v trgovini in jim poteče rok uporabe (ali pa so na pretoplem), se seveda lahko prekomerno razmnožijo mlečnokislinske bakterije. Ki lahko povzročijo “grudenje” vsebine z bolj tekočim zgornjim slojem, le redko tak jogurt spremeni vonj ali okus (morda je le bolj kisel). Te bakterije niso nevarne – drži pa, da njihovo preobilje lahko povzroči kakšno nenevarno prebavno motnjo (lahko zelo motečo, če ste na kakšnem javnem transportnem sredstvu brez WCja :-)).

Listerija se lahko v takem jogurtu namnoži – a je pogoj, da je jogurt “okužen”. Kar je pri ostri kontroli izdelkov iz uradnih mlekarn praktično nemogoče. Bolj tvegani so (sicer po okusu morda res boljši) jogurti iz zasebnih manjših kmetij. A še tu je verjetnost tako majhna, da si ne zasluži vašega strahu.

Lepih in umirjenih naslednjih 5-7 tednov vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close